Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες μας

Γιατί καλέ ?? δεν σου άρεσέ?:-k

εγώ νομίζω ότι πρέπει να ακούσεις τα Resurrectionists/Night Raider και να αφήσεις το 200 Tons.

Αυτά τα ιδά κομμάτια με το 200 τονσ +μερικά ακόμα δεν είναι?? :-k

ε ναι, είναι η κανονική κυκλοφορία, αυτό που ακούς έχει τα μισά κομμάτια

OK then…θα το ψάξω!! Thnx για τη συμβουλή :thumbup:

Την προηγούμενη φορά έγραψα για τον David Gilmour και το “On An Island”
Μένοντας στις σόλο δουλειές των Floyd σήμερα θα προτείνω έναν δίσκο του Richard Wright.

RICHARD WRIGHT - BROKEN CHINA

Κυκλοφόρησε το 1996 και αποτελεί την δεύτερη προσωπική του δουλειά μετά το Wet Dream του 1978.
Συναισθηματικά φορτισμένος δίσκος καθώς σχετίζεται με την προσπάθεια της τότε συζύγου του να ξεπεράσει την κατάθλιψη από την οποία έπασχε.Σημειώστε εδώ ότι το αγαπημένο άλμπουμ το Rick ήταν το Wish You Were Here,καθώς το concept θυμίζει αρκετά Floyd.
O David Gilmour είχε ηχογραφήσει σε ένα κομμάτι αλλά τελικά δεν χρησιμοποιήθηκε.
Μουσικά και ατμοσφαιρικά κινείται πάρα πολύ κοντά σε δίσκους Pink Floyd.
Θα έλεγα ότι είναι ότι πιο κοντά σε Floyd έχει βγάλει κάποιο από τα μέλη του συγκροτήματος,δείγμα για το ποιος ήταν ο αληθινός ηγέτης και βάση του group εκείνου.

Στα φωνητικά βρίσκεται ο ίδιος ο Rick πλην δύο κομματιών στα οποία πίσω από το μικρόφωνο βρίσκεται η Sinéad O’Connor και πιο συγκεκριμένα στα “Reaching for the Rail” και “Breakthrough”
Το εξώφυλλο του δίσκου επιμελήθηκε ο θρυλικός Storm Thorgerson,ο οποίος μεταξύ άλλων συνεργάζονταν και με τους Floyd,με κορυφαία στιγμή το εξώφυλλο του The Dark Side Of The Moon του οποίου ιδέα ήταν φυσικά του Rick.

Ο δίσκος ηχογραφήθηκε στην Γαλλία και την παραγωγή του επιμελήθηκε ο ίδιος ο Wright μαζί με τον καλό του φίλο Anthony Moore και τον Laurie Latham o οποίος αν δεν κάνω λάθος έχει συνεργαστεί και με τους Monty Python.

Μία πολύ ενδιαφέρουσα,και ίσως η καλύτερη εκτέλεση του Breakthrough,ένα από τα highlight του δίσκου,θα βρείτε στο DVD “David Gilmour - In Concert” στο οποίο συμμετέχει ο Gilmour στην κιθάρα και ο Michael Kamen στο πιάνο.

Όμορφος δίσκος

SOFT MACHINE - THIRD

Κυκλοφόρησε το 1970,αποτελεί τον τρίτο δίσκο του συγκροτήματος,και ίσως τον καλύτερό τους.
Κοσμικός δίσκος,αξίζει μία ακρόαση

ODA - ODA" ‘BLACK ALBUM’
72’ psychedelic rock’n’roll

αυτο.

http://www.myspace.com/mojobone

rock,blues,psychedelic λενε στο my space τους, εγω θα εβαζα και heavy και soul !! ποικιλομορφος δισκος παντως.

