Παιδεία

Μωρε προτασεις υπαρχουν αλλα ποιος τις διαβαζει.

Φανταζομαι εννοεις αυτο: :stuck_out_tongue:

“Στο μυαλό μας λοιπόν πρέπει να έχουμε την Ευρώπη, στην καρδιά μας την Ελλάδα και στην ψυχή μας την Ορθοδοξία.”

Αυξηση της χρηματοδοτησης της εκπαιδευσης στο 5% αρχικα. Εχω κι αλλες αμα θες…

Δε χρειαζεται, τα πλαισια περσι ειχαν 5-6 τουλαχιστον.

H παρομοίωση με την παιδεία και το απύθμενο πηγάδι είναι γνωστή.

Και να αυξηθεί σε άλλες τσέπες θα πάνε τα λεφτά. Πρώτα πρέπει να διορθωθεί αυτό το μείζον πρόβλημα και μετά να γίνει η άυξηση :wink:

Κι ως τοτε θα μπορουν να κοβουν το ρευμα οπως καναν στο Δημοκριτειο, να διωχνουν τους συμβασιουχους καθηγητες οπως στο Μουσικο του ΠΑΜΑΚ, να σταματανε τα εργαστηρια πληροφορικης του ΑΠΘ επειδη δεν πληρωνουν τους καθηγητες κλπ.

Βασικά ως τότε θα μπορεί ο καθηγητής να λέει ότι συντηρεί εργαστήριο μια αποθήκη στα Τουρκοβούνια και να πέρνει μια παχυλή επιδότηση!

Εν μέρη και εσύ συμφωνείς με αυτό.

Ως Ολυμπιακός συνέχεια στην Ευρώπη έχεις το μυαλό μου
Ως Ολυμπιακός μόνο στην Ελλάδα βλέπεις χαρές άρα την έχεις στην καρδιά σου
Για την ορθοδοξία το σκέφτομαι ακόμα, αλλά δε βρίσκω κάτι να τη συνδυάσω.

Απορία: Έστω ότι τα λεφτά αυξάνονται. Με ποιο κριτήριο θα μοιραστούν;

Ειλικρινα θελω να πιστευω οτι συνειδητοποιεις πως το κρατος τους γνωριζει αυτους και δεν κανει απολυτως τιποτα. Εδω γνωριζω εγω ποιοι καθηγητες μας τρωνε λεφτα. Αλλο βεβαια αν ειναι δικα τους παιδια, γαλαζια ή πρασινα. Ασε που αποτελουν μια καλη δικαιολογια να μειωνεται το ποσοστο του προϋπολογισμου καθε χρονο και ν’αυξανονται τα εξοδα για εξοπλισμους-γλειψιμοσεαμερικανους και για μιζες. Το ξερετε οτι μονο δυο χωρες παγκοσμιως στον προϋπολογισμο τους προβλεπεται μικροτερο ποσοστο για την παιδια. Οπως επισης φανταζεστε οτι αυτες ΔΕΝ ειναι η Σουηδια ας πουμε με το πολυ ομορφο συστημα, ουτε καμια αλλη, αλλα τριτοκοσμικες χωρες.
(Εδω καπου σκαει το επιχειρημα “και να ξερουν πως θα το αποδειξουν” και γελαμε ομαδικα.)

Επικαλεισαι τον Χριστο και την Παναγια οταν μπαινει το τελευταιο 10λεπτο στην Ευρωπη.

σωστά!

Και σε συνδυασμο ότι είμαι με την ψυχή στο στόμα και παράλληλα εκστομίζω Θεούς και Παναγίες, άρα η ψυχή μου είναι στην ορθοδοξία.

Είδες με την ομαδική δουλειά τι κάνουμε;

Το κράτος τους γνωρίζει… Πολύ ασαφής έκφραση! Και τι εννοείς το κράτος? Ο καραμανλής? Οι υπουργοί?

Υπάρχει διαφθορά! Το γνωρίζουμε όλοι. Δε φταίει άμεσα το κράτος αλλά το σύστημα. Ο τάδε που έχει μέσο το δήνα και ο οποίος λαδώνεται από τον άλλον και το γαϊταγάνι συνεχίζεται κτλ κτλ Για να αλλάξει αυτό χρειάζονται νόμοι, αλλά και αυστηροί ελεγκτικοί μηχανισμοί. Και εφόσον δεν υπάρχουν, τότε ναι μπορείς να πεις ότι φταίει το “κράτος”.

Όμως όλοι αυτοί που βγαίνουν οφελημένοι από μια τέτοια κατάσταση είναι πολλοί και αρκετοί εξ’ αυτών έχουν δύναμη στα χέρια τους. Δεν είναι εύκολο να βγει ένας υπουργός παιδείας και να πει κομμένα όλα αυτά με το μαχαίρι! Θα τον διώξουν εν μια νυκτί… Θέλει βήμα-βήμα.

Το ορθοδοξο δογμα ειναι να παιζει ο Θρυλος φουλ επιθεση και αυτο εχουμε στην ψυχη μας!

Καθε ιδρυμα θα κανει τις εισηγησεις του σχετικα με τις αναγκες του που θα εχουν αποφασιστει απο τις γενικες συνελευσεις των τμηματων και τις συγκλητους…

χμ…

Ελπίζω όχι για τη σχολή μου, αν μπλεχτούν οι φοιτητές σε θέματα τεχνολογίας, τότε προβλέπω χάος!!! (και οικολογική καταστροφή…χαχαχαχα)

Φίλε Sharuman, διάβασα το ποστ σου και θα διατυπώσω κάποιες παρατηρήσεις.

  1. Το πτυχίο πρέπει να είναι δύσκολο.

  2. Αλήθεια κανένας δεν αναρωτήθηκε ότι η Στατική 2 είναι πιο εύκολη από την 1 γιατί πολύ απλά την δίνουν φοιτητες που έχουν περάσει την 1?

εδώ λες τι προβλέπεις να γίνεται στο μέλλον…

και εδώ λες τι γίνεται τώρα. Όποιος βρει τις διαφορές κερδίζει ένα playstation.

Ενώ τώρα που δίνουν εξεταστικές έχοντας ολοκληρώσει το 1/2 της ύλης είναι όλα καλά. Τι ωραία τα μάθαμε και φέτος.

Μην είσαι απόλυτος. Σκέψου απλά ότι η (όποια) έρευνα που γίνεται σε πανεπιστήμια της Ελλάδας είναι είτε χρηματοδοτούμενη από Ευρωπαϊκά προγράμματα, είτε από εταιρίες. Ειδικά σε πολυτεχνεία. Για μας τους πιο “θεωρητικούς” η χρηματοδότηση είναι παλιό ανέκδοτο, αλλά δεν χανόμαστε. Για αυτό όσοι από αυτούς που μέιναμε εδώ δίνουμε εξετάσεις στο ΙΚΥ για να πάρουμε κάποια στοιχειωδή υποτροφία. Και οι άλλοι που πάνε στο εξωτερικό και μισθοτούνται κανονικά για να κάνουν ό,τι κάνουμε εμείς εδώ, γελάνε όταν τους λέμε “Ρε μαλάκα το πανεπιστημίο είναι κλειστό λόγω κατάληψης, και δεν μπορώ να πάρω τις απαραίτητες υπογραφές για την ανανέωση της υποτροφίας”.

Βέβαια, χαζός είναι? Που παίρνει το “κανονικό πτυχίο” σε 10 χρόνια? Είναι ο θεματοφύλακας της γνώσης. Στον δικό μου κλάδο οι περισσότεροι ξεχνάν να κάνουν και διαίρεση μετά από τόσο καιρό.

Αλήθεια, μέσο πίεσης ποιών?

Αυτά.

