9η Τεχνη!

transmetropolitan.

κοβω το δεξι μου χερι για αυτο το graphic novel.

Eυχαριστώ πολύ για την πρόταση…Της DC είναι??

Transmetropolitan is a post-cyberpunk comic book series written by Warren Ellis with art by Darick Robertson and published by DC Comics.

Ναι.

τεραστια καυλα το TM. Αγαπαμε Spider Jerusalem.

“Spider Jerusalem. Cheap. But not as cheap as your girlfriend”

[SIZE=“6”]\m/[/SIZE]

Φοβερό σχέδιο!Σπεύδω να το αποκτήσω!:stuck_out_tongue:

πόσα volume είναι αυτό??

ok.thanx.!!

είδα οτι τα έχει(τα περισσότερα) το play…
ίσως να γίνει κίνηση

θελω κ εγω να τα τσιμπησω καποια στιγμη…ταχω ηδη διαβασει (σε cbr) 2 φορες κ ειναι απιστευτα επη ολα τα volumes.

κ κανει κ κορυφαιο,συγκινητικο κλεισιμο-μαζεμα.

το εχει διαβασει κανεις?
(ξερω gaiman εγγύηση)αλλα για πειτε τιποτα γιατι ειναι και ακριβούτσικο…:stuck_out_tongue:

[B]O Superman έγινε 20χρονος emo…! [/B]

[B]Ένας μελαγχολικός νέος με trendy ντύσιμο, ανασφαλής και άνεργος είναι το νέο look που αποφάσισε να δώσει η DC Comics στον Superman.[/B]

Στην έκδοση του Earth One της νέας σειράς κόμικ του θρυλικού σούπερ ήρωα, που παρουσιάστηκε την Τετάρτη (27/10), ο Κλάρκ Κεντ είναι δυστυχισμένος:

Δεν ξέρει πως να χρησιμοποιήσει τις δυνάμεις του, δεν ξέρει πώς να πετάξει, έχει προβλήματα με την κοπέλα του, και συν τοις άλλοις παλεύει να βρει δουλειά!

Για την αλλαγή αυτή ευθύνεται ο Τζέι Μάικλ Στραζίνσκι, διάσημος συγγραφέας κόμικ, ο οποίος ανέλαβε να δώσει νέα πνοή στον ?παλαιομοδίτη? υπεράνθρωπο.

Πολλοί λένε ότι ο Στρανζίσκι επηρεάστηκε από τη μόδα της εποχής, το Twilight, και η DC δεν το αρνείται:

?Θέλαμε ο Σούπερμαν να είναι ένας χαρακτήρας της σύγχρονης εποχής. Θέλαμε να αποτινάξει το οποιοδήποτε κλισέ από πάνω του και να κρατήσει μόνο τα θετικά του?, είπε ο αντιπρόεδρος της Dc, DiDio.

?Έπρεπε να είναι ένας νέος του 2010?, κατέληξε.

[B]Πάντως, όσοι φαν των κλασικών κόμικ πάθατε ένα μικρο σοκ, κρατήστε δυνάμεις, γιατί η DC ανακοίνωσε πως σειρά τώρα έχει ο Batman![/B]

http://www.cosmo.gr/Books/USA/294907.html

αν και δεν είναι η πρώτη φορά, σειρά λέει έχει ο Batman…:?

Αυτός στην εικόνα πάνω δεν είναι ο Σούπερμαν αλλά μια μίξη του Dream με τον Destiny απο το Sandman.

Ok, εντάξει, κατανοώ τους κανόνες του μάρκετινγκ, κατανοώ πως οι κλασικοί ήρωες των κόμικς χρειάζεται να αλλάζουν για να προσαρμόζονται στα δεδομένα της νέας εποχής (ο Σούπερμαν της παλιάς εποχής των κόμικς δεν έχει να πει πολλά πράγματα στο τωρινό κοινό, πέρα απο την κλασική αξία των ιστοριών του).

