Παιδεία

Οι καταληψεις τον χειμωνα λειτουργησαν απογοητευτικα. Συντονιστικα δεν γινοταν πολλες φορες, εξορμησεις σπανια, τις εκαναν τα ιδια ατομα… Δεν ξερω, ελπιζω να μας γινει μαθημα αυτο. Και πιστευω οτι θα γινει, πανω κατω ολοι το καταλαβαν οτι γαμηθηκε λιγακι το πραγμα.
Καταληψεις προβλεπονται απο τωρα γιατι ο Νομος Πλαισιο θ’αρχισει να εφαρμοζεται. Μπορω να καταλαβω την διαμαρτυρια καποιων για τις καταληψεις αλλα οχι για το οτι ετοιμαζονται απο τωρα. Δλδ τι θ’αλλαξει στο μελλον ωστε ν’αλλαξει τις αποψεις αυτες?

επίσης, εγώ έχω υποσχεθεί σε φίλο που κατάφερε με υποτροφία να πάει στην Αμερική, ότι αν είμαι επιτηρητής σε κάποια εξέταση και πετύχω τον τύπο που μας έβριζε και του έλεγε “Τι αγχώνεσαι ρε φίλε για το πτυχίο? Εγώ είμαι 7ο έτος και δεν αγχώνομαι μη χάσω το πτυχίο”, ότι θα τον αφήσω να αντιγράψει και μετά θα του μονογράψω την κόλλα. Αφού δε τον πειράζει κι όλας :stuck_out_tongue:

  1. Οχι καταληψη, οχι πορεια… Ε ξερωγω? Μηπως να βγουμε στον Μικρουτσικο να κλαιμε? Αν οχι τι να κανουμε? Να μη διαμαρτυρομαστε?
  2. Απο ποτε η γνωση του Μαρξισμου αποτελει προϋποθεση για να ψηφισεις καταληψη σε μια συνελευση? Πιο μεγαλη ευθυνη ειναι με την ψηφο σου να επιτρεπεις να περναει ενας νομος που θιγει το 90% των φοιτητων παρα το να σταματας καποια μαθηματα. Τα μαθηματα θα γινουν, θα δωθουν. Ο νομος δεν γυρναει πισω ετσι ευκολα.
  3. Μην παιρνεις ορκο οτι δεν ισχυει με το νεο νομο. Δεν ξεκαθαριζει καλα το θεμα των συγγραμματων και το ζητημα ειναι οτι το πλαισιο της πρωτοβουλιας ζητουσε δωρεαν συγγραματα για ολους, δεν κατειγγειλε απλα τον καταργηση του ενος δωρεαν συγγραμματος. Αλλα ειπαμε, Μαριετα και ΔΑΠ δεν εβρισκαν αιτηματα. (Δεν λεω οτι εισαι δαπιτης αλλα αυτη η αντιληψη εχει περασει στον κοσμο.)
  4. Ρε διαβαζεις τι γραφω? Σου λεω οτι δεν μπορω να βρω τροπο να βελτιωθει η υπαρχουσα κατασταση. Θεωρω οτι η καταληψη ειναι το πιο ισχυρο μας χαρτι και δεν ξερω πως θα βρεθει κατι καλυτερο. Πολλοι μιλανε απαξιωτικα για την καταληψη αλλα κανεις δεν αντιπροτεινει κατι καλυτερο. Και δεν γινεται να σταματησουμε να κανουμε καταληψη και μετα να βρουμε εναν αλλο τροπο. Σκεψου πως την επαθε η ΑΕΚ με το γηπεδο της. :stuck_out_tongue:

Κουβεντιαζουμε τα ιδια πραγματα με τα ιδια ακριβως επιχειρηματα ξανα και ξανα…

Υπηρξα υποστηρικτης των κινητοποιησεων ολο το προηγουμενο διαστημα και γενικα δραστηριοποιηθηκα στην αριστερα σε ολη τη φοιτιτικη ζωη μου. Παραταυτ και πτυχιο πηρα με σχετικα καλο βαθμο και μεταπτυχιακο κανω οποτε “αργοσχολος που δεν θελει να κανει μαθημα” μαλλον δεν θεωρουμαι. Συμφωνω 100% με ντεξτερ οτι ειδικα στις καταληψεις του χειμωνα η διαχειριση ηταν απαραδεκτη αλλα ο στοχος (μη αναθεωρηση του 16) επετευχθη…

