Τζίμης Πανούσης

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πάτησα και φέτος και ούτε πρόκειται σε τέτοιου είδους “παραστάσεις”.Ποια είναι δλδ η γαμημένη διαφορά με τα μπουζούκια και την σκατένια νοοτροπία του μπουκαλιού-τραπεζιού-στριμωξιδιού-ξηροκάρπιου-μεταμεσονύχτιου σόου??Επειδή δεν πετάνε λουλούδια και λέει αστειάκια ο Τζιμάρας??Να πάει να γαμηθεί.Εφόσον παρουσιάζει μια “παράσταση” να την παρουσιάσει σε έναν χώρο ανάλογο(Συναυλιακό?Θέατρο?) και ας βάλει και εισιτήριο 40 ευρώ(με μπύρα?Χωρίς μπύρα?) και αν μπορέσω να το δώσω.Όχι να κλείνω τραπέζια ή να τρέχω να στριμωχτώ στο μπαρ και να με αντιμετωπίζουν ως λούμπεν πληβείο οι βλαχομπαρόκ πατρίκιοι της νυχτερινής ψευτογκλαμουριάς.Αυτή η παγκόσμια πατέντα του μπουκαλιού στα 4 άτομα και όλη αυτή η σιχαμάρα θεωρώ πως δεν ταιριάζει σε καλλιτέχνες όπως ο Πανούσης.Μέχρι να αλλάξει,θα προτιμήσω να βλέπω τα dvd του.

98,9 FM στην Αθήνα (ράδιο 9) καθημερινές 12-12.30, αν δεν κάνω λάθος.

Γιατί, τα dvd του έχουν άλλη τιμή από αυτά του Νταλάρα ή της Μαρινέλλας π.χ.;

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Το πρόβλημά μας με τα μαγαζιά αυτά είναι τελικά η τιμή; Γιατί προσωπικά δε θεωρώ ακριβό το να πληρωθεί ένας καλλιτέχνης με ένα συγκρότημα 5 ατόμων με 40 ευρώ το άτομο όταν αυτό συνοδεύεται και από ποτό κτλ. Ή για να το θέσω πιο σωστά, δε μου φαίνεται εκτός πραγματικότητας ή διαφορετικό από το να δώσω 40 ευρώ για να δω τους Porcupine Tree ή 15 ευρώ για να δω τους Nightstalker στο An. Ανάλογα με αυτό που προσφέρουν το καθένα είναι μία τιμή εντός πραγματικότητας. Πόσο μάλλον όταν ο Πανούσης έχει αποδείξει ότι παίζει και άνευ αμοιβής σε διάφορες συναυλίες συμπαράστασης

Ή μήπως δεν είναι η τιμή και είναι οι υπηρεσίες; Δεν ξέρω τι γίνεται στη Θεσ/κη αλλά στην Αθήνα μια χαρά ήταν και το προσωπικό και ο χώρος και ο ήχος. Δεν έχω νιώσει ποτέ άβολα ή χωρίς οπτικό πεδίο ή με ποτό μπόμπα κτλ.

Θέλω να καταλήξω ότι το πρόβλημά μας με τα σκυλάδικα δε θα έπρεπε να είναι ο χώρος. Ίσα ίσα που μακάρι να μπορούσα να δω κι εγώ στο “Αθηνών Αρένα”, ας πούμε, τους Soft Machine καθισμένος και με ποτάκι. Πιο κορόϊδα ήμαστε εμείς οι ροκάδες που παμε στην κάθε τρύπα για να ακούσουμε κακό ήχο και να δούμε σε άθλιες συνθήκες. Αυτό που θα έπρεπε να εξετάζουμε κάθε φορά είναι η καλλιτεχνική και αισθητική πρόταση που ο κάθε καλλιτέχνης μας παρουσιάζει. Και σε αυτό ο Πανούσης διατηρεί ακόμα την αξιοπρέπειά του. Αν μάλιστα, ταυτόχρονα με αυτό, βγάζει και λεφτά, μαγκιά του, μακάρι να το καταφέρω κι εγώ στη ζωή μου με την αξιοπρέπειά μου.

αν και εχω παει 2-3 φορες, συμφωνω με hokam…

Τουλάχιστον στο dvd ξέρω τι θα πάρω πληρώνοντας.:wink:

Μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής ότι το πρόβλημα μου δεν είναι οι τιμές,αλλά η νοοτροπία αυτή καθαυτή.Μου είναι παντελώς αδιάφορη η όποια ιδεολογία ή έλλειψη ιδεολογίας του Πανούση επίσης.Προφανώς και έχουμε χρυσοπληρώσει εισαγόμενους καλλιτέχνες με πολύ πιο φτηνές παραγωγές απ του Πανούση και σίγουρα με μικρότερη διάρκεια.Αν μπορώ να πληρώσω αυτό που ο ίδιος ο καλλιτέχνης θεωρεί πως κοστολογείται με ένα άλφα ποσό,θα το κάνω,αν δεν μπορώ δεν θα πάω.Οι χώροι σαν χώροι είναι καλύτεροι από άλλους “εναλλακτικούς” και επίσης δε διαφωνώ σε κάτι,απλά δε μου αρέσει η νοοτροπία ρεζερβέ τραπέζι-ξηροκάρπι-μπουκαλάκι-στριμωξίδι.Και εξηγώ ότι αυτή η νοοτροπία δε θα μου άρεσε για κανενός είδους μουσική είτε για Αλκίνοο Ιωαννίδη,είτε για Soft Machine.Έχει τύχει αρκετές φορές να θέλω να πάω να παρακολουθήσω κάποιο εγχώριο σχήμα σε τέτοιες συνθήκες και κάθε φορά είχαμε το ίδιο πρόβλημα με το οπτικό πεδίο,τον ήχο(στο Principal πχ) και με τους “κοσμικούς” στα πρώτα τραπέζια αφήνοντας όλους εμάς στα μετόπισθεν.Δε μου αρέσουν τα στρωμένα τραπέζια,οι καρέκλες και όλο αυτό το σκηνικό,αισθητικά.Προτιμώ πιο συναυλιακές συνθήκες,εννοείται σεβόμενοι πάντα οι διοργανωτές τον οβολό του πελάτη.

Το αν σου αρέσουν τα τραπεζάκια ή προτιμάς να είσαι όρθιος και το να κλείνεις τραπέζι ή όχι είναι θέμα γούστου και δεν μπορώ να πω κάτι πάνω σε αυτό. Αλλά ως προς το:

Ποια είναι δλδ η γαμημένη διαφορά με τα μπουζούκια και την σκατένια νοοτροπία του μπουκαλιού-τραπεζιού-στριμωξιδιού-ξηροκάρπιου-μεταμεσονύχτιου σόου??Επειδή δεν πετάνε λουλούδια και λέει αστειάκια ο Τζιμάρας??Να πάει να γαμηθεί.

έχεις άδικο κατά την άποψή μου γιατί ρίχνεις το βάρος στον καλλιτέχνη. Η διαφορά δεν είναι στο αν κάθονται και οι μεν και οι δε. Ούτε στο αν πίνουν ουίσκι και τι μάρκα. Η διαφορά είναι στο καλλιτεχνικό-αισθητικό κομμάτι και εκεί υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Οκ,μπορεί να υπερέβαλα εκφραστικά κάπως,αλλά πιστεύω πως ο καλλιτέχνης έχει ευθύνη ως προς την επιλογή του πως θα παρουσιάσει τη δουλειά του.Ενας καλλιτέχνης του διαμετρήματος του Πανούση ίσως θα μπορούσε να διαφοροποιηθεί και να παρουσιάσει μια εναλλακτική πρόταση.Στο αισθητικό κομμάτι,όσον αφορά το σόου,υπάρχει εμφανής διαφορά αδιαμφισβήτητα,δεν το συζητάω καν.Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί μια μουσική παράσταση θα πρέπει να αρχίζει λίγο πριν τα μεσάνυχτα και κακά τα ψέμματα δεν είναι το πρόβλημα στο αν κάθεται κάποιος.Και στο εξωτερικό υπάρχουν χώροι που κάθεσαι και απολαμβάνεις ένα live.Όμως,όλο αυτό το σκηνικό θέλουμε δε θέλουμε να το αποδεχτούμε,είναι μια ελληνική πατέντα διασκέδασης που ξεκίνησε σε συγκεκριμένους χώρους,από συγκεκριμένους “καλλιτέχνες” και παγιώθηκε-εξαπλώθηκε και σε άλλους χώρους που γειτνιάζουν με πιο ημέτερα ακούσματα.Και εκεί είναι το πρόβλημα μου.Μακάρι αυτοί οι χώροι να φιλοξενούσαν και διαφορετικά πράγματα,αλλά πρέπει να προσαρμοστούν στη διαφορετικότητα και το βλέπω αρκετά δύσκολο αυτό το κομμάτι,γιατί τα διαχειρίζονται άνθρωποι που ουδεμία σχέση έχουν με την αισθητική γενικότερα.Δεν γνωρίζω επίσης πως είναι τα πράγματα στην Αθήνα,αλλά εδω πάνω η ασχήμια της ψευτογκλάμουρ διασκέδασης έχει εξαπλωθεί τόσο πολύ,που δύσκολα την αποφεύγεις όπου και να επιλέξεις να περάσεις το βράδυ σου.

