Ποια ταινία ξαναείδατε σήμερα;

:open_mouth: εγω 1ο-2ο …

Τα matrix γαμανε. Όλα!

Στάλθηκε από το GT-S7562 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Star Wars Episodes 1-3

Χθες είπα να γιορτάσω και εγώ την May the 4th με την πιο πρόσφατη τριλογία και όχι την παλιά που έχω λιώσει.

Είχα καιρό να την δω και μπορώ να πω την ευχαριστήθηκα αρκετά. Ο Lucas δεν το έχει και τόσο σαν σκηνοθέτης αλλά το όλο concept από πίσω είναι γαμάτο. Μερικές άστοχες επιλογές στο σενάριο (κυρίως στα 2 πρώτα επεισόδια) και η δική του περιορισμένη ικανότητα σκηνοθετικά είναι που την ρίχνουν.

Το άλλο αρνητικό είναι τα εφέ. Γενικά δεν έχω πρόβλημα με τα πολλά εφέ. Και σε ταινίες όπως το Avatar ή το Hobbit πρόσφατα και στις ταινίες της marvel, όπως ο νέος Spiderman που έχουν γίνει δέκτες επικριτικών σχολίων για τα πολλά ψηφιακών εφέ, δεν με ενόχλησε η χρήση τους. Ίσα ίσα. Εδώ όμως ο Lucas μάλλον υπερεκτίμησε την τεχνολογία της εποχής και τις ικανότητες της εταιρίας του. Το 100% ψηφιακό περιβάλλον που έχει δημιουργήσει δεν πείθει καθόλου, ειδικά στις 2 πρώτες ταινίες ενώ και οι περισσότεροι ψηφιακοί χαρακτήρες είναι κάκιστοι.

Παρόλα τα ελαττώματα πάντως οι ταινίες βλέπονται μια χαρά και προσθέτουν παρά αφαιρούν από την saga. Άντε να βγει και το 7ο να γουστάρουμε :smiley:

εγώ είδα 4-5-6 και μετά το 3 έτσι για την φάση. δεν ασχολήθηκα καν με 1 και το 2 το χα ξαναδει πρόσφατα.

τα εφε μια χαρα ειναι στις καινουργιες,. στις παλιες βλεπεις μαχες αταρι και κουκλα yoda.

παρ’ολα αυτα τι ταινιαρα ειναι το empire ρε. με το που τελειωσε ειχα ψηθει να την ξαναδω κατευθειαν αλλα λεω γαμα το ας παω ριτερν

ξερει κανεις αν υπαρχουν πουθενα οι ταινιες με τον παλιο emperor?

Η παρουσία του Jar-Jar αρκεί και μόνο για να μην θέλω να ξαναδώ τα episodes I και II. Θα έλεγα και το ΙΙΙ αλλά είναι γαμάτο :Ρ

Οσο για τα εφέ θα συμφωνήσω με τον Dead. Η χρήση τους παραείναι υπερβολική και θα τολμήσω να πω κακοφτιαγμένη. Αν και οι μάχες στα καινούρια μετράνε πολύ (ειδικά Count Dooku Vs. Obi-wan & Anakin και μετά Vs. Yoda) Aλλά όπως και να το κάνουμε τα πρώτα είναι απείρως καλύτερα γιατι δεν βασίζονται στα εφέ για να εντυπωσιάσουν.

Μα ακριβώς επειδή είναι “πρωτόγονα” τα εφέ στην κλασσική τριλογία, είναι και πολύ πιο ωραία, παράγουν ένα πολύ πιο γοητευτικό αποτέλεσμα σε σχέση με τις τρεις πιο πρόσφατες. Μπορεί να είναι ατάρι και κούκλες αλλά βγάζουν μια τιμιότητα, μια ζεστασιά, μια καλτίλα που προσθέτει στο όλο παραμυθένιο του πράγματος. Αντίθετα βλέπεις τις καινούριες και παρ’ όλο που τα εφέ είναι πολύ πιο ψαρωτικά, δυστυχώς είναι επίσης πολύ πιο κρύα, απόμακρα, υπερβολικά ψεύτικα με την κακή έννοια (αντί για καλή όπως στις παλιές). Μάλλον σε τελική ανάλυση είναι η διαφορά ανάμεσα στο κλασσικό χολυγουντιανό μπλοκμπάστερ δεκαετιών '70 και '80, και στο σύγχρονο τύπου υπερπαραγωγή μπλοκμπάστερ…

Παρεπιπτόντως, από τα επεισόδια 1,2,3, σαν ταινία αξίζει μάλλον μόνο το 3, για μένα. Είναι το μόνο απ’ αυτά που μπορεί να κοιτάξει τα 4.5.6 χωρίς να αισθάνεται (τόση) ντροπή. Κατά τ’ άλλα όπως τα λέει ο dmembra, στα 1 και 2 κάτι μαλακίες τύπου Jar Jar Bings (και όχι μόνο) χαντακώνουν τις ταινίες και σε κάνουν να θέλεις να ξεριζώσεις τα μάτια σου απ’ το πρόσωπό σου.

Το 7 και μόνο που θα έχει κάποιους απ’ τους παλιούς χαρακτήρες (και ηθοποιούς) είναι ήδη μια σκάλα πάνω από 1 και 2 - τουλάχιστον. Από κει και πέρα μόνο ανεβαίνουμε. :stuck_out_tongue:

για τα εφε οτι λεει ο κυριος γρακχος ακριβως. για το επεισοδιο 3, σορυ αλλα μονο η μαχη στο τελος αξιζε. αυτη σωζει την ταινια απο το να ειναι στην ιδια μοιρα με τις αλλες 2.

Μιας και μιλάμε για τα εφέ και τις κούκλες και το καστ, πάρτε και έναν Chewbacca από το episode VII

το καστ

Επίσης, πήρε το μάτι μου μια φωτο που είχε ανεβάσει ο Samuel L. Jackson στην οποία κρατούσε ένα φωτόσπαθο. Αν θυμάμαι καλά δεν τον δείχνει να πεθαίνει (δείχνει που πέφτει από ένα παράθυρο) οπότε μπορεί να κάνουν καμιά κωλοτούμπα και να τον “αναστήσουν”. Θα μέτραγε πάντως, ο Mace Windu παίζει να είναι ο πιο badass Jedi :Ρ

Edit: Αυτή είναι η φώτο αλλά τελικά ήταν για να ευχηθεί Happy Star Wars Day. Κρίμα :frowning:

Το χειρότερο με τα εφέ στην νέα τριλογία είναι τα εξ ολοκλήρου ψηφιακά σκηνικά και μάλιστα σε μια περίοδο που η τεχνολογία δεν είχε προχωρήσει τόσο πολύ για κάτι τέτοιο. Την ίδια περίοδο που βγήκε ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών π.χ. δεν υπήρχε σετ αποκλειστικά ψηφιακό στην ταινία. Όλα τα σκηνικά ήταν part μινιατούρα και part αληθινό σκηνικό που ενώνονταν ψηφιακά. Εδώ ακόμα και στο Hobbit που κατήργησαν τις μινιατούρες και το έκαναν, αληθινό σκηνικό με ψηφιακό background πολλοί ξίνισαν. Όπως και με τα orc που στον Άρχοντα ήταν ηθοποιοί με στολές και στο Hobbit ψηφιακοί (όχι 100% βέβαια αλλά κυρίως ψηφιακοί) έκανε διαφορά. Ο Lucas πήγε να τα κάνει όλα ψηφιακά στις αρχές των '00. Ε που πας ρε καραμήτρο να πούμε.


Ξαναείδα αγαπημένο Bill Murray σε δύο απ’τα καλύτερα του, αν και είναι δύσκολο να επιλέξεις με Ghostbusters, το θρυλικό Groundhog Day, και όλα του Anderson. 2003 με το γνωστό Lost in Translation απλά και λόγω Τόκυο, 2005 με Broken Flowers λόγω Jim Jarmusch (γιατί πρόσφατα είδαμε και το Only Lovers Left Alive). Μοναδικές ερμηνείες σε δύο δυνατές ανθρώπινες ταινίες γεμάτες συναισθήματα!

…αριστουργήματα και οι δυο ταινίες …ο Bill Murray μου δίνει την εντύπωση ότι είναι ο ίδιος χαραχτήρας σαυτές τις δυο ταινίες, αλλά αυτή μπορεί νά’ναι μόνο απλά η εντυπωσή μου:):!:

…για ακόμη μια φορά το αριστούργημα του Terry Gilliam, “Twelve Monkeys”

:):!:


Κι εγώ Gilliam ξαναείδα σήμερα, το κλασικό Brazil για 2 λόγους: εξαιτίας του The Double που μου το θύμησε, κι επειδή κυκλοφορεί ήδη το The Zero Theorem. Δε νομίζω πως χρειάζεται να γράψω κάτι γι’αυτή τη ταινιάρα, όλοι την έχουμε δει και ξέρουμε, κι αν όχι τσακίζεστε!

