Τα καλύτερα άλμπουμ του 1996

Θα μου πείτε γιατί 1996; Γιατί ήθελα να δείξω πόσο έχει πέσει το επίπεδο σε μόλις 10 χρόνια.

Soundgarden – Down on the upside
Tool – Aenima
Nevermore – The politics of ecstasy
Anathema – Alternative 4
Angra – Holy Land
Iced Earth – The Dark Saga
Metallica – Load
Type O Negative – October Rust
Skyclad – Irrational Anthems
Skyclad – Qui Avante Garde A Chance
Motorhead – Overnight Sensation
Rage – End Of All Days
Virgin Steele – Marriage of Heaven And Hell
Grave Digger – Tunes of War
Stratovarious – Episode
King Diamond – The Graveyard

Σίγουρα ξεχνάω πάρα πολλά αλλά και αυτά φτάνουν για να καταλάβουμε την κατάντια μας

φανταζεσε να πουμε του 76?

Το alternative 4 είναι του 98.
Το '96 κυκλοφόρησε το Eternity. :wink:

Κατα τα άλλα, δεν είναι και τόσο τραγικό το επίπεδο μωρέ.
Τα τελευταία 2-3 χρονάκια βγαίνουν καταπληκτικοί δίσκοι.
Αν και το Aenima…αξεπέραστο. :stuck_out_tongue:

Σωστός. Το eternity είχα και εγώ στο μυαλό μου

Δεν ήθελα να το παραγαμήσω. Εκεί θα χανόταν η μπάλλα

ANTOLOGY 2 (THE BEATLES)

Εντάξει μέτριοι δίσκοι κυκλοφορούσαν πάντα (ακόμα και στα “μυθικά” για πολλούς 70’s & 80’s) Απλώς με το πέρασμα του χρόνου είναι φυσικό να γίνονται περισσότεροι. Αφού ότι και να παίξεις, ο κόσμος θα πεί: “Καλό το άλμπουμ της τάδε μπάντας, θυμίζει Μetalllica εποχής Ride the Lightning…” Αυτό πού θέλω να πώ είναι ότι είναι δυσκολο πλεον να καινοτομήσεις. Παρ’όλα αυτά υπάρχουν πολλά albums που κυκλοφορησαν στα 00’s και μου αρέσουν.
Και όσο αφορά τα albums προ-δεκαετίας πού ανέφερε ο crabsody τουλάχιστον 3 από αυτά είναι από τα αγαπημένα μου ever. Η δεκαετία του 90 (μέχρι 96-97) μάλλον είναι και η αγαπημένη μου, ίσως επειδή στα τέλη της ξεκίνησα να σχολούμαι με το hard rock και το metal και τα περισσότερα από τα albums πού άκουσα στην αρχή ήταν 90’s.

oute ta 2 clad nomizw na bghkan mazi :stuck_out_tongue:

alla auta ta best off einai panta askopa. ta 10 kalytera ktl ktl ktl . kalytera me bash pio kritirio ?

prwswpikja gousta ?
pwlhseis ?
airplay ?
ti ?

fetos exoun bgei apeires diskares - alla den ftaei kaneis an pane sto ntou-kou !

Οντως, φετος δεν ηταν τοσο ασχημη χρονια. Ειδικα εν συγκρισει με περσι και προπερσι.

  1. Βγήκανε μαζί
  2. Προσωπικές γνώμες εκφράζουμε όλοι
  3. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως τουλάχιστον τα 10 καλύτερα του 1996 θα ήταν φέτος με διαφορά δίσκοι της χρονιάς

woops - twra pou ta koitaza ointws -sorry kai bghke kai to old rope 96. oops.

mprabo.

e mpa - kai pali exoun bgei diskares persisi kai fetos.

1996
M.S.G. - Written In The Sand
Πολυ καλος δισκος

to Placebo, apo Placebo…

Πάντα έτσι γίνεται.
Κάθε lp θέλει χρόνο για να καταξιωθεί.
Όλοι αυτοί οι δίσκοι του '96, εκείνη την χρονιά δεν θεωρούταν αριστουργήματα. Εϊναι ο χρόνος που τα κυριεύει όλα. Ο χρόνος ανέδειξε την πραγματική τους αξία, αφού και ο κόσμος τα έμαθε και μετον καιρό- τους χάρισε περισσότερες ακροάσεις.
Πολλοί επίσης δεν μπορούν να πάρουν χαμπάρι άμεσα όλες τις νέες κυκλοφορίες- ειδικά κάτι κολλημένοι σαν κι εμένα π.χ. που ψάχνω ακόμα δισκάκια του '84 και του '85…

The Dark Saga - Iced Earth
Milk & Kisses - Cocteau Twins
Skunkworks - Bruce Dickinson
Load - Metallica
Louder Than Hell - Manowar
Episode - Stratovarius
The Great Southern Trendkill - Pantera
Signify - Porcupine Tree
Roots - Sepultura
New Adventures in Hi-Fi - R.E.M.
Test for Echo - Rush

Αν το πάρουμε όμως από πλευρά πωλήσεων τότε:

Spice - Spice Girls (πούλησαν χοντρά τότε οι πουτ#$%ς !!! )

Για το 96 πάνω από όλα το Holy Land των Angra. Προσωπικά, στους αγαπημένους μου δίσκους EVER. Τέτοιοι δίσκοι βγαίνουν once in a lifetime.

Τι να πω μετά για Load,Ploitics Of Ecstasy, Down On The Upside,Dark Saga, Episode και Roots. Κυριολεκτικά, με αυτούς τους δίσκους έχω μεγαλώσει.

Ο πραγματικός χαμός έγινε το 97. Πραγματικά τότε έγινε Ο χαμός.

Επίσης, η φετινή χρονιά είναι συμπθητική. Την ανεβάζουν πολύ τα νέα Maiden, Audioslave και Trivium. Ελπίζω να είναι και το νέο Angra που βγαίνει σε ένα μήνα αντάξιο.

Οι χρονιές 2003 και 2005 είχαν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ποικιλία και ποιότητα.

Δεν συμφωνώ. Οι δίσκοι που ανέφερα το 96 σκίζανε τότε και γινόταν χαμός. Θυμάμαι δεν προλάβαινα τι να πρωτοακούσω. Τεσπα ξέχασα και το θεικό

THERION : Theli
Όχι δεν βγαίνουν εφάμιλοι δίσκοι δυστυχώς

the JESTER RACE in flames

Τheater of tragedy-velvet darkness they fear :twisted:

Όντως το 1996 ήταν γαμώ τις χρονιές για την μουσική μας.Θυμάμαι δεν ήξερα τι να πρωτοαγοράσω στα δισκάδικα.Περασμένα μεγαλεία…(Down on the upside-Tι δισκάρα!!!) :twisted: