Ποια ταινία ξαναείδατε σήμερα;


Δεύτερη φορά που τη βλέπω, αν και είναι μία απ’τις ταινίες που σου μένουν, κυρίως γιατί ΤΟΛΜΑΕΙ. Καταδικασμένη να ζει στη σκιά του A Serbian Film, μας δείχνει το αδιέξοδο ενός σέρβου σκηνοθέτη που αποφασίζει να φύγει με το βανάκι του παρέα με διάφορους perverts, σαλούφες, ομοφυλόφιλους, φορείς του aids, ναρκομανείς, για να τους τύχουν διάφορα στο δρόμο, από παραφύση βιασμούς σε δάσος μέχρι κι αυτοκτονίες on camera (snuff) στη προσπάθεια να κερδίσουν λεφτά. Μία αξιόλογη ας πούμε τρασίλα, περισσότερο γυρισμένη σαν ντοκιμαντέρ, που καταπιάνεται με ταμπού θέματα.

…μετά από καιρό, αλλά για νιοστή φορά το

:):!:

Highlander

There can be only one!

Αυτή πρέπει να είναι μόλις η δεύτερη φορά που βλέπω την ταινία. Η πρώτη παίζει να μετράει και καμιά 20 χρόνια πίσω. Το μόνο που θυμάμαι είναι πως είχα εντυπωσιαστεί αρκετά και λογικό βέβαια αφού η ταινία είχε κάνει έναν σχετικό πάταγο τότε. Σήμερα βέβαια είναι αρκετά ξεπερασμένη και ελάχιστη από την παλιά γοητεία έχει παραμείνει. Just for the memories πλέον η προβολή. Επικές οι σκηνές που φαίνονται αρκετά καθαρά τα σύρματα που σήκωναν από το έδαφος τους ηθοποιούς :lol:

α ρε dead τι μου θυμισες.
ηταν η εποχη που μολις κυκλοφορουσαν τα πρωτα dvd,ποτε να ηταν? 2002 με 2003?
ηταν η πρωτη ταινια που ειδα σε dvd.συγκλονιστικη εμπειρια,πρεπει να την ειχα δει πεντε φορες συνεχομενα.τοση εντυπωση μου ειχε κανει.εχω να την δω απο τοτε βεβαια,αλλα θυμαμαι παρα πολλες σκηνες.

:bow: Του χρόνου το καινούργιο με τον Hardy.

αγόρασα πρόσφατα το box set [SPOILER][/SPOILER] και ξαναβλέπω τις ταινιάρες

…όπως πάντα αυτές τις μέρες Παπαφλέσσα…όχι τώρα στο ANT1…χθες σε dvd:):!:

σε συνέχεια απο χθες Mad Max 2


Το είχε ψες βράδυ το Star και έκατσα και το ξαναείδα. Ότι έπρεπε μετά το Snowpiercer! Με την ανθρωπότητα του 2027 που δε γεννιούνται πλέον παιδιά και οι περισσότεροι ζουν εξαθλιωμένα, και μία λαθρομετανάστρια να μένει έγκυος. Νομίζω δε χρειάζεται να πω πιο πολλά, όλοι το έχουμε δει.

Άρχισα να ξαναβλέπω τα Star Wars. Κατέβαζω σε blu ray το A New Hope, το βάζω, τέλεια εικόνα κλπ και ξαφνικά αρχίζω να βλέπω cgi. Ε ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ ρε Lucas, τα έχεις γαμήσει όλα. Τελικά κατέβασα το theatrical σε dvdrip και απόλαυσα για πολλοστή φορά μια αγαπημένη ταινία με όλα τα αυθεντικά cult στοιχεία της. Υπήρχαν πάντως αρκετές διαφορές με τη remastered εκδοση. Για παράδειγμα, στο αυθεντικό ο Greedo δεν πυροβολάει ποτέ τον Solo ενώ στην καινούρια έκδοση ο Greedo πυροβολεί και αστοχεί και μετά πυροβολεί ο Solo. Δεν ξέρω που μπορεί να αποσκοπούν αυτές οι αλλαγές αλλά όσο γαμάτη εικόνα και να έχει μια καινούρια έκδοση το αυθεντικό είναι κλάσεις ανώτερο.

