Αποποινικοποίηση χασις. Υπερ ή κατά;

Πρέπει να χεις διαβάσει πολλή φαρμακολογία στη ζωή σου εσύ ε;

Αψηφάτε το τραγουδάκι! Ρε, συλλάβετε το νόημα!

Συμφωνώ εγώ μαζί σου, βέντερ. Αν το πάρει κανείς με την λογική, το χασίσι, όπως και κάθε [I]παραισθησιογόνα ουσία[/I], προκαλεί τέτοιες παρενέργειες. Εδώ σκαλώνουμε όταν είμαστε νηφάλιοι, τώρα φανταστείτε τί θα γίνει εάν αρχίσουμε να παίρνουμε και ουσίες.

Κατα την προσωπικη μου γνωμη, αναζητηση ευφοριας απο ουσιες γινεται οταν προσπαθεις να γεμισεις τον εαυτο σου οταν δεν μπορεις να νιωσεις απο μονος σου γεματος. Ετσι αντι να αναζητας κατι καλυτερο απο τον εαυτο σου, παραμενεις αδρανης διαλεγοντας την ευκολη λυση της κατα βουλησης ευφορια,με καθε ειδους ουσια. Κακο κατα τη γνωμη μου γιατι σταματας να προβληματιζεσαι και να αναζητας το κατι καλυτερο για τον εαυτο σου και να ψαξεις για αλλα περιβαλλοντα και καταστασεις στα οποια θα νιωθεις πραγματικα οτι σε γεμιζουν και μπορεις να εκφραστεις μεσα απο αυτες. Ειναι γεγονος πως οταν ο εαυτος σου νιωθει γεματος και βρισκει ενδιαφεροντα στη καθημερινοτητα του και αισθανεται ευτυχης, παραμενει παντελως αδιαφορος για ητην χρηση ουσιων (αλκοολ,μαριχουανα κλπ κλπ ακομη και για τσιγαρο).

Ειμαι τελειως ξενερωτος μα υπερ της αποποινικοποιησης ολων. Οχι μονο χασισι.

http://www.theguardian.com/commentisfree/2013/dec/12/heroic-uruguay-deserves-nobel-prize-cannabis

Ποιά Ουρουγουάη; Colorado, στην καρδιά της χώρας που κήρυξε πριν 30 χρόνια τον -άκρως αποτυχημένο/τεράστιο λάθος του Reagan- “πόλεμο στα ναρκωτικά”:

Μιας και το ανεφερε ο mule…μιλαμε για παρτυ στο Κολοραντο…οι ουρες ειναι ατελειωτες!

αμα κάνω ζουμ, τι διαφορετικό θα δω?

Η πλάκα είναι ότι πλέον άμα αποποινικοποιηθεί η κάνναβη πιο πιθανό είναι να μειωθεί η κατανάλωση αφού θα της βαρέσουν κάτι φορολογίες 23 και 25% :stuck_out_tongue:

Κατ’ αρχάς δεν έχω κάνει… Δε ξέρω αν πρόκειται να κάνω κάποτε. Αλλά

Με 4 ευρώ το “κομμάτι” - ανάμεικτο - (όχι δε μιλάω για Ελλάδα. Φαντάσου όμως…)
ποιος θα πάρει 1 τσιγάρο ? με 5 ευρώ παρά (στην Ελλάδα) παίρνεις κανονικό καπνό και βγάζεις καμιά 30, 40, 50 αριά τσιγάρα ή καμιά βδομάδα να πούμε για τον “μέσο” καπνιστή… Δε συμφέρει… Ειδικά στις μέρες μας :lol:

edit: νομίζω πως είμαι υπέρ στο συγκεκριμένο θέμα, αρκεί να γίνει “ελεγχόμενο”
(βλ. coffee_shops με ταυτότητα κλπ)

Τους παλιοαπλυτους :stuck_out_tongue:

[B]Obama: “Marijuana no more dangerous than alcohol…I smoked pot as a kid”[/B]

[SPOILER][/SPOILER]
:lol:

Παρότι δουλευώ σε σώμα ασφαλείας, πιστεύω οτι πρέπει να αποποινικοποιηθούν όλα τα ναρκωτικά.
Ο καθένας είναι υπεύθηνος για το τι κάνει με το σώμα του και κανένας νόμος και περιορισμός δεν θα τον/την σταματήσει απο το να παραβεί τον όποιο νόμο.
Αν δεν είχες έφεση να κάνεις ναρκωτικά πρίν - ακόμα και αν ήταν νόμιμα δεν θα σε αποσχολούσε.
Οι χρήστες κάνουν άτοπες αναγωγές προσπαθώντας να διακιολογήσουν τη χρήση. Πες ρε αδερφέ γουστάρω να μαστουρώνω. Μη λές το αλκόολ είναι χειρότερο. Η δεν πέθανε κανείς απο χασίς. Μπορεί να μην πέθανε κανείς απο χρήση αλλά απο μεταφορά και διανομή έχουν πεθάνει άτομα.
Ειδικά στο χασίς το πιο σπαστικό πράγμα είναι τα λιώματα, που καπνίζουν διαρκώς και προσπαθούν να σε πείσουν οτι δεν είναι εξαρτημένα. Είναι σαν να βλέπεις μεθυσμένο να σου λέει, οτι είναι εντάξει.
Εχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα στην εφηβία μου, εκτός απο Η, αλλά ΔΕΝ μου έκανε τπτ απο αυτά, αίσθηση.
Όσο μεγαλώνω (ειμαι πλεόν στ προθυρά να αποκτήσω οικογένεια) το βρίσκω ΧΑΖΟ, όλο αυτό το πράγμα.

Παρολο που δεν πινω φουντα ειμαι φουλ υπερ της αποποινικοποιησης της οπως και ολων των αλλων ναρκωτικων για πολλους λογους ενας άπαυτους για να πεινασουν οι dealeραδες

Πιστευεις οτι η χρηση ναρκωτικων γινεται απο προδιαθεση;

Προδιάθεση ; Όχι. Αλλά οτι υπάρχει κουλτούρα που τα προωθεί, ναι.
Πχ, τζιβατο-μπαφάτο-ισως και λιγο χιψτερ/αριστερ-άτο, επαναστατημένο νιάτο/φοιτητής > φουντα.
Πλουσιοί ή καλλιτέχνες (ας πούμε) κτλ > Κόκα
Ρειβερς + παλιότερα (προ μοδας με κόκα) και άλλοι > Εκστασύ και πάει λέγοντας.
Όχι οτι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά τυπικά υπάρχει ενα στερεοτυπό ατόμων που χρησημοποιούν.

Επίσης αν απαλευθερωθούν > φόροι = κέρδος για το χειμαζώμενο κράτος και δεν θα έχεις τυχοδιώκτες να τα διακινούν.

Αναφέρθηκες σε “έφεση”. Ποιοι έχουν έφεση να κάνουν ναρκωτικά;

Το ότι κανένας νόμος και περιορισμός δε σταματά κάποιον από το να παραβεί τον οποιονδήποτε νόμο, δε σημαίνει ότι ο νόμος αυτός δε θα έπρεπε να υπάρχει. Είσαι και σε σώμα ασφαλείας, τρομάρα σου.

Αφού επιτρέπεται η χρήση ουσιών για λόγους διασκέδασης με κύριο εκπρόσωπο το αλκοόλ αλλά και την κάνναβη πλέον που νομιμοποιείται σταδιακά παντού, τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε. Αφού επιτρέπεις στον εαυτό σου να εθιστεί εσύ είσαι υπεύθυνος. Τα λιώματα που λές είναι το αντίστοιχο των αλκοολικών που κι αυτοί θέλουν να λιώσουν, να “πατώσουν” με αλκοόλ. Οι συνέπειες όμως τους ενός και του άλλου έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Οπότε ναι κανείς δεν πέθανε από τη φούντα και εφόσον νομιμοποιηθεί δεν θα ανήκει και στην κατηγορία των ναρκωτικών όπου και εμπλέκεται το οργανωμένο έγκλημα από όπου και προέρχονται οι “θάνατοι” που λές. Αντιθέτως το αλκοόλ είναι υπεύθυνο για ένα τεράστιο ποσοστό άμεσων ή έμμεσων θανάτων, τόσο μεγάλο που είναι να απορείς με την βλακεία την ανθρωπότητας. Πάρε και ένα επιμορφωτικό clip.

1 Like

Είμαι μεγάλος υπέρμαχος της ατομικής ευθύνης, αλλά βρίσκω αυτή την τοποθέτηση απλοϊκή. Ο εθισμός είναι σε μεγάλο βαθμό και ψυχολογικός. Υπάρχει λόγος, για παράδειγμα, που ο τζόγος δεν είναι ανεξέλεγκτος.

1 Like

Φυσικα και υπερ