Οι καταληψεις ομως για εμενα δεν ειναι για ψυλλου πηδημα. Οπως πολυ ευστοχα ειχα ακουσει: “Οι καταληψεις για καποιους ειναι σαν την προωρη εκσπερματωση”. Δηλαδη χωρις διακυβεβυμα κανουμε καταληψη. Ετσι χανει το νοημα της. Οσο δεν υπαρχει καποιο διακυβευμα αυτο που πρεπει να κανουν οι αριστερες παραταξεις ειναι να σκιζονται στο τρεξιμο για την ενημερωση των φοιτητων…

Εμενα προσωπικα αν με ρωτησει το παλιο μου σχημα αν πρεπει να συμμετασχει στις νεες καταληψεις, θα απαντησω οχι. Γιατι με αυτον τον τροπο απαξιωνεται το πιο σημαντικο μεσο παλης των φοιτητων. Κι ας κατηγορηθει μετα το σχημα μου για οπορτουνισμο αντεπαναστατικοτητα κτλ…

Τελευταίο ποστ για σήμερα… Εγώ ζυγίζω στο μυαλό μου τα θετικά και τα αρνητικά που βγήκαν από τις καταλήψεις. Και η πλάστιγγα γέρνει σαφώς προς τη μία μεριά… Βαριέμαι περαιτέρω ανάλυση! Καλή μας νύχτα και άντε να περάσουμε κανά μάθημα!

καλά θυμόμουν ότι δε μου είχες απαντήσει στο ποια τα οφέλη από τις καταλήψεις…:stuck_out_tongue:

Έχω διαβάσει το 80% των ποστ εδώ κ δεν τοποθετούμαι γιατί οι εξαιρετικοί ομιλητές έχουν καλύψει τις περισσότερες παραμέτρους του θέματος. Στο ποστ μου αυτό θα σας μιλήσω για ένα βίτσιο μου κ πως αυτό πιστεύω πως βοήθησε τον απλό ανέναχτο φοιτητή να ασχοληθεί εντονότερα με την πολιτική στο επίπεδο του πανεπιστημίου.

Για αρχή να τονίσω πως είμαι ανένταχτος, παρότι έχω δεχτεί επίσημα πρόταση απ’όλες τις φοιτητικές παρατάξεις (για λόγους που θα καταλάβετε παρακάτω) να μπω στην ομάδα τους…

Λοιπόν. Στις συνελεύσεις έχουμε πάει όλοι, έχουμε δει τι παίζει κ έχουμε κουραστεί. ίδιες φάτσες, ίδιες λέξεις, ίδιες εμμονές, ίδια αποτελέσματα. τα τρια πρώτα χρόνια της σχολής έμπαινα στις συνελεύσεις αραιά κ που γιατί ήξερα τι θα συναντούσα, αλλά τα τελευταία 2 ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΛΙΤΙΚΑ, θέλοντας και μη, έμπαινα πιο συχνά. Εξασκόντας όμως το βίτσιο μου…

Και ποιο ήταν αυτό? ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΔΗΜΟΣΙΑ - ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΑΙ. Έτσι, όντας ανένταχτος και υπερκομματικός. Μιλούσα και τα έχωνα σε όλους - “δικούς μου” και μη… Στην πορεία ο τρυφεροκάρβου με συνόδευσε και μέχρι και ψήφισμα κατεβάσαμε μαζί στην συνέλευση, το οποίο ατύχησε όμως, για λόγους “ανωτέρας βίας”.

Το αποτέλεσμα αυτής της συμπεριφοράς ήταν διττό : από την μια ακουγόμουν κ εγώ εκεί που έπρεπε να ακουστώ κ δεν κράταγα πράγματα μέσα μου κ από την άλλη με άκουγαν κ πολλά παιδιά, που ντρέπονταν να μιλήσουν, αλλά δεν είχαν χάσει ακόμα την “κοινή λογική”…

Όταν τα έχωνα στους Α, οι Β με καλούσαν στο ψηφοδέλτιό τους. Όταν τα έχωνα στους Β, γινόμασταν με τους Α φιλαράκια. Το αποτέλεσμα είναι να με βρίζουν όλοι οι παραταξιακοί στην σχολή μου, αλλά παράλληλα η πράξη μου αυτοί ώθησε πολλούς ανεξάρτητους στο να μπαίνουν στις συνελεύσεις και να υποστηρίζουν την κοινή λογική με όποιο τρόπο μπορούσαν - άλλοι με επιδοκιμασίες και χειροκροτήματα, άλλοι με συγχαρητήρια και άλλοι με το να παίρνουν τον λόγο και να τοποθετούνται και εκείνοι.