Τα έχει γαμήσει εντελώς ο Lucas με τα Star Wars και δυστυχώς την πάτησα και εγώ έτσι όταν αγόρασα τα blu-ray πιστεύοντας πως πρόκειται για τις αυθεντικές εκδόσεις. Η σκηνή που λες πάντως με το Han Solo δεν είναι έτσι στην έκδοση που έχω. Η συγκεκριμένη πρέπει να είναι ακόμα πιο καινούργια. Αυτές που έχω είναι οι εκδόσεις του 1997. Ελπίζω να μην βγάλει και άλλες.

ον τοπικ

Teenage Mutant Ninja Turtles

Cowabunga

Από τις πρώτες ταινίες που είδα σε σκοτεινή αίθουσα. 11 χρονών τότε την περίμενα πως και πως σαν φανατικός των χελωνων. Περιττό να πω ότι είχα βγει από την αίθουσα με ένα τεράστιο χαμόγελο. Την είχα δει το πολύ άλλη 1 φορά αφού τότε δεν ήταν και εύκολο να βρεις μια ταινία και η tv την συγκεκριμένη δεν την έπαιζε και τόσο. Anyway την έβαλα πάλι χθες και χάρηκα που διαπίστωσα ότι συνεχίζει να μου αρέσει. Έχει και το χιουμορ της και την δράση της και ήταν αρκετά πιστή στα κινούμενα σχέδια που έβλεπα παλιότερα, από όπου και τα έμαθα φυσικά. Πολύ ωραίες και οι σινεφιλ αναφορές. Από την καινούργια δεν ξέρω τι να περιμένω πάντως αφού εκτός του ότι η Megan Fox δεν πείθει για April O’ Neil με την καμιά (πολύ καλή η ηθοποιός στην παλιά by the way) ο Michael Bay είναι καταστροφέας παιδικών αναμνήσεων.

Βασικά εδώ φαίνεται η διαφορά. Κανε παύση στο 0:55

Η διαμαχη για το Han shot first, ειναι αρχαια στους κυκλους των geeks.

Την ήξερα τη διαμάχη αλλά δεν είχα δει ποτέ το αυθεντικό, οπότε νόμιζα ότι το όλο θέμα γινόταν για το αν έριξε πρώτος ή όχι στη remastered έκδοση :stuck_out_tongue:


…αυτό το γαμάτο θρίλερ του James Wan…και αυτό και τα δυο Insidious είναι απ’τα πιο γαμάτα θρίλερ της δεκαετίας

:):!:


Επανάληψη των Kill Bill για προσωπικούς λόγους. Υποτίθεται φέτος o Tarantino θα έβγαζε το τρίτο, αλλά το έχεσε το θέμα. Ελπίζω κάποτε να φτιάξει κάτι με έστω και λίγο ασιάτικο theme πάλι.

…οπ δεν τό’ξερα για το τρίτο μέρος…μακάρι να το κάνει σύντομα:):!:

Τις τελευταίες μέρες…

[B]The Matrix trilogy[/B]

Τα τελευταία χρόνια έχω μπει και εγώ στο τρυπάκι του High Definision και έχω εθιστεί στα blu-ray, ειδικά από την στιγμή που παρατήρησα τις διαφορές που έχει από το DVD. Δυστυχώς όμως τα χρήματα δεν τρέχουν από τα μπατζάκια και ευτυχώς η επανάληψη που έκανα στα DVD του Matrix, που είχα αγοράσει παλιότερα, με βρήκαν ιδιαίτερα χαρούμενο. Ο λόγος είναι η εικόνα που στέκει μια χαρά ακόμα και σήμερα στις HD τηλεοράσεις. Πολύ καλή δουλειά από την παραγωγή, ακόμα και το πρώτο του 1999 είναι σχεδόν αψεγάδιαστο. Σε αντίθεση με τα DVD τόσο του Gladiator όσο και των Spiderman του Raimi (όπως και μερικά ακόμα) που όταν τα είδα απογοητεύτηκα αφού ακόμα και τα BBrip που βρίσκεις σε τορεντ έχουν ελαφρώς καλύτερη εικόνα από τα αντίστοιχα αυθεντικά DVD.

Για τις ταινίες τα έχουμε πει πολλές φορές. Εξαίσια η πρώτη καλές ως συμπαθητικές οι 2 επόμενες. Τολμώ να πω ότι έχουν αντέξει στον χρόνο.

…όσο πάντως κοαν προσπαθώ, δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο ύπαρξης του δεύτερου μέρους του Matrix…το πρώτο κυρίως αλλά και το τρίτο μέρος τα ξαναβλέπω πολύ ευχάριστα:):!: