ΗΓΓΙΚΕΝ Η ΩΡΑ

[B]59 σελίδες σχολιων…;[/B] :-ο

Ο.Κ. Τα παίρνω όλα πίσω και προσκυνώ αμφοτέρους…Ας ηρεμήσουμε…

Την μεταλλική αγάπη μου και καληνύχτες [B]-τα λέμε κι αύριο[/B]!!! :slight_smile:


[COLOR=“DimGray”]Υ.Γ. πφφφ, με ψήσατε να πάρω κι άλλον δίσκο MANOWAR το προσεχές διάστημα και σύντομα θα γίνει M.-B./ 2.- 4.[/COLOR]

οπότε όπως κι εσύ από το πουθενά διαλέγεις και παίρνεις την περίπτωση/ αλήθεια που σε “βολεύει”, το ίδιο κάνω κι εγώ. μια η άλλη είναι η κατάσταση,ο καθένας πιστεύει αυτό που τον βολεύει για να υποστηρίξει την άποψη του, χωρίς και οι δύο να έχουν απτές αποδείξεις. βασικά εγώ έχω ένα στοιχείο που το θεωρώ κάπως αρκετό (το γεγονός ότι πανω στο του tempo του blood of my enemies είναι χτισμένο όλο το βίκινγκ ,γιατί δεν είναι έπικ όπως ειπώθηκε-είναι βίκινγκ 8), του κουόρθον). για μερικούς αυτό ακούγεται λογικό,για μερικούς όχι.

Σου φωνάζει. “Καλημέρα” σου λέει!!! Α, και για το τριπλάσιο ποστ του Γράκχου 2 ποστς κάτω απ’ το δικό μου ανάσα ε? Καλάαααααααα :stuck_out_tongue:

Και να θυμάσαι, τους αιρετικούς κάποτε τους καίγανε…:stuck_out_tongue:

Ναι ενώ το ότι ΔΕΝ άκουγε αποδεικνύεται. Εκτός και αν σ’το 'πε ο ίδιος ρε 'συ Κρισπ να πάμε όλοι πάσο ξέρω 'γω.

Και για το τέλος, με αφορμή αυτό που έγραψε η Silent, αν ξαναδώ άνθρωπο να χρησιμοποιεί τον όρο viking metal θα διαπράξω δολοφονία. Γαμω την πουτάνα μου, μπάντες όπως οι Bathory ΕΠΑΙΖΑΝ EPIC METAL ΜΕ ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΠΑΡΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΑΣ. Πώς αυτό το γεγονός τους κάνει μπάντα ενός άλλου είδους, τη στιγμή που η μόνη διαφορά τους από τις υπόλοιπες μπάντες του ευρύτερου είδους είναι μόνο η θεματολογία (και αυτή όχι πάντα) είναι μάλλον συμπέρασμα μιας διαστημικής λογικής που το μυαλό μου αδυνατεί να συλλάβει. Δηλαδή αν εγώ αύριο κάνω μπάντα και γράψω ένα δίσκο για την οικονομική κρίση θα παίζω “financial metal”. Fair enough.

@ Τραμπ:

Η άποψή σου λοιπόν είναι ότι αφού η επική μουσική των manowar είχε ριζώσει στη σκανδιναβία, έ, δε μπορεί από κει θα σκάλωσε και ο ψηλός. Επομένως είναι απλώς μια βάσιμη, κατά τη γνώμη σου, υπόθεση (και όχι αλήθεια).

Κι εγώ λέω ότι καμιά φορά η ανάγκη να ακούσουμε τη γάτα είναι τόσο μεγάλη που στο τέλος την ακούμε όπως και νάχει.

@ Έλρικ:

Αναφέρεσαι σε ένα τέμπο και προσπαθώ να καταλάβω γιατί δύο διαφορετικοί άνθρωποι να μην μπορούν να συλλάβουν το ίδιο τεμπο (και παρόμοιες ιδέες γενικότερα) χωρίς απαραίτητα να έχει επηρεαστεί κάποιος από κάποιον άλλον.

Πως να στο πω πιο απλά, έστω ότι έχουμε ένα μαθηματικό πρόβλημα, είναι απίθανο να φτάσεις εσύ σήμερα στη λύση του με μια συγκεκριμένη μεθοδολογία και άυριο να το κάνω εγώ με παρόμοια μεθοδολογία χωρίς όμως να έχω δει τη δική σου λύση?

Τέλος πάντων, εμένα η άποψή μου προκύπτει από την ίδια τη ροή της μουσικής των BATHORY από δίσκο σε δίσκο (ξεκινώντας από τον πρώτο), η οποία φαίνεται (και είναι) απολύτως φυσική χωρίς να χρειάζεται κάποιου είδους επιφοίτηση στο ενδιάμεσο.

να μας πει κι ο καρλ ποππερ την αποψη του παρακαλω

μπα καμία ανάγκη δεν έχω διότι είναι εκεί και με έχει ξεκουφάνει
επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην ακούμε κάτι γιατί δεν θέλουμε να το ακούσουμε γιά τον οποιοδήποτε βέβαια λόγο.
ο Quorthon ήταν μέρος της σκηνής. δεν νομίζω πως ζούσε μόνος σε δεντρόσπιτο
οπότε όταν η ομήγυρή του το έχει τούμπανο, είναι λίγο “χαζομάρα” να το έχει ο ίδιος κρυφό καμάρι.

