Νέες Κυκλοφορίες 2014

Διαρροή, διαρροή :lol:


Ρε είναι ωραίο! Μεσογειακές κιθάρες, σαξόφωνα, λύρες κρητικές, τα πάντα.
Άξια κυκλοφορία.

Αν και δεν είμαι σε φάση καθώς με έχει πιάσει η άνοιξη και είμαι σε λίγο γούτσου φάση στα ακούσματα :oops:

άκουσε κανείς το νέο agalloch?
το κατεβάζω, ξέρω γω, αλλά έτσι να ακούσω καμιά κουβέντα.

Εγω το ακουσα 3 φορες και σχεδον απογοητευτικα παντως.
Σε πολυ λιγα σημεια ενιωσα να με τραβαει…

Πρωτο δειγμα:
https://soundcloud.com/user3105090/bongripper-endless
[SIZE=6]
\m/[/SIZE]

Εξωφυλλάρα και πάμε για πρώτη ακρόαση. Καλοκαιράκι.

εντιτ: Ω ΜΑΛΑΚΑ ΜΟΥ

Εξωφυλλάρα ινδηδ. Θα βάλω να το ακούσω οσονούπω.

Εν τω μεταξύ, στρημάρει όλο εδώ:

Αυτό για κάποιο λόγο δεν το χω βάλει να παίξει ακόμα, αλλά επιβάλλεται.

Κατά τα άλλα, όμορφα τα φετινά Lacuna Coil και Delain. Χωρίς ιδιαίτερες πρωτοτυπίες και τα δύο, ακούγονται ιδιαίτερα ευχάριστα.

Το Broken Crown Halo συνεχίζει από κει που άφησε το Dark Adrenaline, με περισσότερη έμφαση στις όμορφες ατμόσφαιρες και τα δυνατά ρεφραιν, ενώ ειδικά το πρώτο μισό του δίσκου στέκεται εξαιρετικά. Όλα όσα χαρακτηρίζουν τη μπάντα, από το nu-ish μπάσσο μέχρι τις χαμηλοκουρδισμένες κιθάρες είναι παρόντα, με τις ερμηνείες της Scabbia στα συνηθισμένα ψηλά επίπεδα, ενώ μου άρεσαν και κάποια πιο “σκληρά” φωνητικά του Ferro που επέστρεψαν μετά από αρκετό καιρό.

Το Human Contradiction είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα κυκλοφορία που κινείται στον ευρύτερο symphonic ήχο, κάτι που τον τελευταίο καιρό σπανίζει. Σε αυτό μεγάλο ρόλο παίζουν η φωνάρα της Wessels και η προσέγγισή τους, με τις πιο ανάλαφρες ενορχηστρώσεις, τα σχεδόν-ποπ ρεφραιν και το heavy rock περιτύλιγμα, που προσωπικά μου φέρνει στο μυαλό τη Symbol of Life περίοδο των Paradise Lost, ξεφεύγοντας αρκετά από τον καθιερωμένο ήχο που η πλειοψηφία του χώρου προσπαθεί να αναπαράγει. Tο Tragedy of the Commons, με το πέρασμα της White-Gluz, παίζει εύκολα δίπλα στα εφτάλεπτα των Epica για δυνατότερο συμφωνικομεταλ κομμάτι της χρονιάς.

Από τις πρώτες ακροάσεις, το τελευταίο Devil You Know παίζει αρκετά πιο δυνατά απ’ όσο περίμενα και το Black Stone Cherry ροκάρει απίστευτα

Φου Μαντσού τα σπάει γενικά, ψιλοέκπληξη κάτι χασιματικά σημεία που τα θεωρούσα χαμένα στο παρελθόν. Πιο πωρωτικό από ότι το περίμενα πάντως.

παίζει και στο σποτιφυ.
ρε σεις, τι πάθανε αυτοί; δεν περίμενα να ακούσω τέτοιο δίσκο φουμαντσού το 2014

Καβλώσανε λίγο θεωρώ.

Πολυ καλες πρωτες εντυπωσεις απο Fu Manchu.

Σε αλλα νεα, διαθεσιμο και το [B]Crowbar[/B] για online streaming:
http://pitchfork.com/advance/445-symmetry-in-black/

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί αλλά εχθές το πήρα χαμπάρι, εκεί έξω υπάρχει και το νέο των Mars Red Sky

Ωραίος ο απο πάνω

Κομμάτι από το blues pills που αναμένουμε.
Αρκετά χαι κλασ θα έλεγα.
http://www.youtube.com/watch?v=bO3I5aa2C_M

Πριν καμια βδομαδα κυκλοφορησε και επισημα (γενικα, ολα τα κομματια ειναι γνωστα κατι μηνες) το “Revelation” των [B]Brian Jonestown Massacre[/B].

Το demo album υπαρχει μηνες τωρα εδω, για καλυτερο ηχο και παραγωγη ψαχτειτε για το επισημο αλμπουμ.

Πόσο κομμάταρος το Hovering Satellites.
Και γενικά τι ωραία πράματα πέφτουν στα αυτιά μου φέτος.

Ναι, και εμένα το Hovering Satellites μου είχε κάνει εντύπωση από την πρώτη ακρόαση. Αλλα γενικά νομίζω πως ο δίσκος είναι ένα σκαλοπάτι πιο πάνω από το εξαιρετικό ντεμπούτο τους.

Πάμε για περτικαλί βινύλιο λοιπόν

Απ’ ό,τι είδα, αναμένουμε και καινούργιο Radio Moscow

Radio Moscow-Magical Dirt

Το reviewτου Rocking.