Αποποινικοποίηση χασις. Υπερ ή κατά;

Παντως πιστευω εν τελη το κυριως θεμα δεν ειναι αν σου δινει η οχι το δικαιωμα το κρατος να κανεις χρηση,αλλα τι επιπτωσεις εχει το χασις στην κοινωνια.

θα χρησιμοποιειται με μετρο και ολα καλα ή θα γινει ενα μεσο ωστε να χαντακωσει ανθρωπους αδυναμους και θα τεινει να γινει οχημα αδρανειας για πολλους?Θα ειναι απλη διασκεδαση ή κατι παραπανω?

και να ρωτησω κατι αλλο που παντα μ ερχεται στο μυαλο… γιατι μεχρι το σχολειο περνουσαμε μια χαρα και ξαφνικα στη μετασχολειακη ζωη θελησαμε να συμπεριλαβουμε και το χορτο στη ζωη μας.Ουτε το ξεραμε,ουτε το ειχαμε αναγκη για να διασκεδασουμε.

Εισαι λιγο πισω μαλλον…

Όσον αφορά το χόρτο και την κατάθλιψη που είπα, είπα ότι όταν είναι νηφάλιος φαίνεται πολύ, αλλά δεν ισχύει μόνο όταν πας να του το κόψεις. Γενικά άμα πεις ότι καπνίζει χόρτο απ’ τον χρόνο χ μέχρι τον χρόνο ψ, από τον χρόνο χ+κάτι μέχρι τον χρόνο ψ λες ότι το άτομο αυτό είναι καταθλιπτικό.

Σωστά γενικά τα όσα λέει ο otinanai, αν και έχω δύο μικροενστάσεις:

  1. Οταν κάποιος θέλει να ξεχάσει κάτι ή να διαφύγει από την πραγματικότητα η οποία μπορεί να του είναι σκληρή, το χόρτο όντως τον βοηθάει. Απλά δεν είναι λύση γιατί μπορεί σε βάθος χρόνου να του προκαλέσει χοντρή κατάθλιψη και να μην θεραπεύσει ίσως τις πληγές του (δε μιλάω για το να το ξεκινήσει και να μην το κόψει ποτέ έτσι)

  2. Το επιχείρημα ότι δε θα κερδίσει κάτι το κράτος γιατί τα λεφτά δεν πάνε σε κοινωνικές παροχές είναι ψιλοάκυρο, αν είναι έτσι να το διαλύσουμε τελείως το μαγαζί :stuck_out_tongue:

για τη σειρα μ λεω π τελειωσα το 2006

καλα οχι οτι δεν τοτε αλλα ποοοοοολυ σπανια.

τωρα γνωριζω οτι εχει ενταθει το πραμα.

καντε μια απλη σκεψη:
αν νομιμοποιηθεί το χασις, τοτε πολλοι θα το παίρνουν για πλάκα αψηφώντας κάθε κίνδυνο. δηλαδη εκει που ενα ατομο χωρίς την αποποινικοποίηση τους χασις θα ηταν φυσιολογικο θα καταληξει εθισμενο και σε αδιεξοδο ενδεχομενως αν θελήσει να “ξεφυγει”. ο καθενας, μεχρι και 'γω πχ, θα μπορουσα να εκανα σε αυτην την περιπτωση, ενω τωρα που απαγορευται ουτε που το σκεφτομαι.

Δον Κωνσταντίνε, πλάκα μου κάνεις; Εντάξει, να δεχτώ ότι η χρόνια χρήση κάνναβις έχει επιπτώσεις στην ψυχολογία του χρήστη, ειδικά δε όταν είναι πιο ευάλωτος ψυχολογικά. Και σ’ αυτήν ακόμα την περίπτωση, παρ’ όλες τις αρνητικές συνέπειες που μπορεί να έχει αυτή του η πράξη, θεωρώ ότι μόνο αυτός έχει την ελευθερία να επιλέξει πως και με ποιο μέσο θα αντιμετωπίσει το πρόβλημά του και κανείς δε δικαιούται να του υπαγορεύσει ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος.

