Τζίμης Πανούσης

ξέρει κανείς αν θα συνεχίσει ραδιόφωνο? ψάχνω ράδιο 9 και δεν υπάρχει καν

Φιλε μ παιζουν και κατι απεργιες στον Αλφα 989 πρωην ραδιο 9 αλλα θυμαμαι να ακουω αρχες ιουλιου τον τζιμακο και ειπε οτι παει διακοπες τωρα δν θυμαμαι ισως μεχρι αρχες σεπτεμβρη.

ρε παλικαρια. ξερει κανεις αν κάνει πουθενά εκπομπή αυτο τον καιρό?
μιλαμε θα εχει μαζευτεί τρελο υλικό στην κατάσταση που είμαστε. :stuck_out_tongue:
μόνο γαιτανο να βάλεις, θα μιλάει 1 μηνα :lol:

επισης αυτη η φάρσα με γονάτισε

Παίδες είχα τη τιμή να μαστε συμμαθητές με τον γιό του στο Μωραίτη, τον Άρη φοβερό παλικάρι drummer και κάναμε πολλή παρέα. Μεγάλος φαν των Rammstein, Sepultura, Slipknot και πολύ ήσυχο παιδί. :slight_smile:

Όσον αφορά τον Τζίμη, φοβερά σεβαστό έργο με τις Μουσικές Ταξιαρχίες το Νεοέλληνας είναι τραγουδάρα από τις λίγες και όσον αφορά τον ίδιο: θεωρώ ότι έχει τρομερή αίσθηση του χιούμορ και αν έβγαλε λεφτά έτσι μπράβο του. Έκανε κάτι στο οποίο έχει ταλέντο επάγγελμα και δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό σε αυτό, εκτός από κάτι τιμές για φιάλες κλπ :wink:

εμφανιζεται πουθενα φετος? μαλακια ειναι που δεν τον εχω δει ποτε, πιτσιρικας ειχα λιωσει…

και στο ραδιοφωνο πολυ καλος, τελευταια φορα τον ακουσα στον αλφα νομιζω αρχες ιουλιου που εκλεισε για καλοκαιρι…

Νομιζω δεν εμφανιζεται πουθενα μεχρι στηγμης. Ουτε σε παρασταση ουτε στο ραδιοφωνο.

το ειχα πει και στους στίχους.
δεν ειναι συγκλονιστικό κομμάτι?

o ίδιος Πανούσης που είχε βγάλει cd με δώρο εφημερίδα για να καυτηριάσει αυτό το φαινόμενο ε.

ξερνάω.

Μάλιστα.

Ξεκίνησε παραστάσεις πρόσφατα κι αυτή τη φορά για να προβοκάρει έβαλε τον αγκυλωτό σταυρό μέσα στο άστρο του Δαυίδ μιλώντας για Εβραιοναζήδες.

Επειδή αυτό δεν είναι ούτε “της πατρίδας μου η σημαία” με το σφυροδρέπανο στη θέση του σταυρού, ούτε η παναγία σαν κότα, αλλά ένα θέμα αρκετά ευαίσθητο στον κόσμο με τον οποίο υποτίθεται ότι συμβαδίζει ιδεολογικά, πιστεύω θα φάει άκυρο από αρκετούς και δικαίως.

[U]Εδώ [/U]ένα άρθρο για τον ανοιχτά εκφρασμένο αντισημιτισμό του, τον οποίο δυστυχώς μπορούσε κανείς να διαπιστώσει εύκολα στις ραδιοφωνικές εκπομπές του τις ημέρες του Δεκέμβρη του 2008 όπου είχε και μεγάλη ακροαματικότητα.

Έτσι και αλλιώς τα live του τα είχα κόψει από το 2006 που εμφανιζόταν στον ίδιο χώρο με την Γαρμπή στην Ιερά Οδό και απλά είχε αλλάξει το όνομα του “μαγαζιού”, χρέωνε φιάλη και το όλο στήσιμο ήταν μπουζουξίδικου με αποτέλεσμα κάποια κορόιδα να μην μπορούμε να βλέπουμε την οθόνη (που ήταν κεντρικό μέρος της παράστασης) και να βλέπουμε τις πλάτες του ίδιου και της μπάντας…

Όταν είδα και αυτή την αφίσα στους δρόμους τέλειωσε οριστικά για μένα.

Τονίζω για να μην βγεί κανένας έξυπνος και μου γράψει “ναι, αλλά δεν είσαι αριστερός, ποτέ δεν συμπορευόσουν μαζί του έτσι και αλλιώς” πως Μουσικές Ταξιαρχές πρωτοάκουσα στην πέμπτη δημοτικού σε ηλίκία που θα ήταν αστείο να πεί οποιοσδήποτε πως είχα ιδεολογία, αλλά και μετά στο γυμνάσιο και το λύκειο σε χρόνια συνειδητοποίησης συνέχισα να τον ακούω ακόμα και αν δεν συμφωνούσα σε πολλά μαζί του, πάντα εκτιμούσα το χιούμορ του. Υπήρχαν χρόνια που ζούσα έξω και η επίσκεψη στο Μετρό ήταν επιβεβλημένη όποτε επέστρεφα Ελλάδα χειμώνα.

