Αποποινικοποίηση χασις. Υπερ ή κατά;

Ποια ειναι η γνωμη σας?Θα θελατε να αποποινηκοποιησουν αυτο το πρασινο ευθημο χορτο που συνηθως το στριβουμε με αλλους συνδιασμους η οχι?
Και γιατι?

Εγω δεν εχω καταληξει ακομα…
Καλο θα ηταν να μην κριβεσαι για να το κανεις και να μην σε τρεχουν για το παραμικρο οι μπατσοι μεσα αλλα δεν ξερω ποσο καλο θα εκανε στα παιδια που τωρα φτανουν την ηλικια που ερχονται αντιμετοπα με τετοια θεματα, δεν νομιζω οτι θα ηταν καλο να ειναι μην τα ελενχει κανενας τι κανουν γιατι…η υπερβολη ποτε δεν ειναι καλη και οταν ειμαστε μικροι κανουμε υπερβολες…μερικοι ακομα και μεγαλοι.
Αρα δεν ξερω τη να ψηφισω…

Εσεις?

Prostateftheite,paidia mou!!

http://en.wikipedia.org/upload/0/0e/Marahuana_warning.png

Ο μόνος λόγος που ψηφίζω να νομιμοποιηθεί είναι ένας και μόνο . Στο να ελεγχέται απο το κράτος , και να δημιουργηθούν Coffee Shops οπως και στην Ολλανδια.
Ενας αλλος λογος , ειναι οτι νομιμο ποια , δεν θα ειναι απαγορευμενο , και οι ανθρωποι απο την φυση μας ωθουμαστε προς το απαγορευμενο .
Παντως προσωπικα εμενα με αφηνει αδιαφορο , το ολο θεμα …

Συμφωνω.Και εγω για να φτιαχτουν coffee shop το λεω,Ακριβως οπως Ολλανδια…Τελικα και εγω ναι θα ψηφισω αλλα …και μενα αδιαφορο με αφηνει … :? :?: :!: :? 8)

egw lew oxi
polu apla exw dei ti kanoun ta narkwtika stous an8rwpous-tous kanoun a8lious mono auto mporw na pw
den exoun kan th dunamh na ekfrastoun k na polemhsoun gia auto pou 8eloun
vevaia 8a mou peite oti de milame gia tetoia narkwtika edw alla apo to xorto 3ekinas…k kollas k as pisteueis pws “siga 8a to kopsw opote 8elw”
auta einai mpourdes…ama 8es na kaneis kefi kantw alliws oxi me ousies auth einai h gnwmh mou

Καλα μαμα δεν θα το ξανακανω… :oops:
Ρε σοβαρευτητε!Ολες οι καταχρισεις και οι υπερβολες βλαπτουν.Ακομα και αυτα που τρωμε καθε τρεις και λιγο μας λενε οτι ειναι σκατα.Αρα το θεμα ειναι να κανουμε οτι θελουμε για να περναμε καλα με προσοχη και χωρις πολλες υπερβολες.τωρα το αν χρειαζεται να το κανεις για να περνας καλα ειναι τελειως υποκειμενικο θεμα, και φυσικα κανει ο καθενας οτι θελει…ΤΟΝΙΖΩ παντα χωρις υπερβολες… :wink:

Καλα μαμα δεν θα το ξανακανω… :oops:
Ρε σοβαρευτητε!Ολες οι καταχρισεις και οι υπερβολες βλαπτουν.Ακομα και αυτα που τρωμε καθε τρεις και λιγο μας λενε οτι ειναι σκατα.Αρα το θεμα ειναι να κανουμε οτι θελουμε για να περναμε καλα με προσοχη και χωρις πολλες υπερβολες.τωρα το αν χρειαζεται να το κανεις για να περνας καλα ειναι τελειως υποκειμενικο θεμα, και φυσικα κανει ο καθενας οτι θελει…ΤΟΝΙΖΩ παντα χωρις υπερβολες… :wink:[/quote]

Sumfwnw apoluta me doomed-profanws h BloodyKiss ennoouse nea paidia( kai/h epipolaious genikotera),ta opoia kala-kala den einai eilikrhnh me ton eauto tous gia to logo gia ton opoio dokimazoun kati,xanoun ton mpousoula opws panta kai ta skatwnoun sto telos-anthrwpothta…

Edit: By the way,eide kaneis to link pou evala pio panw?Htan mia “proeidopoihsh” pou profanws eixe toixokollhthei h kati tetio telospantwn th dekaetia tou 40-50,kai to vrhka polu asteio :" Murder!Insanity!Death!"

