Αγαπημένος δίσκος για το 1977

Σοβαρα τώρα ομως,το 1977 βγαζουν οι ΘΕΟΙ Steely Dan το Aja.
Ας μην ηταν τοσο κομπλεξικοί με το ευρυ κοινο και τον ηχο τους και θα ηταν πολυ πιο γνωστοι σε μερη οπως εδω.Οι απολυτοι αντισταρς.
Και με πανεξυπνη θεματολογια,καλα για μουσικη δεν το συζητάμε καν.Ολοι οι σεσσιοναδες τους πηγαν σε Τοτο ή ακόμα και στο Thriller του Jackson πιο μετα,μαζι με τον ηχο εννοειται :wink:
Μεγαλη σχολη

Aja ρε:!:

Ποτέ δεν έχω κάτσει να τους ακούσω ΣΟΒΑΡΑ αυτούς.

Ειναι να μπεις λιγο στο Mood ειναι η αληθεια καθως οι τυποι στα 70ς παιζαν αρχι-ΔΑΠιτικη μουσικη,ουτε βρωμια,ουτε προγκ επη,ουτε τπτ.Μπλουζοτζαζ φορμες με επικαλυψη ποπ,μιλαμε για παλικαρια.

Αν και ειναι κατεξοχην “Αμερικανικη” μουσικη,οποτε συ θα γουσταρεις σιγουρα ρε!

Ξερεις,πολυ λαόυντζ ομως,χαλαρα,cool κτλ.Ακους και βαζεις μαρτινι:p
(και πολυ εξυπνη θεματολογια ομως σε στιχους κτλ,πανεξυπνοι)

Μιλωντας περι τεχνης :!:

Ας είναι ΔΑΠ-ίτες, δεν έχω πρόβλημα.

Το κομμάτι στο fb είναι όμορφο.Ψάχνω…

Γελάει ο κόσμος που δεν είναι μέσα το Let There Be Rock :stuck_out_tongue:

Steely Dan ειναι και γαμω τα groups!
Ηοpeto,ψαξ?τους!!!

Μια που λέτε για Steely Dan, εγώ γενικά δεν έχω άποψη, αλλά κάποιος που εμπιστεύομαι πολύ έχει και δεν είναι καλή,

Σόρι, δεν κρατήθηκα. :stuck_out_tongue:

Η μασονία των Flyoyd δεν έχει προηγούμενο.

Πηλοϊδης, Ζαβλανός, Βορεάδης. Υπό την υψηλή εποπτεία του Κώστα Ρήγα και του Φίλιππα Συρίγου…Έλεος…

Τη χρονιά εκείνη ο Τοξικός ήταν 6 ετών. Μεσουρανούσε ο Θωμάς Μαύρος, ο νεαρός Γιάννης Πάριος και το Xanadu προσγειώθηκε στον πλανήτη Γη…

ε κοιταχτε για τις χρονιες 73,75,77,79 δεν τιθεται poll

Tότε να μην κάνουμε…

Και από το 1967 έως το 1974 στην Ελλάδα δεν έγιναν εκλογές…

:lol::lol::lol2::lol2:

Γάμησε! Και συμφωνώ απόλυτα…

Ενδιαφέρουσα χρονιά,μεταβατική.
Ίσως τότε το punk να ήταν αναγκαίο.
Ακόμα και οι gay είναι αναγκαίοι (στην τελική).
Παρ’ όλα αυτά,Animals.

“Ενδιαφέρουσα” άποψη, μπορεις να την κάνεις λίγο πιο ψιλοκομμένη όμως;:-k

Όχι φίλε μου δε μπορώ.Λυπάμαι.

Έελα ρε Τσακάλιααα, γιατί. Σε κάποιους από μας έχουν λείψει οι καυγάδες μεταξύ πρόγκστερς και πάνκηδων. Δεν μπορείς τουλάχιστον να πετάξεις άλλο ένα καρφάκι; Άλλο ένα τοσοδά φλεημάκι; Πλιιιιιιιιζ;

[SPOILER][/SPOILER]

nice try, Γρακχε, αλλά νομίζω ότι κανενας σοβαρά σκεπτόμενος ακροατής δεν μπορεί να επιχειρηματολογησει υπέρ ή κατά για οποιοδήποτε είδος μουσικής, πέραν του ότι είναι/δεν ειναι του γουστου κ της αισθητικής του. Εγω χαίρομαι το ίδιο που στη δισκοθήκη μου έχω και το ανιμαλς και το μαρκη μουν και το φεαργουελ του κινγκς και το ροκετ του ρασια. Χαίρομαι που έχω περάσει το ίδιο καλά σε συναυλίες του Waters, των Van Der Graaf Generator, του Marky Ramone, των Last Drive ή των Χαοτική Διάσταση. Τώρα αν κάποιος (εγώ, εσύ, αυτός, ο άλλος - δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικα) έχει την ψευδαίσθηση ότι η μουσική του γουστου του είναι “ανώτερη”, νικάει όλες τις άλλες, δεν ξέρωγωτιαλλο, και λοιπές πίπες, τότε απλώς χάνει την ουσία και το νοημα.

Θα συμφωνούσα γενικά αν δεν ήμουν σίγουρος ότι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΟΥΣΙΚΗ (aka ο κλασσικός hard/heavy ήχος) είναι καλύτερη από τις δικές σας :razz: Όπως κατάλαβες δεν παίρνω το μέρος κανενός σ’ αυτή τη διαμάχη. Μ’ αρέσει να κοροϊδεύω εξ’ ίσου και τους πρόγκστερς και τους πάνκηδες. Και δεν είναι μόνο ο λόγος που προανέφερα, αλλά και το γεγονός ότι μπορώ να απολαύσω και προγκ και πανκ (μη με ρωτήσεις για “αναλογίες” - δεν είμαι βέβαιος) αλλά δεν παίρνω στα σοβαρά τα κολλήματα καμίας από τις δύο κάστες. :slight_smile:

Παντως, αφου δεν μπορουμε να ψηφισουμε μερικοι, ας θυμηθουμε τι πραγματικα ειναι το 1977.

[I]“Νο Elvis, Beatles or the Rolling Stones…”[/I]

κλασσικά…[B]Σεξουαλικά Πιστόλια [/B](μωρο μ’) και[I] τα μυαλά στο μπλεντερ…!!![/I]

AN EINAI NA ΔΙΑΛΕΞΩ ΕΝΑ, ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ.


Runner up