Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες μας

Πραγματικο Διαμαντι το αποπανω…


Premiata Forneria Marconi - Per un amico
Είναι το δεύτερο άλμπουμ των Premiata Forneria Marconi το οποίο κυκλοφόρησε (μαζί με τόσα αριστουργήματα) το 1972. Είναι το κορυφαίο τους lp και ίσως η επιτομή του είδους που ονομάζεται italian prog rock.Αρκετά επιτειδευμένο άλμπουμ ,τόσο ώστε να κρατάει την προσοχή του ακροατή και να μην γίνεται κουραστικό.Ο ήχος είναι πανέμορφος και δημιουργείται από όργανα όπως η κλασσική κιθάρα,το φλάουτο,το βιολί, και τα πλήκτρα.Όσοι γουστάρουν πρώιμους king crimson,genesis και yes σίγουρα θα το λατρέψουν. Κατά την ταπεινή μου άποψη το άλμπουμ αυτό στέκεται επάξια δίπλα σε αριστουργήματα όπως το close to the edge, in the court of the crimson king,foxtrot κτλ.Καλή ακρόαση…

Καλύτερο είναι το storia di un minuto κατ’ εμέ (έχει και την κομματαρα impressioni di settembre) αλλά στηρίζουμε όπως και να 'χει.


[SIZE=“4”][B]Haken - Aquarius[/B][/SIZE]
Aquarius is the debut Studio album by the Progressive Rock/Progressive Metal band Haken. It is a concept album about a couple who has a mermaid daughter. The tracks are generally longer, the shortest track being just under 7 minutes and the longest being nearly 17. The Album artwork was created by Dennis Sibeijn, who has also worked with 3, Job for a Cowboy, and See You Next Tuesday, among others. Despite the band having released two previous demos, none of the multiple songs already recorded were re-released on this album. It is currently the highest rated 2010 album on ProgArchives.

Ένας δίσκαρος,ο οποίος δυστυχώς πέρασε απαρατήρητος.Προτείνεται σε όλους εκείνους που γουστάρουν prog metal.Kατά την άποψη μου είναι ο κορυφαίος δίσκος της χρονιάς που μας πέρασε.


[B][SIZE=“5”]Beardfish-Sleeping in Traffic: Part Two[/SIZE][/B]
Ένα από τα πιο ελπιδοφόρα συγκροτήματα της εποχή μας αποτελούν ανμφισβήτητα οι Σουηδοί Beardfish.Σε αυτό το δίσκο θα βρείτε ένα μίγμα από gentle giant,king crimson,frank zappa,genesis,camel,porcupine tree,yes καθώς και zeppelin ,deep purple.Αποτελεί ένα από τα κορυφαία επιτεύγματα της δεκαετίας που μας πέρασε και απευθύνεται όχι μόνο σε προγκάδες αλλά και σε άτομα που γουστάρουν και το κλασσικό χαρντ ροκ.Επιπλέον περιέχει το ομώνυμο έπος το οποίο αν και 35 λεπτά(και εδώ οι προγκστερς χαίρονται) δεν σε κουράζει καθόλου,κάτι που αποτελεί δύσκολο εγχείρημα αν αναλογιστεί κανείς αποτυχίες του παρελθόντος(βλ. το μισό Tales from topograhic oceans:wink:).

Τωρα με τον καινουριο χρονο καντε 3 δωρακια στον εαυτο σας για να κυλανε τα πραματα ηρεμα!!!

[B]Rock Formations LP - 2005[/B]

[B]Vista Point - LP - 2008[/B]

[B]Nomadic Pursuits - 2010[/B]

Yawning Man is an American experimental rock band from La Quinta, California. The band originally formed in 1986, although they released no studio recordings until 2005. [B]They have been noted to be one of the first influential bands in the desert rock scene[/B].

ε και μονο αυτο αρκει…!!!8)

Έχω ακούσει μόνο το τελευταίο το οποίο είναι πολύ καλό με πολλές space αναφορές.

Έκανα λάθος post δίσκους που προτείνουμε
Νομίζω ότι όλοι πρέπει να ακούσουμε τον ΕΠΙΚΟ δίσκο των 80s των The cult

Το άκουσα και έχω να πω με την σειρά μου πως όντως είναι ένα πολύ καλό άλμπουμ. Τώρα θα ακούσω και τα υπόλοιπα. Όσο για το 35λεπτο έπος δεν περίμενα με τίποτα να ναι τόσο καλό. Όντως δεν κουράζει και δεν το βαρίεσαι, το καλύτερο κομμάτι του δίσκου.

