Παιδεία

Οσα χρονια και αν περασουν οι μπατσοι ειναι ιδιοι…

Μα δεν ειχε καν βαριοπουλα! Ο ιδιος ο Πολυδωρας εχει πει οτι δεν θα συλλαμβανουν κουκουλοφορους. Συνελλαβαν 30 ατομα απο την Θεσσαλονικη, τους οποιους πανω κατω γνωριζουμε εγω και αλλοι φιλοι μου και ξερουμε πολυ καλα το ποιον τους. Δεν μπορει και οι 30 που γνωριζουμε απο τους 62 να ειναι καλοι και οι αλλοι να ειναι αυτοι που κανουν ζημιες. Οπως επισης και δεν μπορει να ηταν φοιτητες αυτοι που εκαψαν το φυλακιο, τη στιγμη που βγηκαν πισω απο τους μπατσους. Κι αυτο δεν θα στο πει κανενα καναλι, μου το ειπε φιλη μου που το ειδε με τα ματια της κι εφαγε και ξυλο μετα. Ή μαλλον μπορει να στο πει καναλι, το ειχε πει καθηγητης του ΕΜΠ, οτι ειδε κουκουλοφορους να βγαινουν απο την κλουβα, αλλα επεσαν ολοι πανω του να τον ειρωνευτουν… Οπως επισης ειδε εκεινη η φιλη μου, καποιους αντιεξουσιαστες να ορμανε πανω στους μπατσους στα δικαστηρια προκαλλωντας την ριψη χημικων. Καθως γυρνανε προς τα πισω, της λεει ενας οτι εσπασε την μουρη αστυνομου. Μετα απο λιγη ωρα, τον βλεπει να μπαινει με στολη αστυνομιας στην κλουβα… Και πιστεψε με, εχω πολλους λογους να πιστεψω αυτην και οχι τον καθε μαλακα Πρετεντερη.

Βρε παιδια, εγω δεν ειμαι με τους μπατσους…Τους σιχαινομαι ετσι οπως λειτουργουν…Ειμαι εναντιον της φθορας της ξένης περιουσίας! Απο εκει ξεκινησαν και τα σχόλια μου. Και επισης ειμαι εναντιον της γενικής μορφης του αγωνα που επιλεχθηκε εναντια στον καινουργιο νομο.

Kατσε ρε led_zeppelin γιατι ετσι οπως τα λες ο αντιεξουσιαστικος χωρος ειναι προβοκατορικος… Συμφωνω οτι πολλοι με κουκουλες εχουν σχεση με την αστυνομια(δεν τους αποκαλω αναρχικους),αλλα οχι οτι ολος ο αναρχικος χωρος εχει σχεσεις με την Αστυνομια…

Το επαναλαμβάνω…
Η προβοκάτσια είναι εδώ και είναι ζωντανή. Αν δεν υπήρχαν κρυφά συμφέροντα, δεν θα ανοιγε μύτη. Είμαστε νεοι και καποια στιγμή την αλήθεια θα την δούμε.

Δηλαδη ο Αναρχικος χωρος ειναι προβοκατορικος?

  1. Δεν ειπα ποτε οτι ολοι οι αναρχικοι ειναι προβοκατορες. Ειπα οτι οι προβοκατορες ειναι αναρχικοι. Οι προβοκατορες ειναι υποσυνολο του συνολου αναρχικοι. :stuck_out_tongue: Υπαρχουν βεβαια και οι συνεργατες των αστυνομων, αλλα αυτη ειναι αλλη κατηγορια.
  2. Ντριφτερ μαζι σου. Απλα οταν λες οτι εισαι κατα αυτης της μορφης αγωνα, πρεπει να ριξεις και μια αντιπροταση, η οποια ομως να ειναι λειτουργικη κι αποτελεσματικη. Γιατι η συγκεκριμενη, καλως ή κακως, ειχε αποτελεσματα. Οσο δηλαδη συμμετειχαν ολες οι σχολες, ουτε νομος-πλαισιο περασε (περσι) ουτε αναθεωρηση εγινε. Εχει και τις ασχημες πλευρες του, οπως π.χ. το οτι χανεις μαθηματα, αλλα ειναι θεμα προτεραιοτητων. Οτι βαζει ο καθενας πιο πανω. Το μελλον ή το παρον.