Τώρα ξεπέρασε κάθε όριο, ας μαζέψει χρυσαυγίτες, καμμένους έλληνες και αντισημίτες της αριστεράς να βρίσουν όλοι μαζί τους “εβραιοναζήδες” ή να δικαιολογήσουν αυτό το άξιο παληκάρι τον σκατίδη που είναι λέει μόνο 20 χρονών και δεν ξέρει τι σημαίνουν οι χειρονομίες του…

Εγώ όχι μόνο δεν θα είμαι εκεί και φέτος, αλλά θα είμαι απέναντι. Και στον Πανούση και σε κάθε άλλο αρχίδι που δημιουργεί συνθήκες να γίνουν στη χώρα μας πράγματα για τα οποία θα ντρέπονται γενιές μετά…

Συγγνώμη, αλλά κατά ποια έννοια ένα σύμβολο που μπλέκει τη σβάστικα με το άστρο του δαβίδ θα μαζέψει ναζήδες που θα βρίζουν τους εβραιοναζήδες?

Άσχετα πάντως από τον όποιο αντισημιτισμό του Πανούση, το σύμβολο καθαυτό είναι πολύ εύστοχο αν σκεφτεί κανείς με ποιον τρόπο έχουν αντιμετωπίσει τους Παλαιστίνιους οι επιζήσαντες του ολοκαυτώματος.

…μαζί σου, κιεμένα αυτό με ξένισε, από την στιγμή που είδα την διαφήμηση…θα το πάρω το cd…θα μπορούσα να την ψάξω, για το αν θα βγει και στα δισκάδικα, και θα βγει μάλλον, αλλά με άλλη τιμή

…πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί υπάρχει λέξη ‘‘αντισημιτισμός’’ όταν είσαι κατά των Εβραίων, που δεν έχω και κανένα θέμα με την πάρτη τους, και δεν υπάρχει αντίστοιχη λέξη, γιαυτούς που είναι κατά των Μουσουλμάνων, ή κατά οποιασδήποτε άλλης κοινωνικής-Θρησκευτικής ομάδας…πάντως πολλοί Έλληνες καλιτέχνες, πχ Καζατζίδης, έβριζαν τους Εβραίους κλαψουρίζοντας γαι τα προβλήματά τους

…στο θέμα με τους χώρους που εμφανίζεται, σε σχέση με τους χώρους που εμφανιζόνταν στα 80ς και στις αρχές των 90ς, εχεις απόλυτα δίκιο
:):!:

  1. To άστρο του Δαυίδ είναι σύμβολο του Ιουδαϊσμού γενικότερα και όχι μόνο του κράτους του Ισραήλ
  2. Προφανώς δεν είναι εδώ το θρεντ για να συζητήσουμε το μεσανατολικό (γιατί μάλλον στο κράτος του Ισραήλ αναφέρεσαι όταν γράφεις για “αντιμετώπιση των παλαιστινίων από τους επιζήσαντες του ολοκαυτώματος” και όχι γανικά σε όσους ανθρώπους επέζησαν από τα στρατόπεδα εξόντωσης). Το μεσανατολικό είναι αυτό που είναι εδώ και πολλά χρόνια. Στην Ελλάδα ειναι που τον περασμένο χρόνο η ΧΑ κατάφερε να μπεί στην βουλή αντί για τη φυλακή, να έχει πολυόροφα νέα γραφεία πληρωμένα από τους φόρους μας απέναντι από την Αστυνομία στο Γουδί :roll:, να έχει τοπικές οργανώσεις να ξεπετάγονται σαν τα μανιτάρια και να παίζει παιχνίδια με όσα ΜΜΕ είναι πρόθυμα να εξωραίσουν τους τραμπουκισμούς της. Στην Ελλάδα λοιπόν, όπου ζούμε και εμείς και ο Πανούσης, ο τελευταίος επέλεξε τη χρονική στιγμή να εξομοιώσει το άστρο του Δαυίδ με τη σβάστικα και να τα χώσει στους Εβραίους. Του Νετανιάχου θα του κλάσει το δεξί, τους Έλληνες Εβραίους στοχοποιεί, σε μία περίοδο που έτσι και αλλιώς έχουν λόγο να ανησυχούν με όσα βλέπουν γύρω τους.

