Αγαπημένος δίσκος για το 1977

Σοβαρά…Υπάρχει μασωνία εδώ μέσα,εξαπλώνεται καθημερινά…Ή απλά γίνεται πιο αισθητό.

Καλα μας ξέσκισες ντεκαρντ.

Tο ριξα στους Sex Pistols. Γενικά ολα τα άλμπουμς του πολλ είναι δυναμίτες (πλην του UFO που δεν τους πάλευα ιδιαίτερα ποτέ), αλλά ο ΄δισκος που έφερε τα πάνω κατω είναι ένας! Οπότε δεν έχω άλλη επιλογή. Και μουσικά να το δω είναι λίγο παραπανω τέλειος από τους υπόλοιπους.

Και ναι, οι Ramones είναι η μεγαλύτερη μπάντα του σύμπαντος, και μετά οι Clash, αλλα στο 1977 έρχονται δεύτεροι:!:

Κατά τα άλλα, έχει πλάκα γιατί άνετα θα μπορούσε να εξελιχθεί το πολλ σε μία άτυπη αναμέτρηση μεταξύ φτασμένων μεγαθηρίων και αλητηρίων πάνκηδων του CBGB από την άλλη. Που στην τελική ακυρώνεται από την ίδια την μουσική, καθώς δεν υπάρχει ομορφότερη σύμπτωση από το πανομοιότυπο pigs (three different ones) των Floyd από την μία με το elevation των Television από την άλλη! H’ όταν οι Kraftwerk σε μία στιγμή πειράγματος των Ramones τραγουδάνε “eins - zwei - drei - vier” πριν μπει το showroom dummies.

Και γενικά το Trans Europe Express ειναι τεράστιο άλμπουμ, μόνο και μόνο η παράθεση του συγκεκριμένου άλμπουμ στην πρώτη σελίδα του βιβλίου του Hook για τους Joy Division λέει πολλά από μόνο του!

Και είδα να αναφέρεται και το Ocean και το Damned, Damned, Damned, μεγάλα άλμπουμ και τα δυο.

Δεν ακουω παρα ελαχιστα απο 70’s παντως βλεπω οτι αυτη τη χρονια βγηκαν πολλα πραγματα που μ αρεσουν, πραγματικα! Μεταξυ Rush και motorhead, μαλλον θα πω τους Rush…

Sex Pistols και από δω. Έχετε λυσσάξει με τους Pink Floyd και θέλετε να τους ψηφίζετε σ’όλα τα poll όπως βλέπω κ απ΄τ’αποτελέσματα. Ok μεγάλη μπάντα αλλά χαλαρώστε κ λίγο… Κ μένα μ’αρέσουν πολύ αλλά ok - μη γίνεστε σαν τους Manowar-άκηδες :stuck_out_tongue:

Παντως απο τα 70ς ειναι απο τις πιο μπερδεμενες χρονιες καθως σιγα σιγα αλλαζει η φρουρα και σκανε πανκ κτλ και γινεται ενας κακος χαμος.
Ομως

[I]Who was born in a house full of pain
Who was trained not to spit in the fan
Who was told what to do by the man
Who was broken by trained personnel
Who was fitted with collar and chain
Who was given a pat on the back
Who was breaking away from the pack
Who was only a stranger at home
Who was ground down in the end
Who was found dead on the phone
Who was dragged down by the stone.[/I]

:bye:

Εντυπωσιακή και μη αναμενόμενη η ψήφος σου αποπάνε :stuck_out_tongue:

Φλουντ-λαδι-σφυρι του Θορ λεμε:!:
(και να δεχομαι οτι οι Φλουνταδες ειμαστε χαλαρα πρωτοι στην γραφικότητα,απλως το εχουμε παρει χαμπαρι και δεν μας νοιαζει να δειξουμε την τρουιλα,αλλιως :lol: )

Τι να κανουμε,μιλαμε για την εποχη που ηταν στο πικ τους,με οποιον και να παιξουν του ρίχνουν 60 ποντους στο δεκάλεπτο.Να μου πεις οτι το ριξα σε πολλ για το 87 στο AMLOR να τον δεχθω τον ορο γραφικος:p

Αν κατι πρεπει να μπει αντικειμενικα ενας δίσκος που εσκασε τοτε,αλλαξε ροη η μουσικη και και και ειναι φυσικα αυτος των Pistols.
Αλλα οι δεινόσαυροι ανοιξαν την φαρμα με τα ζωα και τα γουρουνια πεταξαν ψηλα:roll:

Με ποια κριτήρια?

Αν θες σοβαρα καθομαι και γραφω 8 σεντονια για τους λογους,απο την τεχνολογια που σχεδον δημιούργησαν οι ίδιοι μεχρι και το οτι ο Γκιλμορ ειναι μεσα στους τρεις ανθρωπους στην ιστορια της μουσικης που δημιουργησαν ενα Επος πανω σε 4 νοτες.

Με δυο λογια για μενα αποτελουν απιστευτο δείγμα Δυτικης τεχνης,ξεφεύγουν απο τα ορια του ροκ,ακομα και του προγκ που σαν εννοια τοτε ειχε καθαρα μια πιο “Αρτ” προσέγγιση.Η ολη ασιθητικη τους.
Οι πιο τεχνικοι και λιγοτερο θεωρητικοι λόγοι ειναι τοσοι μα τοσοι πολλοι

καλά τα λέει ο floydized
αν δεν το σηκώσουν οι floyd θα ΕΙΝΑΙ ΚΛΟΠΗΗΗ

:lol3::lol3:

Πες και το μασονικο σχεδιο που ειχαμε να βαλουμε ολους τους πανκηδες και μονο του το Ανιμαλς για να γίνει πλακίτσα!!:lol::smiley:

μην ανοίγεσαι. στην στοά τα υπόλοιπα :stuck_out_tongue:

Κλαιω απλα. :lol:

Αυτά τα ακούω βερεσέ, γράψε 9 σεντόνια. :stuck_out_tongue:

Απλά παιδιά,καλώς ή κακώς όλοι παρουσιάζουμε την προσωπική μας αλήθεια.Δηλαδή είναι όλα σχετικά.Βάζουμε το προσωπικό αισθητικό μας κριτήριο και βλέπουμε λίγο ωραιοποιημένα κάποια πράγματα, έτσι πιστεύω δηλαδή.

Το ότι οι Floyd τεχνολογικά εξέλιξαν τα πράγματα ας πούμε είναι σπουδαίο.
Και τι να το κάνεις? Έρχονται οι Ramones με το ομώνυμο άλμπουμ και με μια τελείως back to basics αισθητική, τα απολύτως απαραίτητα και μια χύμα παραγωγή και επηρεάζουν μέχρι και σήμερα όλον τον πλανήτη.

Να πιάσουμέ τα στιχουργικά? Θεωρώ πως έχουν γράψουν κάποιυς από τους αρτιότερους/πιο εύστοχους στίχους ever οι Floyd. Ειδικά σε αυτό και το Dark Side… τους βγάζω το καπέλο. Και? Προτιμώ ιστορίες. Για τον Luke και τον Daniel and the Sacred Harp, για τον Joe που σκότωσε την κυρά του, για τον Scott που τον διαολόστειλε η γκόμενα στο μπαρ.Άρα πάλι προσωπικά χάνουν οι Floyd στο μυαλό μου.

Μουσικά? Μπορούμε να πούμε πως είναι καινοτόμο το Animalsγια το 1977? Δεν νομίζω. Φυσικά δεν παίζει ρόλο αυτό, δεν είναι αναγκαστικό να είναι κάτι πρωτοποριακό για να είναι απίστευτο, και το Animals για τα γούστα μου παίρνει 1000000. Και? Οι UFO παίρνουν 1000001 γιατί έτσι νιώθω όταν τους ακούω,γουστάρω περισσότερο πως το λένε. Ο Γκίλμουρ είναι ιδιοφυία αλλά εγώ προτιμώ να ακούω την μεαλαγχολική φωνή του Phil Mogg να σπάει πάνω από τις μελωδίες του Shenker.

Άρα αν βγω κι εγώ να πω για τον χ,ψ πως ρίχνει 60 πόντους, βρίσκω χίλια δύο πράγματα να πω.

Είναι γενικεύσεις όλα, ο καθένας βρίσκει κάτι που ανταποκρίνεται στα δικά του κριτήρια και, στον δικό του μικρόκοσμο έστω, αυτό το κάτι ρίχνει 60 πόντους στους Φλόυντ και τους κάθε Floyd.
Ευχαριστώ.

Εγώ αυτά τα λέω καιρό… Μ΄αρέσει όπως τ’αναλύεις hopete αλλά νομίζω πως θα’πρεπε να καταλαβαίνουν μερικοί ακόμα και μ’απλά λόγια. Το αυτονόητο (:wink: … Είναι ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ dammit! 8)

εντιτ : κάποτε ως μικρό παιδί κ εγώ πήγαινα στο σπίτι του θείου μου κ είχε πολλές εκατοντάδες βινύλια και cd, δεν είχε πού να τα βάλει… δεν είχαμε cd τότε ως παιδιά και δανειζόμουν πράματα ν’ακούσω. Στην ερώτηση στον “έμπειρο” θείο άν ο x , y , z δίσκος που επρόκειτο να δανειστώ είναι καλός (ρώταγα ακόμα και για τεράστιες δισκάρες btw όπου περίμενα ενθουσιώδη απόκριση), η απάντηση ήταν αφοπλιστική “ό,τι ακούσεις και σ’αρέσει είναι καλό. ό,τι όχι, είναι χάλια”. Κι όμως αυτό μου’μεινε.

[B]Taken By Force [/B]

I love these polls ^_____________^

αλλα μου θυμιζουν ποσες μουσικες ακομη δεν εχω ακουσει:(

Αυτό!

Είναι μερικοί άτιμοι δίσκοι που όλο λές θα τους ακούσω θα τους ακούσω και στο τέλος ακούς κάτι άλλο και τους ξεχνάς

Αν ‘‘ειναι ολα θεμα γουστου’’ τοτε γιατι μπαινετε εξαρχης στη διαδικασια να διορθωσετε τη θεση καποιου;Επειδη απλα τη διατυπωνει με αιρετικο τροπο;So;Η υποκειμενικοτητα ειναι υπερτιμημενη και αποστειρωνει συζητησεις.