Ποια ταινία ξαναείδατε σήμερα;

Το Captain America του 1990 το έχω δει και το θυμάμαι και αρκετά καλά… δυστυχώς :lol:

[SPOILER]η φάση που κλέβει τα αυτοκίνητα είναι από τα πλέον επικά πράγματα που μπορεί να δει κανείς σε ταινία. [/SPOILER]

Μεγάλη σαπίλα!

Το Fantastic 4 είναι που δεν έχω δει ρε γαμώτο. Πάντως αυτές τις μέρες θέλω να χώσω να δω για πρώτη φορά το The Trial of the Incredible Hulk που το κατέβασα πρόσφατα που έχει μέσα και Thor και Daredevil :smiley:

Παντως ο Thing και ο Doom φαινονται καλυτεροι στο παλιο…

https://www.youtube.com/watch?v=DGRoNJ0_85Q

=’)

Them!

http://www.imdb.com/title/tt0047573/?ref_=rvi_tt

Για δεύτερη φορά. Μάλλον η καλύτερη monster movie που έχω δει ποτέ μου. Ενώ γενικά δεν είμαι και τόσο τεράστιος fanboys όλων αυτών των sci-fi/monster movies των 50s και 60s (αν και εννοείται υπάρχουν πολλές εξαιρετικές ταινίες) και προσωπικά πολλές από αυτές θα ήθελα να τις δω σε remake, δεν ισχύει το ίδιο και για αυτή εδώ. Κυρίως επειδή είναι σχεδόν τέλεια. Από τα εφέ (η τεράστια μυρμηγκοφωλιά είναι απλά απίστευτη με την επιρροή στα Alien αργότερα να είναι εμφανής νομίζω), το σενάριο και όλες οι ερμηνείες. Χτίζει εξαιρετικά την ένταση και σε κανένα σημείο δεν φαίνεται γελοία, κάτι που εύκολα θα μπορούσε να γίνει σε ταινία με τέτοιο story.

Χθες…

σε 4K με παρέα σε μια τηλεορασάρα 50κάτι ιντών

νταξ, η φάση ήταν γαμώτοχριστό

μυαλά στο χέρι και άντερα στο δρόμο

1 Like

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BMjA5NjM3NTk1M15BMl5BanBnXkFtZTgwMzg1MzU2NjE@.V1_UY1200_CR85,0,630,1200_AL.jpg

υπόγεια ένταση, σασπένς, ωμότητα, αμοραλισμός, αποπνικτική ατμόσφαιρα, ατμοσφαιρικη σκηνοθεσια και φωτογραφια για σεμιναριο, αρρωστο soundtrack, μεστες στοιβαρες ερμηνειες…Βιλνεβ εγγυση, δε το βαριεμαι ποτε αυτο το εργο…

Εμενα παλι μου ειχε φανει μια πολυ καλα εκτελεσμενη πατατα. story wise δηλαδη.

1 Like

γτ ομως?

εμενα το στορυ μου φανηκε εξαιρετικα ρεαλιστικο και πυκνο… και μου αρεσε που εγινε λιγο πιο προσωπικο στο τελος… αν δινω ενα αρνητικο aspect ειναι οτι ισως ειναι υπερβολικα αποστηρωμενο συναισθηματικα, πλην πχ του ελευταιου τεταρτου…

Ειχα γραψει και παλιoτερα οτι μου φανηκε ως μια ταινια οπου περιπτωση που ο/η ηρωας δεν εχει καμια απολυτως προσφορα σε ολη τη ροη της ταινιας, δηλαδη το οτι υπηρχε η Emily Blunt και ο μαυρουλης απο το Black Mirror δε προσεφεραν ΤΙΠΟΤΑ στην εξελιξη της ιστοριας. Μπορει και να κανω λαθος, μιας και την ειδα μια φορα μονο, αλλα η Blunt μου φανηκε πολυ bland.

1 Like

oχι συμφωνώ σε γενικές γραμμές -γιαυτό και δε τη θεωρώ στις καλύτερες του Βιλνεβ-…η μπλαντ υπήρχε κυρίως για να είναι τα μάτια του θεατή, δεν ύπήρξε καμία καμία κάθαρση του χαρακτήρα της και ο ουσιαστικός της ρόλος, ναι μεν δικαιολογηθηκε οταν πηγε να γινει το τελικο ντου αλλα και εγω νομιζω οτι δεν ηταν ιδιαιτερα τοποθετημενος στη ταινια για να αναπτυχθει, περισσοτερο για να παιξει αυτο το ρολο, του οχηματος…

γενικα ειχε δυνατους β χαρακτηρες αλλα απο συνολικη πλευρα ψυχοδραματος, δεν ενδιαφερθηκε να τους εξερευνησει διεξοδικα… το καταλαβαινω, μπορει να απωθησει πολλους, εμενα αυτο το κλινικα αποστηρωμενο περιβαλλον μου αρεσει σε τετοιες ταινιες… αλλα ναι, συμφωνω και γω οτι δεν ειναι το ιδανικο πανω κατω…

το sicario μου αρεσει υπερβολικα τεχνικα, μου αρεσει σαν κεντρικο στορυ-ο αμοραλισμος του θεματος και η ψυχροτητα που το αντιμετωπιζει-, του δινω ποντους μειον σαν σεναριο και χαρακτηρες -παρολο τον Ντελ Τορο που ειναι ισως και ο μοναδικος που ξεχωριζει τοσο ευκολα-…

1 Like

Logan (noir)

Είδα κατεβασμένη την theatrical πριν κανένα μήνα και αυτές τις μέρες χτύπησα σε bluray μια πολύ όμορφη digibook edition που έχει και τα 2 cuts μέσα (και ας μου βγήκε λίγο τσουχτερή η τιμή). Γενικά η ταινία έχει κάποιες αδυναμίες αλλά τα δυνατά της σημεία είναι πάρα πολλά. Και αυτά ενισχύονται σε μεγάλο βαθμό από την black & white έκδοση της ταινίας που απλά τα σπάει.

Εδώ άλλωστε δεν έχει να περιμένεις πότε θα λερωθεί η οθόνη με το αίμα από τα νύχια του Wolverine ή της X-23. Εδώ αίμα, χώμα, λάσπη είναι το ίδιο πράγμα. Αυτό που μένει είναι τα απίστευτα κοντινά ασπρόμαυρα πλάνα στα κουρασμένα πρόσωπα των Logan και του Charles, που ειδικά στο bluray φαίνονται σχεδόν ανάγλυφα, και το αθώο πρόσωπο της Laura όταν αυτή είναι απλά ένα μικρό κοριτσάκι που κοιτάει μελαγχολικά τον Logan να περιποιείται τον Charles. Εδώ ο Logan μοιάζει ακόμα περισσότερο με τον χαρακτήρα του Clint Eastwood σε κάποια από τις ταινίες του Sergio Leone (και ας μην ήταν ασπρόμαυρες αυτές). Σίγουρα ανώτερη από την theatrical. Για όσους δεν το αγοράσουν κατεβάστε το σε όσο γίνεται καλύτερη δυνατή ποιότητα (και ας είναι μεγάλο το αρχείο). Εδώ δεν πρέπει να γίνουν εκπτώσεις στην ποιότητα της εικόνας, είναι κρίμα.

2 Likes

Johnny Got His Gun

Με κοιτούσε και το κοιτούσα από το ράφι εδώ και χρόνια. Είχα να το δω σχεδόν από τότε που το αγόρασα, δεν τολμούσα να το ξαναβάλω αλλά τελικά χθες έγινε το κακό.

https://www.youtube.com/watch?v=iT6vqeL-ysI

5 Likes

Τελειωσα νωρις τη δευτερη σεζον του Stranger Things

Ξαναεβαλα τα πρωτα και καλυτερα Spider Man, και νοσταλγησα το αγνο superhero quality πριν τον συρφετο της Disney.

1 Like

evala kai 3anaeida mia ap tis kaluteres tainies tou.

to idio gamato opos tin proti fora

kai gamo ta gelia