…άκουσα σήμερα ότι, η Real News, θα βάλει όλη την δισκογραφία του στις επόμενες Κυριακές, και τα απαγορευμένα, ‘‘Με Λένε Πόπη’’ dvd?, και γενικά κυκλοφορίες που δεν υπάρχουν στα δισκάδικα, το πρώτο demo από Μουσικές Ταξιαρχείες?..για να δούμε:):!:

Έχω τη εντύπωση οτι… κάπου έχεις μπλεχτεί,δεν ξέρω καν αν το εχεις μπλεχτεί είναι και η σωστή εκφραση. Δεν θα προσπαθήσω να υπεραμυνθω του Πανούση απλά αν έχεις διάθεση (γιατι η αποστροφή σου μπορεί να φτάνει σε σημειο να μη θέλεις με την καμμια να ξανασχοληθεις με την εννοια σάτιρα-χιούμορ Πανουση -γιατι ΟΛΑ περι αυτού πρόκειται) δες αυτή την συνέντευξη (θα σε παρότρυνα όλη,μη σου φανεί βαρετή) καθώς έχει κάποια σημεία που ενδεχομένως “ανταπαντήσουν” σε αυτα που του προσάγεις.

[U]ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΠΑΝΟΥΣΗ[/U]

Toν άκουσα. Και τι μας λέει για το σύμβολο πως του έκαναν παράπονα λέει φίλοι του Έλληνες Εβραίοι και τους απάντησε συγκρίνοντας το με το σφυροδρέπανο που είχε βάλει στη θέση του σταυρού στην Ελληνική σημαία και λέγοντας μας την άποψη του για τα σύμβολα…
Ουσιαστικά αποφεύγει την ερώτηση γιατί το θέμα το δικό μου (και μάλλον και όσων άλλων αντιδρούν) δεν είναι ο σεβασμός στο όποιο σύμβολο αλλά η εξομοίωση θυτών και θυμάτων του ναζισμού και η στοχοποίηση μίας θρησκευτικής μειονότητας στην σημερινή Ελλάδα που αναδεικνύει τρίτο κόμμα τους νεοναζί. Και στη συνέχεια για να επιβεβαιώσει τα όσα λέμε μας “ενημερώνει” και πως η κατάσταση στη Γάζα είναι χειρότερη από το Νταχάου!!!
Eπίσης δεν λέει τίποτα για αυτό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου: H κατάσταση στη Γάζα ήταν η ίδια (ή και πολύ χειρότερη πριν 4 χρόνια με τους βομβαρδισμούς) και παλαιότερα. Γιατί επέλεξε φέτος, με την ΧΑ στη βουλή και την όλη περιρέουσα ατμόσφαιρα να βγάλει αυτή την αφίσα;

Kατά τα άλλα στα αποσπάσματα από την παράσταση φαίνεται και πως πάλι μία από τα ίδια επαναλαμβάνει, αυτό με την μπάντα να την παίζει με τον “Ζορμπά” 15 χρόνια τώρα το κάνει…

Μα σου απαντάει ευθέως… αυτοί που θίχτηκαν με το Αστρο ένιωσαν πιο προσβεβλημένοι τωρα απ’οτι τότε με το σφυροδρέπανο?? Νιώθουν πιο Εβραίοι απ’οτι Ελληνες?? Όσο για την στοχοποιηση μειονότητας στην σημερινή Ελλάδα θα σου απαντήσω (εγώ,οχι ο Πανουσης) αντιστρόφως. Πως πρεπει να νιωθουν ορισμένοι (οσοι και αν ειναι) που την τελευταία 25ετια,3ο ή 4ο κόμμα στην Ελλάδα βγαίνουν “τα κομμούνια”??? Και το επέλεξε φέτος γιατί τώρα “καεί” αυτή η πατατα. Με τι να ασχοληθει δηλαδη,με τον Νταλάρα ξανά μετα απο 10+ χρόνια? Η σάτιρα σατιρίζει την επικαιρότητα.Οσο για την επαναλήψεις στην παράσταση σ’αυτό συμφωνώ, άλλωστε δεν είναι το μόνο που εχει γινει στανταρακι.(τηλ. φάρσες π.χ) Ειναι σαν τους Maiden ενα πραγμα με το Νumber of the Beast & το Trooper:p

ειλικρινα το ερωτημα αυτο ειναι ακυρο. συγκρινεις την ιδιοτητα του Εβραιου (θρησκευμα) με αυτην του Ελληνα (εθνικοτητα) ? καμια σχεση το ενα με το αλλο. μπορεις να νιωσεις με το καθενα προσβεβλημενος για διαφορετικο λογο το καθενα. αλλα “συγκριση” δεν τιθεται.

και δεν σου κανει εσενα λιγο εμπορικο τρικ ? λιγο ξεπουλημα ? λιγο πουστια ? οτι οκ, τα πιστευα ανεκαθεν αυτα, δεν τα εβγαζα παραεξω, (προσεξε, οχι σε συνεντευξεις, μιλαω για εμποριο και συνδεση συμβολων στο “προγραμμα” του), αλλα τωρα, υπαρχει που υπαρχει μια “δεξιουρα” στον αερα, κοσμος να “ταυτιστει” με τις ιδεες μου, ας βγαλω και γω το μισος μου παραεξω, ας το “πουλησω”, με συμβολα και αφισες κλπ.
δεν πιστευω οτι ειναι τυχαιο το timing του…