[B]Minority Report[/B]

Ίσως η πιο σκοτεινή sci-fi ταινία που έχει κάνει ο Spielberg. Επίσης η ταινία που αν συγκρίνει κανείς με το Bladerunner θα ανακαλύψει την διαφορά μεταξύ μιας απλά καλής ταινίας με το πραγματικό αριστούργημα.

Ωραίο λοιπόν το Minority αλλά πάσχει από την προσπάθεια των παραγωγών να κάνουν την πλοκή της ταινίας κατανοητή ακόμα και όσους στην μεγαλύτερη διάρκεια της έπαιζαν με το κινητό τους και έστρεψαν την προσοχή τους στην οθόνη στο τελευταίο μισάωρο.

Οι επεξηγηματικές σκηνές από την μέση και μετά για τα πως και τα γιατί τραβάνε αδικαιολόγητα σε διάρκεια. Ειδικά η τελική σκηνή στην βράβευση του Lamar Burgess είναι εντελώς αχρείαστη, περιττή και φλύαρη.

Overall βέβαια η ταινία γαμάει και σαφώς είναι παραπάνω από “απλώς καλή” αλλά είναι κρίμα να μην αφήνουν την εικόνα να μιλήσει από μόνη της, ειδικά όταν το κάνει τόσο καλά στην μεγαλύτερη διάρκεια.
Χρειάστηκαν 4 διαφορετικές εκδοχές του Bladerunner από την στιγμή που βγήκε στις αίθουσες, για να ξεφορτωθεί τις περιττές σκηνές και τα ανούσια επεξηγηματικά voice over και να πάρει την απόλυτη μορφή της. Αλλά από ότι φαίνεται εκεί στο Holywood (όσο και αν τους “αγαπάω” ) δεν μαθαίνουν εύκολα.

…ότι πρέπει για την ώρα

:):!:

οι περισσοτεροι στεκονται στο Βεγγο και στον ηλια ριχτο, εμενα παντως καθε φορα που το βλεπω με σημαδευει η πρωτη ιστορια με τον απιστευτο Καταλειφο

[B]War of the Worlds (2005)[/B]

Πολύ αδικημένη ταινία. Όταν είχε βγει χαρακτηρίστηκε από τους περισσότερους θεατές ως μεγάλη απογοήτευση. Εγώ πάλι την λάτρεψα κατευθείαν.

Ο Spielberg μένει απόλυτα πιστός στο βιβλίο του H.G. Wells τόσο στην πλοκή (απλά την μεταφέρει στο σήμερα, μιας και στο βιβλίο ήταν κάπου στις αρχές του 19ου αιώνα) όσο και στο πνεύμα, αποφεύγοντας τεράστιες επικές μονομαχίες μεταξύ ανθρώπων και εξωγήινων. Δίνει μια υπεργαμάτη πρώτη εμφάνιση των εξωγήινων, από τις καλύτερες τολμώ να πω που έχουμε δει στην μεγάλη οθόνη (είναι μανούλα σε αυτά έτσι και αλλιώς). Μερικές από τις πιο γαμηστερές και έντονες σκηνές καταστροφής και ένα καλοδουλέμενο οικογενειακό δράμα, όχι απολυτά πρωτότυπο μεν, αλλά πειστικό. Αν κάνω μάλιστα και τις συγκρίσεις με τον πρόσφατο Godzilla αυτή εδώ η ταινία του Spilberg κερδίζει με άνεση σε όλα τα σημεία (οκ monster movie η μια, Alien invasion αυτή αλλά σαν δομή πανομοιότυπες). Ο άνθρωπος ξέρει να χτίζει την ένταση καλύτερα από τους περισσότερους σε ταινίες αυτού του είδους.

Θα το ξαναπώ. Πολύ αδικημένη ταινία.

κι εμενα μου αρεσε και ποτε δε καταλαβα γιατι εφαγε τοσο κραξιμο

Sir yes sir

Συμφωνώ απόλυτα με Dead για το War of the Worlds. Εμένα προσωπικά με ψάρωσε και μου έβγαλε όλα τα ωραία Spielberg χαρακτηριστικά. Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη ταινία για το συγκεκριμένο έργο του Wells. Απορίας άξιο το κράξιμο.