Παιδεία

παρότι η πρόταση της ρεπούση δεν είναι λάθος (στα πλαίσια του να αρχίσει να απαγκιστρώνεται η πολιτεία από την εκκλησία αλλά και σαν πρώτο βήμα ώστε επιτέλους να διδάσκονται σωστά τα θρησκευτικά σαν θρησκειολογία στα σχολεία) γενικά την συγκεκριμένη την θεωρώ οτι ναναι.

Την έκδοση και διανομή συγγραμμάτων με θέμα τις γερμανικές αποζημιώσεις τόσο στα σχολεία, όσο και στο στράτευμα εξετάζει η κυβέρνηση. Το θέμα συζητήθηκε μεταξύ άλλων σε σύσκεψη στο υπουργείο Εθνικής Αμυνας την περασμένη Δευτέρα, ενώ το πρωί της Παρασκευής το επανέφερε η βουλευτής των Ανεξαρτήτων Ελλήνων Σταυρούλα Ξουλίδου.

Μιλώντας στo Mega, η Σταυρούλα Ξουλίδου τόνισε ότι η έκδοση και διανομή αυτών των φυλλαδίων πρέπει να γίνει από επιτελεία του στρατού, καθώς το υπουργείο Παιδείας «επί 35 χρόνια κατακρεουργεί την ιστορία της χώρας».

«Θα πρέπει να περιληφθεί στην ιστορία των βιβλίων, σε όλα τα συγγράμματα της ιστορίας από πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια (εκπαίδευση), η καταστροφή που έκανε η Γερμανία στη σύγχρονη Ελλάδα. Όμως παράλληλα υπάρχουν πάρα πολλά συγγράμματα τα οποία ο στρατός έχει ειδικά επιτελεία που βγάζουν διάφορα βιβλία για την ενημέρωση των αξιωματικών» σημείωσε η βουλευτής των ΑΝΕΛ.

Και πρόσθεσε: «Υπάρχουν κάποια συγγράμματα που έχουν βγάλει για τη Μακεδονία, για τις γερμανικές αποζημιώσεις, για το κατοχικό δάνειο, αυτά λοιπόν τα συγγράμματα, τα οποία ούτως ή άλλως θα διανεμηθούν δωρεάν εννοείται, δεν θα κάνουν κακό, καλό θα κάνουν να ξέρει σήμερα το ελληνόπουλο των 14, 15, 16 χρόνων, οι παππούδες του γιατί πολέμησαν και γιατί σήμερα του λένε ότι χρωστάει».

«Βεβαίως θα μου πει ο κ. συνάδελφος (αναφορά στον εκπρόσωπο Τύπου του Ποταμιού Δ.Τσιόδρα) “γιατί να μην τα βγάλει το υπουργείο Παιδείας;”. Γιατί δυστυχώς κ. συνάδελφε το υπουργείο Παιδείας έχει κατακρεουργήσει τη σύγχρονη ελληνική ιστορία εδώ και 35 χρόνια. Διότι έχουν αναλάβει κάποιοι να αποδομήσουν τη σύγχρονη ελληνική ιστορία, συστηματικά. Η άδεια των 20-25 σελίδων δεν είναι βιβλία. Είναι πρόσθετα φυλλάδια» κατέληξε η κ. Ξουλίδου.

Σοβαρά τώρα, το υπουργείο παιδείας είναι ΟΚ με αυτό??? Λυπάμαι όσους δεν έχουν λεφτά για ιδιωτικό και θα αναγκαστούν να στείλουν τα παιδιά τους στα δωρεάν δημόσια σχολεία του υπουργείου [U]Εθνικής Άμυνας[/U]. Ούτε καν σαν ιδέα/σκέψη δε θα έπρεπε να λέγονται τέτοια πράγματα δημόσια και να τα επιτρέπει το υπουργείο παιδείας.

Αν αρχισεις να σχολιαζεις τις παπαριες που εχουν εξαγγειλει αστα να πανε. Σιγη βεβαια στο ποντιουμ πλεον. Παει η κακη μνημονιακη κυβερνηςη. :lol:

Επισης η παιδεια δεν ειναι δωρεαν. Ειναι μονο για αυτους που δεν πληρωνουν φορους. Επρεπε να προσθεσεις ενα ¨και ¨ πριν το ¨για ιδιωτικο¨

Διαλυτικά να προσθέσει;

Το δεύτερο σου point είναι μεγάλη συζήτηση και γενικώς προτιμώ να μην το βλέπω έτσι. Σαφώς και η παιδεία έχει κόστος, αλλά τα κέρδη που μπορεί να έχει μια κοινωνία από μια δημόσια παιδεία με υψηλό επίπεδο υπερκαλύπτει όλα τα κόστη της και για αυτό προτιμώ να μην τα βάζω στη συζήτηση. Τα τελευταία αποτελέσματα για τα σχολεία στην Ελλάδα είναι απογοητευτικά πάντως:


Πολύ χαμηλά σε όλες τις κατηγορίες και οι παλιοί υπουργοί παιδείας κάνουν την πάπια. Εδώ κρίνεται το έργος τους και εδώ φαίνεται το ότι ήταν ελάχιστη η πρόοδος. Βασικά, οπισθοδρόμηση πρέπει να προκάλεσαν. Οι νέοι υπουργοί παιδείας από ότι φαίνεται αφήνουν τα κλειδιά στην ακροδεξιά και στηρίζουν την ολιγαρχία των ηλιθίων ώστε 1) να πιέσουν σε οικονομικές διαπραγματεύσεις για ένα χρέος και 2) να αποδυναμώσουν τον Σαμαρά που έχει ίδιο target group ψηφοφόρων με ΑΝΕΛ.

Δεν πίστευα πως μετά τον Σαμαρά θα έβλεπα ξανά τόσο κλειστόμυαλη διακυβέρνηση της χώρας, αλλά σιγά σιγά αρχίζω να αναθεωρώ. Έχουν τα potential να εξελιχθούν σε κάτι εξίσου οπισθοδρομικό για την χώρα. Πραγματικά μακάρι να διαψεύσουν τους φόβους μου.

Όσο για το πρώτο σου point, εγώ ακόμη περιμένω τον Guardian Of The Blind να βγει και να γράψει στο Podium τι “καταλαβαίνει” για μένα και για αυτό κράζω ό,τι δε μου αρέσει στη κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ. Μην το αφήσει αναπάντητο και μένει η εντύπωση πως πετάει λάσπη και αφήνει υποννούμενα για όποιον δεν υποστηρίζει το κόμμα του. Κρίμα θα είναι.

@Καρβου και Κράπ

Νταξ το είχα ξεχάσει εντελώς όλο αυτό, αλλά αφού το έχει πρεμούρα θα επανέλθω :slight_smile:
Αν μου κάνεις και την χάρη να μου πεις ποιο είναι το κόμμα μου κιόλας …
Κατά τα άλλα λογικά θα πρέπει να λυπάσαι το 90% του πληθυσμού την χώρας που δεν έχει λεφτά για να στείλει τα παιδιά τους σε ιδιωτικό, οπότε πάρτο χαλαρά με την λύπηση μην πάθεις κάτι … (βασικά αν γίνει όλο αυτό υποχρεωτικό και στα ιδιωτικά θα διδάσκεται, οπότε ποια η διαφορά ??? ή μήπως στα ιδιωτικά μαθαίνεις στο σχολείο κάτι και δεν χρειάζεσαι φροντιστήρια και ιδιαίτερα ? :lol:)
Από την άλλη ΟΛΟΙ οι υπουργοί τόσα χρόνια το μόνο που τους ενδιέφερε για την εκπαίδευση ήταν τη μεν μέχρι τα 18 να τη ρίξουν στα χέρια των φροντιστηρίων και της “ελεύθερης αγοράς” που τόσο αγαπάτε (και όχι εντελώς ιδιωτική όπως αλλού μόνο και μόνο υπό τον φόβο των αντιδράσεων) και την πανεπιστημιακή να την ιδιωτικοποιήσουν εντελώς γτ εκεί γινόταν καλύτερη δουλειά από μέσα και ο κόσμος θα στραβοκατάπινε, αλλά εντέλει θα την κατάπινε την ιδιωτικοποίηση … αχ “ελεύθερη αγορά πόσο σε αγαπώ” …
Με την παιδεία και το επίπεδο της κανείς δεν ασχολήθηκε ΠΟΤΕ …