1)Ακριβως,κατω απ’τις κουκουλες ποτε κανεις δεν ξερει ποιος κρυβεται… Απλα οχι και να ποινηκοποιησουμε εναν χωρο ο οποιος εχει σταθει στο πλευρο πολλων αγωνων…

2)Σωστος!!! Δες και στην Γαλλια τι εγινε με τον εργασιακο νομο… Καταληψεις μεχρι την νικη… Καλως ή κακως η καταληψη ειναι οτι πιο δραστικο υπαρχει…

Δεν υπάρχει αναρχικός χώρος…Τουλάχιστον με την έννοια που πρέπει. Ξέρω αρκετό κοσμο απο εκει και υποτιθεται οτι οι “αρχηγοί” είναι αναρχικοί. Ε, ο ένας πήγε και παντρεύτηκε σε εκκλησία και μάλιστα είχα παει και στο γαμο του. Τι να σου πώ τώρα…

Το νομοσχεδιο αλλαξε στην πορεια, γιατι εγινε διαλογος και οχι γιατι εγιναν πορειες και διαδηλωσεις. Πρωτα κανεις διαλογο και μετα βγαινεις στο δρομο. Λες τι θα διαλεξεις…το παρον ή το μελλον. Εννοεις για το δικο σου μελλον. Τι να σου πω τωρα…Αν εισαι επι πτυχίω και χρωστάς 1 μάθημα τι θα έκανες? Ή αν σπουδαζες επαρχια και ηξερες οτι το 1000αρικο που σου στελνουν καθε μηνα βγαινει με αιμα και δεν εχει αντικρυσμα για ενα ολοκληρο ακαδημαικο ετος, τι θα εκανες? Ή αν ειχες κανει τα χαρτια σου για μεταπτυχιακο και σε ειχαν δεχτει, αλλα τωρα πας πισω ενα εξαμηνο τουλαχιστον, τι θα εκανες? κλπ κλπ…
Αν ησουν 1ο έτος, που ειναι γενικα χαλαρα τα πραγματα…τι θα έκανες?

Μη συγκρινεις τη Γαλλία φίλτατε…εκει υπάρχει αλλη νοοτροπια. Και σιγουρα, αν δεν υπηρχαν και εκει εκλογες δεν ξερεις τι μπορει να ειχε γινει στο τελος. Εκει εκαναν ολοκληρη επανασταση εναντια στον απολυταρχισμο.

1)Διαφωνω… Αυτος ο χωρος υπηρχε, υπαρχει και θα υπαρχει για παντα… Οσο για τον τυπα που παντρευτηκε, τι να του πω, να ζησει…:smiley: :smiley: :slight_smile:

2)Στο αλλο θεμα, που τον ειδες τον διαλογο εσυ, οταν μας στελναν τα ΜΑΤ στο Καστρι? Επισης τον ειδαμε και τον διαλογο με το ασφαλιστικο…

Σιγουρα, εκει ειχαν και μια Γαλλικη Επανασταση…:slight_smile:

Βγαλτε τις κουκουλες και βαφτειτε με corpse paint :smiley: :smiley: :smiley:

Καλυτερες ειναι οι κουκουλες…:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :stuck_out_tongue:

Ελα ρε συ, ελα τωρα… Ποιος διαλογος? Εγω με την κοτα μου μιλαω για το κοτετσι μου. Κατεθεσε η ΔΑΠ, το φερεφωνο δηλαδη της κυβερνησης τις προτασεις τις, πηρε μερικες η κυβερνηση, εβαλε κι εκεινο το αισχρο τετραετες πλανο και να τος ο νεος νομος. Αλλαξε για να φανει πιο ελκυστικο και να μην ξεσηκωσει τοσο πολυ κοσμο.
Διαλογος αντικειμενικα ΔΕΝ μπορει να γινει. Γιατι θα πρεπει να οριστουν εκπροσωποι, οι περισσοτεροι εκ των οποιων θα ειναι Δαπιτες, δηλαδη κολληταρια της κυβερνησης. Και μη μου το αρνηθεις αυτο, κατι παραπανω ξερω με τοσα που εχω δει. Ασε που στον διαλογο μεταξυ δυο πλευρων που η μια λεει ασπρο κι η αλλη μαυρο, το τελικο συμπερασμα θα ειναι το γκρι. Δηλαδη θα πει η Μαριεττα, οκ, παιρνω πισω το θεμα του Ασυλου αλλα κι εσεις δεχεστε το τετραετες πλανο για παραδειγμα. Ε οχι, δεν δεχομαστε τιποτα απ’αυτα. Αν θελει ν’ακουσει τις αντιπροτασεις μας και να συζητησει με μας πανω σ’αυτες, μαλιστα.

Οσα κι αν χρωστουσα, αν ηξερα οντως τι προκειται να συμβει, θα εκανα οτι κανω τωρα. Ειλικρινα. Τα 1000 ευρω που θα σκασουν οι γονεις μου καθε μηνα, ενδεχεται να γινουν 2.000 και πανω αν ισχυσουν αυτα που λεει ο νομος. Γιατι δεν ειναι καθολου μα καθολου απιθανο να μπουν διδακτρα καποια στιγμη στο μελλον. Κι αν δεν τα φαω εγω, θα τα φανε τα παιδια μου.

Ααααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
Μην ανοιξεις τωρα κουβεντα για το ασφαλιστικο γιατι δεν αντεχω!!!
8) 8) 8)

Αδερφε φριντομροκ αν αυτοι με τις κουκουλες ηθελαν πραγματικα το καλο της χωρας και ηταν πραγματικοι ηρωες (οπως αυτοαποκαλουνται )θα ζωνονταν με εκρηκτικα και θα εκαναν ντου στο κοινοβουλιο.Μονο ετσι θα μπορουσε να κθαρισει η μουργα και η σαπιλα.Αλλα βλεπεις αγαπανε τη ζωουλα τους και την πληρωνουν οι περιουσιες μας :wink:

Δίδακτρα υπήρχαν και παλιά, δεν είμαι όμως υπερ.
Το κοινοτικο δίκαιο υπερισχύει του ελληνικού και αυτό έγινε με το νέο νόμο. Ενσωμματώθηκε το κοινοτικό δίκαιο στο ελληνικό, όπως είμαστε υποχρεωμένοι. Μιλάω για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Εκεί δεν χωράει διαλογος.

Drifter, το κοινοτικό δίκαιο νομίζω δε μιλάει για ιδιωτικά πανεπιστήμια, όταν γίνω καλύτερα πάντως, θα ρωτήσω και θα σου πω για να είμαστε σίγουροι. Αν αναφέρεσαι σε συμβάσεις (τύπου Μπολόνια), τότε το δίκαιο κάθε χώρας είναι σαφώς ανώτερο της σύμβασης και υπερισχύει αυτής…

@freedomofrock+led zeppelin

Πουθενά στην ιδεολογία της αναρχίας δεν λέει ότι πρέπει να σπάμε ξένες περιουσίες. Αυτοί που κάνουν τα επεισόδια, εύχομαι να είναι προβοκάτορες, γιατί τότε είναι δυστυχώς επικίνδυνα ηλίθια. Πάντως, αναρχικοί δεν είναι σίγουρα. Και ας δηλώνουν ότι σκατά θέλουν…

Μα η παλια ιδεολογια της Αναρχιας δεν εφαρμοζεται. Υπαρχουν τασεις αναρχικων που μπερδευουν ελευθερια με ασυδοσια και πιστευουν οτι με το να τα σπανε δειχνουν οτι ειναι ελευθεροι να κανουν οτι θελουν.

Επισης ξεκολληστε με την καραμελα των ιδιωτικων πανεπιστημιων, μονο 3 υπαρχουν σ’ολη την Ευρωπη… Απλως τα δημοσια ιδιωτικοποιηθηκαν και μπηκαν διδακτρα σ’αυτα.