Παιδεία

Το πιο τραγικό όμως είναι όταν οι φοιτητές ψηφίζουν να μείνει ανοικτή η σχολή και την επόμενη μέρα έχει κλείσει… :!:

Όχι όχι, αυτά αν δε συνέβησαν προσωπικά σε σένα ρε παιδί μου ώστε να είσαι σίγουρος, μην τα πιστεύεις. Πήγα σε παρα πολλές συνελευσεις αλλων σχολων και ποτε μα ποτε δεν ειδα τιποτα τετοιο. Νοθειες απο τους γνωστους -φυσικα- ειδα ουκ ολιγες φορες.

ΤΕΙ Αθηνών, Σ.Γ.Τ.Κ.Σ.

Χμ δεν ξέρω τι είναι αυτό το ΣΓΤΚΣ αλλά οκ για να το λες, τι να πω. Πάντως εδώ ποτέ δεν είδα κάτι τέτοιο. Αν έγινε αυτό που λες, είναι λάθος. Χοντρό κιόλας :stuck_out_tongue:

Ναι μωρέ, δεν είπα ότι συμβαίνει γενικά, αλλά έχει συμβεί… Εκεί βέβαια κάνει κ ό,τι θέλει η ΠΚΣ οπότε την παίρνει…

Τέσπα, η κατάληψη δεν είναι πια ένα όπλο των φοιτητών. Έχει καταντήσει πανάκεια

Συμφωνω σε πολλα απ’αυτα με το Ντεχτερ. Νταξει, παρτι επρεπε να γινονται για οικονομικους λογους καθως και για να μαζευεις κοσμο στις σχολες. Κατα τ’αλλα ομως ο απλος κοσμος δεν ηταν σιγουρος οτι ηθελε καταληψη με αποτελεσμα να γινονται συνελευσεις με 100 και 200 ατομα. Εγκυρο αποτελεσμα? Σιγουρα. Ικανοποιητικο? Σε καμια περιπτωση. Το κινημα παρηκμασε εκ των εσω. Για να μαστε ειλικρινεις, ο κοσμος τον Ιουνιο του 2006 ξεσηκωθηκε γιατι ηταν και κατι πρωτογνωρο. Πρωτα ξεσηκωθηκε και μετα εμαθε λεπτομερειες. Τον Ιανουαριο ηταν ολοι πιο συνειδητοποιημενοι, αλλα και με μικροτερη διαθεση. Απο την αλλη χωρις καταληψη δεν ειναι δυνατον να υπαρξει αγωνας. Διλημμα για τον καθενα που συμμετειχε περσι.
Οσο για το τι πετυχαμε, το αρθρο 16 κατα πασα πιθανοτητα ΔΕΝ θα αναθεωρηθει. Χρειαζεται και παλι η συγκαταβαση του ΠΑΣΟΚ το οποιο μετα απο τετοια ηττα δε νομιζω να θελει να στρεψει κι αλλο τη νεολαια εναντι του. Αυτο ειναι μια μεγαλη επιτυχια, ηθελες να σταματησεις αναθεωρηση αρθρου και το πετυχες. Οσο για το Νομο-Πλαισιο, αυτος τωρα θ’αρχισει να εφαρμοζεται και θα χει ενδιαφερον να δουμε κατα ποσο καθηγητες και φοιτητες θα δεχτουν απουσιολογια και 4ετη προγραμματα. Η αποψη μου ειναι πως δεν θα τα δεχτουν και παρα πολυ καλα θα κανουν. Θ’αντιδρασουν ομως? Και πως?

Εντάξει είναι κακό να λαμβάνονται τέτοιες αποφάσεις με πλειοψηφία μόλις 2-3 ψήφων αλλά έστω και αυτό είναι δημοκρατικό. Τι να πεις που μας κυβερνάνε κόμματα που έχουν λάβει το 42% του 75% του εκλογικού σώματος ήτοι το 31,5%. Εδώ να δεις δημοκρατία!