Δεν τα λέω αυτά για να το παίξω “κάποιος”. Φέτος κ πάλι απ’ότι έμαθα πάμε για καταλήψεις. Τα προβλήματα και οι αντιθέσεις θα ξαναοξυνθούν. Καλό είναι όλοι εμείς που έχουμε γνώμη και δεν έχουμε ταμπέλα να αρχίσουμε να τα χώνουμε σε όσους οφείλουμε. Ωραία είναι μια συζήτηση μέσα σε ένα φόρουμ, ανάμεσα σε ανθρώπους που ψιλοσυμφωνούν, αλλά η μάχη δίνεται και στις γενικές συνελεύσεις και πρέπει όλοι μας να βοηθήσουμε να ακουστεί και η φωνή των ανένταχτων.

Δεν ξέρω τι κάνει ο καθένας από εσάς - ελπίζω να βγαίνουμε όλοι στις συνελεύσεις και να λέμε την γνώμη μας με παρρησία γιατί βλαμμένοι που διαχειρίζονται το μέλλον μας υπάρχουν πολλοί. Και από εδώ και από εκεί.

Αυτά.

2.000 ¤. Μαλλον αυτα ειναι τα οφελη που περιμενες ν’ακουσεις.

Δεν το παραθέτω γιατί θα “ξεχειλώσει” η σελίδα. Σε κουοτάρω όμως γιατί συμφωνώ απόλυτα, βασικά πρέπει όλοι να μιλάνε στις Συνελεύσεις. Με το να τα λένε σε φίλους μόνο κτλ δεν αλλάζει κάτι, μόνο ψιλοκουβέντα γίνεται.

Επίσης πρέπει τα άτομα που ανήκουν σε παρατάξεις/σχήματα να τοποθετούνται με διαφορετική γλώσσα από αυτήν την ξύλινη που χρησιμοποιούν, νιώθω όταν ακούω τους περισσότερους ότι βλέπω τζούνιορ πολιτικούς. Καταντάει κουραστικό να ακούς φερέφωνα είτε του Ριζοσπάστη είτε του Γιωργάκη, που χρησιμοποιούν στάνταρ-κλισέ φράσεις και μιλούν σα ρομποτάκια. Λίγη προσωπικότητα τόσο ατομικά όσο και συλλογικά δε βλάπτει :slight_smile: :stuck_out_tongue:

Ο νέος Υπουργός Παιδείας Ευριπίδης Στυλιανίδης είχε κυκλοφορήσει το 1997 το βιβλίο “Σπάστε τη Σιωπή” σε πρόλογο του τότε δημοσιογράφου Θ. Ρουσσόπουλου, αποτελούμενο από συρραφή άρθρων και ομιλιών του ως στέλεχος των ΔΑΠ-ΝΔΘΚ και ΟΝΝΕΔ.
Το βιβλίο επανακυκλοφόρησε φέτος την ημέρα της ψήφισης του νέου νόμου-πλαισίου σε εκδήλωση με παρουσιαστές τον (νυν υπουργό) Θ. Ρουσσόπουλο και τον δημοσιογράφο Ν. Χατζηνικολάου.

Αποσπάσματα:

"I Ο απρόσωπος χαρακτήρας της οικονομικής λογικής που συχνά σκοτώνει την ανθρώπινη ευαισθησία οδηγεί τους νέους σε “λύσεις” αδιέξοδες όπως τα ναρκωτικά, την ένταξη σε εξτρεμιστικές οργανώσεις π.χ. Αναρχικοί - Ναζι.

(…) Προτείνω λοιπόν:

  • (…) Ο αριθμός των εισακτέων στα Πανεπιστήμια να ορίζεται ανάλογα με τις ανάγκες της αγοράς.

  • (…) Να χρηματοδοτηθεί η έρευνα όπως στην Γερμανία ή να θεσπισθεί δια Νόμου φορολογική ελάφρυνση σε μεγάλες επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα που κάνουν ήδη έρευνα, όπως στις Η. Π. Α.