Θα περιμένω να μου εξηγήσεις την λάσπη που πέταξες. Ευχαριστώ για το ξυδάκι. Ήταν το μόνο που έχει κάποια αξία σε όσα έγραψες γιατί ενισχύει το point μου :slight_smile:

Παλι καλα που ηρθε η Αριστερα και θα ασχοληθει καποιος με την παιδεια. Θα καταργηθει ο Ασεπ , τα πειραματικα σχολεια, τα συμβουλια διοικησης στα πανεπιστημια και ο Καμμενος θα ενημερωνει τους μαθητες για τις Γερμανικες αποζημιωσεις.

Η Αριστεια ειναι ρετσινια…

Παρακαλώ τίποτα, κάνει καλό …
Τώρα που την είδες την λάσπη μόνο εσύ ξέρεις, αλλά ok, i can live with that … Υποθέτω πως έτσι μιλώντας για λάσπη δημιουργείς εντυπώσεις, οπότε υποθέτω σε βολεύει … :slight_smile:

Τώρα για τον κραπσ:
η αριστεία δεν είναι παιδεία, ΟΚ ?
η βαθμοθηρία δεν είναι παιδεία, ΟΚ ?
ο τεχνητός ανταγωνισμός μεταξύ ανηλίκων ΔΕΝ είναι παιδεία, ΟΚ ?
Η παιδεία έχει ως σκοπό να δημιουργήσει πολίτες, όχι ιδιώτες !!! (αλλά δεν περιμένω να το καταλάβετε αυτό !!)
Τώρα για την υπόλοιπη προπαγάνδα την μονταζίερας, απλά να σου πως ότι δεν θα καταργηθούν τα πειραματικά σχολεία, απλά θα μπαίνουν και πάλι με κλήρωση, άρα θα ξαναγίνουν και πάλι σχολεία και όχι αγώνας βαθμοθηρίας (εκτός και αν ένα ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ σχολειό πρέπει να αποτελείτε μόνο από μαθητές του 19-20, ωραίο αντιπροσωπευτικό δείγμα), ενώ για τα πρότυπα ακόμα ψάχνονται, αλλά για εμένα ας γίνουν κι αυτά πειραματικά με κλήρωση, όποιος θέλει “συνθήκες πρότυπου” ας πάει σε ιδιωτικό (όχι πως θα είναι καλύτερα στα περισσότερα :stuck_out_tongue: ) δημόσια σχολεία μόνο για λίγους και όσους έχουν να πληρώσουν για φροντιστήρια και τελικά να βγαίνουν από μέσα βαθμοθήρες δεν θέλουμε !!!
Για τα συμβούλια των ΑΕΙ καλά έκανε, στην τελική άμα θέλουμε να αντιγράψουμε κάτι από έξω ας το κάνουμε όπως έξω, συμβούλια ναι διοίκηση στην διοίκηση όχι …
Όσο για την κατάργηση του ΑΣΕΠ, δεν ξέρω που τα διάβασες όλα αυτά, αλλά ακόμα και έτσι να είναι τόσες χιλιάδες άτομα σε λίστα αναμονής από προηγούμενα που φτάνουν και περισσεύουν για μερικά ακόμα χρόνια και μέχρι τότε ή βρίσκουν κάτι άλλο ή το επαναφέρουν …
Από την άλλη για τα Τεχνικά λύκεια που κλείσανε για να πάνε οι μαθητές στην αγκαλιά την “ελεύθερης” αγοράς μούγκα …
Κατά τα άλλα για να φτάσουμε το τωρινό εκπαιδευτικό σύστημα της Φιλανδίας θέλουμε 100-200 χρόνια …

Αντε να φτιαχτει η παιδεια να σταματησει να βγαζει ιδιωτες. Τι διαβαζουμε ρε πουστη μου

http://el.wiktionary.org/wiki/ιδιώτης

http://el.wiktionary.org/wiki/idiot

Που να καταλάβαινε την ετυμολογία ο… ιδιώτης;

