Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες μας

Κατι που αρεσει σιγουρα στον Panagiotis…

Client - Heartland.

εκπληκτικο electro/new wave απο τρεις Αγγλιδες…

ex deo- romulus ! εδω ,απλα, ερχομαστε σε επαφη με ενα σπουδαιο epic metal δισκο ! ατμοσφαιρα ηρωικη, υποβλητικη αλλα και δραματικη σε πολλα σημεια ! αλλωστε εχουμε να κανουμε και με εναν κονσεπτ δισκο που μας ταξιδευει στο σκοτεινο παρελθον με προορισμο την αρχαια Ρωμη ! μαχες ,κατορθωματα, δολοπλοκιες, φονοι…ολα εξιστορουνται εδω! οι συνθεσεις (πολυ εξυπνα δομημενες) αν και μεγαλες σε διαρκεια δεν κουραζουν τον ακροατη, αντιθετως τον τοποθετουν με μαεστρια στο ολο κλιμα που επικρατει στο δισκο ! φωνητικα αλλοτε πιο μπρουταλ, αλλοτε πιο σπαρακτικα αναλογα με αυτο που εχουν να διηγηθουν ! κιθαρες αρτιες με ομορφα και ουσιωδη σολαρισματα ! και για τελος αφησα αυτο που μου προκαλεσε πραγματικα το θαυμασμο !!! τα πληκτρα ! πραγματικα δημιουργουν τρομερες ατμοσφαιρες (σαν σε χολιγουντιανη παραγωγη) στις οποιες στηριζεται και η δημιουργια αυτη ! μεγαλοπνοος δισκος, πραγματικα !

Aτμόσφαιρα ηρωική και υποβλητική δε δημιουργείται με έναν τόσο πλαστικούρα/γυαλισμένο και άκρως κοινότυπο “μοντέρνο” ήχο φίλε μου, ό,τι εξώφυλλο ή στίχους και αν έχει η μπάντα.

καταρχην φιλε κατεθεσα καθαρα την προσωπικη μου αποψη ! σιγουρα θα υπαρξουν πολλοι που δεν θα τη συμμεριστουν ! ακρως σεβαστο ! ας μην ειμαστε ομως προκατειλημενοι με το θεμα του καλογυαλισμενου ηχου και παραγωγης ! συμφωνω πως κυκλοφορουν διαρκως πολλες τετοιες σαβουρες αλλα στην περιπτωση του συγκεκριμενου δισκου αδυνατω να συμφωνησω μαζι σου ! μελετησε τον πιο επισταμενα και ισως αλλαξεις γνωμη ! αν εχεις ασχοληθει μαζι του και δε σε ελκυει καθολου, ενταξει, γουστα ειναι αυτα ! και τα γουστα ειναι ξεκαθαρα κατι το υποκειμενικο !

Η λέξη δισκάρα είναι πολύ μικρή γι’αυτό το αριστούργημα.

Kι εγώ τη δικιά μου :Ρ

Καθαρά?

ρε chrisp πραγματικα τωρα δεν βαρεθηκες πια να με ειρωνευεσαι ?καταντησε κουραστικο πια ! αν δεν εχεις κατι μεμπτο να μου προσαψεις παψε να ασχολεισαι μαζι μου !

cradleofmaiden χαλαρωσε και απολαύστε το…:stuck_out_tongue:

αφου και εσυ γραφεις λες και πρόκειται να το διαβασουμε κρεμασμενο πουθενα σε κανενα περιπτερο αυτο που λες…
ηρεμα

.
crimson_idol was here

Ποιός είναι αυτός ο Κρίμνον Άιντολ.

:vibrate:

καταραμενε GRACCHUS …

ειμαι ενας αποτυχημένος σουπερ ηρωας :frowning:
παιρνω την μπερτα μου και φευγω…

Στο μάνο μίλαγα, τρέχει κάτι?

καλα…το χαλβα σου εσυ…συνεχισε ακαθεκτος !

να…
ειδες που μπορεις να τα “πεις” και κανονικα…??

ειμαι πολυσχιδη προσωπικοτητα :):):):smiley:

πλακα πλακα και ηλικιακα (γεννηθηκε το 1944 , αρα θα μπορουσε) αλλα και φυσιογνωμικα θα μπορουσε να ειναι :slight_smile:

μεγαλη δισκαρα , και κριμα που δεν ακουστηκε οσο επρεπε

αλλη μια δισκαρα απο μεγαλοφυια που ακουω τωρα και με καιει

a tribute to jack johnson

lsd trip without the lsd.προσκυνουμε.

ahab-the divinity of oceans

funeral doom metal παιζουν οι ανθρωποι. απο τους καλυτερους δισκους για το 2009! ακρως συναισθηματικος, μελωδικος, θλιμμενος, σκοτεινος ! εδω επικρατουν ως επι των πλειστων αργοι ρυθμοι !υπαρχουν βεβαια και καποια ‘‘ξεσπασματα’’ ! οι κιθαρες πραγματικα αγγιζουν πατο ενω τα φωνητικα και τα διασπαρτα πληκτρα τονιζουν την απογνωση που προσπαθει να σου μεταφερει και το concept στο οποιο βασιζεται ο δισκος ! εντωμεταξυ,παρατηρησα οτι οσο ο δισκος οδηγειται προς το τελος, τοσο περισσοτερο ηλεκτριζεται συναισθηματικα η ατμοσφαιρα ! σιγουρα δεν ειναι ευκολο ακουσμα για τους μη μυημενους ! θελει τις ακροασεις του ! οσοι πιστοι ας προσελθουν!
δισκος-διαμαντι !

επ, εδώ είμαι!
άκουσα μόλις τώρα το ομώνυμο κομμάτι του heartland και μου άφησε καλύτερες εντύπωσεις απ’ ό,τι περίμενα. Τους Client τους είχα πρωτακούσει πέρισυ με το άλμπουμ τους “Command”, ύστερα από μία καλή κριτική που είχε πάρει στο postwave.gr, αλλά δεν τους έψαξα περαιτέρω. Aν κρίνω απο το ομώνυμο κομμάτι του Heartland τα παλιά τους πρέπει να με αρέσουν περισσότερο, μιας και στο Command είναι πιο μπροστά το ηλεκτρονικό στοιχείο και δεν βρήκα την ατμόσφαιρα που άκουσα μόλις πριν λίγο στο Heartland. θα τσεκάρω περισσότερο λοιπόν.

μεγιαστος καλλιτεχνης , τεραστιος δισκος…

http://www.stylusmagazine.com/articles/on_second_thought/miles-davis-get-up-with-it.htm