Κύπελλο ποδοσφαίρου ω ρε

Είμαι κανονικότατος οπαδός του ΠΑΣ Γιάννινα και αν δεν είχα τόσο κόλλημα με τους οργανωμένους, θα είχα ήδη γραφτεί στους Blue vayeros (ενώ σε οργανωμένους του ΟΣΦΠ ούτε μία στο εκατομμύριο και μέλος μόνο αν αποφασίσω να πάρω διαρκείας).

Θέλω να εκφράσω κάποιες απορίες… Γιατί τόσο αβαβά για τις αμφισβητούμενες του χθεσινού αγώνα?

Ο Βαρούχας έδειξε: 2 οφσάιντ του ΠΑΣ που είπε ότι δεν ήταν οφ σάιντ, το πέναλτυ που λέει το προφανές (ότι ο Κωσταντίνου κάνει φάουλ με το χέρι αφού κλέβει τη μπάλα σαν το Διαμαντίδη όπως μου είπε ο Led) και το ακυρωθέν γκολ που επίσης είπε ότι σωστά ακυρώθηκε. Με αυτά ασχολήθηκαν και οι περισσότεροι δημοσιογράφοι

Που το πρόβλημα μου? Σιγά τα ωά ρε σεις… Τα οφσάιντ του ΠΑΣ ήταν οριακά. Και τι έγινε αν δεν ήταν. Το ακυρωθέν γκολ, ακόμα και αν θεωρείται οριακός ο Οκκάς, ο άλλος, που πηδάει για κεφαλιά από πίσω και συμμετέχει στη φάση, σπρώχνοντας τον αμυντικό μας που πηδάει για κεφαλιά, είναι 1 μέτρο οφ σάιντ!!!

Τις κόκκινες του Ριβάλντο και του Μάριτς δεν τις σχολιάσε κανένας? Μα κανένας? :x :x :x

Ο Ρίμπο, στη φάση που είναι κάτω 2 παίκτες του ΠΑΣ, έχει χώσει αγκωνιά και δεν έχει πάρει ούτε κάρτα. Ο Μάριτς, όταν κάνει το σκληρό μαρκάρισμα και τρώει την κίτρινη, αφού την έχει πάρει χώνει κουτουλιά στον παίκτη του ΠΑΣ! Τι δηλαδή? Επειδή γυάλιζε το μάτι του δικού μας εκείνη τη στιγμή και δε βούτηξε τάχα μου τραυματίας, δεν έπρεπε να φάει την κόκκινη? Η πρόθεση μετράει! (αν ήταν έτσι και ο Καρεμπέ δεν πέτυχε ποτέ με μπουνιά τον Οκκά…)

Ή ο Ζεβλάκοφ ή ο Τοροσίδης, σε κάποια φάση, κάνει με τα 2 πόδια από πίσω τάκλιν, με το ένα ποδαράκι σηκωμένο ψηλά στο ύψος του γοφού και μόνο μπάλα δεν παίρνει… Αυτό ούτε καν στις αμφισβητούμενες. Τα οφ σάιντ μας μάραναν…

Βάζει το γκολ ο ΠΑΣ… Η μπάλα πηγαίνει στη σέντρα, ακόμα ο διαιτητής δεν είχε σφυρίξει γιατί δεν ήταν έτοιμες οι 2 ομάδες και ο Ριβάλντο κλωτσάει τη μπάλα πάνω στον Τόλιο (ο τερματοφύλακας μας) που γύρναγε από τους πανηγυρισμούς… Εκεί δόθηκε η μόνη κίτρινη σε παίκτη του Ολυμπιακού…

Αποκορύφωμα? 2ο ημίχρονο της παράτασης μπαίνουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο οπαδοί και χτυπάνε τον Αντάντο (νομίζω ότι αυτόν χτύπησαν). 30,000 κόσμος το είδανε… Οι δημοσιογράφοι χθες στη ΝΕΤ το βράδυ, ούτε που τους ανέφεραν και σήμερα στον ηλεκτρονικό τύπο, μόνο σε συνέντευξη του Τόλιου το είδα γραμμένο…

Η πρόκριση ήταν μεγάλη και τη χαίρομαι παρά την αβάντα της ΝΕΤ στην ομάδα της οποίας τα τηλεοπτικά έχει. Αλλά ρε ΑΕΚτζήδες… Τόσο πόντιοι είστε? Οι κόκκινες σε αγώνα εξοφλούνται στον αμέσως επόμενο αγώνα, δηλαδή αυτόν του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ… Φωνάξτε λίγο!

ap oti xerw apo fetos oi omades exoun thn dynatothta na dialexoun se poio apo ta epomena 2-3 paixnidia tha apousiasei o paikths toys.

