Καλύτερες Κυκλοφορίες 2013

Update:

[SIZE=“5”]BIFFY’S BEARD HURTS THE CLUTCH[/SIZE]

Εδιτ: Είμαστε καλά από αριθμό, μέσα Μαρτίου είμαστε.

ναι. και κλατς και γουιλσον και όλα μέσα.
αλλά απο χθες το βράδυ λεω μπας και μπει και αυτο εδω μεσα στο τελος


Απορώ που δεν έχει πει κανείς τίποτα γι’ αυτό. Υπάρχει κριτική βέβαια στο site.

Είναι το πρώτο ολόκληρο δείγμα που ακούω από Grayceon (έχω ακούσει Giant Squid) και το βρήκα πάρα πολύ καλό. Το μόνο αρνητικό ότι είναι EP και έχει 2 κομμάτια.

μόλις σε λάτρεψα :smiley:

άκου και τα τρία ολοκληρωμένα, με έμφαση στο All We Destroy (προσωπικά ένα από τα 5-6 αγαπημένα άλμπουμ των τελευταίων χρόνων)

*α, έχομε και [U]ίντερβιου[/U], αμέ

Χαμός από γαμάτες κυκλοφορίες, μέχρι στιγμής στην κορυφή ξεχωρίζω:

Cloud Rat - Moksha
Terra Tenebrosa - The Purging
Cult Of Luna - Vertikal
Clutch - Earth Rocker
Blockheads - This World Is Dead

7άρι της χρονιάς.

[B][U]The source[/U][/B]

Πανκ/κραστ/δεμενοιάζειπωστολένε τραγούδι και βίντεο της χρονιάς. Απλούστατα.

Ως τωρα:

Head Of The Demon - S/T

Terra Tenebrosa - The Purging

Vorum - Poisoned Void

Enshadowed - Magic Chaos Psychedelia

Holy Grail - Ride The Void

In Vain - Aenigma

Το περιμένω όπου να 'ναι με τον ταχυδρόμο. Ελπίζω να μη με απογοητεύσει.

Γνωρίζοντας τα κοινά μας γούστα, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Το πήρα την πέμπτη και το έχω παίξει πάνω από 25 φορές.

[I]Light fire in your heart and force fear to transform to life…[/I]

:D:D:D

και για να μην ειμαι λάθος, εδω μπαίνει χωρίς δεύτερη κουβέντα ο δίσκος του πανουση

Πφ λάθος θρεντ να μεταφερθεί στις νέες κυκλοφορίες και να σβηστεί αυτό το ποστ.

[B]Comadre[/B] -[I] s/t[/I]
[B]Iceage[/B] - [I]You’re Nothing[/I]
[B]Nick Cave & The Bad Seeds[/B] - [I]Push The Sky Away[/I]
[B]Bad Religion[/B] - [I]True North[/I]
[B]Light Bearer[/B] - [I]Silver Tongue[/I] (για να προλάβω το κράξιμο… 1.Το θεωρώ κάπως κατώτερο απ’ το Lapsus(που ήταν στην αγαπημένη μου τριάδα του '11), αλλά γενικά η μουσική που παίζουν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω στο μουσικό μου γούστο…Αν κάποιοι το θεωρούν χιλιοπαιγμένο, οκ)

Αν δεν ήταν του '12 θα έβαζα σίγουρα και το[B] Hedvika[/B].

Tα [B]Enforcer[/B], [B]Audrey Horne[/B],[B] Biffy Clyro[/B], [B]Long Distance Calling[/B] είχαν πολλά hit-άκια μέσα, που μ’ έκαναν να τ’ ακούω non-stop… Αλλά δεν θα μπορούσα να δεθώ ιδιαίτερα με τη μουσική τους κατεύθυνση. Το LDC μου θύμισε αρκετά τους Khoma στα κομμάτια με τα φωνητικά.

[B]Cult Of Luna[/B], [B]Circle Takes The Square[/B], [B]Terra Tenebrosa[/B] ενώ τα θεωρώ πολύ προσεγμένες δουλειές , οι συνθέσεις τους νομίζω είναι ένα σκαλί κάτω απ’των προκατόχων τους.

Το [B]Intronaut[/B] φαίνεται η απογοήτευση της χρονιάς ως τώρα. Και η μουσική των [B]Clutch[/B] ακούγεται υπερβαρετή στα αυτιά μου.

[B]Κen Mode[/B], [B]Zozobra[/B] και [B] Ruined Families[/B] είναι αυτά που θα με απασχολήσουν σίγουρα τον επόμενο καιρό.

αλάνι ο darksoulg

Πανω - κατω αυτα μεχρι στιγμης. Το Antideluvian δεν το χω ακουσει τοσο ελεω πουτσαλεου ριπ, αλλα ποιοτικα φαινεται στα καλυτερα της χρονιας. Το Soror Dolorosa παλι δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, αλλα μ αρεσει γενικα ο ηχος τους ως μπαντα κι εχει το Exodus που το λες ευκολα κομματαρα. Ευχαριστη εκπληξη τα Kallathon και Moon, δεν περιμενα να με ενθουσιασουν, Tribulation και CTTS οι επιστροφες της χρονιας και το Witchgrave ισως το πρωτο νιου γουεηβ ντεμπουτο που καραγουσταρα, εχει μια βρωμικη μεταλλια που μου λειπει απο αλλες αντιστοιχες μπαντες. Ρεβιου [U]εδω[/U] για οσους τυχον ενδιαφερομενους.

Midas Fall - Wilderness
Kallathon & Volahn - Disequilibrium Of The Ecliptic Plane
Tribulation - The Formulas Of Death
Circle Takes The Square - Decompositions Vol 1
Moon - Seven Gates
Soror Dolorosa - No More Heroes
Witchgrave - Witchgrave
Antideluvian - Λογος

Η κορυφή παραμένει η ίδια για μένα: Steven Wilson-Circle Takes The Square-The Black Angels. Σταθερά ψηλά και περιμένουν τους υπόλοιπους να τους κάνουν παρέα.

Ειναι πολυ νωρις ακομα, οι δισκαρες θα βγουν κατα φθινοπωρο μερια. Ειναι η χρονια των πουλεν ειπαμε, φετος βγαζουν κυριολεκτικα ολοι οσοι περιμενα εδω και χρονια.

Το Altaar δεν το χω ακουσει ακομα εν τω μεταξυ, πηγα να το βαλω μια στα γρηγορα αλλα μου φανηκε τελειως αλλη φαση απ το (θεικο) τους ντεμο. Ουτως ή αλλως βγαινει (λογικα συντομα) και το σινδι που θα χει ενα παραπανω κομματι.

Μέχρι τώρα έχουν ξεχωρίσει -άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο:

ANDRAMELECH/SERPENT NOIR "Gateways To The Nightside"
CULTES DES GHOULES "Henbane"
ICEAGE "You’re Nothing"
NIGHTBRINGER/DODSENGEL "Circumambulations Of The Solar Inferno"
RUINED FAMILIES "Blank Language"
VUYVR “Eiskalt”

Το Altaar προέκυψε μετριότατο και όντως άλλη φάση από το (αρκετά καλό) τους ντέμο.

Μια πρόχειρη δεκάδα και από μένα (τυχαία σειρά, εκτός των δύο πρώτων):

Nails - Abandon All Life
Blockheads - This World Is Dead

Rorcal - Vilagvege
Cloud Rat - Moksha
Universe217 - Never
Terra Tenebrosa - The Purging
Iron Lung - White Glove Test
Fister - Gemini
Vuyvr - Eiskalt
Clutch - Earth Rocker

Πολύ ψηλά βέβαια θα παίξει και το Agnes Vein, το οποίο από χθες δεν μπορώ να σταματήσω να το ακούω. Κάναμε και την προπαραγγελία του βινυλίου, οπότε προς το παρόν το λιώνω από το πολύ καλό ντίτζιταλ.

Εξαιρώντας τον δίσκο του Τζιμάκου που είναι ήδη στην κατηγορία “κλασσικς”, μπορώ με σιγουριά να πω ότι η αποκάλυψη του νέου έτους, ως τώρα, είναι το ντεμπούτο των [B]Fidlar[/B] με διαφορά.

[SPOILER][/SPOILER]

Η συνταγή απλούστατη και ιδιοφυής: πάρε το Tony’s Theme των Pixies βάλε μπόλικη surfίλα και πιο garage-punk αλητεία, και φτιάξε την φετινή δισκάρα. Simple as that! Απίστευτο.

“I drink cheap beer so what fuck you!”

Aς κανουμε μια ανακεφαλαιωση τωρα που τελειωσε το πρωτο τεταρτο της χρονιας.

Iceage - You 're Nothing [I](πολυ ψηλοτερα απο οτιδηποτε αλλο)[/I]


The Men - New Moon
Bad Religion - True North
Fidlar - s/t
Bernays Propaganda - Zabraneta Planeta [I](ισως ειμαι λιγο υπερβολικος, απλα η λαηβ παρουσιαση του δισκου ηταν απιστευτα εντονη)[/I]

Αυτα μεχρι τωρα, υπαρχουν και καποια αλλα καλα που εχω ακουσει ή καποια που πρεπει να τσεκαρω στο μελλον.