ΗΓΓΙΚΕΝ Η ΩΡΑ

Δηλαδή κι όταν το κανες τότε στων Primordial, πάλι για να περάσει ωραία η ώρα το κανες, ναι;

Μουσίτσα… <3

“Ε, manowarάδες, περιμέντε, όχι ακόμα! Ξεχάσατε τους Bolt Thrower!”

γιατι ρε παιδια δεν υπαρχει ο ορος ? δεν ξερω ποσοι τον χρησιμοποιουνε, αλλα εγω το argus και το 2112 παντα επικο ροκ τα ελεγα…

Τότε ήταν σφηνάκι, για να δω αν χάφτεις το τρόλινγκ μου. :razz:

Κοίτα, το ότι το χάφτει ο Πάνος δε σημαίνει ότι εγώ είμαι κανένας μάστερ στο θέμα. Απλά του μίλησα σαν κάπως πιο έμπειρος που κάποιες φορές δεν το χάφτει. :razz:

Τι γίνεται ρε πούστη. 15 σελίδες βραδιάτικα, δεν βοηθάτε ΚΑΘΟΛΟΥ εμάς τους φυσιολογικά ΠΙΩΜΕΝΟΥΣ.

Για το πρωτο σκελος, κολλα στη κουβεντα απο την αποψη πως τα επιχειρηματα που τεθηκαν κατα των Μπαθορι εχουν να κανουν με το οτι πατησαν στα χναρια των Μανογουορ επι Χαμμερχαρτ και το οτι οι Μανογουορ ειναι εκεινοι που σμιλευσαν το “επικ μεταλ”. Ο ορος αυτος εχει επικρατησει στο χεβυ μεταλ επειδη ηταν η πιο δεκτικη μεταλλικη μουσικη για την εισαγωγη του εν λογω συναισθηματος βαση χαρακτηριστικων που προυπηρχαν και εβρισκαν πατημα σε θεματολογια που αφορουσε μεταλ και μαχες με τροπο που το ακολουθησαν πολλα συγκροτηματα της εποχης. Παρολα αυτα, το επικ μεταλ δεν υφισταται σαν υποειδος, το κρεντιτ απο τους Μανογουορ δεν το παιρνει κανεις, αλλα πιο ευκολα λες υποειδος το βικινγκ μεταλ των Μπαθορι γιατι απλα δεν ειναι χεβυ μεταλ αυτο το πραγμα, παρα “επικ μεταλ” την αμιγως χεβυ μεταλ μουσικη των Μανογουορ. Την οποια επιρροη δεν μπορεις να τη χαρακτηρισεις ως μειονεκτημα, οι μεν πηραν μουσικα χαρακτηριστικα, αλλα συνεχισαν στα χναρια του Μπλαντ Φαηαρ Ντεθ και εχτισαν κατι που δεν ανηκει σε κανενα μουσικο ειδος της μεταλ, κατι που δεν μπορεις να πεις για τους Μανογουορ.

Για το δευτερο σκελος η απαντηση μου ειναι μικρη γιατι αφορα το πρωτο, οτι ειναι λογικο που δεν υπαρχει “επικο παρακλαδι” δεδομενου πως μιλαμε για ενα συναισθημα που υπαρχει γενικα σε πολλες μουσικες αναλογως του υφους και των σταθμων που τηρουν. Τωρα γιατι προβληθηκε περισσοτερο μεσω του χεβυ μεταλ το ανεφερα, ειναι ενα ολοκληρο ιδιωμα που τα μισα περιπου χαρακτηριστικα που αφορουν αυτη τη σκηνη τα εχει απο γεννησιμιου του πανω κατω.

Mην ακουσω κουβεντα για Θηατρακηδες και μπουρμπουληθροπρογκαδες μετα απο αυτο το επος εδω μεσα.

Ωπα.

Fact no1: Ο Quorthon ακουγε και γουσταρε Manowar.Παρτε το πιο απλο παραδειγμα,δε θα καθοταν να κανει ολοκληρη περιληψη των στιχων του Thor για να τους ριξει στη Valhalla χωρις να νοιαστει να αλλαξει καν καποια απο τις λεξεις αν δεν ειχε ακουσει/γουσταρισει Manowar.Οχι,δεν ηταν συμπτωση,ειναι αφελες να σκεφτειτε κατι τετοιο,stop your internal dialog που θα λεγε κι ο Χικς.Επισης ποσταριστηκαν πολυ συγκεκριμενα ηχητικα σημεια σε παλιοτερα ποστς στα οποια ακουγονται ξεκαθαρες ομοιοτητες που αν καποιος δε τις ακουει μαλλον θελει να μη τις ακουει.Ναι πιθανοτατα λειτουργησαν ως ενα γενικοτερα ερεθισμα εκκινησης για τους Bathory λοιπον,γιατι ηταν το μοναδικο σημειο αναφορας εκεινη την εποχη σε σχεση με αυτο που αρχιζεται να σχηματιζεται στο μυαλο του Q ως ιδανικος ηχος.