Αυτο γινετε με τις οταν συμπληρωει κιτρινες καποιος παιχτης και χανει ενα αγωνω, στην κοκκινη απουσιαζει απο τον αμεσως επομενο (η απο του επομενους).

αυτό ισχύει μόνο όταν συμπληρώσουν 4 κίτρινες κάρτες.

Η αποβολή πιάνει για τον/τους επόμενο/επόμενους αγώνες

π.χ. Νιλσον με Καλαμαριά, έφαγε 3 αγωνιστικές.

Η στάση του διαιτητη στον αγώνα του γαύρου ήταν προκλητική γενικώς. Είναι στη μικρή περιοχή του ΠΑΣ και μοιράζει αβέρτα κίτρινες για καθυστέρηση και διαμαρτυρίες και ταυτόχρονα γύρω του πέφτουν άπειρα αντικείμενα βροχή. Δεν δίνει σημασία και συνεχίζει να μιλάει στους παίκτες του ΠΑΣ με ύφος “θα σας γαμήσω”.

καρβου σε ποια θυρα εισουν?εγω στην 24.καλα πως πανηγηρησες το γκολ του πας χωρις να τις μαζεψεις??? :lol: :lol:

Ελα ρε! Στην 26 ήμουν! Δεν ήμασταν μακρυά!

κοίτα, το μυστικό είναι να μην κρυφτείς στους γύρω σου. Είπα στους γύρω ότι είμαι γαύρος και ΠΑΣ και υποστήριζα ΠΑΣ στο χθεσινό αγώνα. Έκανα κριτική σε παίκτες του Ολυμπιακού και στον Λεμονή για να καταλάβουν ότι δε λέω μουφιές και είμαι πράγματι γαύρος.

Στο γκολ, κάποιοι από πίσω (5+ σειρές), όταν με είδαν να σηκώνω τα χέρια και να χτυπάω τα πόδια κάτω, μου έριξαν κάτι καντήλια και απειλές ότι θα κατέβαιναν κάτω, αλλά “σκυλί που γαβγίζει…” :wink:

(έφυγα και 3 λεπτά πριν τη λήξη… :wink: καλού κακού…)

Ελα ρε! Στην 26 ήμουν! Δεν ήμασταν μακρυά!

κοίτα, το μυστικό είναι να μην κρυφτείς στους γύρω σου. Είπα στους γύρω ότι είμαι γαύρος και ΠΑΣ και υποστήριζα ΠΑΣ στο χθεσινό αγώνα. Έκανα κριτική σε παίκτες του Ολυμπιακού και στον Λεμονή για να καταλάβουν ότι δε λέω μουφιές και είμαι πράγματι γαύρος.

Στο γκολ, κάποιοι από πίσω (5+ σειρές), όταν με είδαν να σηκώνω τα χέρια και να χτυπάω τα πόδια κάτω, μου έριξαν κάτι καντήλια και απειλές ότι θα κατέβαιναν κάτω, αλλά “σκυλί που γαβγίζει…” :wink:

(έφυγα και 3 λεπτά πριν τη λήξη… :wink: καλού κακού…)[/quote]

Φανταζομαι τον λουτρινο karvou να σξκωνει τα χερια ψηλα πανηγυριζωντας και να ακουγονται απειλες μπινελικια απο ψηλα !!! :lol: :lol: :lol:

Ελα ρε! Στην 26 ήμουν! Δεν ήμασταν μακρυά!

κοίτα, το μυστικό είναι να μην κρυφτείς στους γύρω σου. Είπα στους γύρω ότι είμαι γαύρος και ΠΑΣ και υποστήριζα ΠΑΣ στο χθεσινό αγώνα. Έκανα κριτική σε παίκτες του Ολυμπιακού και στον Λεμονή για να καταλάβουν ότι δε λέω μουφιές και είμαι πράγματι γαύρος.