αν όμως έχεις δει κάπου τη λύση έστω και φευγαλέα?
διότι η λύση του elric έχει δημοσιευτεί στα επιστημονικά περιοδικά χρόνια πριν…
αν σου έχει ξηγηθεί inception o Demaio??? :wink::stuck_out_tongue:

Λοιπόν κοιτάξτε, εγώ μπορώ άνετα να υποθέσω ότι ο Quorthon δεν είχε ακούσει ποτέ του Manowar πριν κάτσει να γράψει Hammerheart και Twilight, ή ότι μπορεί να είχε ακούσει φευγαλέα και να μην πολυασχολήθηκε, να είπε “πφφφ τυπικές μέταλ μαλακίες, εγώ θα συνεχίσω ν’ ακούω τις πανκιές μου”. Για να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται απίθανο, αλλά μπορώ να το υποθέσω. Ακόμα κι έτσι, δεν αλλάζει ότι στη μουσική των επικών Bathory υπάρχουν πολλά σημεία που θυμίζουν Manowar (και, για ν-οστή φορά, ΟΧΙ, δε μιλάμε για rip-off). Οπότε δεν ξέρω τί νόημα έχει να λέμε για ορατές ή αόρατες / φωνακλούδες ή αθόρυβες γάτες, μαθηματικά προβλήματα ετσέτερα.

Εντάξει, ίσως λίγο ακυρίλα. Νόμιζα, όμως, ότι επειδή ακριβώς η θεματολογία τους ήταν αυτή που ήταν, η μπάντα -όπως και οποιαδήποτε άλλη του “είδους”- έπαιζε κάτι μεταξύ “viking/epic metal”…

Tώρα, ασχέτως απ’ αυτό, οι συγκεκριμένοι μου βγάζουν και μία αυθεντικότητα, δε μπορώ να το χαρακτηρίσω αλλιώς. Και γι αυτό, (ίσως άδικο για τους Manowar) με κάνει να τους διαχωρίζω στιχουργικά/μουσικά απ’ τους άλλους (όχι ότι έχω εντρυφήσει, αλλά γενικώς ποτέ μέχρι τώρα δε μου “κάθονταν” καλά οι Manowar, δε με “έπεισαν”, με άλλα λόγια, να τους ψάξω περαιτέρω).

ε πως να σε πείσουν με 4 τραγούδια βρε κορίτσι μου

Σάηλεντ μην ψαρώνεις την παπαριά την πέταξε ο panos γιατί ο όρος έπικ προέρχεται βέβαια από το “έπος” που είναι “ποιήμα μεγάλης έκτασης όπου εξυμνούνται κι εγκωμιάζονται τα κατορθώματα ηρώων, θεών, αρχόντων κ.λπ.” άρα κι αυτό με στιχουργία έχει να κάνει μάλλον, ε χαζέ πανούλη?

Αν θέλουμε να μιλάμε για μουσική, όλα είχε χεβιμέταλ, ροκενρόλ και τα ρέστα.

Γράκχε από τι στιγμή που αρχίζουμε και συζητάμε για πιθανότητες και ενδεχόμενα και τι μπορεί να σου θυμίζει η μία και η άλλη μουσική όλα καλά, εμένα μου φάνηκε αστεία η βεβαιότητα κάποιων. Είναι λογικό εσένα που ακούς έπικ να σου θυμίζει μάνογουορ κι εμένα που ακούω BATHORY να μου φαίνεται απλά και όμορφα η φυσική εξέλιξη του “Blood.Fire.Death”.

γιατί να μην έχει επιρρεαστεί από το blood fire death κιόλας? :-s


βρε τι μου θυμίζει… (εκτός κουπλέ) :-k

εκεί στο 2:30 πας να τραγουδίσεις και death chilling wind blow through my hair άμα λάχει

Ρε δεν υπαρχει ο ορος επικ μεταλ λεμε. Το παραδειγμα που δωσα πιο πισω δεν ηταν τυχαιο, μπορω να αποδειξω πως οι Bolt Thrower εκαναν ακριβως το ιδιο πραγμα με τους Manowar, αλλα θα καταρριψω μερικες κοσμοθεωριες ετσι.

δοκίμασε!!! :smiley:

atlantan kodex???

Κατέρριψέ τις… οι Bolt Thrower, οι Death, οι Bathory, κτλ, είναι σταθερές αξίες στον χρόνο, υπεράνω “ειδών” λέμε. Ξέφυγα. :stuck_out_tongue:

Atlantan Hawx

μη χάσεις :stuck_out_tongue:

άνιωθο τουριστικό μέταλ από νέα υόρκη παιγμένο από κακούς μάνατζερ με περίεργη αίσθηση γκαρνταρόμπας

Ρε συ Κρις δε χρειάζεται να ξηγιέσαι έτσι, ειλικρινά. Δεν είπα ότι όποιος προτιμάει Bathory από Manowar είναι άσχετος από έπικ μέταλ (again: αυτό θα σήμαινε το αυτό και για μένα!) για να μου το “γυρνάς” με επιδεικτικό τρόπο. Αναφέρθηκα σε μία πολύ συγκεκριμένη περίπτωση στην οποία προφανώς δεν εντάσσεσαι εσύ, γιατί πολύ απλά δε μου έδωσες ποτέ τέτοια αφορμή.

Angmar, ειλικρινά, είμαι περίεργος.