Τζίμης Πανούσης

5 ευρω και στο θεατρο πετρας

Αν ηθελε, επειδη περναει απο το χερι του ας τα εβαζε 10 ευρω ή 15 με ποτο αλλα καθιστος. Υποτιθεται οτι οι παραστασεις ειναι για τον μεσο ελληνα και ο μεσος ελληνας δεν εχει 40 ευρω ετσι ευκολα, μην κοροιδευομαστε.

Κατι τετοιο ακομα καλυτερα.

angus7pl πριν κάνα μηνα που ειχε 5 ευρω στο θ. πέτρας, πήγες?

Οχι, τι εχει να λεει αυτο?

ρε ανγκους τι διαφορα εχει ορθιος η καθιστος? 15 ευρω με ποτο ειναι λογικοτατη τιμη. εδω 10 με μπιρα εχουν τα μικρα λαιβ στο 8ball. ποσο πιο χαμηλα θα επρεπε να ειναι ξερω γω? 10 καθιστος με ποτο και μια πιπα δωρο στην εισοδο?

Ρε δεν με πειραζει να ειμαι ορθιος, τα 15 με ποτο καλα ειναι, τα 170 ή 190 η φιαλη ειναι που με πειραζουν… Αυτο ειναι αντιθετο με ολα αυτα που θελει να πει η παρασταση. Αυτα ισχυουν στα μπουζουκια.

λέει ότι μου δίνεις την εντύπωση ότι γκρινιάζεις για να γκρινιάζεις.

Γκρινιαζω γιατι ενω ψηθηκα να παω, μου εκαναν εντυπωση και με εβαλαν σε σκεψεις οι τιμες οταν τις ειδα.

ηθελες να ανοιξεις μπουκαλι δηλαδη και τωρα το σκεφτεσαι

ο τζίμης από τοτε που σταματησε να παιζει με τις μουσικές ταξιαρχίες (από το 1985 και μετά περίπου) πάντα σε τέτοια μαγαζιά έπαιζε, και από πιο παλιούς θα ακούσεις ότι ακόμα και τοτε ήθελες τον μισό μισθό σχεδόν ανειδίκευτου εργάτη για να τον δεις. Από τότε εμφανίζεται σποραδικά σε διαφορες συναυλίες σε ανοιχτούς χώρους είτε σε καθαρά συναυλιακούς χώρους. Συγκεκριμένα σε συναυλία αλληλεγγύης (οπου εμφανίστηκε στο θέατρο πέτρας) είχε να παίξει από τις αρχές των 90’ς. Ε νομίζω ότι αν κάποιος ήθελε να τον δει σε τέτοια φάση - σε ανοιχτό χώρο και με συμβολικό εισιτήριο, τότε θα έπρεπε να πάει. Για αυτό λέω ότι μου δίνεις την εντύπωση ότι γκρινιάζεις άδικα, αν ψηνόσουν τόσο πολύ να τον δεις θα προσπαθούσες να το κάνεις τότε. Άσε που οι τιμές για όρθιους ξέρωγω δεν μου φαίνονται και τραγικές, όταν πας σε μια συναυλία σε μαγαζί όπως το gagarin πόσα δινεις;;;

Εγω ορθιος ηθελα εξ’αρχης, αλλα καποιοι στην παρεα θελουν τραπεζι γιατι λενε οτι ορθιος δεν εχεις καλη οπτικη. Και δεν εχω ξαναπαει στο Γυαλινο Μουσικο Θεατρο για να ξερω αν αυτο ισχυει.

Δεν μπορουσα λογω υποχρεωσεων τοτε. Εξηγω πανω το θεμα με το ορθιος.

Όρθιος στο Γυάλινο νομίζω βλέπεις καλά. Στο Λούνα Νταρκ ήταν ψιλοαπαράδεκτο γιατί ήσουν πολύ πλάι.

Εγώ επιμένω όμως. Η φιάλη που λέτε είναι για 4 άτομα, δηλαδή 40 ευρώ με τραπέζι και βγαίνει περίπου 2 ποτήρια ποτό στον καθένα (με κρασί νομίζω βγαίνει ένα μπουκάλι γύρω στα 80-90 ευρώ για δύο άτομα αλλά βγάζει περισσότερα ποτήρια). Κοινώς, για αυτά που σου προσφέρει νομίζω οι τιμές είναι μια χαρά. Όπως, εδώ που τα λέμε, το ίδιο ισχύει και στα “μπουζούκια”. Ποιος σας είπε ότι το πρόβλημα με τα “μπουζούκια” είναι το πόσο κοστίζουν; Είναι σαν να πηγαίνετε σε μία ταβέρνα να φάτε μπάμιες και σε μία άλλη να φάτε παϊδάκια και αντί να σχολιάζετε τη διαφορά στην ποιότητα του φαγητού φωνάζετε που τα παϊδάκια κοστίζουν όσο οι μπάμιες και δεν κοστίζουν όσο τα Goody’s.