Στο γκολ, κάποιοι από πίσω (5+ σειρές), όταν με είδαν να σηκώνω τα χέρια και να χτυπάω τα πόδια κάτω, μου έριξαν κάτι καντήλια και απειλές ότι θα κατέβαιναν κάτω, αλλά “σκυλί που γαβγίζει…” :wink:

(έφυγα και 3 λεπτά πριν τη λήξη… :wink: καλού κακού…)[/quote]

Φανταζομαι τον λουτρινο karvou να σξκωνει τα χερια ψηλα πανηγυριζωντας και να ακουγονται απειλες μπινελικια απο ψηλα !!! :lol: :lol: :lol:[/quote]

Σωστόοοο! Εξάλλου ποιος θα πείραζε έναν λούτρινο? :oops: :oops: :oops: :oops: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

είμαι φλώρος Αθηναίος και χαίρομαι γιατί η φλώρικη ομάδα μου χθες απέκλεισε καθαρά,χωρίς γκολ από off side ή από χέρι,αλλά δεχόμενη και ένα γκολ που ήταν επιθετικό φάουλ,μια πολύ μάγκικη ομάδα από τη φτωχομάνα Θεσσαλονίκη που βγάζει τα καλύτερα παιδιά.
είμαι φλώρος και γουστάρω ρε… :lol: :lol: :lol: :lol:

Οντως ηταν επιθετικο φαουλ. Η μπαλα, η οποια ηρθε απο την Ταϊλανδη, οπου φτιαχτηκε, στην Θεσσαλονικη πρωτα-αρα ειναι ΠΑΟΚ-και επειτα στην Αθηνα, χτυπησε τον Γκαλινοβιτς στο χερι τοσο δυνατα που αναγκαστηκε να την αφησει στον Γεωργιαδη. Κι ο Κασναφερης αντι να της δειξει απευθειας κοκκινη και να συνεχιστει το ματς χωρις μπαλα, αφησε την φαση να εξελιχθει. Παλι αδικηθηκε ο Παναθηναϊκος! Ηρωικη προκριση.

κάθε μαρκάρισμα στον τερματοφύλακα μέσα στην περιοχή του δεν είναι φάουλ?
υπήρξε επαφή με τον Γεωργιάδη…

Και γω ημουνα ΟΑΚΑ χθες και αρχικα νομιζα πως ηταν φαουλ αλλα μετα τα ριπλεϋ που ειδα πιστευω πως ειναι κανονικο. Καλυτερα παντως που μετρησε και πηγε το παιχνιδι παραταση και περασαμε καθαρα γιατι φαντασου τι θα ακουγαμε μετα…

Λιγο ηρεμια ρε αδερφια εκει πανω στη Θεσσαλονικη με τον Παναθηναικο. Δεν φταιμε εμεις για ο,τι σας συμβαινει. Παρτε τους 2 αγωνες κυπελλου μαζι να δειτε ποιος οντως ευνοηθηκε τελικα. Γιατι δηλαδη να πρεπει να γυρισουμε ενα σκορ 2-1 οταν παρ’ολο που ημασταν ανυπαρκτοι στο α ημιχρονο στην τουμπα δεν φαγαμε κανονικο γκολ? Επισης παρτε και 2 εντελως τυχαια παιχνιδια ΠΑΟΚ-ΟΣΦΠ και καντε συγκρισεις…

Προσωπικα τον ΠΑΟΚ τον σεβομαι πολυ (οπως και τον Αρη στο μπασκετ) και μπραβο στα παλικαρια που το παλευουν με τοσα προβληματα. Θελω να πω και κατι αλλο για χθες. Ντροπη σε οσους εβριζαν θεσσαλονικες κλπ. Δηλαδη στη Θεσσαλονικη δεν υπαρχουν οπαδοι του ΠΑΟ? Η μηπως φταιει η Μακεδονια για τα χαλια μας τα τελευταια χρονια? Θα μου πειτε τα ιδια ακουει και ο ΠΑΟ οταν ανεβαινει πανω αλλα δεν με νοιαζει αυτο. Οταν υποστηριζεις μια μεγαλη ομαδα πρεπει να εισαι και μεγαλος σαν ανθρωπος. Και μερικοι δυστυχως δεν ειναι. Τραγικη ηρωνεια: ενα πανω της ομαδας μας ακριβως απεναντι μου εγραφε SALONIKA…

Ο Παναθηναικός διαμαρτύρεται για ένα χέρι στο κέντρο του γηπέδου στο πρώτο ματς. Ναι ήταν χέρι. Ναι κακώς δεν σφυρίχτηκε. Στην εξέλιξη της φάσης μπήκε goal. Σε μια αντίστοιχη φάση χθες ο Τζιόλης κάνει εμφανώς κοντρόλ με το χέρι πασάρει στον Σαλπιγίδη ο οποίος μαρκάρεται από παίκτη του ΠΑΟΚ και χάνει την μπάλα. Αν τον περνούσε θα ήταν φάτσα με το τέρμα και πολύ πιθανώς θα έβαζε goal. Να βάλω το ερώτημα για όποιον λογικό χρήστη υπάρχει σε αυτό το forum. Ο διαιτητής στο χθεσινό παιχνίδι ευνόησε τον ΠΑΟ πιο πολύ από ότι τον ΠΑΟΚ στην αντίστοιχη φάση της Τούμπας; Όσο για το offside προφανώς και δεν ήταν. Ο Miechel είναι σε θέση offside αλλά τότε δεν δέχεται την μπάλα. Ο κανονισμός λέει ότι offside σφυρίζεται όταν ο παίκτης που είναι φτάσει την μπάλα. Η πάσα όμως γίνεται στον Tόργκελε ο οποίος καλύπτεται και με την σειρά του δίνει στον Mίετσελ ο οποός πάλι καλύπτεται. Ήμαρτον δηλ με τις φάσεις της Τούμπας. Στο χθεσινό παιχνίδι ο διαιτητής σφύριζε έδρα από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο. Τουλάχιστον 2 φορές κοπήκαμε με ανύπαρκτα offside, ο Χαραλάμπους αποβλήθηκε άδικα. ( Ο Βύντρα δηλαδή τι έπρεπε να αποβληθεί διαπαντώς;). Το goal του Γεωργιάδη ήταν πεντακάθαρο (ο άνθρωπος μόνο που δεν απέφυγε την μπάλα και το έβαλε καθαρά από κωλοφαρδία). Εδώ συγκρούστηκε ο τερματοφύλακας με άλλο βάζελο και διακόπηκε η φάση για φάουλ του ΠΑΟΚ. (πραγματικά πολύ αστεία φάση). Οι βάζελοι έχουν την τάση να τα ρίχνουν στους γάβρους (οι οποίοι ευνοούναι περισσότερο) και δεν βλέπουν όταν ευνοούνται οι ίδιοι.

Ας πάω στο αγωνιστικό. Ο ΠΑΟΚ ήταν χάλια. Δεν βλέπεται αυτή η ομάδα. Για μένα είναι από τις χειρότερες στο Ελληνικό πρωτάθλημα και όχι μόνο. Για 80 λεπτά έπαιζε χάλια στο τέλος τα έπαιξε όλα για όλα και εκμεταλευόμενη την αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση ττων βάζελων έκανε κανα δυό φάσεις. Η ομάδα του ΠΑΟΚ αν λεγόταν Απόλλων Καλαμαριάς μπορεί και να έπεφτε κατηγορία. Λόγω του λιγοστού όμως κόσμου που του έχει απομείνει κρατιέται ακόμα. Ο Παναθηναικός κι αυτός δεν πάει καθόλου καλά. Δεν νομίζω να ικανοποιεί κάποιο φίλο του. Το πρωτάθλημα που βλέπουμε γενικώς είναι άθλιο, βασιλεύει ο μονόφθαλμος. Τρεις ομάδες υπάρχουν και οι άλλες είναι βάρα τες. Και ερωτώ εγώ τον φίλο του ΠΑΟ ή του ΟΣΦΠ. Του αρέσει αν βγει πρώτος σε τέτοιο πρωτάθλημα; Τον εξιτάρει που κερδίζει όλα τα παιχνίδια για την πλάκα; Σε λίγο καιρό κανείς άλλο ς πλην των τριών δεν θα νοιάζεται για την “Superleague”. Εγώ έχω να πάω στο γήπεδο 4 χρόνια. Οι μόνοι που πάνε στη Τούμπα πια είναι οι κάφροι που δεν τους νοιάζει ούτε μπάλα αν θα δουν ούτε αν θα κερδισει η ομάδα. (Πλάκα πλάκα έχουμε πολλούς κάφρους)

δεν το συζητάω,η εμφάνιση των παικτών του ΠΑΟΚ ήταν συγκινητική.
ειδικά όταν έμειναν (δικαίως,και μάλιστα έπρεπε από πολύ πιο νωρίς,στην προβολή πάνω στον Γκαλίνοβιτς) με 10 παίκτες…
και ό,τι ακούγεται στο γήπεδο,δεν νομίζω ότι αντιπροσωπεύει κανείς τι νιώθει για την ομορφότερη πόλη της χώρας.

Σε γενικες γραμμες συμφωνω. Η μια ομαδα ευννοηθηκε στο ενα παιχνιδι, η αλλη στο αλλο. Εγω παντως το λεω, εκεινο το χερι του Μιετσελ θα το πληρωνουμε ολη την χρονια. Το πληρωσαμε και με το παραπανω στο ματς με τον Ολυμπιακο.

Crabsody η αποβολη του Χαραλαμπους ηταν δικαιη. Κατα τ’αλλα οντως κιτρινες σε Παναθηναϊκους δεν εβγαζε με τιποτα.

Rudolf ο Γεωργιαδης δεν τον ακουμπαει. Αυτο λεγαμε χτες με τον Καρβου, αν ο βλακας ο Γκαλινοβιτς επεφτε λιγο πανω του, θα κερδιζε φαουλ. Αλλα δεν το σκεφτηκε με αποτελεσμα να μην μπορεσει να καθαρισει την φαση. Και οντως η εμφανιση ηταν συγκινητικη, αλλα ηταν πολυ αργα.

Οσο για το παιχνιδι καθαυτο. Ηρωες Μαντζιος-Μορις-Νινης-Μπαλαφας-Ζαγορακης (Σε μια φαση, φευγει στην κοντρα ο ΠΑΟΚ 4 με 3, μοναδικη ευκαιρια να κανει το 2-1 και ο αρχηγος πεταει χωρις δευτερη σκεψη την μπαλα εξω γιατι ηταν αντιπαλος παικτης κατω. Το ηθος του πρεπει να διδασκεται σε ΚΑΘΕ νεο ποδοσφαιριστη. Και συγχαρητηρια στους οπαδους των αλλων ομαδων οπως πχ του Εργοτελη που τον αποθεωνουν. Υποψια ποδοσφαιρικης παιδειας.) Αντιηρωες Σαλπιγγιδης-Γκαλινοβιτς-Μελισσης-Αραμπατζης-Μεγκαχεντ-Χαραλαμπους-Μουμιν. Το παιχνδι απο την μια το κερδισε ο Παναθηναϊκος κι απο την αλλη το εχασε ο ΠΑΟΚ.
Ο Παναθηναϊκος το κερδισε με βαση την αμυνα του κατα πρωτο λογο και χαρις στην καλη κυκλοφορια της μπαλας κατα δευτερο λογο. Ισως θα μπορουσαμε να πουμε και χαρις στον Μαντζιο αν και δε νομιζω οτι θα εκανε κατι χωρις να πληρουνταν οι δυο πρωτες προϋποθεσεις.
Ο ΠΑΟΚ το εχασε επειδη αλλαξε προπονητη. Πολυ απλα. Δεν πιστευω οτι ο Βουκοτιτς θα το εχανε το παιχνιδι. Ηταν ο μονος προπονητης φετος που καταλαβε οτι ο ΠΑΟΚ ακομα και στην κατασταση που βρισκεται, ειναι μεγαλη ομαδα. Και ως τετοια, δεν μπορει να παιζει αμυντικογενες ποδοσφαιρο, ταμπουρωμενος πισω. Και μαλιστα χωρις τους αναλογους ποδοσφαιριστες. Αν κερδιζαμε 2-0, μαλιστα, να παιξεις πιο αμυντικα. Ο Παρασχος ομως δεν εχει αποβαλλει ακομα την νοοτροπια Ατρομητου η οποια του υπαγορευει να παιζει καπως ετσι με μεγαλες ομαδες. Γενικα, αν ημουν οπαδος της Κερκυρας, του Αιγαλεω, του Ατρομητου κλπ και παιρναμε τον Παρασχο για προπονητη, θα χαιρομουν. Ειναι ιδανικος για τετοιες ομαδες. Δεν αντεχει ομως την πιεση που του ασκειται σε μεγαλες ομαδες. Μακαρι να βγω ψευτης, αλλα ο Παρασχος ειναι καταδικασμενος ν’αποτυχει στον ΠΑΟΚ.
Ποσα χρονια θα κανει ο ΠΑΟΚ να βρει εναν προπονητη εξισου καλο με τον Αναστασιαδη? Εγω λεω μεχρι να ξαναρθει ο Αγγελος.

δεν μπορώ να δεχθώ ότι ευνοήθηκε ο ΠΑΟ χθες από τη διαιτησία ρε παιδιά…
πολλές φορές έδινε ανάποδα τα φάουλ…δε μπορώ να ψάξω να βρω τώρα φάσεις αναλυτικά,αλλά αν ήταν να ευνοηθεί ο ΠΑΟ,θα δινόταν το επιθετικό φάουλ κατά του Γεωργιάδη.

αν ρωτήσεις έναν οπαδό του ΟΣΦΠ ποια είναι καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα,θα σου πει κοίτα την βαθμολογία.αυτήν κοιτάω όμως και απορώ πως έχουν βγάλει τον ΠΑΣ ως ομαδάρα…
μήπως η βαθμολογία δε δείχνει πράγματι την αξία?

καλά είναι τουλάχιστον τραγικό να μιλάτε για διαιτησία στα 2 αυτά ματς κυπέλλου.

Δεν υπάρχει φάουλ στον Γκαλίνοβιτς. Το παλικάρι αυτό μπορεί να βγάλει τα δυσκολότερα και να φάει τα πιο ηλίθια γκολ.

Φέτος η κατρακύλα μας ξεκίνησς από τον Γκαλίνοβιτς όταν έδωσε γκολ στον Ιωνικό και τη Μέταλουργκ. Ειλικρινά, όμως, δεν βλέπω κάτι πιο αξιοπιστο αυτή τη στιγμή στην Ελληνική αγορά.

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός βγάζει “υγεία”. Μετά από πολύ καιρό βλέπω παιδιά που φαίνεται να γουστάρουν που παίζουν για αυτή την ομάδα. Θεωρώ πολύ σημαντική την παρουσία στην ενδεκάδα των Τζιόλη, Μάντζιου, Λεοντίου και Νίνη. Κακά τα ψέμματα όλοι στην αρχή αντιμετώπιζαν αυτούς τους παίκτες από ρεζέρβες έως ανύπαρκτους. Το ότι μπήκαν και με το παιχνίδι τους κέρδισαν θέση στην ενδεκάδα θα κάνει κάποιους παίκτες να αναθεωρήσουν τη “μονιμότητα” τους στην ενδεκάδα και να προσπαθήσουν για να αποδείξουν ότι αξίζουν.

Χαρακτηριστικό το παράδειγμα του Μπόβιο, του Ρομέρο, ακόμα και του Ιβανσιτς. Το ίδιο θα συμβεί αύριο με τον Γκονζάλες και τον Βίκτορ. Πρέπει να το αντιληφθεί και ο Παπαδόπουλος γιατί με τις εμφανίσεις που κάνει απαγοητεύει όλο και περισσότερο.

Δεν σχολιάζω καν το ποστ του Crabsody. Δεν είναι όυτε αστεία πλέον.

Πονάει η αλήθεια

Όπως έγραψα και πριν ο ΠΑΟΚ έπαιξε χάλια. Θα μου πεις χάλια έπαιξε και ο ΠΑΟ αλλά ήταν έστω και λίγο καλύτερος. Αυτό το αναγνώρισα από την πρώτη στιγμή. Απλά πιστεύω ότι αν ο διαιτητής ήταν δίκαιος θα είχαμε ελπίδες να πάρουμε το ματς έστω και έτσι γιατί η μπάλα είναι πουτάνα.