:slight_smile:

Εγώ αυτό που βλέπω από τους συμφοιτητές μου και με θλίβει, είναι ότι νομίζουν ότι επιστήμονα σε κάνει κάποιος νόμος. Δεν κατάλαβαν ότι για να γίνεις επιστήμονας πρέπει να λιώσεις παντελόνια…

Επίσης η τριτοβάθμια εκπαίδευση αφορά την επαγγελματική κατάρτιση κάποιου. Όχι για την πνευματική του ανάπτυξη. Αν ήταν έτσι, όσοι δεν πήγαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ή σε συγκεκριμένες σχολές της τριτοβάθμιας, θα ήταν πνευματικώς υποδιέστεροι άνθρωποι…

Panagioti σε πάω πολύ… :respect:

Eννοείται ότι δεν θα ήταν όλα ρόδινα, αλλά δεν θα όδευαν προς τα εκεί που πιστεύω ότι πάνε τώρα, σύμφωνα με αυτά που έγραψα ποιό πάνω. Όσον αφορά τις χρηματοδοτήσεις, το θέμα πιστεύω δεν είναι απλά να εξασφαλιστεί ένα ποσό, αλλά να εξασφαλιστεί και ότι αυτό το ποσό δεν θα φαγωθεί από τρίτους (ξέρω πολλές περιπτώσεις φαγώματος χρημάτων για ερευνητικά προγράμματα κλπ.).

Ξέρω άτομα που κόβονται συνεχώς στην Ι, αλλά πέρασαν με την μία την ΙΙ.

Μα ξέρω ένα τέτοιο περιστατικό από την Ξάνθη. ¶τομα που σπουδάζουν σε άλλες πόλεις μου έχουν πεί και άλλα παρόμοια. ¶λλωστε δεν υπάρχουν πανεπιστημιακοί-θαυμαστές του Πολύδωρα ? (π.χ. Γρυσπολάκης στην Κρήτη, που έβαλε τα ΜΑΤ να σπάσουν στο ξύλο τους φοιτητές του).

Όντως, για κάποια μαθήματα εξαιρετικής σημασία έχεις δίκιο ότι δεν είναι καλό, αλλά όταν στην πολυτεχνική του ΔΠΘ έχει ολόκληρο μάθημα για το Autocad π.χ., ε νομίζω ότι για μαθήματα αυτού του στιλ δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δεν νομίζω να είναι απόλυτο αυτό. Ο πατέρας μου π.χ. που είχε πάρει πτυχίο μαθηματικού σε 6 χρόνια, αλλά
δεν εξάσκησε ποτέ το επάγγελμα ακόμα και σήμερα στα 58 του θυμάται τα περισσότερα από αυτά που είχε μάθει στη σχολή.:wink:

Κράτους/Κυβέρνησης όταν κάνει κάτι ενάντια στα δικαιώματα των φοιτητών ή και της κοινωνίας.

Δυστυχως εχουμε μπει σε μια εποχη που ο ρολος του πανεπιστημιου (καλως η κακως) εχει αλλαξει…εκτος απο φορεας εξελιξεων και προοδου της επιστημης και της ερευνας, αποτελει πια (τα τελευταια 50-60 χρονια με την εισοδο του φορντιστικου μοντελου παραγωγης) και σταδιο καταρτισης εργασιας…Ως ρομαντικος που ειμαι με στενοχωρει αυτη η πραγματικοτητα, ως ρεαλιστης ομως παραδεχομαι οτι εντος αυτης της πραγματικοτητας η συνδεση τριτοβαθμιας εκπαιδευσης- αγορας εργασιας αποτελει κομβικο σημειο…