προσωπικη γνωμη (αν θελετε ανοιγετε) ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ

Δισκάρα απο Μaiden που πολλά περιοδικά την θάψανε…

Πολύ καλός δίσκος όχι σαν τους παλιούς αλλά αξίζει κανείς να την ακούσει

Dax Riggs - Say Goodnight To The World (2010)

υπάρχει κάτι μαγικό, σχεδόν μεταφυσικό στη μουσική αυτού του δίσκου.έχοντας ξεμείνει στην αθήνα τη χειρότερη περίοδο του χρόνου για να βρίσκεσαι στην αθήνα, αυτός ο δίσκος με κάνει να πιστεύω πως τελικά δεν είναι και τόσο άσχημα…
ειδικά η διασκευή στο “heartbreak hotel”, αυτή τη στιγμή θεωρώ πως είναι η καλύτερη διασκευή όλων των εποχών ξέρωγω…
μεγάλος καλλιτέχνης.
όσοι έχετε ξεμείνει στα αστικά κέντρα βάλτε αυτό το δίσκο να παίζει τώρα και είμαι σίγουρος πως θα καταλάβετε τι εννοώ…:-s

έχει και δικό του thread:
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=17249

^^^
τα σπαει το απο πανω…ευγε χορορ!!

ον τοπικ

ΟRNE:“the conjuration by the fire”

δισκος του 2006…οταν το κατεβασα ο χαρακτηρισμος που με ειχε πεισει ηταν:
“This is what Reverend Bizarre would have sounded like if they did progressive rock at the 60s and/or 70s”
και σαφως αφου συμμετεχει και ο Peter Vica
ανετα κολλαει ο χαρακτηρισμος(εαν εξαιρεσουμε το πιο αναλαφρο bzzzzzz,bzzzzzzzz της ηλεκτρικης)!!!

δειγμα:

εξαιρετική η πρόταση της pax.ακούστε το.
αυτό που μου αρέσει σε αυτό το δίσκο είναι οι ανατριχιαστικές μελωδίες του, που μου φέρνουν λίγο στο μυαλό το soundtrack του lord of the rings σε μια πιο καψουρέ ίσως version.ειδικά στο κομμάτι που πόσταρες νομίζω πως η σύγκριση είναι εμφανής…

το κομμάτι τ’ άκουσα κι εγώ, πολύ καλό!

Δεν ξέρω αν συνάδει με την ατμόσφαιρα εδώ μέσα,πιθανώς και όχι,αλλά σήμερα βρήκε τον δρόμο για το πικ-απ μου.

Μάνος Χατζιδάκις - 15 Εσπερινοί

Απίστευτα γλυκό και εκλεπτυσμένο

* Myke Hideous a.k.a. Spy - Lead Vocals
* Jack Frost - Guitar
* D.D. Verni - 4 & 8 String Bass, Guitar on "The Bad Guy" & "Change The World"
* Charlie Calv - Keyboards
* Tim Mallare - Drums

ενα ωραιο δειγμα στακατου ντουμογκοθοχεβιμεταλ απ τα λιγα του ειδους που αρεσουν και σε μενα.:slight_smile:

The Asteroids Galaxy Tour - Fruit (2009)

έχω πάθει πλάκα με αυτό το δίσκο εδώ και λίγες μέρες.
οι asteroids galaxy tour προέρχονται από τη δανία, και αυτό είναι το ντεμπούτο τους.παίζουν ψυχεδελική pop (?), με πολύ jazz και alternative και με τα πνευστά να έχουν σημαντικό ρόλο στις συνθέσεις.
η τραγουδίστριά τους ,mette lindberg, κάνει πραγματικά εξαιρετικές ερμηνείες και είναι το στοιχείο που απογειώνει το δίσκο.
άλλοτε μου θυμίζουν smash mouth, άλλοτε lilly allen, άλλοτε beck, άλλοτε amy winehouse και άλλοτε 60’s/early 70’s ψυχεδελικές pop μπάντες.
μ’αρέσουν.:hippy:
ορίστε και κάποια τραγούδια κλικ):

Around The Bend
The Golden Age
The Sun Ain’t Shining No More
Satellite

Ancestors - Neptune With Fire

Αμερικανοι. τρομερό heavy rock/prog με 70’ς feeling και πολλές επιρροές από άλλα γκρουπ.
τσεκάρετέ τους όσοι γουστάρετε kyuss, orange goblin και ψυχεδελικούς 70’ς ήχους.

Εύγε!!!

Ευχαριστώ δάσκαλε!