Τέτοιες αλλαγές εξάλλου μας έδωσαν (στα '80ς) ορισμένες απο τις κλασικότερες υπερηρωικές ιστορίες, με τον Μπάτμαν ή τον Σούπερμαν π,χ, όταν το ύφος τους “σοβάρεψε” και έγινε πιο σκοτεινό, για να ανταποκρίνεται στα δεδομένα της νέας εποχής…

Αλλά (για να έρθω και στην ουσία, μια που όλο αυτό ήταν απλά η εισαγωγή)… Μήπως αρχίζουν να το ΓΑΜΑΝΕ εντελώς το πράγμα? Λέω εγώ τώρα.

αναλογη κινηση με το ultimate re-imagine της Μαρβελ(ultimate xmen, spiderman κτλ κτλ)…εκει το πραμα παντως πηγε μια χαρα, εδω θα δειξει…(παντως προσφατα το Batman confidential εγινε κατι σαν re-imagine της σειρας απο την αρχη-μερικα χρονακια πριν- και μπορω να πω πως γαμαει εννιοτε-ειδικα το Poets and madmen με το origin του Joker εσπειρε-…δεν ξερω αν εχουν σκπο οντως να κανουν κατι παλι αναλογο))

Ήταν που ήταν αίσχος, τώρα τον γάμησαν και ψόφησε. Άντε να δούμε τι μαλακία θα κάνουν και με τον μπατμαν.

Πάντως εδώ ισχύει ο χρυσός κανόνας “αν δεν αλλάξει κάτι, πεθαίνει”. Αλλαγές σαν αυτές τις θεωρώ αναπόφευκτες.

Το πρόβλημα είναι πως εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με την ιδιοφυία ενός συγγραφέα, που έδωσε άλλη διάσταση στον ήρωα, αλλά με μια [B]εταιρική απόφαση[/B]. Κάτι Moore, ή ακόμα και ο Miller στα '80ς, έδωσαν απο μόνοι τους νέα διάσταση σε ήρωες όπως ο Μπάτμαν, αφήνοντας εποχή. Ήταν ο συγγραφέας που έκανε κουμάντο και έπαιρνε πρωτοβουλίες όμως.

Τώρα κάθισαν τα κεφάλια της DC σ’ένα τραπέζι και άρχισαν να λένε "πείτε προτάσεις για τον Σουπερμαν των 2010ς… Και άρχισαν να πετάνε ιδέες οι διάφοροι εμπειρογνώμονες-μη-δημιουργοί-διαφημιστές.

Όπως και να χει, ξαναλέω, βρίσκω κατανοητή την κίνηση (όταν δεν αλλάζει κάτι, πεθαίνει). Μένει να δούμε αν θα υπάρξουν όμως συγγραφείς της προκοπής να μας δώσουν καλές ιστορίες ή αν αυτή τη φορά οι υπερήρωες θα “πεθάνουν” κανονικά.

[QUOTE=Lupin;820201]κριμσον,επειδη τα υπερηρωικα τα εχω κοψει γενικα εδω και χρονια-πλην κανα δυο τιτλων-,μπορεις να κοιταξεις απλα για γκραφικ νοβελς,που περιεχουν συνηθως ενα στορυline και μετα ‘‘τελειωνει’’…πχ το planet hulk που βγηκε προσφατα απο marvel ή κανα ‘‘long halloween’’ απο μπατμαν,πιο παλιο…δυστυχως για Ongoing σειρες με φιναλε και διχως παρακλαδια,τωρα δεν μου ερχετε κατι(απο υπερηρωικα να υποθεσω,γτ απο αλλα ολο και κατι παιζει)…αλλα θα επανελθω αμα ειναι,θα παω και μαγαζι αυτες τις μερες για να δω και κατι δικα μου και θα ριξω μια ματια…