Το μεγάλο κακό είναι ότι έχουμε συνηθήσει τόσο πολύ στην αντιπροσώπευση που νομίζουμε ότι θα τα κάνουν όλα άλλοι για εμάς. Άλλοι θα ψηφίσουν στις συνελεύσεις, άλλοι θα κατέβουν στο δρόμο, άλλοι θα διαμαρτυρηθούν για τα δικά μας συμφέροντα. Και το αποτέλεσμα είναι οι άδειες συνελεύσεις, οι χλιαρές διαμαρτυρίες, οι αραιές διαδηλώσεις κτλ. Μόνο κάποιοι λίγοι μονίμως διεκδικούν (φτάνουν και στην υπερβολή δε λέω) και τους λέμε και γραφικούς. Πραγματικά σκέφτομαι πόσοι από εμάς αξίζουμε μια καλύτερη παιδεία ή ένα καλύτερο εργασιακό μέλλον όταν δεν έχουμε παλέψει καθόλου για αυτό (παλέψει είπα όχι ψηφίσει!). Αυτά περί συμμετοχής.

Όπως και να χει πάντως τα κινήματα κρίνονται κυρίως στο τι κόσμο μπορούν να δραστηριοποιήσουν. Όταν κατεβαίνουν 20.000 φοιτητές στο δρόμο σημαίνει ότι υπάρχει αντίκρισμα και νομίζω ότι οι τελευταίες φοιτητικές διαδηλώσεις έχουν καταξιωθεί στη συνείδηση των περισσότερων.

Άλλο παράδειγμα από εμάς.Κάποιοι σε μας κατηγόρησαν ως τσιράκια της κυβέρνησης και της δεξιάς που δε θέλουν τη δημόσια δωρεάν παιδεία, καθηγητές που στα νιάτα τους έδωσαν μάχες για να υπάρχει φοιτητικός σύλλογος, είναι παγκοσμίου φήμης επιστήμονες και το μόνο που ήθελαν ήταν να προλάβουν την ύλη για να μη χάσει το πτυχίο του κανένας τελειόφοιτος ή να συνεχίσουν το ερευνητικό τους έργο που είναι πρωτοπόρο σε παγκόσμιο επίπεδο και προσφέρει σημαντικό έργο στην κοινωνία μας… Μηδέν σεβασμός…

@ ChrisP

Δε μπορώ να ξέρω τι γίνεται σε άλλες σχολές, αλλά κρίνοντας από τη δικιά μου, και όντας φοιτητής που έκανε το 90% των προαιρετικών εργασίων, τα εκπαιδευτικά οφέλη από μία εργασία είναι πολλαπλάσια των μερικών μονάδων στο τελικό βαθμό του μαθήματος. Βέβαια έχω ακούσει κάτι τραγικά, για καθηγητές που βάζουν τους φοιτητές να κάνουν εργασίες που στη συνέχεια ο καθηγητής τις εκμεταλλεύεται οικονομικώς, αλλά στο ΕΜΠ εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Γενικά, σε εμάς, δεν πέτυχα ποτέ εργασία δίχως λόγο ύπαρξης. Και έχω κάνει εργασίες που μου έφαγαν απίστευτα πολύ ελεύθερο χρόνο.

Μεταξύ μας όμως. Πότε οι φοιτητές ζητάνε επιτακτικώς κάτι παραπάνω από τον καθηγητή. Συνήθως να τη σκαπουλάρουν θέλουν και ζητάνε να βγουν υποχρεώσεις από την πλάτη τους και όχι να μπουν κι άλλες.

Και σε αυτό που λες για το ότι η εκπαιδευτική διαδικασία πρέπει να αποφασίζεται από τους επιστήμονες, δε διαφωνώ. Μόνο που εγώ δε θεωρώ καλά καλά εμένα επιστήμονα που είμαι και στο τέλος των σπουδών μου. φαντάσου πόσο επιστήμονες θεωρώ την πλειοψηφεία των συμφοιτητών μου…:wink:

Γενικώς η φάση με τις καταλήψεις ήταν πολύ ύποπτη από ένα σημείο και μετά. Οι αριστερές παρατάξεις από την μία να κλέινουν τις σχολές ύστερα από φασιστικές συνελεύσεις, και από την άλλη η ΔΑΠ ( η οποία ήταν αυτή που ήθελε το πανεπιστήμιο ανοιχτό ) να αρνείται επίμονα να κατεβαίνει με πλαίσια κατά της κατάληψης σε τέτοιες συνελεύσεις. Το πρόσχημα τους ήταν ότι αν γινόταν κάτι τέτοιο θα “νομιμοποιούσαν” την παράνομη συνέλευση. Με λίγα λόγια, αυτό που πείραζε την ΔΑΠ ήταν να πάρει μέρος σε μια “παράνομη” διαδικασία, και όχι το “παράνομο” αποτέλεσμα αυτής.