  • Να εκσυγχρονισθεί ο τρόπος και το περιεχόμενο παρεχόμενης γνώσης απ’ το εκπαιδευτικό μας σύστημα καθώς και να εκσυγχρονισθεί ο τρόπος και ο λόγος παρέμβασης της Ορθοδόξου Εκκλησίας σχετικά με τα κοινωνικά προβλήματα των νέων, Η παρουσίαση της ιστορίας μας, του πολιτισμού μας, της εθνικής μας ταυτότητας, του ευρωπαϊκού μας προσανατολισμού πρέπει να τονισθούν τόσο απ’ την εκπαιδευτική ύλη, όσο και απ’ τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.[/I]

[I]-Στο μυαλό μας λοιπόν πρέπει να έχουμε την Ευρώπη, στην καρδιά μας την Ελλάδα και στην ψυχή μας την Ορθοδοξία."

  • Συνύπαρξη ιδιωτικού και δημοσίου Πανεπιστημίου με στόχο να επιτευχθεί μέσα απ’ τον ανταγωνισμό η βελτίωση της ποιότητας της παρεχόμενης γνώσης και παράλληλα να περιορισθεί το συνάλλαγμα, που χάνει η χώρα στο εξωτερικό απ’ τους Έλληνες σπουδαστές, πολλοί απ’ τους οποίους δεν επιστρέφουν ποτέ στην Ελλάδα. Αιμορραγία πνευματικού δυναμικού για τη χώρα μας.

  • (…) Προτείνουμε τη θεσμοθέτηση του Manager στη διοίκηση των δημοσίων ΑΕΙ και τον περιορισμό του Πρύτανη μόνο στην επιστημονική εκπροσώπηση του Ιδρύματος.

  • (…) Ο αριθμός εισακτέων κάθε σχολής ΑΕΙ ή ΤΕΙ οφείλει να λαμβάνει υπ’ όψιν του τις ανάγκες της αγοράς για να μη δημιουργούνται με την αποφοίτηση χιλιάδες νέων ανέργων.

  • (…) Η σύνδεση του Πανεπιστημίου με την παραγωγή θα συμβάλλει στην ολοκλήρωση της εκπαίδευσης των νέων επιστημόνων.[/I]

“…Για να λειτουργήσει με τον πλέον ευέλικτο τρόπο η προηγούμενη δομή θεσπίζεται η κάρτα διδάκτρων. Κάθε απόφοιτος του μέσου γενικού σχολείου που στρέφεται στην απόκτηση κάποιας ειδικότητας πανεπιστημιακής, τεχνικής, επαγγελματικής δικαιούται από το κράτος την κάρτα διδάκτρων, δηλ. μια κάρτα που ισοδυναμεί με χρηματικό ποσό και καλύπτει τις οικονομικές απαιτήσεις των διδασκόντων στο σχολικό σχήμα. Μ’ αυτή την κάρτα, ο κάθε μαθητής πληρώνει τους δάσκαλους τους και επομένως μπορεί ελεύθερα να επιλέξει το προσφορότερο για αυτόν σχολικό σχήμα και φυσικά τον κατά τη γνώμη του καλύτερο δάσκαλο για την ειδίκευση του από τους πίνακες που καταρτίζει το περιφερειακό όργανο.”

Ολόκληρο το βιβλίο βρίσκεται εδώ on-line:
http://alex.eled.duth.gr/stylian/texts/contents.htm

Μαριεταααααα!!! Σ’αγαπαμε! Γυρνα πισω! Σ’αγαπαμε!

Γελαω Εξω Δυνατα.

και θετω το ερωτημα…μαριετα η στυλιανιδης???:lol: :lol: :lol: :lol:

.

.-

ΟΧΙ ΑΛΛΟ Κ¶ΡΒΟΥΝΟ!!!

¶πλα πέσαμε σε χειρότερο!

Ωιμέ συμφορά!

Καταλήψεις τώρα! :stuck_out_tongue:

¶σχετο, είδατε χθες στις ειδήσεις μια μελαχρινή του “φοιτητικού κινήματος” που έκανε δηλώσεις πάνω στις εκλογές και στην αλλαγή του υπουργού παιδείας? Απλά τραγικό… Κρίμα που δε θυμάμαι ακριβώς τι είπε και δε θέλω να τα παραποιήσω…

πειράζει που με μερικά από αυτά συμφωνώ? :-s

Μπα, εδω συμφωνει ο πρωθυπουργος της χωρας, εσυ θα μας πειραξεις?