Η χρηματοδοτηση της ερευνας και απο ιδιωτικους φορεις οπως ειναι προφανες εστιαζεται σε τομεις της επιστημης που συνδεονται αμεσα με τους αυτους φορεις…να το θεσω απλοικα, οι ιδιωτες δεν χρηματοδοτουν την ερευνα για το καλο της επιστημης η της ανθρωποτητας, αλλα γιατι πολυ απλα αναζητουν την καινοτομια και ως γνωστον η καινοτομια και οι πατεντες ισοδυναμουν με αυξηση της κερδοφοριας…δεν προκειται ποτε να χρηματοδοτησουν ερευνα με μηδενικη πιθανοτητα αποκομισης μελλοντικου κερδους…Ως αποφοιτος θετικης σχολης (γεωλογικο αθηνων) και ως μεταπτυχιακος πολυτεχνικης σχολης (μηχ. ορυκτων πορων κρητης) εχω συγκεκριμενα παραδειγματα…πχ, στην επιστημη μου τα λεφτα (μεσω προγραμματων) πεφτουν στην εφαρμοσμενη γεωλογια, ενω η θεωρητικη φυτοζωει γιατι πολυ απλα η προοδος της δεν συνοδευεται με καινοτομια στην τεχνολογια…αυτη την μεγαλη αντιθεση την βλεπω μεταξυ πολυτεχνειου (εφαρμογη) και πανεπιστημιου (θεωρια)…Κακα τα ψεματα η ιδιωτικη χρηματοδοτηση θα κατευθυνθει προς τις εφαρμοσμενες επιστημες…το να ακουω για υποτροφιες μεσω ΙΚΥ κτλ ειναι αστειο, αφενος γιατι ειναι ελαχιστες και αφετερου η ολη διαδικασια απονομης κρατικων υποτροφιων δεν φημιζεται για το αδιαβλητο της…Δεν ειμαι πολεμιος της ιδιωτικης χρηματοδοτησης της ερευνας αλλα ειναι προφανες οτι κατευθυνεται προς συγκεκριμενες μονο περιπτωσεις…οι υπολοιποι???γιατι δε βλεπω το κρατος να διατιθεται να ξοδεψει ουτε δραχμη παραπανω…

Ας φανταστουμε τωρα μια τετοια πραγματικοτητα, και να ερχεται το κρατος να αξιολογησει εσενα τον “εφαρμοσιμο” (τετοιος ειμαι κ γω) που εχοντας υποστηριξη προαγεις την ερευνα και την καινοτομια, και τον “θεωρητικο” που δεν εχει στον ηλιο μοιρα (και εχω τετοια παραδειγματα)…

Τωρα οσον αφορα την ακαδημαικη ανωριμοτητα των σπουδαστων, αυτη εντοπιζεται στη διαμορφωση των ατομων απο την δευτεροβαθμια εκπαιδευση…πως περιμενουμε ενα φοιτητη να εχει κριτικη σκεψη και να ωριμαζει ακαδημαικα, οταν ερχεται απο ενα χωρο που κυριαρχει η φυγοπονια, η ελλειψη κριτικης σκεψης, οι αντιεπιστημονικες μεθοδοι διδ;ασκαλιας και τα απαραδεκτα διδακτικα βιβλια της δευτεροβαθμαις εκπαιδευσης???

το προβλημα ειναι διαχρονικα και κεντρικα πολιτικο…εγω ξερω οτι στο εξωτερικο τα πιο διασημα ακαδημαικα ιδρυματα ειναι κρατικα (Havaard, Oxford, MIT, Virginia Tech,Freie Universität Berlin κλπ) με τεραστιες χρηματοδοτησεις κυριως απο το κρατος και δευτερευοντως απο ιδιωτικου φορεις…εχουμε την αυταπατη οτι προκειται καποια ελληνικη κυβερνηση να ανοιξει τις κανουλες και να χρηματοδοτησει τα κρατικα πανεπιστημια???

δεν ισχύει αυτό που λες για τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια. Η χρηματοδότηση ως επί το πλείστον είναι από τον ιδιωτικό τομέα και οι φοιτητές πληρώνουν και δίδακτρα (εκτός αν είσαι της πολιτείας του πανεπιστημίου, όπου υπάρχει επιχορήγηση). Ειδικά για το ΜΙΤ είμαι βέβαιος. Γενικά, με τις καταλήψεις φέτος άκουσα πολλούς τέτοιους urban legends.

