Καλύτερο Κιθαριστικό Δίδυμο

K.K. και Glenn ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

angus young malcom young απλα θεοι:bow2::bow:

προσεξτε τη σολαρα στο τελος

Duane Allman/Dickey Betts (?)
Scott Gorham/Gary Moore
Adrian Smith/Dave Murray
Chuck Schuldiner/Shannon Hamm (??)
Jack Black/ Kyle Gas :stuck_out_tongue: (???)

Και επειδη ειναι για ντουο και οχι τριο… δεν βαζουμε τους λιναρντ σκιναρντ

? Δεν ειμαι σιγουρος για τον Betts αν παιζει οντως αυτος στα τραγουδια που βγαινει αυτο το πραγμα!

?? Μου φαινεται πως πολυ μπακινγκ τρακ την ειχε ο χαμ αν και καλος κιθαριστας… Α ρε τσακ…

??? Ε… τι? παιζουμε?

Μπάμπης Παπαδόπουλος / Ασκληπιός Ζαμπέτας
Σε κάθε δίσκο ένα σκαλί πιο ψηλά, απο θέμα ψυχής και τεχνικής.

1)Dave Murray/Adrian Smith ψηφο αλλα και
2)Michael Weikath/Kai Hansen
3)Glenn Tipton/K.K. Downing

η ψηφος κρινεται στο νημα…μακαρι να μπορουσα να τους βαλω και τους 3 πρωτους.

Αν και προτιμώ την περιόδο πριν την έλευση του Ζαμπέτα, έχεις δίκιο σε αυτό που λές. Τσέκαρε πάντως και τους Γκέτο, που βγάλανε το άλμπουμ τους το 2005. Μεταξύ άλλων μεγαθηριων του χώρου, ήταν και ο Ζαμπέτας στις τάξεις τους. [Δαδάτσης στα φωνητικά (Εκτος ελέγχου) και Τόλιος (Τρύπες)στα ντραμς]

Brent Hinds & Bill Kelliher.
από την λίστα θα ψηφίσω Priest αλλά μέσα στους αγαπημένους είναι οι κύριοι παραπάνω:roll:


Now playing: Finntroll - Tomhet och Tystnad Harska (Outro)
via FoxyTunes

Σωστός για Weikath/Hansen.Έχουν χαρίσει ομορφες στιγμές. Θα προσθέσω Mustaine, Friedman. Aν τον άφηνε ο πρώτος να παίξει περισσότερο…Θα ακούγαμε πιο πολλούς …παπάδες.8)

becker-friedman,άπιαστοι και οι δύο,κρίμα που τελικά μόνο 1 η 2 αλμπουμ έκαναν σαν cacophony.Θεικό δίδυμο,τώρα από πιο μέταλ πλευρά πιστεύω Adrian Smith-Dave Murray ,μπορεί να είναι το 80 και να προηγήθηκαν και άλλα κιθαριστικά δίδυμα πριν από αυτούς αλλά αυτοί ήταν πολύ καλοί και επηρέασαν σχεδόν οτι ακούμε τώρα στο μέταλ

AC/DC για μια ζωή!!!angus and malcolm!!!

Friedman ψαξε να βρεις χωρις Mustaine.Σε Hawaii και Cacophony.
νομιζω πως εκει φαινονται περισσοτερο οι αρετες του αν και οι
δισκοι αυτοι ειναι σαφως χειροτεροι απο των Megadeth.

Martin Powell-Ted Turner
Gorham- Robertson
Murray-Smith

μου κανει τεραστια εντυπωση που το δ8ιδυμο των μεινεν περναει για τοσο πολυ τα αδερφια young τα οποια παρεπιπτοντως ειναι ι σοβαθμα με priest ωρε που παμε που παμε?..ανυπερβλητοι και οι κιθαριστες των μειντεν και των πριστ αλλα νομιζω καλυτεροι οι αδερφοι young.αλλα οπως ειχε πει και ο crabsody νομιζω σε ενα αλλο θρεντ εδω ειναι ελλαδα.οι μειντεν μπορουν να θεωρηθουν καλυτεροι απο τους ac/dc.
βεβαια τωρα περιμενω τις αντιδρασεις…:frowning:

Φυσικά και μπορούν να θεωρηθούν καλύτεροι. Θέμα γούστου είναι. Λογικό δεν είναι αυτοί που ακούν περισσότερο metal να τους γουστάρουν περισσότερο; Άσε που το δίδυμο των Priest το θεωρώ καλύτερο από το αντίστοιχο των AC/DC.

