ΗΓΓΙΚΕΝ Η ΩΡΑ

Ό,τι πεις εσύ πανέξυπνε και φωστήρα Κρισπ. Απλά και μόνο για να σου δείξω το μέγεθος της παπαριάς που έχω κάνει μπολντ στο ποστ σου, θυμίσου ότι και στο μέταλ των Bathory “εγκωμιάζονται τα κατορθώματα ηρώων, θεών, αρχόντων κ.λπ.”. Επομένως, καταλήγουμε ότι ακόμη και στιχουργικά αν το δει κανείς, ο όρος “viking” είναι ένας ακόμη πλεονασμός της πούτσας, μια και ο όρος epic καλύπτει το ζήτημα πλήρως. Άιντε εδώ πέρα δεν είναι ούτε το “Σωσίες” ούτε το “Βυζάκηδες Vs Κωλάκηδες” για να πετάς χαρακτηρισμούς, σπόντες και ειρωνείες για το διανοητικό επίπεδο του καθενός αβέρτα. Όταν έρθω στα μπλακμέταλ σου να πουλήσω μαγκιά και να το παίξω γνώστης πες μου ό,τι γουστάρεις. Σε ένα απο τα μέταλ είδη, όμως, που ακούω απο το γυμνάσιο, και που έχω ψαχτεί και ασχοληθεί σε πολύ μεγάλο βαθμο αναλογικά με την ηλικία μου δεν γουστάρω μπηχτές από κανέναν.

Α, εννοείται πως μπορείς ελεύθερα να νομίζεις ότι με πάτησες χάμου και με έκανες να θέλω να κρυφτώ σε καμιά σπηλιά από τη ντροπή μου…

Χαλάρωσε κι εσύ ρε Πάνο

το ηθικό δίδαγμα είναι ότι στο βυζάκηδες vs κωλάκηδες βρίζετε τον άλλον όσο θέλετε. εδώ όμως σεβασμός :stuck_out_tongue:

γενικά το καλύτερο θρέντ στα ιντερνετς. είχα ανάγκη να το πω. η καλύτερη παρέα μου σήμερα που δεν έκανα τίποτις

Της Πόπης γίνεται. :stuck_out_tongue:

Πάντως Πάνο, αυτό που λες, ότι το έπικ περιέχει το viking στοιχείο, έχει μία λογική. Δεν ξέρω, όμως, και γι αυτό δε θα πάρω θέση. Απλά και μόνο εξέφρασα την άποψη ότι επειδή ακριβώς η θεματολογία των Bathory σχετίζεται με τη μυθολογία των Vikings, ε γι αυτό τον λόγο τους χαρακτήρισα και έτσι. Σύμφωνα δε με τα λεγόμενά σου, και οι δύο όροι υπάρχουν και εμπεριέχουν ο ένας τον άλλον -είναι “συγγενείς” όροι με άλλα λόγια. :slight_smile:

Στα threads του οφ τοπικ που απλά καυλαντίζουμε όταν δεν έχουμε τι να κάνουμε, κλαϊν μαϊν. Σε μουσικά threads, που εγώ, εσύ, ο οποιοσδήποτε λεεί μια άποψη με x, y, z επιχειρήματα το να απαντάει κάποιος με το παπαριλίκι του είναι για 'μένα τουλάχιστον, πολύ ενοχλητικό και ηλίθιο.

Γράκχε, μια χαρά χαλαρός (προσπαθω να) είμαι. Εγώ δεν αναφέρθηκα προσωπικά ούτε χαρακτήρισα κανέναν, απλά είπα κάτι σχετικό με ταμπέλες ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ το ποστ της Silent. Και πετάχτηκε ο Κρισπ σαν την κλανιά μες στο γαμήσι να πετάξει την ειρωνεία του, μου πέταξε και τον ορισμό της λέξης έπος επειδή εγώ είμαι και άσχετος τελείως, λες και η Silent ζήτησε δικηγόρο.

Προσωπικη εξηγηση για αυτους που πιστευουν οτι οι Bathory προηγουνται στο poll λογω αντι μανογουορ ίλας…σε ενα βαθμο ναι,γιατι: τα επη των manowar ειναι αδιαψευστα,ομως αδιαψευστες ειναι και οι πατατες περιοπης που εχουν βγαλει. Ο die hard οπαδος τους,σπανια αποδεχεται οτι οι πατατες ειναι οντως πατατες και προσπαθει να βγαλει απο τη μυγα,ξυγκι…πχ το συγκεκριμενο σημειο του συγκεκριμενου τραγουδιου απο χαλια δισκο τους,ειναι θεικο. Οχι ρε φιλε,δεν ειναι,ειναι απλως πατατα. Και γιατι να δεχθω οτι ο ψηλος ακουγε blood of my enemies και ο,τι αλλο γουσταρετε και να μη δεχθεις-ειτε οτι τα δυο τελευταια manowar ειναι μουφες?

για το πολύ απλό λόγο ότι δεν είναι :lol:

Πιο manowarας πεθαίνεις.-

τι αρνηση ειναι αυτη ρε σεις…τι υπεροχες αμυνες :wink:

μίλα μας γιά τις πατάτες των μπαθορυ να σου μιλήσουμε γιά τις πατάτες των μανογουορ :slight_smile:

Πατάτες ftw

Δεν έχουν βγάλει πατάτες οι Bathory. Πιο Bathorού(:p:!:slight_smile: πεθαίνω.- 8)

στο επικο τους κομματι, οι Bathory δεν εχουν βγαλει gods of war και the lord of steel

Ωραία milosavljevic άκου και μένα που θα στα πω κάπως αλλιώς: το τελευταίο Manowar δεν έχω μπει καν στον κόπο να τ’ ακούσω, ενώ το προηγούμενο, το Gods of War, αν και ομολογώ ότι υπάρχουν εκεί μέσα και τραγούδια που μ’ αρέσουν, γενικά το θεωρώ ψιλομέτριο δίσκο και με ενοχλεί λίγο ο ήχος του που τον θεωρώ αρκετά γυαλισμένο. Πάμε παρακάτω τώρα. Εγώ να δεχτώ ότι οι Manowar έχουν βγάλει και πατάτες. Μια μπάντα την κρίνουμε από το μέσο όρο του τί έχει βγάλει, ή από τις κορυφές της; Πριν απαντήσεις και για να ξέρεις εγώ πού βρίσκομαι, σε ενημερώνω ότι για μένα η απάντηση είναι σαφώς το δεύτερο.

δλδ εσύ δε παραδέχεσαι ότι ο κιου έχει επηρεαστεί από το αίμα των εχθρών μου πχ επειδή δεν παραδεχόμαστε ότι, κατά τα λεγόμενά σου, τα 2 τελευταία μας είναι πατάτες? ναζάκια κάνεις??

3-4 κομματια στο destroyers, octagon και καναδυο σημεια στο norland 2 για μενα. 8)

Εκθεσου τωρα! :stuck_out_tongue:

Αλάνια μου… :stuck_out_tongue:

πρίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιτς! :lol:

o ερωτηθείς ντριμπλάρησε οπότε θα σιωπήσω 8)

Οι μελωδιες. Η καθε μπαντα γραφει χαρακτηριστικοτατες μελωδιες που ταιριαζουν αριστα με τη θεματολογια / αισθητικη τους. Η διαφορα ειναι πως οι Manowar αποτελεσαν ενα μεγαλυτερο χωνευτηρι ιδεων, απο Kiss και Mountain μεχρι Queen (θα ελεγα εγω για συγκεκριμενους λογους) και στην ουσια επικαλυψαν το heavy metal που εχτισαν αλλοι πριν απο αυτους με τις δικες τους μελωδιες και τη δικη τους ατμοσφαιρα. Αυτο λεγεται προσωπικη ταυτοτητα, οχι παρακλαδι ενος ιδιωματος. Και για το NWOBHM θα μπορουσε να ισχυριστει κανεις το ιδιο, λογω των δικων του χαρακτηριστικων που εχουν μεγαλη βαση στο πανκ, αλλα δεν ειναι παρακλαδι του metal παρα μονο σκηνη. Οι Bolt Thrower λοιπον εκαναν το ιδιο πραγμα, προσεδωσαν το δικο τους στιγμα επικου feeling βαση των μελωδιων που εισηγαγαν, και ο λογος για τον οποιο λεω πως εκαναν το ιδιο πραγμα ειναι οτι δεν μοιαζουν ακριβως με τιποτα παρεμφερες. Το ιδιο κρεντιτ που δινετε στους Manowar επι τοσες σελιδες.