Γεια σας

επιτελους ενας φυσιολογικος ανθρωπος:D
κι εγω θελω να δοκιμασω ασιατικη κουζιναα…αν και πρεπει να ειναι πολυ πικαντικα:roll:

καλως σε βρηκα θυμωμενε/η moonchild!
να φας ασιατικο με την πρωτη ευκαιριααααα! κι εσυ silent!
(μαζευτηκαμε πολλα λιγουρια και μ αρεσει)

θα σας φτιαξω τηγανιτο ρυζι να σας στειλω με κουριερ. ειναι απο τα ελαχιστα φαγητα που μπορω να πω οτι κανω καλα :stuck_out_tongue:

ειναι αναλογως. η ταυλανδεζικη ειναι η πιο πικαντικη. η κινεζικη εχει εντονο το στοιχειο του γλυκοξινου.

κι εγω δεν τρελαινομαι για μακαρονια… για νιοκι ομως… πωπω… μου τρεχουν τα σαλια (θα πρεπει να με φανταζεστε πολυ χοντρη με αυτα που λεω χαχαχα)

:thumbup:

αα δεν εχω δοκιμασει :p…εμενα μ αρεσει πολυ και η μεξικανικη:)

Πες τα, κοπέλα μου!!! Πες τα, γιατί όταν τους τα λέω γω με κοιτάνε σαν ούφο!!!

[SPOILER]Είμαι λιγούρι λέειιιιιιιιιιιι… Ρε’ σεις έκανα μία δική μου πατέντα. Εφτιαξα σαντουιτσάκια με ψωμάκι του τοστ, μία έτοιμη σος για σίζαρ σαλάτα(αφού δεν άρεσε σε κανέναν την χρησιμοποίησα στο σαντουιτσάκι μου, μετράει), έβαλα ένα φύλλο μαρούλι πάνω, πάνω απ’ το μαρούλι μία φέτα προσούτο(είχα φαγωθεί να δοκιμάσω τη μαλακία) και τέλος ντομάτα. Τα πίεσα λίγο με το χέρι, τα έκοψα σε τέσσερα κομμάτια και βουαλάαααα… Δοκιμάστε το άφοβα!!! :lol:
[/SPOILER]
Στείλε μαζί με το ρύζι και τη συνταγή, γιατί η μαμά δεν το έχει και πολύ μ’ αυτά…:oops:

τα λεω ,τα λεω:D

αα ευκολη φαινεται…θα την δοκιμασω!!!γιατι γενικα δεν το χω με τις δυσκολες συνταγες…συνηθως φτιαχνω κατι και δεν τρωγεται μετα:p

Καλά μπορεί να είναι μαλακία… μη σε πάρω και στον λαιμό μου! Εγώ τελευταία τρώω τα πάντα, δεν έχω πρόβλημα,χαχαχαχαχα.

Όχι Καννέλα, δε σε φανταζόμαστε χοντρή… έχεις δει κανέναν Κινέζο ή Ταϋλανδέζο χοντρό;;; :p:p:p

χαχαχα :stuck_out_tongue:

εχει ενα δικιο Καννελα:lol: οποτε πλεον να τρωμε μονο κινεζικο,ταυλανδεζικο:p !!

Ωχ να πω την ακυρίλα μου;; Ταϋλανδέζος ή Ταϋλανδός είναι;; Και τα δύο σωστά μου “ακούγονται”…:stuck_out_tongue:

χα[COLOR=“White”]…[/COLOR]

(κλικ)

εεε…χμμ…γκχμ-γκμχ…

[SPOILER][SIZE=“7”]ΤΑ NOODLES ΔEN EINAI MAKAΡONIA![/SIZE]

Για την ακρίβεια δεν είναι ζυμαρικά. έχουν την όψη μακαρονιού αλλά φτιάχνονται είτε από ρύζι (τι πρωτότυπο!) είτε από αυγό (που είναι λίγο μπλιαχ)
[/SPOILER]

Το ξέρω! Για καμιά άσχετη με περνάς (πρόσεξε τί θα απαντήσεις);;; Έχουν την όψη μακαρονιού όμως και είναι εξίσου άγευστα! Δηλαδή μνιεχ… Το ρύζι το αγαπώ, επίσης μου αρέσει με τόνο(παίρνω αυτές τις έτοιμες τονοσαλάτες με καλαμπόκι, το ανακατεύω και γίνεται μούρλια, πλήρες γεύμα, σε στουμπώνει, χαχαχα)

Σταμάτα σε παρακαλώ. κάθε ποστ σου είναι και μια μικρή δολοφονία της γαστρονομίας…

[SIZE=“1”]άγευστα λέει
και έτοιμες τονοσαλάτες λέει
θέε μου[/SIZE]

εσυ μ αρεσεις πολυ! :stuck_out_tongue:
καλα, αυτη η σως για τις σαλατες ΤΑ ΣΠΑΕΙ στα σαντουιτς!