Έχω την εντύπωση ότι το ΤΕΦΑΑ κρατάει 4 χρόνια, οπότε αν πέφτω μέσα 2ν + 2 μας κάνει 10 χρόνια περιθώριο, άρα έχεις άλλα 5 χρόνια. Προσοχή όμως μην κοπείς τρείς φορές στο ίδιο μάθημα, γιατί τότε ίσως αντιμετωπίσεις προβλήματα.:wink:

Με κατάληψη σε εμποδίζει να κάνεις εξεταστική. Με το να βγεί στο δρόμο όχι.

Γνώμη μου είναι πως το συγκεκριμένο νομοσχέδιο άξιζε να κατατεθεί μόνο στον κάδο των απορριμάτων. Δεν έχει καμμία λογική το να ορίζεις στον άλλον το πότε θα τελειώσει τις σπουδές του, καθώς έτσι κιαλλιώς μετά το 7ο έτος χάνει την ιδιότητα του φοιτητή, οπότε δεν κοστίζει τίποτα. Οι αλυσίδες των μαθημάτων το μόνο που κάνουν είναι να δυσκολεύουν το να πάρεις το πτυχίο, καθώς για παράδειγμα από συζητήσεις που έχω κάνει με άτομα που φοιτούν στην σχολή Πολ.Μηχανικών η Στατική ΙΙ είναι πολύ πιό εύκολη από τη Στατική Ι, αλλά με τον νόμο-έκτρωμα αν δεν περάσεις Στατική Ι δεν μπορείς να δώσεις Στατική ΙΙ. Βάλτε τώρα το 2ν+2, και το πτυχίο γίνεται λίγο δύσκολο... Πάμε τώρα στη ρύθμιση που λέει ότι αν κάποιος κοπεί 3 φορές στο ίδιο μάθημα πάει στην αρμόδια επιτροπή που θα κρίνει αν θα συνεχίσει τις σπουδές του ή όχι. ¶λλη μία πατάτα, καθώς δημιουργείται πρόσφορο έδαφος για ρουσφέτια. Επίσης πλέον οι καθηγητές έχουν την δυνατότητα να εκβιάζουν ωμά τους φοιτητές τους ότι θα τους κόβουν συνεχώς στο μάθημα τους μέχρι να παρέλθει το περιθώριο ολοκλήρωσης των σπουδών. Και γνωρίζω πολύ καλά ένα τέτοιο περιστατικό, ένα παλικάρι είναι αναρχικός (και όχι μπάχαλος, για όσους ασπάζονται την προπαγάνδα των ΜΜΕ που ταυτίζουν τις δύο έννοιες) με πραγματικά τεράστια δράση στην πόλη, όσον αφορά τα ανοίγματα σε κοινωνία, οργάνωση συζητήσεων κλπ. Επίσης είναι και εξαιρετικά διαβαστερός (κύριε Πρετεντέρη πέφτετε απτα σύννεφα??). Όμως σε ένα συγκεκριμένο μάθημα, ενός συγκεκριμένου δικομανή καθηγητή με υψηλή θέση (πιστεύω καταλάβατε για ποιόν λέω, δεν αναφέρω όνομα γιατί όπως είπα είναι δικομανής) και εξαιρετικά συντηρητικές αντιλήψεις όλως περιέργως κόβεται μια ζωή. Μόνο σε αυτό… Τα συμπεράσματα δικά σας.
Πάμε τώρα στις εξεταστικές, όπου το εν λόγω ευφυιολόγημα προβλέπει κατάργηση των διπλών εξεταστικών, καθώς και μη παροχή εξεταστικής αν δεν συμπληρωθεί ένας στανταρ αριθμός μαθημάτων. Έτσι στην ουσία αποτρέπει τους φοιτητές από κάθε κινητοποίηση.
Ας μιλήσουμε τώρα για την σύνδεση αγοράς/πανεπιστημίου… Θα δίνεται η δυνατότητα σε επιχειρήσεις να γίνονται χορηγοί στις σχολές, με αντάλλαγμα το να έχουν λόγο στο πρόγραμμα σπουδών… Έξοχα, έτσι θα προχωρήσει η επιστήμη. Όσο για τις ανθρωπιστικές σχολές, σε τι μας χρειάζονται?? Αφού δεν παράγουν κέρδος. Τέλος, το νομοσχέδιο προβλέπει την έλευση μανατζερ στις σχολές, καθώς και την τοποθέτηση διαφημήσεων. Σε ωραίο δρόμο οδεύουμε, το πανεπιστήμιο να καταλήξει μαγαζάκι.
Συζητιούνται και κάποιες γελοίες κατ`εμε προτάσεις για τις πιστωτικές μονάδες, με τις οποίες πλέον θα παίρνεις πτυχίο… Και άν δεν μαζέψεις μέχρι ένα διάστημα κάποιες μονάδες, δεν έγινε τίποτα, απλά θα έχεις ένα ποιστοποιητικό σπουδών αντί πτυχίου. Εγώ πάντως λέω ότι από αυτό προτιμότερο είναι κάποιος να κάνει και 10 χρόνια, αλλά να πάρει κανονικό πτυχίο. Και βέβαια έτσι μπαίνουμε στη λογική της ατομικής λύσης, όπου ο άλλος είναι εχθρός μας και δεν πρέπει να τον βοηθήσουμε μην τυχόν και μαζέψει ποιό πολλές πιστωτικές μονάδες από εμάς…