[SPOILER]Ζητώ συγνώμη από όσους τους αρέσουν οι μπάμιες για το προηγούμενο σχόλιό μου[/SPOILER]

και άλλες γκρίνιες για τον χώρο και την τιμή στο μαγαζί που εμφανίζεται ο πανουσης…

Αυτά όντως με στεναχωρούν κιεμένα…έχει σίγουρα να κάνει με τον χώρο, αλλά και ο Τζιμάκος, κάτι πρέπει να κάνει με αυτό, άλλωστε είναι σε θέσει να κάνει επιλογές στους χώρους που εμφανίζεται…όσο αφορά την διάρκεια, έχει να κάνει και με την κατάσταση της υγείας του, αλλά και με ότι σε ένα τρίωρο πρόγραμα ίσως η έξτρα ώρα να μην περιέλαβε κάτι το ουσιώδες και ίσως είναι καλύτερα έτσι:):!:

Αν ειναι αληθεια, κριμα, γιατι ετσι?

Θελω να δω αποψεις για αυτο το περιστατικο:

http://www.elliniki-skini.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=784%3Aoi-mpatsoi-tou-tzimakou-se-rolo-mpatson&catid=10%3Aold-school&Itemid=8

ενταξει…τι απόψεις…μερικοί πήγαν να πουν συνθήματα σε ενα μαγαζί…
μια δυο τους πέταξαν έξω…τι πιο φυσικό?

  1. Θεωρώ αυτές τις ακτιβίστικες ενεργειες του στυλ “πάω στον Πανούση να κάνω κανα μπαχαλάκι” ανούσιες και βαρετές.

  2. Δεν θα μάθουμε τωρα την νοοτροπία των νυχτερινών κωλομάγαζων, αναμενόμενη ήταν η αντίδραση του κεντρου απέναντι στα συνθήματα.

  3. Το πρόβλημά μου ειναι ο ίδιος ο Πανούσης. Ξαναλέω πως δεν τον θεωρώ κανένα αγωνιστή ή κάτι τετοιο. Παρατηρητής της κατάστασης “από τα εξω” είναι και κάνει την δουλειά του. Αν ομως πιστευει αυτα που λεει απο θεωρητικής αποψης (γιατι μόνο θεωρητικά μπορει να τα πιστεύει, σε πρακτικό επίπεδο άλλωστε ο τροπος ζωής του τα λέει όλα) και δεν ειναι απλά ενας στυγνος επαγγελματίας πρέπει να ρίξει ένα κραξιματάκι στο μαγαζι του και να ζητήσει ένα συγγνώμη.

ναι αλλά επειδή ειναι επαγγελματίας πας και βλέπεις ενα σωστό πρόγραμμα…
αν δεν ήταν επαγγελματίας μπορεί μια μέρα που βαριόταν ή ειχε προβλήματα να έριχνε ενα ποίημα και να έφευγε…

επίσης αν ήμασταν στις θέση των υπολοίπων? εγώ ας πούμε που θέλω να έρθω να τον δω και είμαι από λαρισα θα ήθελα να μην χαλάσει το κλίμα λόγο μερικών που θα πάνε να τα γαμήσουν όλα…
εκεί και εγώ θα ζητούσα να τους πετάξουν έξω…φαντάσου ενα γεμάτο μαγαζί να ανέχεται και να περιμένει πότε θα φτιάξει το κλίμα εξαιτίας λίγων ανεγκέφαλων(ναι.!)…
τα ιδια είχαμε και στη λαρισα πριν 4 χρόνια καθώς ήταν μια μέρα πριν τον τελικό κυπέλλου παο-λαρισα…ολοι ήμασταν σε αμηχανία…δεν γίνεται να πάει ο άλλος να πει ένα τραγούδι και να λες συνθήματα…ούτε οταν έχει έναν ρυθμό σε αυτά που κάνει, να τον κόβεις έτσι εύκολα…

*δεν λέω κάτι για σένα…γενικά λέω…
**και δεν ξέρουμε τι έκανε ο πανουσης μετά…ούτε καν τι έκανε μερικές στιγμές μετά…

Αυτο θα ελειπε, να εριχνε ενα ποιημα και να εφευγε με 140 ευρω το μπουκαλι… Η φαση με τα συνθηματα ηταν οντως ακυρη και ενοχλητικη για οσους θα ηθελαν να παρακολουθησουν την παρασταση, αλλα και η σταση των “μπραβων” ηταν κατι που δεν αρμοζε στον χωρο και στον τυπο της παραστασης. Δεν ημασταν εκει για να δουμε τι εγινε, αλλα μπορουσαν πολυ απλα να τους πουν να φυγουν αν θελουν να λενε συνθηματα. Γιατι ετσι σαν κανονικα μπουζουκια ειναι το Γυαλινο Μουσικο Θεατρο…