Fact no2: Οι Bathory ηχητικα δεν [U]πατησαν[/U] στους Manowar.Εμπνευστηκαν για να αρχισουν το δικο τους οραμα με τα δικα τους φιλτρα ναι,αλλα δεν πατησαν.Και εξηγουμαι: Το οτι ο Q γουσταρε Manowar και υιοθετησε σε συγκεκριμενα σημεια καποια πραγματα δε σημαινει οτι ο ηχος γενικοτερα των Bathory βασιζεται στον πυρηνα του σε Manowarικους μηχανισμους.Ο Q ειχε διαφορετικη αισθηση της μελωδιας απ’τον De Maio(ξαναλεω ασχετα απο καποιες συγκεκριμενες ομοιοτητες),διαφορετικη αισθητικη της ενορχηστρωσης,μεχρι και της παραγωγης.Για καθε intro του Fine Day to Die που θυμιζει(δικαιως)Bridge of Death,υπαρχουν οι τοσες συγχορδιες τοπου Blood and Iron και τα τοσα ρεφρεν και κουπλε τυπου The Lake που ειναι 100% Quorthon και που αυτα στη πραγματικοτητα οριζουν τον ηχο των επικων Bathory.

Fact no3: Το να παραδεχτουμε οποιαδηποτε συνδεση δε σημαινει και τιποτα απολυτως απο αποψη οπαδισμου και ξεκολληστε με αυτο γιατι στη τελικη εγω κι ο Γρακχος που υποστηριζουμε οτι ειναι υπαρκτη πχ,με τις ψηφους δειξαμε οτι τελικα [U]ισως[/U] στα σημεια οι Bathory να ξεπερασαν και το σημειο αναφορας τους.Η συγκριση πιστευω δηλαδη δε γινεται με τη λογικη ‘‘οι ΘΕΟΙ(manowar)ειναι και κανεις αλλος’’ αλλα γιατι καποια πραγματα ειναι κοινη λογικη και ιστορικα στεκουν.

Ναι, είναι 100% βέβαιο πως ένας σουηδός που γράφει στίχους για τη μυθολογία του τόπου του, δανείζεται τις λέξεις από αμερικάνους.

[SPOILER]Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα να έχουμε. :D[/SPOILER]

Manowar.

Γιατί αν με ρωτούσε ποτέ κάποιος τι είναι για μένα επική μουσική τα πρώτα πράγματα που θα μου ερχόντουσαν στο μυαλό θα ήταν:
α) Το soundtrack του Conan
β) Οι Manowar
Οτιδήποτε άλλο όσο επικό και να είναι δε με έχει αγγίξει τόσο ώστε να προκύπτει αυθόρμητα.

Ε δε τους εγραφε στα old norse,στα αγγλικα τους εγραφε.

[SPOILER]Καλησπερα,μεγαλη μερα σημερα:p[/SPOILER]

το louder than hell είναι πατάτα πχ? αν ναι για ποιο λόγο?

edit: πάω για μπάλα,παρακαλώ όταν γυρίσω να έχει λίγο ζουμί η υπόθεση. όχι να ποστάρετε όταν δουλεύουν οι άλλοι μόνο!παρτάκηδες!

Ακριβως αυτο ηθελα να πω κι εγω στο προηγουμενο ποστ,συμφωνουμε 100% Απλα εγω ειπα κι οτι αυτη η επιρροη δεν ηταν επισης και τοσο καταλυτικη οσο πιστευουν πολλοι αν παρατηρησουμε τη δισκογραφια των Μπαθορι απο μακρια και απομονωσουμε τα στοιχεια για τα οποια τους θυμαζουμε.