Kαι όμως, στο Luna Dark στην Ιερά Οδό πριν 5 χρόνια βρεθήκαμε τόσο μπροστά και πλάγια που βλέπαμε τις πλάτες του Πανούση και της μπάντας…

Για αυτό και ήταν η τελευταία φορά που τον είδα live…

Kατά τα άλλα συμφωνώ 100% με τον Χόκαμ για το τρίπτυχο “ρεζερβέ τραπέζι-φιάλη-παρελκόμενα”!
Είναι βγαλμένο από τα μπουζούκια και τα σκυλάδικα! Δεν θέλω να έχω τίποτα κοινό μαζί τους, με ενοχλέι όταν εμφανίζεται σε χώρους με τέτοιο στήσιμο ο Πανούσης, με ενοχλεί και πως λειτουργεί έτσι ο Φακανάς (μαζί τα λέγαμε Μandrake :wink:)

Για τον Πανούση ειδικά, να προσθέσω πως έχω προλάβει και την καλύτερη εναλλακτική: Kαι τις εμφανίσεις στο Μετρό στου Γκύζη έχω να θυμάμαι και τα live της Τσικνοπέμπτης στο Ρόδον… 8)

[B]ET1 23:00 Ο δρακουλας των εξαρχείων [/B]

Ωραία! 8)

Συμφωνω απολυτα με Χοκαμ…Φανταζομαι πως ο Πανουσης εχει τη δυνατοτητα να κανει κατι διαφορετικο σαν σοου ξεφευγοντας απο αυτη τη ‘‘λογικη διασκεδασης’’ αλλα δεν το κανει.Γιατι μονο αυτος το ξερει αν και εγω φανταζομαι τα πιο σιγουρα κερδη που του φερνει το κεντρο διασκεδασης…Αυτο σε τιποτα δεν μειωνει τη δεινοτητα του σαν performer και σατυρικο σχολιαστη ξερω γω…

ΥΓ.Προσωπικα δεν θα εδινα 40 ευρω για Πανουση…Δεν ξερω με τι κριτηρια μπορει να τιμαται σε τετοια επιπεδα μια ζωντανη παρασταση του.

Με το Φακανά το πρόβλημά μου είναι καθαρά τιμολογιακό. Δε γίνεται να έχει 7 ευρώ η Heineken! Δε με ενοχλεί που πρέπει να κλείσω τραπέζι, δε θα με ενοχλούσε και αν στην ίδια τιμή που πληρώνω ούτως ή άλλως (35 ευρώ συνήθως) είχα και ένα ποτό με παρελκόμενα. Ισα ίσα όλα αυτά τα χαίρομαι κιόλας γιατί δεν πάω στο Φακανά να χτυπηθώ αλλά να ακούσω μόυσική στις πιο ιδανικές συνθήκες που είναι δυνατές. Το ίδιο και στο Half Note, μακαρι και στο Παλλάς που δίνουμε ξερά τα 50ρικα να είχαμε και μία φιάλη τα 4 άτομα. Αν ερχόταν στην Ελλάδα ο Geroge Carlin (θεος σχωρεσ’τον - λέμε τώρα) και εμφανιζόταν σε ένα τέτοιο μαγαζί πάλι θα μου άρεσε. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό θα έπρεπε να προσβάλει την αισθητική μου και πολύ περισσότερο δεν καταλαβαίνω γιατί ο καλλιτέχνης που επιλέγει τέτοιους χώρους προσβάλει το κοινό του ή προδίδει τις αξίες του.

Αν όμως όπως λες είσαι στριμωγμένος σα σαρδέλα, ή δεν έχεις ορατότητα ή η εξυπηρέτηση είναι αφ’ υψηλού τότε ναι, μαζί σας.

Τιμολογιακό είναι το πρόβλημα και με τα μαγαζιά που παίζει πλέον ο Πανούσης: Γιατί το σκυλο-σύστημα με την φιάλη και τα παρελκόμενα προϋποθέτει και ελάχιστη κατανάλωση που σου ανεβάζει το κόστος και κράτηση για τουλάχιστον 4 άτομα που σου δυσκολεύει τον προγραμματισμό για να πας να δείς ένα live (δηλαδή αν μαζευόμαστε τρεις τι να κάνουμε;)

Παλιά τα live του Πανούση τα γούσταρα όσο τίποτα! Σε χρόνια που ζούσα εξωτερικό και ήμουν συναυλιακά χορτάτος, όποτε επέστρεφα Ελλάδα έτρεχα με φίλους στο Μετρό! Δεν έβρισκα πουθενά αλλού κάτι ανάλογο, ο Carlin δεν έπαιρνε ποτέ φάρσες σε τυχαία νούμερα σε περιοχή όπου μένουν απόστρατοι!!! :lol::lol::lol:
Αλλά η εμπειρία που μου προσφέρει έχει αλλάξει. Με αποκορύφωμα της ξεφτίλας το Luna Dark που σου περιέγραψα στο προηγούμενο ποστ, όταν “μου έδειξε την πλάτη του” κυριολεκτικά και μεταφορικά!!!
Ε, από τότε ας βλέπει και αυτός την δική μου!

…τα χρόνια του Μετρό τα νοσταλγούμε όλοι:):!:

[B]Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή εκτός του μπάτσου&του Βουλευτή[/B]

http://www.youtube.com/watch?v=tWuKQEberKg

…ωραίος, όπως πάντα ο Τζιμάκος:):!:

στα όρια της κακοποίησης λέμε :lol:

Ντάξει απλά τέλεια φάρσα!!!