ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2014

Έψαξα λίγο, δεν βρήκα κάτι, οπότε το ξεκινάω…

Αν υπάρχει κάτι, σβήστε με από το χάρτη…

Vamos Argentina :!:

Αν και δεν το βλέπω.

Επίσης να δούμε με ποιον υπέροχο τρόπο θα αποκλειστεί αυτή τη φορά η Αγγλία.

Δεν λείπει τυχαία από το πολλ…

που ειναι η Ελλαδα??? :stuck_out_tongue:

οι δυο αδυναμιες μου ειναι ανεκαθεν Αργεντινη και Ολλανδια. μακαρι να προχωρησουν αρκετα φετος και οι δυο και να το σηκωσει μια εκ των δυο.

Αντιθέτως, ίσως είχε θέση σ’ αυτό το Βέλγιο. Το οποίο έχει την καλύτερη φουρνιά παικτών του εδώ και δεκαετίες (ίσως και ever…) και πολλοί το βλέπουν για πολύ ψηλά.

Εγώ πιστεύω ότι το καλοκαίρι μπορεί να δούμε παγκόσμια πρωταθλήτρια την Ουρουγουάη (!). Οι λατινοαμερικάνικες γενικώς έχουν το προβάδισμα, αλλά οι άλλες δύο υπερδυνάμεις - Βραζιλία και Αργεντινή - δεν πείθουν και πάρα πολύ. Η μεν Βραζιλία μπορεί να το πάρει αέρα εκμεταλλευόμενη και την έδρα, αλλά μπορεί (και πάλι) να καταρρεύσει κάτω από το βάρος του φαβορί, η δε ΑΡΓΕΝΤΙΝΑΡΑ… ντάξει, μην τα ξαναλέμε. Πάντως ζούμε για να τη δούμε κάποτε σε Μουντιάλ - εμείς της δικής μου γενιάς που μεγαλώσαμε με το μύθο της προηγούμενης - να δικαιώνει επιτέλους τις μεγάλες προσδοκίες.

Αν η παράδοση σπάσει και το σηκώσει - για πρώτη φορά σε λατινοαμερικάνικο έδαφος - ευρωπαϊκή ομάδα, θα έλεγα ότι τον πρώτο λόγο για κάτι τέτοιο τον έχει η Γερμανία και πολύ λιγότερο Ιταλία και Γαλλία. Την Ισπανία δεν την βλέπω - και το απεύχομαι κιόλας, για να είμαι ειλικρινής - να πηγαίνει πάλι μέχρι το τέλος και να επιβληθεί για τέταρτη συνεχόμενη φορά. Εκτός πια κι αν η προσθήκη του Ντιέγκο Κόστα (<3 <3 <3) την ανεβάσει κατά πολύ - αλλά μιλάμε για ΠΑΡΑ πολύ. Ολλανδία θα το παλέψει αλλά - κλασσικά - θα φάει τα μούτρα της, για την Μητέρα Αγγλία δυστυχώς ισχύει αυτό που λέει ο Κρισπ. Επίσης δε μπορεί να αποκλειστεί - όπως ποτέ - το ενδεχόμενο η Ελλάδα να τους κουφάνει όλους και με κάποιον μαγικό και ανεξήγητο τρόπο να φτάσει μέχρι τον τελικό ξέρω γω. :razz:

αν ειχαμε τον Κωστακη χωρις τραυματισμο καλα θα ηταν, θα το παλευαμε πιο πολυ. γενικα συμφωνω για γερμανια αλλα οχι για ουρουγουαη.
γερμανια οντως το εχει και ειναι δυνατη, αν κ με τον πορνοσταρ στο παγκο δεν ξερω τι καλυτερο μπορει να κανει απο αυτα που εχει ηδη κανει. νομιζω εχει πιασει ταβανι.
ουρουγουαη δεν την πολυπιστευω αλλα μακαρι να με διαψευσει.

Η Ουρουγουάη ομολογουμένως δεν είναι από τα φαβορί, μάλλον ισχυρό αουτσάιντερ τη λες. Βέβαια είναι ένας ρόλος που της ταιριάζει και απ’ τη στιγμή που έχει και πάλι - τα τελευταία χρόνια - την ομάδα και τους παίκτες για μεγάλα πράγματα, δε θα κωλώσει πουθενά. Στο Μουντιάλ πάντα παίζουν μεγάλο ρόλο η φανέλα, η ιστορία, η ψυχολογία. Και η Ουρουγουάη σ’ αυτή τη διοργάνωση θα μπει με το ηθικό στο Θεό.

Πάντως αν το πάρει ευρωπαϊκή ομάδα, θα έχουμε μπει και με τη βούλα σε Νέα Εποχή στο ποδόσφαιρο.

Καθως η Ισπανια βρισκετα σε πτωση και δυσκολα θα αντεξει φετος(εκτος κι αν παιξει ρολο η προσωπικοτητα),θελω Αργεντινη,κυριως λογω Μεσσι,νομιζω οτι φετος πρεπει να αποδειξει πραγματα αν θελει να συγκαταλλεγεται στους τεραστιους του αθληματος.Αρκει να βρει και υποστηρικτες στην αμυνα που μπαζει η Αργεντινη.
Απο εκει και περα το Βελγιο εχει εξαιρετικη ομαδα,σιγουρα ειναι το πιο δυνατο αουτσαιντερ,το βλεπω δυνατα για τετραδα τουλαχιστον,εκτος κι αν λυγισουν αρκετοι απο τους παικτες λογω απειριας.
Η Βραζιλια ισως λογω εδρας να παει ψηλα,αλλα της λειπει ο ηγετης.

Αργεντινη δεν.Απορω δηλαδη.Ουτε 8αδα δεν παει πλεον.Χοχοχο.
Η Βραζιλια το πιο πιθανο ειναι να παρει και κανα σφυρηγματακι και να παει μεχρι μακρια.Η Ουρουγουαη αν πιασει τα επιπεδα αποδοσης των προσφατων διοργανωσεων
θα παει μακρια.Μην ξεχναμε οτι ειναι η μικροτερη χωρα με τις περισσοτερες διεθνεις διακρισεις!Δεν εχω ιδεα για τις αλλες λατινοαμερικανικες χωρες απο θεμα δυναμης.

Απο Ευρωπη η Γερμανια θα παει μακρια.Η Ισπανια ειτε θα σταματησει στα γκρουπ ή θα μας
σπασει τα ουμπαλα για αλλη μια μεγαλη διοργανωση.Η Ιταλια ειναι παντα Ιταλια.

Οσον αφορα την αγαπημενη μου Ολλανδια,ειχαμε την ευκαιρια στο προηγουμενο μουντιαλ
και την χασαμε.8αδα το πολυ.Ελπιζω να με διαψευσουν.Το ευχομαι.Αλλα αυτο το πραγμα
δεν ηταν Ολλανδια στο τελευταιο μουντιαλ.

Οι αφρικανικες δεν εχω ιδεα σε τι φαση ειναι.

Η επισημη αγαπημενη ολων των Ελληνων βλεπω να μας χαλαει τα ματια για 3 ματς και μετα
κοπα καμπανα για διακοπουλες.

…Γεραμανία vs Βραζιλία στον τελικό, αν δεν συναντηθούν νωρίτερα…το ποιος θα κερδίσει δεν το ξέρω, αλλά αυτές τις ομάδες τις βλέπω επικρατέστερες:):!:

Tο Βέλγιο είναι αλήθεια ότι το σκέφτηκα, αλλά επρεπε να αφήσω έξω ή Ουρουγουάη (μεγάλο αμόρε τα τελευταία 6-7 χρόνια) ή Γαλλία (που δε μου πήγαινε)…

Δεν ξέρω τι να ψηφίσω…γμτ…

Δεν νομιζω οτι μπορουμε να ορισουμε φαβορι τωρα.
Μεγαλο προβαδισμα θα εχουνε οι ομαδες με παιχτες πιο φρεσκους και ξεκουραστους.

Θα ήθελα να το σηκώσει η Ισπανία επίσης…

Για δύο λόγους…

Α. Τον Ίκερ (και τον Πεπε Ρεϊνα :p)
Β. Για να γραφτεί ένα από τα ωραιότερα ποδοσφαιρικά παραμύθια… Τέτοια απόλυτη επικράτηση σε ότι κινείται δεν έχει υπάρξει ποτέ…

H Bραζιλία οπωσδήποτε θα έχει και την εξωτερική βοήθεια αλλά δεν με πείθει.
Η Αργεντινή δεν έχει άμυνα και κέντρο.
Η Ουρουγουάη με τον υπερπαίκτη Σουάρες και τον Καβάνι της Νάπολι μπορεί να κάνει σπουδαία πράγματα.

Από την Ευρώπη, η Ισπανία είναι ευλογημένη να χει τέτοια φουρνιά και μένει να δούμε αν θα παρουσιαστεί φρέσκια (Ντιέγκο Κόστα πχ που αναφέρθηκε).
Η Γερμανία πρέπει να ξεπεράσει τα όριά της με το καταπληκτικό σύνολο παικτών που έχει ο Λεβ.
Το Βέλγιο έχει εξαιρετική ομάδα αλλά δεν τους έχω δει, η Ολλανδία τρώει πάντα τα μούτρα της, η Γαλλία δείχνει κάποια σημάδια ανάκαμψης αλλά δεν τους παίρνεις στα σοβαρά και μην ξεχνάμε και τους Ιταλούς για κάτι καλό (και όχι σαν το 10).
Η Αγγλία έχει μέτριο προπονητή και ακόμη μετριότερο ρόστερ. Και τρομερά δύσκολο όμιλο με Ιταλία και Ουρουγουάη.

Τέλος, οι αφρικάνικες ομάδες δεν είναι ποτέ σοβαρές, βλέπε Ακτή.

Πάντως το ότι γίνεται μουντιάλ στη Βραζιλία και δικαίως κανείς δεν τη θεωρεί ξεκάθαρο φαβορί είναι εντυπωσιακό

Για μένα πάντως είναι εύκολα πρώτο φαβορί, κυρίως λόγω Σκολάρι.

Μετά πάνε Γερμανία και Ισπανία.

Ο Σκολαρι ειναι κοουτς στην Βραζιλια ? Αυτο δεν το θυμομουν.
Τρομερη δουλεια στην Βραζιλια του 2002.Πηρε τους καλυτερους 11 και εφτιαξε ενα συστημα
που ταιριαζε στους παιχτες και οχι το κλασσικο εγω παιζω με αυτο το συστημα και ο ταδε δεν
μου κολλαει.
Αν θυμαστε η Βραζιλια επαιζε με 3 στοπερ,2 αμυντικα χαφ,Καρλος και Καφου φουλμπακ και τα
3 Ρ να αλωνιζουν στην επιθεση.Ενα 3-5-2 ή καλυτερα ενα πολυ φρη 3-4-3 που ηταν κατι σε φαση
3-4-1-1-1 στο στησιμο στο γηπεδο.Ειχε και την ευλογια ομως τα 3 Ρ να ειναι σε τρομερη φορμα.
Φετος δεν βλεπω καποιον Βραζιλιανο να μπορει να παρει την ομαδα πανω του στα δυσκολα.

Σε αυτό το μουντιάλ όμως δεν χρειάζεται τέτοιον παίκτη. Θα έχει την εξέδρα να παίξει αυτό τον ρόλο στα δύσκολα. Και για μένα η Βραζιλία είναι το φαβορί και από κει και πέρα ψάχνουμε την ομάδα που μπορεί να της πάρει αυτό τον τίτλο.

Δεν παιζουν οι οπαδοι μπαλα ομως.Και αν η Βραζιλια σερνεται δεν νομιζω οτι η σαμπα θα την
βοηθησει να βαλει κανα γκολ.

…από μικρό παιδί μεγάλωσα με το μύθο της Βραζιλίας…νισάφι πια…

Και στα παιδικά μου μάτια η Βραζιλια του 82 δεν έχει πάψει να είναι ο τι καλυτερο έχω δει ποτέ…
Αλλά κουράστηκα…