Το Ποτάμι

σορρυ, αλλα ουσιαστικα δεν ειναι το ιδιο;

 .....

@kyriakos_t:

Εκτός από το τι αντιδράσεις προκαλεί ένα κόμμα/ένας πολιτικός στον χψ συριζα, νδ κλπ ή πώς το αντιμετωπίζει ο τράγκας (ΠΟΙΟΣ ΧΕΣΤΗΚΕ), θα πρεπε να σε ενδιαφέρει και τι πρεσβεύει από μόνο του χωρίς να αναλογίζεσαι για λίγο το γύρω γύρω σκηνικό. Εκεί το χάνεις λίγο… Μου φαίνεται ότι όποιος “πολιτικά ορθός” ενωτικός παπάρας έφτιαχνε κόμμα θα τον γούσταρες. Εκτός αν γουστάρεις τόσο πολύ Θεοδωράκη πια οπότε στην ουσία είσαι προμνημονιακός πασόκος.
Ούτε η λογική “προτιμάτε να ψηφίσετε την ελιά;” είναι σοβαρή. Μου θυμίζει μια ποστάρα που χα κάνει 13 χρονών στο rocking που έλεγα είμαι χριστιανός γιατί προτιμώ τον χριστό από τον σατανά :lol:

Οχι, δεν γίνεται να είναι το ίδιο.

Το τι πρεσβέυει δεν το έχω εντοπίσει ακόμα:-k Μπαίνω κάθε μέρα στο site του Ποταμιού (:D) και γενικά παρατηρώ μια αμηχανία. Αναρτούν κάποιες προτάσεις οι οποίες είναι επιφανειακές του τύπου: “Για να έρθει η ανάπτυξη, πρέπει να μειωθεί η ανεργία”.

Όχι δεν γουστάρω τόσο Θεοδωράκη, είμαι στην πρώτη κατηγορία. Δεν είναι όλοι ενωτικοί παπάρες. Αν δεν πιστέψουμε σε νέες κινήσεις και πρωτοβουλίες, μια ζωή θα μας κυβερνάν αυτοί που βρίζουμε.

Δεν πρόκειται να δεις κάτι πιο συγκεκριμένο απ’ το Ποτάμι. Προσωπικά πιστεύω ότι παρόλο το σπρώξιμο που χει φάει από τα ΜΜΕ και τις πιθανώς μούφα δημοσκοπήσεις, μόλις ξεφουσκώσει ο σχηματισμός του κόμματος και αρχίσουν να τίθονται τα ερωτήματα θα εκτοπίσει απλά καμιά ΔΗΜΑΡ και θα παίξει σε αυτό το επίπεδο.
ΑΝΕΛ και Χρυσή Αυγή είχαν και κάτι λέσχες του μπιλντεμπεργκ και λαθρομετανάστευση στην ατζέντα τους για να χτυπάνε τη φλέβα ενός αξιοσημείωτου ποσοστού του εκλογικού σώματος, δεν ξέρω πόσο μπορεί να επιβιώσει το μοστράρισμα του σακιδίου του Θεοδωράκη…

Οσο υπαρχει ο μπομπολας υπαρχει ελπιδα

Ποτέ δεν ξες, μπορεί στο μέλλον να έχουν συγκεκριμένες θέσεις.
Είναι νεοσύστατο κόμμα που διαμορφώνεται.
Εδώ οι “έμπειροι” (εδώ γελάμε: :lol:) πολιτικοί του ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ [U]δεν[/U] έχουν συγκεκριμένες θέσεις παρά τις χιλιοειπωμένες μπουρδο-ευχολογίες περί ανάπτυξης και ανεργίας. Καμία ελπίδα.
Για αυτό πιστέυω στις νέες κινήσεις.

Αυτό που είπες για τους ΑΝΕΛ και Χ.Α είναι αλήθειες. Τόσο μυαλό έχουν, τέτοια πράγματα αναλύουν.

αμα το σκεφτεις ειναι ακριβως το ιδιο.

:-s
Σε περίπτωση που δεν σου είναι ξεκάθαρο από όσα έχω γράψει σε αυτό το θρεντ -και δεν έχει τύχει να διαβάσεις και άλλα ποστς μου στο πόντιουμ- η δική μου κριτική προς τον Θεοδωράκη και το ποτάμι του, ΔΕΝ είναι “από τα αριστερά” όπως πολλών άλλων χρηστών.
Εγώ τον Μάιο θα ψηφίσω τη Δράση στις Ευρωεκλογές, στις δημοτικές δεν ψηφίζω σε μεγάλο δήμο και αυτό με βοηθά να μην ψηφίζω εκεί με κομματικά κριτήρια.

Λες να κρύβονται πολυεθνικές απο πίσω ?

Σεβαστό

Δεν καταλαβες μου φαινεται. Αρχικα να πουμε οτι δεν λεει και τιποτα αυτο με τα ποσα, ο Σαμαρας η ο Τσιπρας ποσα παραπανω να ξοδευουν σε μια εξορμηση στην Κρητη. Απλα αυτος τα βγαζει προς τα εξω, για να δειξει διαφανεια και ετσι. Τα ποσα τα μεγαλα (και αρα η υποστηριξη η μεγαλη απο μια πολυεθνικη) ειναι αλλου και κυριως παρασκηνιακα εχουν νοημα. Αλλωστε πλεον ουτε τα ‘‘μεγαλα’’ κομματα δεν ξοδευουν και τοσα πολλα σε αφισες και ψιψιψονια.

Αλλα αλλου ειναι το θεμα το οποιο και δεν επιασες. Ειπαμε ο Δημου ειναι γενικα αφελης (κατ εμε σε πολλα θεματα βγαζει τοσο μεγαλη αφελεια που αποκλειει κανεις το γεγονος να ειναι εγκαθετος) και πεταξε αυτη την επικοινωνιακα μεγαλη κοτσανα με τον ξενο παρταγοντα. Θεωρω ομως οτι ειχε τη στοιχειωδη διαυγεια πνευματος και στανταρ δεν εννοουσε οτι εχουν εναν νταβατζη απο πισω να τους στηριζει στην καμπανια. Εννοουσε αυτο που λες και συ, οτι θα βοηθησει μετεκλογικα στο θεμα της ανεργιας και μπλα μπλα μπλα. Οταν ομως σου λεει ο αλλος, οτι εγω παρασκηνιακα ομιλω με διαφορους παραγοντες, που θα με στηριξουν και θα προσφερουν πορους για το εργο μου κτλ κτλ (για την ψυχη της μανα τους;), ε δεν εχει και πολυ μεγαλη διαφορα οταν μιλαμε για πολιτικη, παιχνιδια επιρροης, ελιγμους ‘‘εξουσιας’’ κτλ. Ετσι το εννοουσα εγω.

Γενικα, η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν ειναι κατι τετοιο απαραιτητα ανηθικο, σε υγιεις κοινωνιες και πολιτικα συστηματα, εφ οσων υπαρχει διαφανεια δεν μου κανει απαραιτητως κακη εντυπωςση να συνομιλουν διαφοροι πολιτικοι και οικονομικοι παραγοντες μεταξυ τους. Το lobbying αλλωστε ειναι καθεστως ετσι κι αλλιως. Το θεμα ομως με το Δημου, ειναι οτι ναι μεν μας ειπε οτι εχουν ‘‘καβατζα’’, αλλα ουτε ξεκαθαρισε εντελως το πως θα βοηθησουν αλλα ουτε και κατονομασε αυτες τις εφεδρειες κατι που παραπεμπει σε παρασκηνιακες και αδιαφανεις διαδικασιες:wink:

Ε ναι, οι ευρωεκλογές είναι safe διαδικασία. :razz:

Ρε είναι χάζοι εκεί στο Ποτάμι ?
Λένε θα ιδρύσουν Ιδιωτικά Πανεπιστήμια για να γίνουν ανταγωνιστηκά τα δημόσια :lol:8O#-o :eek: Μήπως τρομπάρουν λίγο ?
Τελικά παίζει και να μην τους ψηφίσω…

Να ρωτήσει κάποιος τον εκλεκτό του τάπερμαν αν θέλει να εφαρμόσει το εργασιακό μοντέλο του protagon στη χώρα :slight_smile:

Kαι… unsafe βουλευτικές να είχαμε φέτος πάλι Δράση θα ψήφιζα.
Εσύ θα ψηφίσεις φέτος και αν ναί τι;

Aυτό ακριβώς!

Και άλλοι τα είπαν αυτά αλλά κανείς δεν τόλμησε να τα βάλει με τους ακαδημαϊκούς σε αυτή τη χώρα. Δεν γουστάρουν ανταγωνισμό λέμε.

Ανταγωνισμός στην Παιδεία και την Υγεία δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν…
Αλλά κάτι τέτοιο είναι ξένο στη λογική των ανά τον κόσμο λελέδων.

Μπερδεύεσαι πάλι St Anger:
Άλλο ανταγωνισμός, άλλο πρόσβαση για όλους.
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο

Και για να τελειώνουμε με αυτό το Οργουελικό newspeak όπου τα νοήματα των λέξεων διαστρέφονται: Λελές, φλούφλης και φλωρέτα είναι όποιος φοβάται (γενικά και ειδικά), έχει ανάγκη προστασίας και προαγωγού.
Το να αποκαλείται λελές αυτός που δεν φοβάται τον ανταγωνισμό, τις συγκρίσεις, την αξιολόγηση κλπ. και έχει μάθει να τα βγάζει πέρα με τις δικές του δυνάμεις είναι το απόλυτο οξύμωρο!

Καλύτερα που δεν τόλμησαν. Φτάνουν τα χρέη μας. Δεν θέλουμε και να πληρώνουμε για να γίνουμε άνθρωποι.

Ξερωγώ, αν κατέβει κάνα ΕΕΚ μπορεί να το ρίξω, αλλιώς πολυαγαπημένο άκυρο.