Τα καλύτερα άλμπουμ του 1996

Εδώ όμως θα κάνω μια παρατήρηση…

Δεν ξέρω αν μιλάς για παγκόσμια αποδοχή, πάντως εδώ στην Ελλάδα δεν τα θυμάμαι ακριβώς έτσι τα πράματα…
Ναι, το Dark Saga, το Tunes of War και το Holy Land γνώρισαν καθολική αποδοχή από το ελληνικό κοινό, αλλά έχω την εντύπωση ότι ήταν και σχεδόν οι μόνοι δίσκοι που άκουσε η πλειοψηφία του εκείνη τη χρονιά.

Εξηγούμαι: το Theli μπορεί να εκθειάστηκε, αλλά όταν ήρθαν οι Therion την επόμενη χρονιά για live, η ανταπόκριση ήταν χλιαρή. Και μιλάμε για μια εποχή που το ελληνικό κοινό έβλεπε 5-6 συναυλίες το χρόνο έτσι?

Το Roots δίχασε σε τεράστιο βαθμό το ελληνικό κοινό, αν και η ιστορία το δικαίωσε.

Το politics of ecstasy αντιμετωπίστηκε με γιούχα και μπουκάλια την επόμενη χρονιά στο Ροδον, ενώ οι Cradle of Filth και Anathema αντιμετωπίζονταν ακόμα ως “death/black σκουπίδια”… :wink:

ίσως επειδή ψάχνουμε τη μουσική εκεί που νομίζουμε πως θα τη βρούμε, αλλά αυτή έχει πάει αλλού.

Το politics of ecstasy αντιμετωπίστηκε με γιούχα και μπουκάλια την επόμενη χρονιά στο Ροδον, ενώ οι Cradle of Filth και Anathema αντιμετωπίζονταν ακόμα ως “death/black σκουπίδια”…

ειδικά για τους nevermore.

Πρώτα απ’ όλα, Aenima :smiley:
Μετά, είναι το Load φυσικά
το Politics
κ το Eternity.

Tool - aenima
Depressive Age - Electric Scum
Nevermore - Politics Of Ecstasy
Angra - Holy Land
Neurosis - Throught silver in blood
Nefilim - Zoon

οχι ρε δεεν το πιστεύω ότι το ξέχασα… πω πω… εννοείται και πρώτο στην λίστα χαλάρα…! #-o#-o#-o

κώστα, για το ωχρά σπειροχαίτη θυμάμαι ότι είχε βγει το 96 κατα πάσα πιθανότητα.

Καλά εννοείται το Electric Scum δεν το συζητάμε. Από τους δίσκους σταθμούς και με μεγάλη άνεση. Μεγάλη μπάντα, τεράστιος δίσκος.

Από κει και πέρα:

Psychotic Waltz - Bleeding
Orphaned Land - El Norra Alila
Amorphis - Elegy
Deep Purple - Purpendicular [μεγάλη δισκάρα - δίσκος ανανέωση]
My Dying Bride - Like Gods Of The Sun
Opeth - Morningrise
Porcupine Tree - Signify

και πολλά άλλα βέβαια.

Πέρα από το πολλ:
Neurosis - Through Silver in Blood
Nefilim - Zoon
My Dying Bride - Like Gods Of The Sun
Burzum - Filosofem
Rotting Christ - Triarchy of the Lost Lovers
Godflesh - Songs of Love and Hate

Αιντααα-αααα!!! #-o
Φάρμακο για Αλτσχάιμερ κανείς???

Τρίτο ράφι δεξιά.
Περίμενα ότι θα το έλεγες, τώρα περιμένω τους Burzumικούς :stuck_out_tongue:

Συμφωνω, φοβερος δισκος και αδικημενος… Ο Morse ειναι θεος:bow2:

forbidden - green

ΔΙΣΚΑΡΑ

δισκάρα φίλε όντως, με το 5ο κομμάτι να είναι υπεύθυνο για το όνομα του γκρουπ που έβγαλε έναν από τους αγαπημένους μου φετινούς δίσκους.

παρόλα αυτά:

το Green βγήκε το 97!

Eλεος τι ξεχναω!!!

Είσαι μεγάλος. Από τους πιο υποτιμημένους δίσκους. Τρομερή δουλειά.

Η ψήφος μου πήγε σε έναν από τους καλύτερους δίσκους στην ιστορία του σκληρού ήχου, το “Aenima” των Tool.

Από κει και πέρα ξεχωρίζω το “Politics of Ecstasy” των Nevermore (μάλλον ο αγαπημένος μου δίσκος τους) και το “Bleeding” των ΘΕΩΝ.

Γενικά για τα γούστα μου δεν τη θεωρώ και πολύ πλούσια χρονια… :-k

γενικα δεν ακουω κ πολυ 90’s αλλα μου αρεσει πολυ το pure instinct των μεγιστων scorpions…

Tool - aenima και μετα Politics of Ecstasy

Αναρωτιέμαι γιατί δεν είχα ψηφίσει Tool.
Νevermore τότε δεν άκουγα :Ρ

αναμεσα σε tool και iced earth ημουν.τελικα iced earth

  1. Solitude Aeturnus - Downfall
  2. Psychotic Waltz - Bleeding
  3. Puressence - Puressence