θα σου γραψω τη συνταγη μου και τα κολπα για να γινει sticky εντος ολιγου

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=22877

Και ποιος σου είπε ότι είμαι καλή σε αυτά ρε! Άσχετη είμαι! Και τα έτοιμα καλά είναι… επίσης τα μακαρόνια ό,τι και να λέτε μαλακία είναι, μόνο ένας κουβάς σάλτσα κόκκινη μπορεί να σώσει κάπως την κατάσταση…:stuck_out_tongue:

*με σύγχυσες χαχαχαχααχ και έκανα ορθογραφικά… :\

Ευχαριστώ, κοπέλα μου! Χαίρομαι που δύο άνθρωποι εκτιμούν τα γαστρονομικά μου γούστα! Χαχαχαχαχαχα…:lol:
Ωωωωωω περιμένω πως και πως τα μυστικά σου!

Μα δεν έχει να κάνει με τον αν ξέρεις να μαγειρεύεις αλλά με το αν ξέρεις να τρως :stuck_out_tongue: σε λίγο θα μας πεις ότι σου αρέσουν και τα mcdonald’s :stuck_out_tongue:

Ε όχι…τα σιχαίνομαι! :stuck_out_tongue:

δόξα σοι ο Θεός :papas:

τηγανιτο ρυζι με κοτοπουλο, λαχανικα κι αυγο της σιναμον.

  • ρυζι προηγουμενης μερας απο το ψυγειο (για να μην εχει υγρασια)… αλλιως βραζουμε ρυζι, το ξεπλενουμε (να φυγει τυχον αμυλο) και το απλωνουμε σε ενα ταψακι να στεγνωσει.

  • κοτοπουλο προηγουμενης μερας, βραστο ή ψητο σε λεπτα κομματια. αν δεν εχουμε, κοβουμε φιλετο κοτοπουλο σε μικρα κομματια (βολευει να ειναι μισοπαγωμενο απο καταψυξη), το αλατιζουμε και τα τσιγαριζουμε μελιγο λαδακι σε βαθυ αντικολλητικο τηγανι. οταν ειναι ετοιμο το βγαζουμε απο το τηγανι κ το βαζουμε σε πιατακι.

  • χτυπαμε αυγα και τα κανουμε ομελετα. τα ριχνουμε στο τηγανι. οταν ειναι ετοιμα τα βγαζουμε απο εκει, τα βαζουμε σ ενα πιατακι και τα λεπτοκοβουμε.

  • παιρνουμε λαχανικα απο αυτα της καταψυξης που εχουν φασολακι, αρακα, καροτακι, πιπεριτσα. τα σωταρουμε με πολυ λιγο λαδακι στο τηγανι μεχρι να μαλακωσουν. τα βαζουμε σ ενα πιατακι.

  • καθαριζουμε καλα το τηγανι (εγω το καθαριζω με κουζινοχαρτο). αναβουμε το ματι και το ακουμπαμε. περιμενουμε να καψει καλα, γιατι το τηγανιτο ρυζι μαγειρευεται καλυτερα σε πολυ υψηλη θερμοκρασια, γιατι ετσι παιρνει μια λιγο καπνιστη γευση. ειναι σε σωστη θερμοκρασια αν ριχνουμε επανω σταγονες νερο και εξατμιζονται αμεσως κανοντας ΦΣΣΣΣ.

-ριχνουμε λιγο σπορελαιο, και στη συνεχεια το ρυζι (με προσοχη μη μας καψει). ανακατευουμε συχνα πυκνα, μεχρι να καταλαβουμε οτι αρχιζουν τα ρυζακια να κολλανε λιγο μεταξυ τους.

  • στη συνεχεια ριχνουμε και τα υπολοιπα υλικα. προσθετουμε αλατι ή σογια σως, και σως ψαριου (nam pla) αν εχουμε. επισης μπορουμε να βαλουμε πιπερι και τζιντζερ.

  • ετοιμο