Οn Topic. 1) Downing-Tipton
2) Thorpe- McGee
3) Garcia-Versailles
4) Friendman-Becker
5) LaRoque- Blakk
6) Denner- Sherman

Hm

Smith - Murray (αν και ο Murray δεν μ’αρέσει σχεδόν καθόλου σαν κιθαρίστας ενώ τον Smith τον παραδέχομαι)
Downing - Tipton Ε, τι να πούμε εδώ…
Hoskin - Millar των Protest the Hero, ακούστε τι όργια κάνουν στο περυσινό τους…
Vengeance - Gates των Avenged Sevenfold αλλά έχω την αίσθηση ότι στο live χάνουν αρκετά… στο City of Evil απλά δεν παίζονται
Izzy - Slash σε τόσες σελίδες νομίζω ότι δεν τους ανέφερε κανείς! Ο κύριος λόγος που μ’αρέσουν οι GnR του παρελθόντος
Waring - Waggoner των Between the Buried and Me, οι τύποι μαγεύουν στα Alaska και Colors, ο πρώτος με τα απίστευτα ρυθμικά που παίζει και ο δεύτερος με τα καταπληκτικά solos του…
Kelliher - Hinds των Mastodon
De Garmo - Wilton Τα λόγια είναι περιττά…
Lindgren - Akerfeldt, το πρώην δίδυμο των Opeth
Kjellgren - Nilsson των Scar Symmetry, ανακάτεψαν το σύμπαν, ειδικά στο Holographic Universe
Morton - Adler, το απίστευτο δίδυμο των Lamb of God
Flynn - Demmel, το τωρινό δίδυμο των Machine Head που επίσης οργιάζει
Thordendal - Hagstrom οι παιχταράδες των Meshuggah
Sanders - Toler-Wade των Nile έχουν καταπληκτική τεχνική και απίστευτο όγκο στο παίξιμό τους
Mackintosh - Aedy των Paradise Lost ε είναι πρωτομάστορες…

Αυτοί κυρίως, κάποιους θα ξέχασα αλλά ας είναι…
Στο poll ψήφισα Tipton - Downing πάντως

Χωρίς συγκεκριμένη διάταξη, K.K.Downing/G.Tipton, H.Shermann/M.Denner και W.Hoffmann/J.Fischer…

Το αν θεωρηθουν καλυτεροι οι μεηντεν ειναι καθαρα υποκειμενικο.

Τωρα για το πολλ εκτος απο το οτι λειπουν απειρα διδυμα ουτε γω πιστευω ειναι αντικειμενικο.

Πιστευω υπαρχουν πολυ καλυτερα διδυμα απο αυτα των μεηντεν.

Aλλου ηταν η δυναμη των μεηντεν κατα τη γνωμη μου που τους εκανε τοσο τεραστιους (βλ. φωνη Μπρους - συνθεσεις Χαρρις)

Αλλωστε για μενα ο καλυτερος κιθαριστας εχει να κανει με τις συνθεσεις του.

Γιατι σε αυτο το επιπεδο για μενα ολοι μπορουν να παιξουν τα παντα.

Μην ξεχνάμε και τους παρακάτω κυρίους.

θα ψηφιζα τα αδερφια young αλλα πιστευω οτι ο angus περκαλυπτει τοσο τον malcom που νομιζεις οτι ειναι μονος του(αν και μονος του θα γ@μ@γε και παλι!!),οποτε adrian-dave!!!ειναι τοσο καλη η αρμονια τους και πιστευω οτι ειναι by far the best…σολιαδες!!!:lol:

Δε θα πρωτοτυπήσω… Sorry, αλλά η Σιδηρά Παρθένος έχει καλύτερο δίδυμο, αν και οι Πριστ είναι πιο πολύ του γούστου μου. Σα δίδυμο, μου κάνουν πιο πολύ… Τουλάστιχο, όσο αφορά το poll…