Και γενικώς επειδή δεν ανήκω σε κανέναν πολιτικό χώρο, μετά από 8 χρόνια μέσα στους ακαδημαϊκούς κύκλους, προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα όσο πιο αντικειμενικά γίνεται. Και το μόνο που έβλεπα πέρυσι ήταν “επαναστάτες”-ρομποτάκια με καταστικά μέσα στα κεφάλι τους από την μία, και “σωτήρες” του ακαδημαϊκού εξαμήνου από την άλλη που περιμέναν το okay για το πότε να μαζέψουν τον κόσμο τους και να υπενθυμίσουν την μίζερη ύπαρξη τους. Και το πιο θλιβερό από όλα είναι ότι η πλειοψηφεία των φοιτητών δεν είχε κάποια ιδιαίτερη γνώμη για όλα αυτά. Απαθέστατη έβλεπε κάποια κομματόσκυλα να επεκτείνουν τα κομματικά τους μαντριά στα πανεπιστήμια.

τα 'πες όλα…

Και ποιος φταίει για όλην αυτήν την κατάσταση?

Σας παραπέμπω στο αντίστοιχο thread http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4382&page=17

Γιατί δεν μπορεί παρά να είναι χαζομάρα να βγαίνουν μερικοί στους δρόμους και να εμποδίζουν τους άλλους να κάνουν μια γ@μημ3νη εξεταστική, ενώ δεν έχουν ιδέα για το τι είναι το άρθρο 16, πέρα από αυτά που τους έχει πει ο ΠΚΣίτης της σχολής. Δηλαδή, διάβασε το ρε π0υσΤ! μου! ( και μη μου πει κανείς τι κάνει η πλειοψηφία, στα πανεπιστήμια είμαι και βλέπω)

Γιατί δεν μπορεί παρά να είναι χαζομάρα κάποιος να ψηφίζει ΠΑΣΠ ή ΔΑΠ μόνο και μόνο επειδή τον έπιασαν πρώτοι στις εγγραφές και τον πήγαν και στο Μακρόπουλο μετά κανά μήνα. Ά είχαν και δώρο ένα πανέρι γαρύφαλλα επιπλέον, το ξέχασα!

Τι να πω…

Νομιζω οτι η κατασταση στα Πανεπιστημια ειναι απειρως καλυτερη απ’οτι στην κοινωνια. Εκει υπαρχουν ακομα περισσοτεροι αδαεις αναλογικα και ακομα περισσοτεροι ψηφιζουν και στηριζουν καποιο κομμα.
Οσο φασιστικοσκληρορατσισικοοπωςθελετεπειτετο κι αν ακουγεται, θα ευχομουν αυτα τα ατομα να μην ψηφιζαν, να μην μετρουσε η αποψη τους στις αποφασεις γιατι δυστυχως αυτοι ειναι που διαμορφωνουν το αποτελεσμα.
Μανο με το να λες οτι αυτοι που διαμαρτυρονται για το αρθρο 16 (ξερουν δεν ξερουν τι ειναι) σε εμποδιζουν να κανεις την εξεταστικη σου χανεις ολο το δικιο. Ειναι σα να κατηγορεις αυτους που δε σ’αφηνουν να καπνισεις για να βρουν το φαρμακο για τον καρκινο.

Απάντηση ΠΚΣίτη: το έχουν διαβάσει άλλοι για μένα… #-o #-o

χαρακτηριστικό είναι ένα φυλλάδιο που είχε πέσει περυσι στα χέρια μου από την ΠΚΣ και ανέφερε σε τρείς γραμμές γιατί δεν πρέπει να περάσει ο νόμος - πλαίσιο. Πήγαινε κάπως έτσι:
Κατάργηση δήμοσιας δωρεάν παιδείας, κατάργηση ασύλου, κατάργηση δωρεάν συγγραμμάτων κ.ο.κ.

(δώστε βάση στο “κ.ο.κ.”, μιλάμε για τρανταχτό επιχείρημα)

εδω έχεις να κάνεις με το φαινόμενο της παγκόσμιας απάθειας και το σύνδρομο στέρησης από την προηγούμενη εξόρμηση στην Μύκονο.

Οκ, καμία σχέση, δεν μπορεί κανείς να αποφασίσει για κάποιον άλλο αν η παιδεία είναι “καρκίνωμα”… Αν δλδ τα πράγματα είναι έτσι τόσο προφανή, τότε να μην ψηφίζουμε και να μη γίνονται καν συνελεύσεις. Να κλείσουμε τις σχολές.

-Και αυτοί που δε θέλουν να κλείσουν? -Α, αυτοί δεν ξέρουν το καλό τους, μην τους ρωτάς, εξάλλου αυτό που κάνουμε τώρα είναι καλό και γι’ αυτούς.

Αλλά αυτή είναι και μια λάθος νοοτροπία της αριστεράς. Η γενική αντίληψη ότι η πλειοψηφία του κόσμου είναι “χαζοί”. Γι’ αυτό και ψηφίζει ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Παρόλα αυτά, όταν είναι να πάρει ψηφοφόρους, οι δημαγωγικές τακτικές είναι ακριβώς οι ίδιες με των δύο μεγάλων κομμάτων.

Αυτά που λέω σαφώς και είναι γενικεύσεις, δεν ισχύουν στο σύνολο των αριστερών φυσικά:wink:

Μα δεν αποφασισε κανεις ετσιθελικα. Εγιναν συνελευσεις οι οποιες εκριναν το αποτελεσμα. Οι συνελευσεις αυτες αποφασισαν οτι η ταδε σχολη τασσεται εναντια στην αναθεωρηση του αρθρου 16 και προβαινει στις οποιες ενεργειες συνεπαγεται αυτο.
Επισης ενα συντριπτικο ποσοστο οσων δεν ηθελαν κλειστες σχολες δεν παρετασσε κανενα πολιτικο επιχειρημα. Το ζητημα ηταν πολιτικο, δεν χωρουσαν επιχειρηματα τυπου θα με μαλωσει η μαμα μου αν δεν δωσω εξετασεις (το ακουσαμε κι αυτο). Γιατι την αποψη τετοιων ατομων δεν θα την παρω στα σοβαρα. Λυσε πρωτα το πολιτικο ζητημα και μετα αν διαφωνεις για τα μετρα που θα παρθουν, λυνεις κι αυτο το ζητημα. Με αντιπροτασεις, οχι με αφορισμους τυπου “οι καταληψεις ειναι κακες”, “οι πορειες ανουσιες” κλπ. Εμενα αυτο με εκνευριζε πανω απ’ολα.
Περαν του οτι καποιοι δεν ηξεραν να ιεραρχουν καποιες αξιες… Αλλα αυτο ξεφευγει απο το θεμα μας και εχει να κανει κυριως με την αξιολογηση του αρθρου 16.

Το ξέρω, αυτά τα έγραψα επειδή είπες ότι με το να θέλω ανοικτή σχολή είναι σαν να αρνούμαι να κόψω το τσιγάρο κτλ κτλ

Για τις πορείες οκ…

Α, να πω και ένα ανεκδοτάκι:

Είναι τα παιδιά για μάθημα στην τάξη, και τους μιλάει η δασκάλα για τη δημοκρατία. Και τους εξηγεί ότι στη δημοκρατία ισχύει πάντα η αρχή της πλειοψηφίας και ότι ό,τι ψηφίζουν οι περισσότεροι, αυτή θα είναι και η απόφαση που θα παρθεί…
Και εκείνη τη στιγμή πετάγεται ο Τοτός και λέει: “Όποιος θέλει να μην κάνουμε καθόλου μάθημα για την υπόλοιπη χρονιά να σηκώσει το χέρι του!”

Ναι το ξέρω, κρύο. Φαντάσου όμως μια σχολή 600 ατόμων. Οι 350 κατεβαίνουν να ψηφίσουν στη συνέλευση, οι 200 ψηφίζουν να κλείσει η σχολή εκ των οποίων οι 100 ο μόνος λόγος που το έκαναν ήταν επειδή έβλεπαν βραδινές ειδήσεις μια-δυο φορές τη βδομάδα και είχαν άποψη για το πόσο κακιά ήταν η Γιαννάκου. Οι 150 ψήφισαν να μείνει ανοικτή εκ των οποίων οι 100 ήθελαν να κάνουν μάθημα γιατί είναι “φυτά” ή κατάγονται από επαρχία και δεν έχουν την οικονομική άνεση να σπουδάζουν 10 χρόνια. Οι υπόλοιποι 50 είναι “κομματόσκυλα” ή φίλοι “κομματόσκυλων”

Οι υπόλοιποι 250 δεν κατέβηκαν να ψηφίσουν γιατί δεν ασχολούνται καθόλου. Οι 100 θέλουν ανοικτή τη σχολή αλλά φοβούνται να πάνε να ψηφίσουν ΔΑΠ για να μη στιγματιστούν. Οι άλλοι 100 είναι της άποψης ωραία άστους να κλείσουν τη σχολή να κάνουμε κι άλλες διακοπές. Οι 50 που περισσεύουν είναι “φαντάσματα”.

Ναι αυτή είναι η κατάσταση.

Όσο για τις καταλήψεις σαν μέτρο αντίδρασης γενικότερα, πιστεύω ότι έστω και ένας φοιτητής να θέλει να κάνει μάθημα και εξεταστική κανονικά, κανένας δεν έχει το δικαίωμα να τον εμποδίσει. Είναι δικαίωμά του, πως το λένε. Είναι εξωφρενικό να μην τον αφήνεις. Κάνε όσες πορείες θες. Κάνε όση αποχή θες, αν είσαι τόσο μαζικός όσο λες.

¶σε τις καταλήψεις για όταν είναι πραγματικά ανάγκη -και μιλάω για μία φορά στα 10 χρόνια!

  1. Ε σ’αυτο ολοι συμφωνουμε. Απο τους 300-400 που ψηφιζουν στις συνελευσεις μονο καμια 100 ξερουν τι ψηφιζουν και γιατι. Οι συνελευσεις αυτες ομως κανονικα θα επρεπε να πολτικοποιουν τον κοσμο, ετσι ωστε στην επομενη οι 100 γνωστες να γινουν 150 κ.ο.κ. Αυτο ομως δεν γινεται για 2 λογους
    α) Οι δυο πλευρες λογω της ελειψης χρονου δεν παρουσιαζουν ολοκληρωμενες αποψεις με πολλα επιχειρηματα και λογω της σημασιας της αποφασης, ασκουν αντιπολιτευση στην αλλη πλευρα λεγοντας πραγματα που ξεφευγουν απο το ολο νοημα. Λεει η πρωτοβουλια ποσο οργανο της ΝΔ ειναι η ΔΑΠ και η ΔΑΠ ποσο Ουνοι ειναι αυτοι της πρωτοβουλιας.
    β) Ο κοσμος ειτε παει εχοντας προαποφασισει τι θα ψηφισει, ειτε για να κανει τον χαβαλε του, ειτε για να πιει καφε και ν’ανεβει 1 λεπτο πριν κλεισουν οι πορτες, οπως δυστυχως κανει σε μας τουλαχιστον η ΔΑΠ.

  2. Ε και οπως εστω κι ενας φοιτητης θελει να κανει μαθημα και κανεις δεν μπορει να τον εμποδισει, ετσι κι εμενα που το τελευταιο που θελω ειναι να περασουν αυτα τα μετρα κανεις δεν μπορει να με καταδικασει με την σταση του. Κι αν ο αλλος που το νοιαζει μονο το μαθημα δεν ασχολειται μ’αυτα? Αν ο μπαμπακας του εχει λεφτα και οτι κι αν γινει δεν θα παει χαμενος? Αν στην τελικη δεν καταλαβαινει τι γινεται? Δεν ειναι λογικη αυτη. Απο τη στιγμη που ζουμε σε μια κοινωνια κι οργανωνομαστε πρεπει ν’αποδεχομαστε οτι καποιες αποφασεις θα λαμβανονται συλλογικα. Κι εμενα δε μ’αρεσει ενας νομος. Δεν θα βγω και θα πω οτι ακομα και σε εναν να μην αρεσει δεν πρεπει να περασει. Αντιθετως κανω τα παντα για να τον ανατρεψω. Ετσι πρεπει να κανει κι αυτος. Η αποφαση πρεπει να παρθει ομαδικα. Αρχη της πλειοψηφειας, αναγκαστικα. Το ανεκδοτο σου δεν εχει να κανει σε κατι μ’αυτο που λεω και το ξερεις. Κι εγω θελω μια λυση που να βολευει απαντες αλλα δεν μπορω να την βρω. Αν δεν γινει καταληψη ακομα κι αυτοι που θελουν να διαμαρτυρηθουν δεν θα μπορουν να το κανουν. Δεν θα υπαρχει χρονος. Ειναι αλλιως ο συλλογος να κλεισει και να μη χαθουν τα μαθηματα αλλα να μεταφερθουν κι αλλιως ν’απεχουν καποια ατομα και να χασουν εργαστηρια και παρακολουθησεις, ακομα και εξετασεις. Ουτε οι μισοι δεν θα συμμετειχαν με ανοιχτες σχολες, ακομα κι αν το ηθελαν.
    Ε και στην τελικη νομιζω πως με εξαιρεση αυτην την περιοδο δεν γινοταν καταληψεις καθε χρονο πια. Οταν υπαρχει ενα μετρο με το οποιο διαφωνει η φοιτητικη κοινοτητα θα αντιδρασει. Καλως ή κακως η κοινωνια δεν ειναι ετοιμη να υποστηριξει τους φοιτητες και να προβει σε μια μαζικη πραξη διαμαρτυριας, επομενως οταν οι φοιτητες πρεπει ν’αντιδρασουν μονοι τους, θα καταφυγουν στην πιο ακραια πραξη. Ειναι αναλογικο το θεμα. Με χτυπημα εντασης 10, 10.000 ανθρωποι καταφερνουν ζημια 100.000. Αν οι ανθρωποι ειναι 1.000, χρειαζονται χτυπημα εντασης 100. Αν η κοινωνια η οποια σε ενα τεραστιο ποσοστο ταχθηκε στο πλευρο των φοιτητων τους στηριζε και κατεβαινε μαζι τους π.χ. σε πορειες, οι καταληψεις δεν θα ειχαν αυτην την εκταση. Κατα τ’αλλα η καταληψη ειναι και το μονο ισχυρο οπλο μας. Ειναι το αντιστοιχο της απεργιας στους εργαζομενους. Ειναι τα μονα μεσα παλης, δεν γινεται να σταματησουν να χρησιμοποιουνται.
    Και περιμενω μηνες τωρα μια προταση για αγωνα χωρις καταληψεις, εξισου αποδωτικο.

Αυτα, παω για επιεπιφανεια ολοκληρωματα.

όταν λες εξίσου αποδωτικό? για όρισε τα οφέλη της φοιτητικής κοινότητας από το ότι δεν έκανε για 3 μήνες μάθημα…

(μισώ τα μεγάλα ποστ των άλλων γιατί βαριέμαι να απαντήσω… άει στο καλό!)

Οφελος ειναι ας πουμε το οτι δεν αναθεωρηθηκε το αρθρο 16 και το πτυχειο παιδαγωγικων ή μηχανικων του παιδιου απο το ΙΕΚ δεν θα ειναι το ιδιο με το δικο μου για παραδειγμα.
Ε και γενικα τα οφελη ειναι ποικιλα, ειτε αμεσα ειτε εμεσα (οπως π.χ. η πολιτικοποιηση μεσω συνελευσεων και πολιτικων κουβεντων, η αντιληψη οτι πρεπει ν’αγωνιζεσαι και να διεκδικεις και διαφορα αλλα). Απλα βαριεμαι να γραψω κι αλλο μεγαλο ποστ. :stuck_out_tongue:

[ul]
[li]Ουφ, δυστυχώς η κατάληψη είναι ίσως το μόνο ισχυρό μέσο πίεσης που έχουμε στα χέρια μας.[/li][/ul]

[ul]
[li]Ωστόσο τα προβλήματα που προκαλεί γνωστά. Κουτσουρεμένο εξάμηνο, το κυριότερο. Εμείς ειδικά που είμαστε από επαρχία, καθόμαστε μήνες και ξυνόμαστε, παράλληλα τρώμε και λεφτά κανονικότατα (λογαριασμοί, φαΐ, τα πάντα) χωρίς να σπουδάζουμε ουσιαστικά. Για μας, διπλό κακό.[/li][/ul]

[ul]
[li]Αποδείχθηκε στην πράξη ότι είμαστε ανώριμοι να χειριστούμε το ισχυρό αυτό όπλο που λέγεται κατάληψη, γελοιοποιώντας από μόνοι μας τα πάντα. Από το πώς αποφασιζόταν (καταστατικές μεν συνελεύσεις εξ αναβολής όμως που ΔΕΝ έδειχναν κινηματική δυναμική από τον κόσμο αλλά απροθυμία και κούραση πράγμα το οποίο έπρεπε να μας δείξει ότι οι σχολές ήταν καιρός ν’ ανοίξουν). Ως το πώς λειτουργούσε: κάθε βραδυ ξενύχτι και ξύσιμο και το πρωί αδυναμία να ξυπνήσουμε. Πολλά συντονιστικά γινονταν με ώρες καθυστέρησης, εξορμήσεις δε γινονταν καθολου πολλες φορες και “κρεμούσαμε” άτομα που μεν κοιμόντουσαν σπίτι τους, δε ερχονταν πρωινιάτικα για εξόρμηση και δε γινόταν τελικά (το έπαθα αρκετές φορές και ήταν απίστευτα απογοητευτικό).[/li][/ul]

[ul]
[li]Πλέον με προβληματίζει ότι από το καλοκαίρι ξέρω ότι οι καταλήψεις θα συνεχίσουν. Από πριν δηλαδή :? Αυτό δε φανερώνει κάτι; Ότι -το λιγότερο- κοντεύουμε να το κάνουμε επάγγελμα; Δίμηνη εξεταστική (ξεκόλωμα και εξουθένωση) και μετά δίμηνη κατάληψη (καθισιό) και μετά; “Εξάμηνο” δύο μηνών, σούπερ εντατικό που δεν προλαβαίνεις να πάρεις χαμπαρι τι κανεις. Ε και μετα τα γνωστα. Δυο μηνες ξεκολωμα στην εξεταστικη και παει λεγοντας.[/li]
Από τη μια είμαι κατά της κατάληψης πλέον, για τους λόγους που ανέφερα. Από την άλλη όμως, έχοντας ζήσει 4 μήνες μέσα στη σχολή μου και βλέποντας κάποια πράγματα -μαζί με πολλά στραβά βέβαια- είδα ότι είναι το πιο ισχυρό μέσο πίεσης ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ συνδυάζεται με πορείες μαζικές, δυναμικές με χαρακτήρα όχι “βόλτας στην πόλη”. Και φυσικά, ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ λειτουργεί σωστά.

My two cents.
[/ul]

@led: αυτό που λες με το ΙΕΚ δεν ισχύει. Ο νόμος προέβλεπε να έχουν τη δυνατότητα να δώσουν κατατακτήριες σε ΤΕΙ. Μετά αν θα έπαιρναν το πτυχίο είναι δικό τους θέμα. Και σε αυτό συμφωνώ. Ξαφνικά δηλαδή, όλες αυτές οι ορδές εισακτέων με βαθμό κάτω του 5 σε ΑΕΙ κιόλας, να μην εξισωθούν με παιδιά που στο τσακ τους έπιασε το μέτρο του πλαφόν του 10 και είχαν ξέρω γω βαθμό 8; Μη λέμε ό,τι θέλουμε… Εφόσον κάποιοι είχαν την ευκαιρία να σπουδάζουν με ΜΟ 4, γιατί ο κατά ένα χρόνο μικρότερός τους να αναγκαστεί να πάει στο ΙΕΚ χωρίς καμιά ελπίδα να αναβαθμιστεί προς ένα ΤΕΙ; Αν μετά είναι μάγκας ώστε να το τελειώσει κιόλας, με το σπαθί του το πήρε το πτυχίο. Να τους εξισώσουν, όχι. Κατατακτήριες όμως, ας έχουν ευκαιρία να δώσουν. Μπορεί να αξίζουν την ευκαιρία.

(ελπίζω να μην είχα διαβάσει/καταλάβει λάθος ή να το μπερδεύω με κάτι παρόμοι που λεγόταν, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη)>

Εγώ ήμουν πάντα αντίθετος στη λογική πονάει κεφάλι/κόβει κεφάλι. Και γενικά τις καταλήψεις τις θεωρώ εξαιρετικά ακραίο μέτρο αντίδρασης που πρέπει να λαμβάνεται πάρα πολύ σπάνια.

Ακόμα και τις πορείες τις έχουμε ξεφτυλίσει! Δεν περνάει μήνας που να μη γίνει τουλάχιστον μία. Δηλαδή είναι σαν το εντομοκτόνο ή το παυσίπονο! Αν τα χρησιμοποιείς συνέχεια στο τέλος παύουν να είναι δραστικά.

Αλλά αυτό που με εκνευρίζει και μου ανεβάζει το αίμα στο κεφάλι είναι άλλο. Βλέπω κάτι τύπους (φίλους μου/γνωστούς μου) που ρε π0U$τ! μου δεν παίζει να γνωρίζουν καν πότε έγινε το Πολυτεχνείο, δεν παίζει καν να γνωρίζουν τη θεωρία του Κομμουνισμού, του Μαρξ κτλ και να έχουν τη δύναμη να κλείσουν μια σχολή και να το παίζουν αντικομφορμιστές… Ναι κανείς δεν μπορεί να τους στερήσει την ψήφο. Και αντίστοιχα υπάρχουν αυτοί που ψηφίζουν ΔΑΠ-ΠΑΣΠ και είναι έτσι. Αλλά όπως είπα το να εμποδίζεις από τον άλλο να κάνει μάθημα (ένα αναπόσπαστο δικαίωμά του) είναι μεγάλη ευθύνη και φυσικά δεν είναι κάτι που πρέπει να αποφασίζεται έτσι αβίαστα.

Π.χ. Ένα από τα αιτήματα ήταν τα δωρεάν συγγράματα, τα οποία υποτίθεται ότι θα καταργούσε το καινούριο νομοσχέδιο της κυβέρνησης! Κάτι που όταν βγήκε το νομοσχέδιο είδαν όλοι ότι δεν ίσχυε… Και στην τελική, επαναλαμβάνω ότι καταλήψεις οφείλουν να γίνονται μόνο για θέματα πραγματικά υψίστης σημασίας. Όχι απλά επειδή καταπατώνται τα συμφέροντα του φοιτητή (κάτι που συμβαίνει και θα συμβαίνει και φυσικά χρήζει αντίδρασης)

Τέλος λες ότι δε βρίσκεις άλλο αποτελεσματικό τρόπο αντίδρασης, οπότε γι’ αυτό θεωρείς συνετή την κατάληψη. Αυτό είναι απόρεια της ισοπεδωτικής αντίληψης της αριστερής νοοτροπίας. Δηλαδή όχι να βελτιώσουμε σιγά-σιγά την υπάρχουσα κατάσταση! Αλλά να την γκρεμίσουμε γιατί είναι σάπια εκ βάθρων, είναι ανίατη.

Είναι και μία η ώρα, έχω πιεί και 5-6 ποτηράκια κρασί, θα σου πω άλλη στιγμή για άλλους τρόπους γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα. Sorry :oops: