Καλύτερες Κυκλοφορίες 2013

ναι γενικά δεν λεει και πολλά. μονο ενα κομματι μετα την μεση του δισκου μου ειχε μεινει καπως…

Πολλοί καλοί δίσκοι, πολύ καλοί δίσκοι, αλλά για μένα οι δισκάρες μέχρι στιγμής είναι τα Ulver, Circle Takes The Square, Steven Wilson, The Black Angels, The Dear Hunter, Foals, Leprous, Nick Cave, Arrayan Path, The Drones, Wolf People.

Πω, είμαι άσχετη ρε γαμώτο! Ακυρίλα, αλλά δεν γνώριζα ότι έβγαλαν καινούργιο οι Ulver. Θέλω κάποια στιγμή να εντρυφήσω σ’ αυτούς, ειδικά στις κυκλοφορίες τους μετά b.m. περίοδο (black metal). Θα γίνει κάποια στιγμή.

Earthless, προσπάθησα κάποια στιγμή να τους ακούσω, αλλά δε μπόρεσα - μάλλον έφταιγε η ώρα και η μεγάλη διάρκεια των τραγουδιών. Θα τους (ξανα)κατεβάσω επί τη ευκαιρία, τώρα που κυκλοφόρησαν καινούργιο άλμπουμ, και θα τους ακούσω. Ένα κομμάτι τους που μου έστειλαν μου άρεσε πάντως, αλλά ήταν η πρώτη και τελευταία(μέχρι τώρα) επαφή μου με το συγκρότημα εκείνη. :stuck_out_tongue:

Επίσης, θέλω να ξανακούσω τη νέα κυκλοφορία των Black Rebel Motorcycle Club. Το είχα κάνει πριν καιρό, μία φορά, αλλά δε μου έμειναν πολλά πράγματα… Είναι κρίμα που δεν έχει αναφερθεί ως τώρα, είναι τέλεια μπάντα.

Τέλος, κάτι διάβασα για Melvins και Trouble. Μακάρι.

Αν γνωρίζετε για καμια νέα κυκλοφορία που κυμαίνεται στο ύφος των άνωθεν συγκροτημάτων, πείτε το. :stuck_out_tongue: Αυτά.

  • Το Chelsea Wolfe δεν κατάφερα να το ακουσω, για άσχετο με τη μουσική λόγο. Μου φαίνεται ότι η ακρόαση των δίσκων του 13 θα γίνει το 14, με ρυθμούς χελώνας.

Ένα μικρό άτυπο τοπ-5 με τα μεχρι τώρα δεδομένα

  1. Monster Magnet - The last patrol
  2. Red Fang - Whales and Leeches
  3. Ulver - Messe IX-VIX
    4)QOTSA - …Like Clockwork
    5)Kylesa - Ultraviolet

Serj Tankian - Orca
Melentini & The Running Blue Orchestra - Explosions around, the desert inside
Portugal.The Man - Evil Friends
CocoRosie - Tales of a Grass Widow
Universe217 - Never

Grayceon - Pearl & The End of Days (EP)
Chelsea Wolfe - Prayer For The Unborn (EP)
Hexvessel - Iron Marsh (EP)

άντε ρε…? το CocoRosie είναι τόσο καλό?

εμενα μ’ αρεσε

ωραία. κατεβάζω γιατι εχω σταματήσει να ακούω κομμάτια.

JNT αν έχεις βρει το Melentini μπορείς να στείλεις pm κάποιο link…?

Το εχω κερδισει το cd αλλα ακομα δεν εχει ερθει οποτε το βρηκα και στα ιντερνετς

Θα το θελα κι εγώ το Melentini μέχρι να το αγοράσω πλιζ…

Στα του θρεντ,

Mael Mordha - Damned When Dead
Cult of Luna - Verikal εξ ημισείας πρωτιά

κι από κει και πέρα

Monster Magnet - Last Patrol
Motorhead - Aftershock
Mass Culture/Fields of Locust split

και περιμένει ακόμα ο Wilson, οι Russian Circles και οι Bong. Γενικά έχω ξαναγκρινιάξει αλλά μεγάλη μάπα η χρονιά imho.

Nameless σε κανά 10λεπτο θα έχεις πμ.

Απο τα ελαχιστα black metal που ακουσα φετος ξεχωρισα τα:

-Temple of Baal - Verses of Fire
-Iquisition - Obscure Verses for the Multiverse
-Aosoth - IV: An Arrow in Heart
-Zemial - NYKTA

Flawless victory και τα τεσσερα!

Δηλαδή αν αυτά ξεχώρισες, ποιά έμειναν εκτός?

Το INQUISITION ειδικά, μετριότατο, μια σειρά από χιλιοπαιγμένα ριφς με αδύναμη παραγωγή και γενικά φτωχός συγγενής της μέχρι τώρα δισκογραφίας τους.

Απο τους Inquisition αυτο που περιμενα,αυτο πηρα οποτε ολα OK για εμενα,αν ψαξεις και λιγο πιο πισω στο thread θα δεις οτι απο την πρωτη στιγμη το συμπαθησα.Οπως ειπα παραπανω ακουσα ελαχιστα πραγματα απο αυτον τον χωρο φετος,εκτος εμειναν οι Watain που δεν μου ειπαν τιποτα και οι Necrophobic(χωρις να ειναι καθαρο black) απο τους οποιους περιμενα πολλα περισσοτερα λογω του οτι το προηγουμενο ηταν παρα πολυ καλο,περιειχε και εναν υμνο που δε γραφεται καθε μερα (Revelation 666).

Ξέχασα τις “Απλές Ασκήσεις στον Υπαρξισμό” (Κόρε Ύδρο) και μάλλον κάπου εκεί μέσα στα τοπ θα παίξει κι η Μελεντίνη.

Tropic of Cancer-Restless Idylls

Απερίγραπτα καλό. Ο Μάρτιν Χάνετ θα ήταν περήφανος.

Black Sabbath - 13
Avatarium - Avatarium
Carcass - Surgical Steel
Motorhead - Aftershok
…εντάξει, κάποιες κυκλοφορίες είναι κάπως πρόσφατες, αλλά έχουν ήδη γίνει απ’τις πιο αγαπημένες μου
:):!:

Επειδή είδα κάτι κουβέντες πιο πάνω για το TWILIGHT OF THE GODS, βάλτε το στην άκρη και πιάστε το EP των [B]DREAD SOVEREIGN[/B]. Μιλάμε για εκπληκτικό επικό doom metal (METAL όμως έτσι, ούτε οκάλτ ροκ, ούτε ατμοσφαιρικό ούτε funeral ούτε <insert modern doom subgenre here>).

Κρίμα που δεν το πήγαν για φουλενθ.

[I]Thirteen Clergy To The Flames[/I] ~~> http://www.youtube.com/watch?v=1MRcRr8u204
[I]We Wield The Spear Of Longinus[/I] ~~> http://www.youtube.com/watch?v=Y7rFMXEzyME

Καλά, στο πρώτο τραγούδι, πέρα από το “ρεφραίν” burn κτλ κτλ τραγουδάει όντως ο Άλλαν;