Καμία επιχείρηση δεν κοιτάζει το κοινό καλό. Η επιχείρηση ΠΑΝΤΑ θα κοιτάζει το κέρδος της. Και αυτή είναι η ευφυϊα του συστήματος, αλλά δε θέλω να επεκταθώ σε αυτό. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το κράτος ορίζει το πώς θα έχουν οι επιχειρήσεις αυτό το κέρδος. Για παράδειγμα, τόσα χρόνια που δεν υπήρχε άνω όριο στην εκπομπή σωματιδίων από τους σταθμούς παραγωγής ρεύματος, κανένας δεν έκανε τίποτα. Με τον καιρό όμως άλλαξαν οι νομοθεσίες και οι εταιρείες είδαν ότι για να διατηρήσουν το μερίδιο τους στην αγορά και για να αυξήσουν τα κέρδη τους έπρεπε να ικανοποιήσουν αυτή την επιθυμία αειφόρου ανάπτυξης. Έριξαν πολλά λεφτά και έχουν γίνει εντυπωσιακά βήματα προόδου μέσα σε λίγα χρόνια. (και όχι, τόσο γρήγορα και τόσο καλά δε θα μπορούσαν να είχαν συμβεί αλλιώς)

Τι θέλω να πω; Είναι ουτοπικό->αδύνατον->->ευχολόγιο να οργανώνεις την κοινωνία σου πάνω σε δεδομένα που δεν ισχύουν. Ποτέ καμία επιχείρηση δεν ενδιαφέρθηκε για το κοινό καλό (εξαιρούνται κάποιο διεθνής οργανισμοί ITER, CERN κλπ οι οποίοι μαζεύουν την ελίτ αλλά και πάλι κάνουν έρευνα πάνω σε τομείς που ενδιαφέρουν επιχειρήσεις μέσα στα πλαίσια ενός ευρύτερου σκοπού). Εδώ δεν ενδιαφέρθηκαν για το κοινό καλό μέχρι και οι δημόσιες επιχειρήσεις στα κομμουνιστικά κράτη. Άσε που το κοινό καλό μίας Γερμανικής εταιρείας είναι άλλο από το κοινό καλό των Ελλήνων και ας βρίσκονται στην ίδια αγορά.

Τέλος η έρευνα γίνεται για να ικανοποιήσει τις ανάγκες των ανθρώπων. Ο άνθρωπος δεν ανακάλυψε πώς να ανάβει φωτιά γιατί ήταν περίεργος. Το ανακάλυψε γιατί ήταν απαραίτητο για την επιβίωση του. Τα μαθηματικά που επιβίωσαν, ήταν τα χρήσιμα μαθηματικά. Αυτά που κάπου εφαρμόστηκαν και ικανοποίησαν ανάγκες (φυσικών, οικονομολόγων, μηχανικών, κλπ) υπάρχουν μέχρι και σήμερα. Τα υπόλοιπα ή είναι πολύ καινούργια και μελετούνται τώρα ή έχουν μείνει σε κάποιο σκονισμένο βιβλίο για όποιον θέλει απλά να τα μελετήσει. Με λίγα λόγια και ο θεωρητικός είναι απαραίτητος σε αυτούς που εφαρμόζουν τη θεωρία. Επομένως και η έρευνα στη θεωρία δεν πρέπει να εφαρμόζεται τυφλά και προς όλες τις κατευθύνσεις, γιατί τότε απλά σπαταλάς μυαλά.

Επαναλαμβάνω:

Επίσης η τριτοβάθμια εκπαίδευση αφορά την επαγγελματική κατάρτιση κάποιου. Όχι για την πνευματική του ανάπτυξη. Αν ήταν έτσι, όσοι δεν πήγαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ή σε συγκεκριμένες σχολές της τριτοβάθμιας, θα ήταν πνευματικώς υποδιέστεροι άνθρωποι…

Γενικά συμφωνώ με αυτό:

Και όπως έχω πει και σε άλλο τόπικ, η Ελλάδα παράγει επιστήμονες. Είναι κρίμα να φεύγουν έξω γιατι δεν υπάρχει έρευνα να τους απασχολήσει. Και η έρευνα αυτή δε μπορεί να είναι κρατική. Είναι αδύνατον τόσοι πολλοί πτυχιούχοι να τρέφονται από το κράτος. Η έρευνα θα πρέπει να είναι κυρίως του ιδιωτικού τομέα και για να γίνει αυτό, θα πρέπει να την κάνουμε συμφέρουσα, ώστε να φέρουν οι εταιρείες και να αναπτύξουν τα τμήματα R&D στην Ελλάδα. Η Φινλανδία κατ’εμέ είναι πρότυπο σε αυτό, αλλά ήδη έχω γράψει πολλά.

Συμφωνώ στα ίδια με τον Καrvou με τις εξής επισημάνσεις:
Να λάβεις υπόψη σου και την κοινωνία και όχι μόνο την αγορά.
Π.χ. Να δημιουργηθεί δημόσιο μεταπτυχιακό για μεταλλαγμένα τρόφιμα επειδή είναι πολύ κερδοφόρα?

Επίσης δεν έχω πρόβλημα να χρηματοδοτεί ο κάθε ιδιότης οιοδήποτε πανεπιστήμιο. Αλλά το είδος της έρευνας που απαιτεί δεν θα είναι κρυφό, και τα τυχόν ερευνητικά αποτελέσματα θα γνωστοποιούνται σε όλους και όχι μόνο στην εταιρεία του. Αυτή είναι η τεράστια διαφορά.

Ειδικά αυτό που λέει για τον αριθμό των εισακτέων είναι αυτονόητο και το πιο εύκολο να πράξουν. Αλλά οι ίδιοι δεν θέλουν να το εφαρμόσουν γιατί έχουν ΣΥΜΦΕΡΟΝ από την υποβάθμιση του δημόσιου πανεπιστημίου. Δεν μπορεί να σου φταίει για την ποιότητα σπουδών ο φοιτητής που κάθεται 3 χρόνια παραπάνω, όταν αποφασίζεις να εισαχθούν 200 'ατομα σε μία σχολή, η οποία σου έχει εισηγηθεί ότι έχει υποδομή για 60.

Χμ, οποιος πουστης μου ελεγε οτι δεν θα περασω μαθηματικο για να μαθω την επιστημη γιατι η αγορα εργασιας απαιτει μονο 10 μαθηματικους το χρονο (υπερβολικο νουμερο που δεν απεχει τοσο απο την πραγματικοτητα) θα του εκαιγα το σπιτι και τα παιδια του.
Και λεω τωρα εγω. Δεν μπορουν ν’απορροφηθουν πολυ περισσοτεροι επιστημονες απ’οτι σημερα? Μπορουν. Κεντρα ερευνων δεν εχουμε. Ουτε δημοσια, ουτε ιδιωτικα με την απαραιτητη προϋποθεση που εθεσε ο rfo. Ο κοσμος δουλευει 10 ωρες με αποτελεσμα να μην εχουν δουλειες αλλοι. Χιλια ακομα παραδειγματα τετοια.
Με λιγα λογια βαδιζουμε προς την ιδανικη γι’αυτους κοινωνια οπου θα ειναι μορφωμενοι οσοι εχουν χρηματα (δεν ειναι τυχαιο οτι με τις ιδιωτικοποιησεις θα εξισωνονται τα πτυχια των ΙΕΚ μ’αυτα των ΑΕΙ), οι υπολοιποι θα κανουν χαμαλοδουλειες, θα δουλευουν ολη μερα και θα ειναι τελειως αβουλα κι αμορφωτα ανθρωπακια. Η ιστορια επαναλαμβανεται αλλωστε.