Τζίμης Πανούσης

Και που λέτε, αγόρασα το καινούριο άλμπουμ σε βινύλιο και, ανοίγοντάς το, βλέπω πάνω στην ετικέτα του δίσκου το άθλιο σύμβολο που συνδυάζει το αστέρι του Δαυίδ με τη σβάστικα. Μερικές φορές, έρχεται ο κόσμος ανάποδα και μπορεί να βρεθείς στην αναπάντεχη θέση να ευχόσουν να υπήρχε προειδοποιητικό αυτοκόλλητο.

Αυτό το σύμβολο που όλοι βρίζουν και δήθεν τους προσβάλλει, είναι επίσης το σύμβολο του Ραελιανού κινήματος. Το πήρε ο έξυπνος ο Πανούσης και το έκανε γνωστό στο ελλαδιστάν σαν δικό του. Δεν είναι όμως.

Με το μπαρντόν, αλλά μάλλον δεν κατάλαβα το σχόλιό σου.

  1. Κατ αρχήν, το γεγονός ότι το σύμβολο αυτό δεν το έφτιαξε πρώτος ο Πανούσης ως προς τι μπορεί επηρεάζει την ειλικρίνεια όσων προσβάλλονται;
  2. Είναι πασιφανές ότι η χρήση αυτού του συμβόλου δεν οφείλεται στην απίθανη περίπτωση να ασπάστηκε ο Πανούσης τα διδάγματα του Ραέλ. Μην κουφαθούμε εντελώς!
  3. Ο Ραέλ, ο οποίος ηγείται φασίζουσας και απαγορευμένης στην πατρίδα του παραθρησκευτικής οργάνωσης απατεώνων, δεν είναι απλώς μια γραφική περίπτωση αλλά εκμεταλλεύεται κερδοσκοπικά πολύ κόσμο. Πάντως, εξ όσων φαίνεται, ακόμα κι αυτός ο «ουρανοκατέβατος» τύπος έπαψε προ πολλού να χρησιμοποιεί το εν λόγω σύμβολο, για ευνόητους λόγους απήχησης και αποσιώπησης της κατακραυγής.

Δηλαδή-αν κατάλαβα καλά- εσύ ακούς Πανούση,ήσουν έτοιμος να αγοράσεις το άλμπουμ του αλλά αν υπήρχε απ’εξω αυτοκόλλητο,αυτό θα επηρέαζε την κρίση σου και δεν θα το αγοραζες γιατι θα σε έθιγε?? Οπότε δεν θα άκουγες την μουσική,τους στίχους, αυτα τέλος πάντων για τα οποία πήγαινες εξ αρχής?

Δεν έκρινα τι είναι ο Ραέλ ούτε είπα ότι τον ασπάστηκε ο Πανούσης, απλά ότι δεν είναι ο πρώτος που το χρησιμοποιεί.

Λες και το πως το έβγαλε σε αφίσα δεν ήταν αρκετό…

@Voider:
Δεν καταλαβαίνω γιατί λες “δήθεν”, δεν πιστεύεις δηλαδή πως πράγματι μας ενοχλεί; :-k
Περί Ραέλ σου απάντησε ο Vic…
Λες να θέλει ο Πανούσης πλέον να θεωρείται απατεώνας αυτού του μεγέθους;

Ναι. Μου είναι πολύ δυσάρεστο ότι έχω υποστηρίξει με τα λεφτουδάκια μου κάτι που πιστεύω ότι με προσβάλλει. Για τον ίδιο λόγο δεν πηγαίνω στην συγκεκριμένη παράσταση που διαφημίζεται με αυτόν τον θλιβερό τρόπο, γιατί δεν θέλω να «ψηφίσω» υπέρ της με τον οβολό μου. Δεν ζήτησα να απαγορευτεί ? δεν διαδηλώνω απ? έξω. Νόμιζα ότι ο δίσκος δεν είχε το απεχθές σύμβολο και για αυτό τον λόγο τον αγόρασα χωρίς αναστολές. Πού είναι παράξενο;

Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
Τον Πανούση προφανώς δεν τον νοιάζει, έψαχνε σύμβολο να βρει να προκαλεί, το βρήκε και χέστηκε για το Ραελιανό κίνημα αφού δεν είναι γνωστό στο ελλαδιστάν.

Η αλήθεια ειναι οτι δεν μπορώ να πω οτι σε καταλαβαίνω αλλά παω πασο.Ο καθένας εχει την άποψη αλλα και την κριση προκειμενου να φιλτραρει αυτα που θελει ν’ακουει και γιατί. Εγω ας πούμε φυσικά και δεν ενστερνίζομαι τις μαλακισμένες απόψεις του Mustaine και του Schaffer περί Αμερικανικού εθνους ή του Τate που μου εβγαλε δισκο American Soldier αλλά και τους δικους θα παρω και στις συναυλιες θα παω.Δεν θεωρω οτι “κινδυνευω” ειτε να ποτιστώ ειτε να παρεξηγηθώ απο καποιους οτι ακούω ή πληρώνω “περίεργα” ακουσματα.Τελος παντων την υγεια μας να χουμε κα ο καθείς με τις ορέξεις του :wink:

Συμφωνώ ότι βεβαίως ο καθένας είναι αποκλειστικά αρμόδιος να επιλέγει ποια πνευματική τροφή θα καταναλώσει. Παρά ταύτα, και ενώ δεν μπορώ να σε γνωρίζω για να κρίνω την υποκειμενική σου άποψη, έχω την αίσθηση ότι αντικειμενικά η εθνικοφροσύνη όσων αναφέρεις δεν τοποθετείται στην ίδια καταστροφική διάσταση που κατέχει ο αντισημιτισμός στις ευρωπαϊκές χώρες, ιδίως απέναντι σε ανθρώπους με την δική μας ιστορία και με το δικό μας παρόν, και ιδίως όταν αυτός δεν περιορίζεται σε δεξιούς χώρους.

Συμφωνώ, επίσης, ότι ο κίνδυνος πιθανότατα δεν είναι να εμποτιστείς από στοιχεία που απεχθάνεσαι, αλλά επαναλαμβάνω ότι σημασία για εμένα έχει να μην συνδράμει κάποιος στην διόγκωση φαινομένων που τον προσβάλλουν.

Χωρίς να είμαι σίγουρος ότι το ακόλουθο παράδειγμα είναι εντελώς ορθό, θα έλεγα ότι δεν θα ήταν αναπάντεχο π.χ. να βλέπαμε αντιστοίχως τους οπαδούς της ΑΕΚ να εγκαταλείπουν την ομάδα τους, αν αυτή δεν καταδίκαζε την κίνηση του Κατίδη. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στην Ελλάδα ο κόσμος δεν έστειλε στον Πανούση κάποιο ηχηρό μήνυμα σχετικά με αυτό το παραστράτημά του, το οποίο κατά τη γνώμη μου έπρεπε να καταδικαστεί από το ίδιο το κοινό, όπως σε ανάλογες περιπτώσεις στο εξωτερικό.

+1000, λέξη προς λέξη.

@Voider: Προφανώς δεν είμαστε όλοι το ίδιο! Δεν απάντησες όμως ποτέ στο γιατί θεωρείς την αντίδραση μας ανειλικρινή…

Μάλιστα, μαθαίνουμε ότι στο 2013 υπάρχει αντισημιτισμός στις ευρωπαϊκές χώρες και μάλιστα με καταστροφική διάσταση.

Προφανώς η υποστήριξη στο αίτημα των παλαιστινίων για δικό τους κράτος και δική τους πατρίδα θεωρείται αντισημιτική πράξη από τους κάθε λογής αμερικανόφιλους.

Βαριέμαι τις πολιτικοθρησκευτικές συζητήσεις μαν, αλλά θα σου απαντήσω γενικά για τελευταία φορά. Όλα αυτά τα αντισημιτικά/αντιρατσιστικά/αντιφασιστικά/αντί-αντί-αντί μου φαίνονται και είναι ψεύδη. Όπως και όταν οι αριστερούληδες πάνε και φροντίζουν πακιστανάκους και λοιπούς ΛΑΘΡΟ, ενώ παραδίπλα τους πεθαίνουν οι συμπατριώτες τους. Έτσι κι εδώ τώρα παρόμοια έχουμε μία δήθεν ενόχληση, που στο όνομα της πρέπει να απαγορευτεί μάλλον η μουσική του Πανούση, γιατί λόγο του συμβόλου κρίνεται σαν whatever. Η χώρα ολόκληρη είναι βουτηγμένη στα ψεύδη, οπότε και οι ακροατές που αποτελούν το τελευταίο κουράδι δε θα μπορούσαν να αποτελούν κάτι διαφορετικό. Με λίγα λόγια, με τη δύναμη της Παναγίας θα τους γαμήσουμε τον Χριστό.

Ρε τι είναι αυτό; πρώτη φορά το βλέπω.

Εποχής στο ασανσέρ που συναντιόμαστε.

ούτε που ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο πράμα

το dvd που κυκλοφόρησε με την real news

Το βλέπω τώρα και έχει πολύ γεέλιο. Έχω χάσει την μπάλα με τις κυκλοφορίες της real news.

ντολι και επιστήμη γαμώ

Γιατί να μας ενδιαφέρει μια παπαριά και μισή όπως το Ραελιανό κίνημα;

απίστευτο χώσιμο πανουση σε (φασιστική!)αριστερά και μάλωμα με τα παιδιά απο την ελληνοφρενεια σε απολύτως σοβαρό και έντονο τόνο απο την μέση και μετά της διάρκειας της εκπομπής

*στην εξίσωση μαχαιροβγάλτη χρυσαυγιτη με ανύπαρκτο και απαίδευτο αριστερό, πάγωσε το σύμπαν

[B]Ελληνοφρένεια της 16ης Οκτωβρίου 2014 με καλεσμένο τον Τζίμη Πανούση[/B]

http://www.ellinofreneianet.gr/sound.php?id=7179

Ε, δεν το χει πια ο Τζιμάκος, τι να κάνουμε.