[QUOTE=crabsody;1663325]Αν αρχισεις να σχολιαζεις τις παπαριες που εχουν εξαγγειλει αστα να πανε. [B]Σιγη βεβαια στο ποντιουμ πλεον[/B]. Παει η κακη μνημονιακη κυβερνηςη. :lol:

Κατάπιες τον Βορίδη και τον Μπαλτάκο και σκάλωσες στον Καμμένο ; Ζείτε και σεις οι φιλελεύθεροι ένα δράμα…

Όταν είπες πως θα επανέλθεις, αυτό από κάτω εννοούσες ως απάντηση; :lol::lol:

Δεν ασχολούμαι άλλο. Γράψε ότι θες για μένα ελεύθερα. Φαντάζομαι ήρθε και η ώρα για τον ΣΥΡΙΖΑ να έχει τον δικό του damnation στο rocking forum. Άποψη ταυτόσημη (!) με ένα κόμμα για όλα (!) τα θέματα, επίθεση στο ήθος χρηστών όταν στερεύει η επιχειρηματολογία, δημιουργία κλίματος “ή συμφωνείς μαζί μας ή είσαι ανήθικος/φασίστας/νεοφιλελεύθερος/εθνοπροδότης/γερμανοτσολιάς/πουλημένος/κομπλεξικός/ζηλιάρης/μνησίκακος” και το ύφος της συζήτησης ελαφρώς πιο επίσημο από ποδοσφαιρική συζήτηση.

Για αυτό σου λέω, καλοδεχούμενο το ξυδάκι. Σε θέματα παιδείας είμαι βέβαιος πως δεν έχω τίποτα να πω που να σε ενδιαφέρει. Τα έγραψες πάρα πολύ ωραία. Κι εγώ έτσι τα έγραφα στις πανελλήνιες στην έκθεση.

[quote="“zouglau,post:333,topic:2733”]

Και εγώ στο αντιστρέφω. Έκραζες Βορίδη και Μπαλτάκο και τώρα ανέχεσαι Καμμένο στο “πρώτη φορά αριστερά”; :lol:

Επίσης το σχόλιο μου περί εξαγγελιών της κυβέρνησης δεν αφορά μόνο τον Καμμένο αλλά την κυβέρνηση γενικότερα.

[quote="“crabsody,post:335,topic:2733”]

Αυτή η κυβέρνηση, στην οποία προφανώς έχει ρόλο και ο Καμμένος με τους “καμμένους” του, δεν με εκφράζει και για αυτό εξάλλου δεν την υποστηρίζω. Κακώς ,λοιπόν, αντιστρέφεις το ερώτημα. Το ότι το κάνεις, χωρίς να είμαι συριζέος, θα πρέπει να σε προβληματίσει.

Ανακοίνωση του υπ. παιδείας για τη σημερινή έκλειψη ηλίου…

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 20 Μαρτίου 2015, η Σελήνη θα περάσει ακριβώς ανάμεσα στη Γη και τον Ήλιο, προκαλώντας το γνωστό φαινόμενο της έκλειψης Ηλίου. Η έκλειψη θα είναι ορατή τόσο από την Αθήνα όσο και από ολόκληρη την Ελλάδα, αλλά εξαιτίας της θέσεώς μας στη Γη, ένα μόνο μέρος του ηλιακού δίσκου θα καλυφθεί από τη Σελήνη κι έτσι η έκλειψη θα είναι μερική. Το φαινόμενο θα λάβει χώρα για χρονικό διάστημα περίπου 2 ωρών και συγκεκριμένα από 10.39 πμ έως 12.49 μμ, με το μέγιστο της έκλειψης να συμβαίνει στις 11.43 πμ, οπότε και σχεδόν το 31% του ηλιακού δίσκου θα καλυφθεί από τη Σελήνη.

[B]Λόγω των σοβαρών βλαβών που μπορεί να προκληθούν στον αμφιβληστροειδή χιτώνα του οφθαλμού εξαιτίας της [SIZE=3][U]υπέρυθρης[/U][/SIZE] ηλιακής ακτινοβολίας[/B], οι διευθυντές και εκπαιδευτικοί όλων των σχολικών μονάδων παρακαλούνται όπως αναπροσαρμόσουν το ωρολόγιο πρόγραμμα της 20ης Μαρτίου, [B]προκειμένου όλοι οι μαθητές/μαθήτριες να παραμείνουν σε κλειστούς χώρους καθ? όλη τη διάρκεια της έκλειψης (10.30-13.00)[/B].
Κατά το ανωτέρω διάστημα είναι δυνατόν στις σχολικές μονάδες της χώρας να πραγματοποιηθούν δράσεις σχετικές με το φαινόμενο της ηλιακής έκλειψης.

Επιπροσθέτως, σας ενημερώνουμε ότι το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών θα εκπέμπει ζωντανά από τις εγκαταστάσεις του στην Πεντέλη τη μερική έκλειψη Ηλίου στη διαδικτυακή διεύθυνση
http://www.noa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=679:20-2015&catid=91:solar-eclipse- 2015&Itemid=428&lang=el,
ώστε κάθε ενδιαφερόμενο σχολείο να μπορεί να την παρακολουθήσει. Θα υπάρχει βίντεο της εικόνας του Ήλιου από ειδικό τηλεσκόπιο, που θα τον παρατηρεί μέσα από ένα ειδικό φίλτρο.
Τέλος, όλες οι προγραμματισμένες μετακινήσεις/διδακτικές επισκέψεις των σχολικών μονάδων της χώρας για την 20η Μαρτίου 2015 δύνανται να πραγματοποιηθούν με ευθύνη του Διευθυντή και του διδακτικού προσωπικού, [B]οι δε περίπατοι χωρίς χρήση μεταφορικού μέσου, για τη Β/θμια Εκπ/ση, αναστέλλονται[/B].

Και αρχίζουμε:

  1. υπέρυθρης;;;;;;;;;; ναι οκ, η ηλιακή ακτινοβολία είναι σε όλο το φάσμα της η/μ ακτινοβολίας, αλλά τις βλάβες προκαλεί η… υπέρυθρη και όχι η υπεριώδης;!;!
  2. τα παιδιά κλειστά στα κτίρια για 2-3 ώρες;;;; γιατί;;;
  3. απαγορεύονται εκδρομές χωρίς μεταφορικό μέσο την ίδια μέρα; τόσο επικίνδυνη είναι αυτή η… έκλειψη ηλίου;;;

Δεν ξέρω ποιος ηλίθιος έγραψε αυτήν την ανακοίνωση του υπουργείου, αλλά είναι επιεικώς βλακώδης έως σκοταδιστική, ή μου φαίνεται; Θυμίζει τότε με τη γρίππη Η1Ν1, που έδιναν παντού οδηγίες να πλένουμε συχνά τα χέρια κλπ. Ναι ρε μπετόβλακα, πάντα πρέπει να πλένεις τα χέρια, και ναι δεν πρέπει να κοιτάς ποτέ τον ήλιο κατευθείαν, όχι μόνο όταν έχει μερική έκλειψη.

Τελικα ναι, ζουμε ακομα στον μεσαιωνα. Αντι ρε μπετοβλακες η εκλειψη ηλιου να ειναι ευκαρια, για εκπαιδευση των παιδιων, -να δωσουν ειδικα γυαλακια κτλ κτλ…τα κλεινουμε μεσα λες και θα ερθει η καταστροφη του κοσμου ή θα λιωσουν εαν ερθουν σε επαφη με τον ηλιο…

[SPOILER][/SPOILER]

Προς υπεράσπιση του υπουργείου μας:
Παρόμοια απόφαση (ελπίζω με λιγότερα λάθη στην επεξήγηση) πήραν επίσης οι Άγγλοι και οι Ελβετοί. Οπότε ίσως να υπάρχει εμπειρική γνώση την οποία δε γνωρίζουμε εμείς (π.χ. ατυχήματα μαθητών σε προηγούμενες εκλείψεις) και να θεωρούν πως δεν είναι ακόμη αρκετά καλά προετοιμασμένοι για να επιτρέψουν γενικώς τα μαθήματα εκτός.

Από την έκλειψη το περιμέναμε , από την ανακοίνωση του υπουργείου μας βγήκε το μάτι