Βιβλία...διαβάζουμε?

Προσωπικά διαβάζω πολύ.
Για πείτε τα γούστα σας ή προτάσεις για βιβλία που σας έκαναν εντύπωση

Αγαπημένα μου είδη είναι
sci-fi κυρίως Phillip Dick (θεός το άτομο) & Douglas Adams (Hitchiker’s Guide to the Galaxy)
fantasy/comedy Terry Pratchett τη σειρά Discworld. Γέλιο όμως.
Gothic (Dracula, Frankenstein etc) , κυρίως E.A. Poe.

Και τώρα λέω να ξεκινήσω Λαβκραφτ.

Εσείς???

:?: :?:

1 Like

βιβλία? τώρα τελευταία διαβασα στο αεροπλάνο το φάντασμα της όπερας! μεσα σε 6 ώρεσ πτήση το τελείωσα. το νυχτερίτες του Στίβεν Κινγκ (θέος) και το σημάδι του στραγγαλιστή του Ρίντλέυ Π’ιρσον!
μου αρέσουν πολύ του μυστηρίου αλλά δεν κολάω μονο εκεί διαβάζω τα πάντα΄…
κι αμα ξεμείνω από βιβλία διαβάζω οδηγίες χρήσης… :lol:

Yeap, οτιδηποτε μπορει να τραβηξει το ενδιαφερον μου. Αυτην την περιοδο διαβαζω το “Ο θειος Πετρος και η εικασια του Γκολντμπαχ”.

Αγαπημενο σας βιβλιο? Εμενα το 1984.

Μικρος διαβαζα πολυ ελληνικη μυθολογια.Πιο μετα τους 3 ντετεκτιβ και κατι τετοια μυστηριου.Στο Λυκειο διαβασα την τριλογια του Αρχοντα και το Χομπιτ,ενω περσι διαβασα Davinci Code,Αρκτικο Κυκλο και Illuminati που ειναι και το αγαπημενο μου απο αυτα.

εγω παντος αυτον τον καιρο διαβαζω το “Φραουλες Και Αιμα” αφου δεν μπορω να βρω την ταινια…

τα έργα του Νίκου Καζαντζάκη πιστεύω ότι πρέπει να διαβαστούν από κάθε έλληνα…

αυτό ξαναπές το

Επίσης προτείνω απο Ξανθούλη τον Μεγάλο Θανατικό. Είναι λίγο psycho αλλά είναι απίστευτο βιβλίο.
:smiley:

Eίναι δυνατόν να μην είναι θεός; Είναι τρελός AC/DCας ο τύπος

+AΠΕΙΡΟ

Όποιος είναι πάνω από 20 και δεν έχει ακόμα διαβάσει Καζαντζάκη πρέπει να ξεκινήσει ΧΘΕΣ.

Γενικα ποτε δεν διαβαζα… τωρα τελευταια δεν ξερω τι εχω παθει lol και πριν καμια βδομαδα τελειωσα τον “Αλχημιστη” του Paulo Coelho και τωρα εχω αρχισει το Macbeth του Shakespeare.Oχι οτι μου εχει βγει η πιστη να μεταφραζω την αγγλικη καθαρευουσα, αλλα βιτσια ειναι αυτα! :stuck_out_tongue:

:slight_smile:

Αυτη την εποχη λιωνω με το “Τριτο μυστικο” του Steve Berry που μιλαει για το τριτο μυστικο της φατιμα.Απλα απιστευτο βιβλιο

Τωρα τελευταία διαβάζω Froyd… 8)

Αληθεια; Ποιο διαβαζεις;…μεχρι στιγμης εχω καταφερει να διαβασω μονο την ερμηνεια των ονειρων…

Ρίχτε μια ματιά στο “Ο Μαύρος 'Αγγελος” του Μίκα Βαλτάρι… δε θα χάσετε… δεν θα σταματήσετε να διαβάζετε μέχρι το τέλος του βιβλίου…

Αληθεια; Ποιο διαβαζεις;…μεχρι στιγμης εχω καταφερει να διαβασω μονο την ερμηνεια των ονειρων…[/quote]

Διαβάζω μια βιογραφία του.Το άτομο ήταν τελείως τρελό για την εποχή του.Σε μερικές θεωρίες του βέβαια δεν έχει και άδικο.Ηταν γενικώς μπροστά από την εποχή του… 8)

Αν σ’αρεσε σου προτεινω και το Πεμπτο Βουνο ή το Στις οχθες του ποταμου Πιέδρα καθισα κι εκλαψα, επισης του Coehlo…Εγω εχω αφησει στην μεση το Ζαχιρ αλλα θα το συνεχισω συντομα.

Απο Ελληνες μ’αρεσει πολυ η Αλκυονη Παπαδακη(Σαν Χειμωνιατικη Λιακαδα, Στον Ισκιο Των Πουλιων, Το Χρωμα του Φεγγαριου κ.τ.λ.)

Μου αρεσε αρκετα!Βεβαια ειχε πολλους ορους και μπερδευτηκα (μεχρι να τους θυμηθω ολους), αλλα μου αρεσαν παρα πολυ τα μηνυματα που περασε.Θα το εχω υποψην μου, thanx! :slight_smile:

Σημερα ξεκινησα το “Ο κανονας των τεσσαρων” των Τόμασον Ντάστιν, Καλντγουελ Ιαν

teleiwnw ton Iouliano tou Gkor Vintal kai sto kapaki arxizw(ksana) thn Leukh Thea tou Robert Graves.

Καλο κουραγιο ε. Δεν μπορεσα να το φτασω ουτε στην μεση. Αν και εμαθα οτι απο την μεση και μετα ειναι πολυ καλο.