Σχετικά με το τελευταίο σκέλος της ερώτησής σου, να σου απαντήσω κι εγώ αυτό που πιστεύω. Θαρρώ ότι κάθε άτομο απ’ τη στιγμή που ενηλικιώνεται και φεύγει απ’ το σπίτι του θέλει να δοκιμάσει νέες εμπειρίες ή ακόμη και να γίνει αποδεκτό σε μία ομάδα ανθρώπων, και γενικώς η περιέργεια πρωτίστως και το αίσθημα υπεροχής (ότι και καλά αν κάνεις αυτό γίνεσαι κάποιος) ωθεί τους περισσότερους σε αυτόν τον τρόπο διασκέδασης. Το χασίς έχει μπει στις ζωές μας, το βλέπω κι εγώ στον φιλικό μου περίγυρο, στις συζητήσεις μας, και γενικότερα στις ζωές μας. Δεν ξέρω αν το ξεκινάνε από μαγκιά, από ανάγκη, ή από απλή περιέργεια, αλλά δε μπορώ να κατακρίνω κάτι που υπάρχει γύρω μας και γίνεται αποδεκτό απ’ όλο και περισσότερους της ηλικίας μας. Ας σκεφτούν μόνοι τους (μεγάλα παιδιά είμαστε) τις συνέπειες αυτού και αναλόγως ας πράξουν, είτε βάζοντάς το στη ζωή τους είτε απορρίπτοντάς το, ανάλογα όπως νομίζει ο καθείς. Με την ίδια λογική, αν το πάμε έτσι, να μην πίνουμε ούτε αλκόολ, ούτε να καπνίζουμε, βλαβερές συνήθειες δεν είναι κι αυτές; Πιο βλαβερές. Και πώς ζούσαμε πριν χωρίς αυτές; Απλά, οι τάσεις των καιρών επιβάλλουν σ’ όλο και περισσότερους νέους να πίνουν και να καπνίζουν, όσο πάει και σε μικρότερη ηλικία.

Βέντερ, αναφορικά με το αν πρέπει ή δεν πρέπει, είναι μεγάλη κουβέντα. Και αν κάποιος δεν έχει περιέλθει σε ανάλογη κατάσταση, λόγου χάριν δεν έχει υποστεί ένα μεγάλο σοκ, δεν έχει πάθει μελαγχολία ή κατάθλιψη κ.λπ, δε μπορεί να μπει στη ψυχοσύνθεση αυτών των ατόμων. Όταν βρίσκεσαι σε μια τέτοια κατάσταση, όσο κι αν γνωρίζεις τα αρνητικά της πράξης σου, δε νομίζω ότι είσαι σε θέση να ελέγξεις τον εαυτό σου, παρασύρεσαι περισσότερο απ’ το συναίσθημα και λίγο σε νοιάζει αν χάσεις απ’ αυτό. Η έκφραση “διαφυγή απ’ την πραγματικότητα” ακούγεται πολύ δελεαστική σε κάποιον που θέλει απεγνωσμένα να ξεφύγει από τη σκληρή πραγματικότητα της ζωής του, έστω και για λίγο. Το ξέρω καλά αυτό, επειδή επί τόσα χρόνια πιάνω τον εαυτό μου να έρχεται στα όριά του, οπότε προσπαθώ να μπω, όσο γίνεται, στη θέση αυτού που υποκύπτει σ’ αυτό το μέσο ως τρόπο διαφυγής. Είναι γενικώς εύκολο να κρίνεις όταν είσαι “έξω απ’ τον χορό”. Μ’ αυτό το τελευταίο δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα Βέντερ, αλίμονο.

