Χορός και Μέταλ

Όπως σε όλα, έτσι και εδώ οι CELTIC FROST έχουν την απάντηση:

Παρά το γεγονός ότι οι θερινές διακοπές έχουν ήδη λάβει (ή θα λάβουν) τέλος, ας συνεχίσουμε σε μία χαλαρή ατμόσφαιρα.

Εξ αφορμής χθεσινής μου ανάρτησης, επιχείρησα να δημιουργήσω νέο topic, αλλά από μία πρόχειρη αναζήτηση προέκυψε αυτό εδώ, το οποίο θεωρώ ότι καλύπτει πλήρως αυτό που είχα στο μυαλό μου, ίσως με κάποια παρέκταση. Τα έχουν πει ωραία και οι προ δεκαετίας «προλαλήσαντες», επομένως, ρίξτε μία ματιά και στις προηγούμενες αναρτήσεις.

«Εκταφή», λοιπόν, και η ερώτηση παραμένει:

Υπάρχουν ολάκερα rock / metal τραγούδια ή σημεία τους που να χορεύονται;

Εγώ τάσσομαι αναφανδόν στο «Ναι».

Άλλωστε, το έχουν αποδείξει και πολλάκις οι μεγάλοι: Weiland, Rose, Scott

Προσοχή, όμως! Δεν μιλάμε για «εύκολες» περιπτώσεις, όπως π.χ. οι μπαλάντες που χορεύατε (μπλουζ) με τη συμμαθήτριά σας στο Δημοτικό, σαν playmobil, ούτε για τις αμιγώς δικές μας κινήσεις/φιγούρες (headbanging κ.λπ. κ.λπ.).

Για να γίνω πιο κατανοητός, βάζω κάποια αρχικά παραδείγματα, για να ξεκαθαρίσω τι έχω στο μυαλό μου:

Α) Χθεσινό post για Amorphis

Β) Χορεύεται ξέφρενα ΟΛΟ, αλλά το εμβληματικό σημείο, μετά τη «γέφυρα», με το οργιώδες lead, «λιώνει» παπούτσια και πίστες

4 Likes

Αντιγράφουμε φιγούρες Lee

5 Likes

Κλαίω, δεν είχα δει βίντεο, θεότητα.

Να συνεισφέρω λίγο και μιας και ο @The_Black_League ανέφερε Amorphis, σωστά αναφέρει το εν λόγω σημείο στο Magic and Mayhem, αλλά στο Cares υπάρχει εμβόλιμα κοτζάμ techno ιντερλούδιο, επιβάλλεται να αναφερθεί.

Στο 2.20

Επίσης, καλά τα μεμονωμένα σημεία αλλά ας μιλήσουμε την αλήθεια επιτέλους.

Αυτό εδώ:

Είναι ή δεν είναι τσιφτετέλι ολκής;

Και μιας και πιάσαμε Priestαρα, ο χορός του Rob εδώ είναι το blueprint για τον Dorrian παραπάνω:

(Μυθικά ξεφτιλίκια στην προσπάθεια προσομοίωσης των κινήσεων αυτών σε bars, πάρτυ, μαζώξεις, παντού)

3 Likes

Δύσκολα μπορεί κάποιος να βρει πιο τραγικό video clips από των Priest :stuck_out_tongue:

1 Like
1 Like

Τώρα μου’ρθε, θυμηθηκα το παρακάτω τσιφτετελο (οκ, μονο στην αρχή του):

1 Like