Όσο για τις καταλήψεις, κακά τα ψέματα, είναι το μόνο μέσο πίεσης. Χωρίς αυτές ο κόσμος αποσυντονίζεται και ξεχνιέται. Προσωπικά, μιας και φέτος τελείωσα το σχολείο και συμμετείχα ενεργά στο μαθητικό κίνημα, όσο κρατούσαν οι καταλήψεις στις πορείες μαζεύονταν και 100 άτομα (πολύ καλό νούμερο για τα δεδομένα της Ξάνθης)… Μετά είμασταν μόνο οι γνωστές φάτσες…
Εννοείται βέβαια ότι οι αποφάσεις για καταλήψεις πρέπει να λαμβάνονται με αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες και όχι ετσιθελικά. Και εδώ έχουν γίνει τραγικά λάθη, νομίζω από την ΠΚΣ κυρίως…
Και ναί, όντως χάνεις κάποιον καιρό, αλλά προτιμότερο είναι να χάσεις τώρα 1-2 χρόνια αλλά να κερδίσεις το μέλλον σου, παρά να μην χάσεις αυτά τα χρόνια, αλλά να καταλήξουμε σε μία εποχή όπου θα σπουδάζουν μόνο τα παιδιά των μεγαλοαστών.
Προσωπικά, όσον αφορά τις μαθητικές κοινητοποιήσεις, παρά το ότι φέτος είχα και πανελλαδικές, ενώ εγώ πάω και έναν χρόνο πίσω (είχα χάσει μια χρονιά στο δημοτικό λόγω προβλήματος υγίειας) θα προτιμούσα να έχανα και αυτόν τον χρόνο, αλλά να έπαιρνε πίσω η Κουτσίκου τα νομοσχέδια της για την δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Και για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις, δεν έχω πάει σε κάποια παράταξη, ούτε σκοπεύω, αλλά το ότι είμαι αριστερός δεν υπάρχει λόγος να το κρύψω. Για όσα έγραψα έχω ψαχτεί πολύ και δεν τα λεώ στα κουτουρού. Συγγνώμη αν το ύφος είναι λίγο φανατικό, αλλά έχοντας μεγαλώσει σε μία υπερσυντηρητική δεξιά κοινωνία, όπως της Ξάνθης, όπου πολλοί χρησιμοποιούν το “αριστερός” για βρισιά, ίσως με έχει κάνει να εκφράζομαι έτσι λόγω αμυντικών αντανακλαστικών.

Sharu, πιστεύεις ότι αν το νομοσχέδιο το έπαιρνε πίσω τα πράγματα θα ήταν και πάλι ρόδινα στα ελληνικά πανεπιστήμια?
Δε νομίζω…
Αλήθεια ποια είναι η πρόταση της Αριστεράς? Χμμ, κάτσε να σκεφτώ… Σφαιρική γνώση και όχι εξειδίκευση. Διακοπή της όποιας σχέσης επαγγελματικής αποκατάστασης-παιδείας. Α, και ένας εργοδότης να μας προσλάβει με 5000 κατώτατο.
Δε διαφωνώ σε όλα αυτά που λες και σαφώς και είναι αρνητικά, αλλά δε ζούμε σε μια ουτοπία! Χρειαζόμαστε προτάσεις για βελτίωση!