Ρε Δον , ξεκόλλα με το συμπάθειο κιολας
Δεν ειναι το θεμα να κάνουμε κηρύγματα , σιγα μην οδηγεί και στην τελική καταστροφή που ελεγε και ο ΝΙΚΗΤΗΣ
Προσωπική επιλογή ειναι.Και στα 12 εβλεπες Ποκεμον ξερω γω και περνούσες καλα

Επίσης αυτο για ψυχολογικά και καταθλίψεις είναι αρκετά ιδιαίτερο θέμα καθώς δεν μιλάμε μονο για ιατρικά πράγματα.Εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου όντως εχουμε να κάνουμε με αμιγώς ιατρικά δρώμενα και επιπτώσεις.

Βασικά αυτό. Προσωπική επιλογή του καθενός είναι. Αν ο άλλος γουστάρει να κάνει ας κάνει. Μπορεί προσωπικά να το θεωρώ αχρείαστο αλλά άλλοι κάνουν είτε επειδή θέλουν να “ξεφύγουν”, είτε επειδή θέλουν να δοκιμάσουν, είτε επειδή τους αρέσει, είτε για να πουλήσουν μούρη. Δεν μπορώ ούτε εγώ ούτε κανένας να τους κρίνει. Και στο κάτω κατω γιατί αυτό να είναι χειρότερο από το να λες “σήμερα θα πιω για να μεθύσω” που στην τελική είναι και πιο ηλίθιο και πιο επικίνδυνο;

Καθαρά ιατρικό θέμα και εντάσσεται στην ψυχιατρική

προσωπικη επιλογη του καθενος.αν δεν εισαι η ΜΑΝΑ του δε μπορεις να του πεις τιποτα.αλλα τα ορια πιστευω ΓΑΜΑΝΕ…ειναι διαφορετικα πραγματα το να βαλεις το χορτο στη ζωη σου και το να βαλεις τη ζωη σου στο χορτο…δυστυχως πολλα παλικαρια μπερδευονται και στη πορεια το χανουν.λογικο βεβαια αν σκεφτεις οτι κατι τετοιο θα μπει στη ζωη σου στα 16-17?στη καλυτερη περιπτωση.ε και ρε πουστη μου αμα ξεκινησω κατι στα 16-17 οσο και να μη με εθιζει (που διαφωνω εδω) θα το συνεχισω.και υπαρχουν παρα πολλες πιθανοτητες να μπερδεψω τη παραπανω προταση.οταν σε μια ευαισθητη ηλικια βρισκεις ενα μεσο αντιμετωπισης/χαλαρωσης/διασκεδασης το ταυτιζεις με καταστασεις.οπως το τσιγαρο,το αλκοολ,το ισιωμα ολων των παπουτσιων στο σπιτι.

Το χόρτο είναι παντού ήδη από την δεκαετία του 90 που τελείωσα εγώ το σχολείο ας πούμε, η μισή σχεδόν τάξη “έπινε” ή έστω είχε δοκιμάσει. Απλά τώρα το βρίσκεις όπου θέλεις. Ισχύει αυτό που είπε κάποιος πιο πίσω ότι άνθρωποι που κάνουν πιο συχνά και για μεγάλο χρονικά διάστημα έχουν ένα χάσιμο…στην σκέψη κυρίως αλλά και στις κινήσεις. Θεωρώ ότι αν δεν έχεις μέτρο σε ό,τι κάνεις μόνο κακό μπορεί να σου κάνει.

nuff said.

Ξεκολατε με αυτο το θεμα.
Αμα ηταν ετσι να ποινικοποιησουν και το αλκοολ και το καπνο.
Αποποινικοποιηση για να σκασουν τα λομπυ και η μαυρη αγορα.

Πολύ σωστό αυτό και επειδή δεν το θεωρούν επικίνδυνο συνεχίζουν κανονικά.

Η διακίνηση χασίς είναι μία από τις κυριότερες ρόδες της παραοικονομίας παγκοσμίως.
Και ακριβώς γι’αυτό, είναι δύσκολο να αποποινικοποιηθεί - παγκοσμίως: πολύ απλό συστημικό παράδοξο της παγκοσμιοποίησης.
Δεδομένου ότι δεκαετίες τώρα είναι ενταγμένο στην κουλτούρα της νεολαίας, συν ότι είναι πολύ εύκολα προσβασιμο, η συζήτηση αυτή έχει νόημα μόνο από πολιτικο-οικονομική άποψη.

Τα επιχειρήματα εναντίον πάντως περιλαμβάνουν στατιστική συνάφεια ανάμεσα σε χρήση χασίς και άλλων, βαρύτερων ουσιών.
Τα επιχειρήματα υπέρ περιλαμβάνουν την μείωση μικροκλοπών και μικροβανδαλισμών, που επίση συνδέονται στατιστικά με τη (συστηματική) χρήση χασίς.
Επί του πρακτέου, ουδείς νομίζω θα ήθελε να του φορολογήσουν το χόρτο του. Όύτε ο παραγωγός, ούτε ο διακινητής, ούτε ο πολιτικός που λαδώνει ο διακνητής, ούτε ο χρήστης.
Πλην ίσως της Ελλάδας, διότι είναι ένα από τα κραταιά εξαγώγιμα προϊόντα μας, τουλάχιστον την εποχή που έκανα εγώ μεταπτυχιακό, ναι.

Τώρα, όσον αφορά την κατά-χρηση.
Δεν έχει και τόση σχέση με την (από)ποινικοποίηση. Είναι εντελώς διαφορετικό θέμα, εντελώς διαφορετικής συζήτησης.

πως ειναι εντελως διαφορετικο?το ιδιο θα πινει ο οποισδηποτε οταν μπορει να το προμηθευτει απο παντου και οταν θα ειναι πιο διαδεδομενο?

Το θεμα ειναι οτι πολλοι πινουν επειδη ειναι “απαγορευμενο” , σκεψου τη πατατα του Καποδιστρια.
Επισης αμα αποποινικοποιηθει, θα υπαρχουν και ελεγχοι στο προιον.
Οπως αναφερεται σε πολλα ντοκυμαντερ, τα προβληματα απο τη χρηση προκαλουνται απο καταναλωση κακης ποιοτητας το οποιο ειτε το τουμπανιαζουνε, ειτε το κατουρανε απο τους Αγιους Σαραντα μεχρι το Περιστερι.

Η κατάχρηση είναι ψυχοκοινωνικό θέμα, με αυτήν την έννοια το έγραψα.
Αν αποποινικοποιηθεί κάποιοι θα το απομυθοποιήσουν, κάποιοι θα έχουν πιο ανοιχτή πρόσβαση, ε, οκ. που βέβαια και τώρα όποιος θελει μπορεί να έχει σχετικά εύκολα πρόσβαση, οπότε ειδικά στο συγκεκριμενο η απαγόρευση δεν είναι και πολύ ουσιώδης.

Το να συζητάμε εδωμέσα τις παρενέργειες (που είναι αρκετές) δεν έχει τόσο νόημα.
Στο μέτρο που το αλκόολ, πχ, είναι πολύ πιο επικίνδυνο άμεσα.

Αν γίνεσαι λιάρδα, με όποιον τρόπο, συστηματικά, με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο (σωματικό ή ψυχικό) θα το βρεις μπροστά σου. Από κάπου πηγάζει και κάπου αποσκοπεί. Και κάπως θα σου κοστίσει.
Και αυτό το λέω έχοντας περάσει και από αυτά που γράφουμε, και έχοντας πιει ποτάμια στα νιάτα μου :roll:

Φαντάζομαι πως από τη στιγμή που μπορεί να έχει επιπτώσεις και στη [U]νηφάλια[/U] κατάσταση του χρήστη, τότε το επόμενο βήμα από την αποποινικοποίηση δεν είναι η ελεύθερη πρόσβαση για τους ενήλικους, αλλά η πώληση με συνταγή γιατρού (δες Καλιφόρνια). Ακριβώς όπως και για παρόμοιες ψυχοτρόπες ουσίες.

Σε αυτή την περίπτωση, η παράνομη διακίνηση σε σχολεία και οι μικροκλοπές δε θα μειωθούν τόσο αισθητά.

Καλά δεν έχει και τίποτα σοβαρές επιπτώσεις στη νηφάλια κατάσταση του χρήστη. Στον περιστασιακό χρήστη δεν έχει καμία. Στον καθημερινό ανάλογα και με τη ψυχοσύνθεση του ίδιου είπαμε μπορεί να προκαλέσει μια ήπια κατάθλιψη και συζητιέται και το ότι αναπτύσσει ένα no-motivation syndrome. Το no-motivation syndrome δεν είναι και κανα trademark του μπάφου, και το WoW με την ίδια λογική το ίδιο πράγμα κάνει.
Γενικα καμία σωματική εξάρτηση, κανένα επικίνδυνο σύνδρομο στέρησης.
Αν κάποιος από καθαρά ιατρική σκοπιά κάτσει και μελετήσει τις ναρκωτικές ουσίες και τις επιπτώσεις τους, απορεί πραγματικά πώς το αλκοολ είναι νόμιμο και το χόρτο όχι.
Δεν παίρνω θέση πάνω στο θέμα της νομιμοποίησης και δε με πολυνοιάζει, αλλά από αντικειμενική σκοπιά ο αλκοολικός σε σύγκριση με τον μπαφιάρη κάνει τεράστιο κακό στην υγεία του, και στο θέμα του “να το κόψω” έχει μπροστά του ένα τεράστιο τοίχο που ονομάζεται σύνδρομο στέρησης. Και το σύνδρομο στέρησης του αλκοολικού πάει παρέα με του χρήστη ηρωϊνης, μορφίνης κοκ όσον αφορά τις επιπλοκές του, ανάλογα και με το στάδιο αλκοολισμού. Γι΄αυτό το αν ο μπάφος μπορεί να προκαλέσει μια καταθλιψούλα τις 5 πρώτες μέρες σε κάποιον που λέει “θα το κόψω” είναι άλλα λόγια ν αγαπιόμαστε…
Επίσης το αλκοολ εκτός από το κλασικό “κάνει κακό στο συκώτι” που γνωρίζουν όλοι, έχει άπειρες επιπλοκές σε όλα τα συστήματα, και επειδή απ’ όσο βλέπω τα αντι-μπάφος επιχειρήματα κινούνται γενικά γύρω από το νευρικό σύστημα, να πω ότι το αλκοολ στους αλκοολικούς προκαλεί πολλές νευρολογικές εκδηλώσεις κυρίως λόγω έλλειψης θεαιμίνης (Β1) όπως εγκεφαλοπάθεια Wernicke, περιφερική νευροπάθεια, ψύχωση Korsakoff. Επίσης το αλκοολ αποδεδειγμένα σκοτώνει νευρικά κύτταρα. Δεν ξέρουμε αν το χόρτο σκοτώνει ή όχι, αλλά μέχρι στιγμής ο,τι έρευνα έχει γίνει δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο απ’ όσο ξέρω.

Αυτά δεν τα λέω για να υποστηρίξω το χόρτο, απλά λόγω του ότι το αλκοολ είναι νόμιμο και η κάνναβη όχι, κυκλοφορεί μια παραπληροφόρηση σε αυτά τα ζητήματα και καταλήγουμε να έχουμε χιλιάδες θανάτους αλκοολικών ετησίως και κανείς δεν αναρωτιέται τίποτα. Όλοι αναλώνονται στο ότι δε μπορείς να συννενοηθείς με μπαφιάρη όταν είναι κλασμένος.
Από κει και πέρα η άποψή μου είναι ότι οι χρόνιοι χρήστες κάνναβης σε μεγάλο ποσοστό μένουν πίσω στη ζωή τους, έχουν λιγότερες γκόμενες, κάνουν λιγότερες δραστηριότητες κλπ. Στους περιστασιακούς δεν χρειάζεται να αναφερθούμε, σα να μην κάνουν είναι.

Γενικά όχι , ειδικά στο θεμα παίζει