Τωρα περι ταμπελας επικ μεταλ εχει ξαναγινει η συζητηση πολλες φορες,αλλα αυτο που δε καταλαβαινω ειναι γιατι ενω μεσα μας ξερουμε ποιες μπαντες θεωρουμε ο καθενας επικ μεταλ(και του πουστη σε ενα 80% αυτων παντα συμφωνουμε),μπαινουμε καθε μα καθε φορα στη διαδικασια να θεσουμε τα ορια.Κι οι Θροουερ επικ μεταλ και οι Λιμπονικ Αρτ επικ μεταλ και ειμαστε κουλ,το θεμα ειναι ομως που παει το μυαλο απο μονο του πριν αρχισουμε να φιλοσοφουμε πανω στα ορια.Περα απο το να παρατηρησουμε οτι οι Manowar χρονολογικα ειναι οι πρωτοι στο μεταλ που παρουσιασαν(και με καποια συνεπεια)ενα τετοιο μειγμα σκληρου ηχου που να στοχευει και να πιανει το συγκεκριμενο feeling κι οτι οι Μπαθορι στη συνεχεια καναν αυτο που ειπες,δε νομιζω οτι μπορουμε να πουμε κατι αλλο πανω σε αυτο το θεμα που να μην ειναι υποκειμενικο.

Λογικά θα διάβασαν και οι δύο την ίδια μετάφραση.

[SPOILER]Γαμήστε τον Παναθηναϊκό
Θρύλε ολέ, σ’ αγαπωωωώ :!:[/SPOILER]

Γρακχε, για να τελειώνει η ιστορία,

[SPOILER]

εγώ προσωπικά το πρώτο τουλάχιστον ποστ του κρισπ το εξέλαβα απλά σαν μια προσπάθεια του να πετάξει ένα παπαριλίκι και μια μπηχτή απέναντί μου. Δεν βρήκα κανένα ίχνος χιούμορ, και όταν εγώ όσο καιρό είμαι χρήστης του φόρουμ δεν έχω εκφραστεί έτσι απέναντι σε κανέναν, δεν γουστάρω να μου απευθύνονται με υφάκι και τρολινγκ λες και είμαι κανας ανήσυχος ή κάνας ρομάντικ ή να μου πουλάνε πνεύμα επειδή είμαι 17 χρονών και τα ρέστα. Είναι ένα μουσικό θρεντ, εξέφρασα μια άποψη με επιχείρημα, και μου χτυπάει πολύ άσχημα να μου γαμάει τη συζήτηση ο κρισπ και ο κάθε κρισπ.

Και το στιλάκι “πήγαινε για ύπνο πιτσιρίκο” μπορεί για έναν 30άρη να είναι χαβαλές και καυλάντισμα, για 'μένα είναι σπάσιμο αρχιδιών και τίποτα παραπέρα.

I rest my case, γιατί βγαίνουμε και τελείως οφ τόπικ.

Α, και κάτι ακόμα. Χτες γκρίνιαζες-ατε-αμε επειδή πόσταραν στο θρεντ χρήστες που δεν ακούνε έπικ. Αυτό μας πείραξε, αλλά αυτό

καθόλου. Not that fair…:p[/SPOILER]

Ναι αλλα λίγο μετά πήγες για ύπνο, οπότε είδες που είχα δίκιο και δεν ήταν μαλακία. :wink:

Ενω εσυ Πανε με αυτο το ποστ προωθεις την ουσιωδη συζητηση ας πουμε.Στειλε πιεμ αν σε πειραξε τοσο.

Αυτο με βαση τι πραγμα το ρωτησες ρε;Για μενα ειναι μετριο,αλλα κυριως οφφτοπικ αν με πιαν’ς.

Πατάτα δεν είναι. Απλά ήταν μετά από το Triumph Of Steel. End of story.

[SPOILER]Chrisp, τα πρωινά πρέπει να πάω και σχολείο, και κάποια στιγμή πέρασε η μαστούρα των 3 καφέδων που 'χα πιει χτες για να διαβασω όλο το μεσημερο-απόγευμα.

παμπκιν, γι’ αυτό το έβαλα και σε σπόιλερ.[/SPOILER]

ΥΓ το όργανο στην αρχή του one rode to asa bay, στο σημείο που ακούγονται οι καλπασμοί κλπ που παίζει έναν επαναλαμβανόμενο ρυθμό, ξέρει κανείς τι είναι? Μάλλον για μπάσο ή κιθάρα μέσα απο κάποιο εφέ μου κάνει…

Εγώ πάντως ένα έχω να πω : καλά χώνουν οι Bathory στα γούνινα σωβρακάκια :stuck_out_tongue:

για τον μιλοσαβλιεβιτς που είπε ότι πρέπει να παραδεχτούμε οι μανογουοράδες τις πατάτες μας ήταν βασικά.