Κατερινακι σε δικαιολογω μονο και μονο λογς του νεαρου της ηλικιας σου … Το χασις δεν εχς δει κανενα να τον κανει λολο … η ινδικη καναβη χρησιμοποιητε και στη φαρμακευτικη αλλα και σε αλλους τομεις. Αν κανεις 20 με 25 μπαφους την ημερα λογικα ειναι να εισαι σαν χαζος …
Ειναι μυοχαλαρωτικη , και προκαλει ενα κλιμα ευφοριας… δεν λεμε για καταχρηση , αλλα για χρηση … και δεν εχει τις επιπτωσεις της κοκας , ηρωινης , ekstasis κλπ κλπ .
Το αν θα γινεις ζακιας ειναι καθαρα στο ατομο , και δεν στο εχει δςσει κανενας με το ζορι . ουτε σου το επιβαλει.

h eleanna me katalave arketa 8a elega
Andrea 8a mou epitrepseis na sou pw pws exw mana farmakopoio k thn exw rwthsei gia to ti kanei h ka8w ousia
to xasis kanei ton an8rwpo xazo-otan to stamatas pefteis se polu kakia kata8lipsh(de 8a 3exasw pote th periptwsh paidiou pou ekane 8erapeia sthn opoia ka8e mhna eperne 18 koutia antikata8liptika xapakia)-k gamaei teleiws tis ormones k kuriws tis andrikes
Mporei na mhn eimai 30 alla 3erw arketa pramata.

De lew oti goustarei kanei o ka8enas apla 8ewrw pws einai megaluterh magkia na mporeis na pernas kala etsi opws eisai k xwris na e3artasai apo ousies

H Καλυτερη κουβεντα που ειπες , και η πιο σοφη κιολας … το καταλαβα αργα αυτο. :wink:

Σαφως η πιο σωστη κουβεντα επι του θεματος.
Αλλα παντα ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει, αρκει να μην ενοχλει τον διπλανο του.

Άρα να κόψουμε το κάπνισαμ και τις μπύρες?Ή μήπως όταν πίνουμε μπύρες τις πίνουμε απλά για την παρέα?Τότε γιατί δεν πίνουμε νερό?Το χόρτο δεν είναι ναρκωτικό δεν σε αλλάζει απλά σου ρίχνει τις αναστολές,και αν αυτό είναι κακό τότε οκ πάω πάσο. 8) 8)
Φυσικά και είμαι υπέρ της νομιμοποιήσης γιατί εγώ κάνω αρκετό καιρό χρήση και δεν μου έχει περάσει ούτε κατά διάνοια να δοκιμάσω κάτι σκληρότερο, άρα ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του.Το χόρτο είναι λιγότερο βλαβερό απο το τσιγάρο, και γενικά η μητέρα φύση για να το δημιούργησε κάποιο λόγο θα είχε. :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Χαχαχαχα ωραία πλευρά να βλέπεις τα πράγματα! Έχοντας υπόψη την ελληνική νοοτροπία,μία νομιμοποίηση θα έκανε τους Έλληνες να δεχθούν το χόρτο ως νέα μόδα! Βέβαια το να το κρατάς παράνομο τη στιγμή που το κάπνισμα επιτρέπεται σχεδόν παντού αυτό είναι ηλίθιο!!! Στην Ολλανδία πάντως είναι πολλοί αυτοί που δεν καπνίζουν τσιγάρα αλλά κάνουν κανονικά χόρτο! Η νομιμοποίηση εκεί δε συνοδεύτηκε από τρελά συμβάντα αλλά με μία νομιμοποίηση εδώ βάζω στοίχημα ότι θα έχουμε παρατράγουδα…
Αν και είτε είναι κάτι παράνομο είτε είναι νόμιμο εδώ στην Ελλάδα δεν παίζει ρόλο…Οπότε νομιμοποιείστε το αν είναι και όποιος έχει όρεξη ας δοκιμάσει…

Κακά τα ψέματα όμως,σε μία χώρα που ούτε καν οι σπόροι με βελτιωτικές προσμίξεις δεν επιτρέπονται,περιμένετε να επιτραπεί το χόρτο? Πάντως εμείς στο γεωπονικό εδώ στην Αθήνα λέμε να κάνουμε ότι και οι συνάδελφοι στην Κρήτη,sabbarth ξέρεις τίποτα για την καλλιέργειά του?Αν είναι να σε ενημερώσω? :stuck_out_tongue:

Γνωρίζω μερικά πράγματα αλλά μερικές πληροφορίες ακόμη θα ήτανε ότι έπρεπε :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Πάντως συμφωνώ με αυτό που λές είναι και θέμα παιδείας και δυστυχώς στην Ελλάδα δεν την έχουμε

Δε λέω να σε ενημερώσω απλά για το πως καλλιεργείται,αλλά να σε ενημερώσω αν το καλλιεργήσουμε :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :twisted: :twisted: :twisted: Οι γεωπόνοι στην Κρήτη είχαν μία φυτεία πολλών στρεμμάτων,τι διάολο,εμείς οι Αθηναίοι δε μπορούμε να φτιάξουμε 5 δεντράκια? :wink:

Όχι,δεν το καπνίζω…Βασικά δεν έχω δοκιμάσει,αλλά αν πετύχω πουθενά μάλλον θα δοκιμάσω(μόνο δοκιμές…όπως και το τσιγάρο…)

Ρε συ SabbARTH σε λίγο θα καπνίζεις και τι χλόη…

Δεν έρχεσαι απο το σπίτι να μου καπνίσεις το γκαζόν?
Πού να πληρώνω τώρα να μου το κουρεύουν…

Το σκευτικα και απο μια αλλη οψη ομως…
Αν το κανουν νομιμο θα αρχισει να πινει ο καθε ασχετος (σε μεγαλητερο βαθμο απο τωρα) και δεν θα βρησκουμε εμεις…σωστος…?

ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ

Drink on…

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Έγραψες πάλι!!

Λοιπόν, εμένα η άποψή μου είναι η εξής, ξέρουμε όλοι ότι το κάπνισμα το ξεκινάνε τα παιδιά από 13-14 ως τα 18-19 το πολύ…Είνια πολλοί λίγοι αυτοί που θα ξεκινήσουν να καπνίζουν μετά τα 20-21. Ποιός μου λέει εμένα ότι έτσι όπως θα διαφημίζεται η ιστορία, αν νομιμοποιηθεί δε θα μπαίνει στο μυαλό του κάθε 15χρονου να κάνει χόρτο. Για όνομα του Θεού, είναι 15 ΧΡΟΝΩΝ δεν μπορεί να έχεις απαίτηση από ένα 15χρονο να είναι συγκρατημένο!
Δηλαδή εφόσον μπορεί να ξεκινήσει το χόρτο με το ίδιο σκεπτικό που ξεκινάει το τσιγάρο είναι πιθανόν να φτάσει στα 40 και να μην έχει εγκεφαλικά κύτταρα…Και ξέρετε όλοι σας οτι όσο πιο νέοι τόσο περισσότερες υπερβολές κάνουμε και είμαστε παρορμητικοί και είναι πολύ λίγοι αυτοί που μπορούν να βάλουν φρένο στους πειρασμούς τους…
Οι συνάψεις των νευρώνων του εγκεφάλου σταματάνε στην εμβρυική ηλικία. Είναι κύτταρα που δεν αναπαράγονται ως το τέλος της ζωής του ανθρώπου. Το χασίς καίει νευρικά κύτταρα. (Πως να το κάνουμε τώρα δεν είναι μπύρα το ρημάδι! ΧΑΖΕΥΕΙ!!! Ρωτήστε γιατρό, φαρμακοποιό ή βιολόγο που το’χει σπουδάσει το ζήτημα και μην ακούτε ότι σας λέει ο καθένας για αναστολείς που καταστέλονται…αυτά συμβαίνουν σε ηρωίνη και κοκαϊνη και δε συμβαίνουν και έτσι, για την ακρίβεια παράγονται πολλές ανασταλτικές ουσίες!)
Εκτός αυτού, αν όντως ισχύει η διπλή απόλαυση του απαγορευμένου, αν αποποινικοποιηθεί κιόλας ΟΛΟΙ θα πάνε στα άλλα απαγορευμένα. Ε,όχι να κάνουμε και τα παιδιά μας κοκάκιδες.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί σκάμε?! Στην Ελλάδα ζούμε! Όποιος θέλει μπορεί να βρει χωρίς καμία δυσκολία…Τι χαλιέστε λοιπόν αν είναι νόμιμο ή παράνομο;;

μμμ οταν εχεις τοσους δισκους απο sabbath να ακους , τι να τα κανεις τα ναρκωτικα?! :roll:

Εγω λεω το αντιθετο…
Πως να ακουσεις τοσους δισκους Sabbath χωρις ναρκωτικα…???