με τα δικα μας,μιας και εχω χεστει στις αγορες,ας πω για το τελευταιο:

Mouse Guard-winter του David Petersen…το δευτερο τομακι,της επικης σειρας του,η οποια ασχολειτε με μια φυλη ποντικιων,που ζουν στο μεσαιωνα,οντας και αυτα μικρογραφια της ανθρωπινης κοινωνιας του μεσαιωνα,και αντιμαχονται με στοιχεια της φυσης(μεγαλυτερα ζωα-κουκουβαγιες κτλ) αλλα και μεταξυ τους,με στρατους,συνομοσιες κτλ…
Πολυ καλοσχεδιασμενη και γραμμενη σειρα,με ωραιους χαρακτηρες και πλοκη,διαβαζετε πολυ ευχαριστα απο καθε ηλικια…ειναι η συνεχεια του πρωτου τομου,ο οποιος ονομαζεται fall και οπως καταλαβατε,οι επομενοι 2 θα ειναι autum και summer…

Hey, lupin που μπορούμε να βρούμε αυτό το κόμικ… Εννοώ κυκλοφορεί απο εκδόσεις στην Ελλάδα ή πρέπει να το παραγγείλουμε απ έξω;

Hey, lupin μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ πολύ, που μπορούμε να βρούμε αυτό το κόμικ… Εννοώ κυκλοφορεί απο εκδόσεις στην Ελλάδα ή πρέπει να το παραγγείλουμε απ έξω;

κυκλοφορησε και ελλαδα(οχι ελληνικη εκδοση αλλα απο την εκδοτικη που το εχει και σε εξωτερικο, στα αγγλικα), οταν βεβαια εγω ημουν εξωτερικο-δηλαδη περισυ το φλεβαρη-, το ειχα δει σε Τilt, κομιξαδικο που βρισκεται Ασκληπιου 37-εξαρχεια-…με τη διαφορα βεβαια πως εκει ειχα βρει τευχη και οχι τομο…αλλα δεδομενου οτι τον πρωτο τομο της σειρας( το Fall) το ειχα αγορασει παλι απο εκει εναμιση χρονο πριν, δεν αμφιβαλω πως και το παραπανω τομο του Winter θα τον εφεραν καποτε μεσα στη χρονια μετα το φλεβαρη…μπορεις να το παραγγειλεις απο εκει λογικα, ή να ρωτησεις απλα αν υπαρχει ηδη…

Ενναλακτικα ψαχνεις απο ιντερνετ παραγγελεια…

Αλλα νομιζω πως μια βολτα στα κομιξαδικα να κανεις παιζει να το βρεις-και οχι μονο Tilt αλλα και στα υπολοιπα γνωστα(Solaris, relax your soul κτλ)-…εφοσων ειχα βρει τον πρωτο τομο απο Ελλαδα + τευχη απο το παραπανω δευτερο τομακι, φανταζομαι πως ΄κυκλοφορει εκει εξω’ ακομα…:slight_smile:

Ω, σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα ρωτήσω στο κομιξάδικο… :slight_smile: Έχει δεν έχει ενα χρόνο που ασχολούμε με τα κόμιξ και ιδιαίτερα με τα manga και αυτό το κόμικ μου έκανε μεγάλη εντύπωση… Εχει πολύ όμορφο σχεδιασμό και ίστορια! :respect:

ειναι οντως παρα πολυ καλο…φετος το σεπτεβρη ξεκινησε και το τριτο story, το Mouse Guard: Black Axe που ειναι prequel του πρωτου… ισως κατεβω προς κεντρο τις επομενες μερες να τσεκαρω αν εφτασε το πρωτο τευχος του και αν μαθω κατι για τα 2 προηγουμενα τομακια θα ποσταρω:)

Βεβαίως και θα ποστάρεις αν δείς κάτι καινούργιο… :smiley: Το έχεις βρεί,αλήθεια, το Black Axe?