καλα ε, μολις τελειωσα την ακροαση και εχω μεινει με στομα ανοιχτο8O!
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ δισκος! [SPOILER]Που στο @%$#% ηταν κρυμενη αυτη η μπαντα ρε γαμωτο…[/SPOILER]

Γεια σας! Είμαι μέλος του συγκροτήματος Babylon Voodoo, ένα μαθητικό Progressive Metal συγκρότημα από την Αθήνα. Έχουμε επηρεαστεί από μπάντες σαν τους Led Zeppelin, Pink Floyd, Opeth, Dream Theater, Black Sabbath. Ακολουθήστε το link, για να ακούσετε το τραγούδι μας στο youtube!


Ευχαριστούμε!!!

[B]HOWLIN’ WOLF - MOANIN’ IN THE MOONLIGHT[/B]

Εντάξει τα λόγια είναι περιττά,κάντε την χάρη στον εαυτό σας και ακούστε τον μυθικό αυτό δίσκο.Δισκογραφικό ντεμπούτο του Howlin’ Wolf,αποτελούμενο όμως από τα διάφορα singles που είχε κυκλοφορήσει προγενέστερα.Κυκλοφόρησε το 1959

[SIZE=“5”][B]Indukti - S.U.S.A.R.[/B][/SIZE]

Πραγματικα φοβερος δισκος απο μια οχι και τοσο γνωστη μπαντα.Τον ακουω συνεχομενα 2 μερες δε τον χορταινω.Φοβερες μελωδιες με αρπα και βιολι σε καποια σημεια που πραγματικα σε ταξιδευουν.Αν σας αρεσει το καλο prog metal σε στυλ Riverside δωστε του μια ευκαιρια και δε θα χασετε![SIZE=“1”]Αν το ακουσετε και σας αρεσει ακουστε και τον επομενο του 2009 ειναι και αυτος κορυφαιος…[/SIZE]

hint:[SPOILER]Τραγουδαει ο Duda χωρις ομως να θυμιζει σε τιποτα τους Riverside.[/SPOILER]

Myrath-Hope

Μια prog-metal μπάντα από την Τυνησία. Έπαθα την πλάκα μου μόλις άκουσα τον δίσκο. Υπέροχο ντεμπούτο! Φυσικά τα παλικάρια τιμώντας την καταγωγή τους έχουν και κάποια ανατολίτικα χαρακτηριστικά στον δίσκο, στις μελωδίες και στα φωνητικά. Αξίζει τον κόπο να τον ακούσετε.

Και ένα χαρακτηριστικό δείγμα του δίσκου από το ομότιτλο τραγούδι.

Κάνε το καλό:!:
Πλιζ…

Κι εγώ θέλω αγαπητό νομιστεράκι, αν δε σου ναι κόπος :slight_smile:

Μια ερώτηξη μόνο, αυτό το “Ο Γέρος και η Θάλασσα” που χει επίσης στο μαησπέη, ξέρεις από πού σκατά είναι; Γιατί σύμφωνα με τα λίγα ίνφοζ που βρήκα στο νετ δεν είναι από το ep/album/ό,τι κι αν θεωρείται ο δίσκος τους τέλος πάντων.

[B]Mondstille - Am Ende…[/B]

Κάπου ήθελα ν’ αναφέρω την ύπαρξή του, αλλά προβληματιζόμουν για το που.
Στο bm θρεντ κολλάει κατά το ήμισυ.
Εδώ (λογικά) θα πάει άκλαυτο, γιατί η αλήθεια είναι ότι εκ των πραγμάτων, δε μπορώ να το προτείνω σε όλους τους συμφορουμίτες μου (σορυ γκαηζ). Ας είναι όμως…

Οι αυστριακοί Mondstille λένε: Am ende (Στο τέλος), παρ’ όλα αυτά βρίσκονται μόνο στην αρχή, γιατί πρόκειται για το ντεμπούτο και μοναδικό τους άλμπουμ.
Στο προκείμενο, 14 κομμάτια σύνολο, χωρισμένα σε 2 ίσα μέρη.

Τα πρώτα 7 κομμάτια είναι και αυτά που θα ταίριαζαν στο μπλακ μεταλ θρεντ (not in a -totally- brutal way πάντως). Εδώ υπάρχει ατμόσφαιρα, υπάρχουν ταχύτητες, ψιλο-οικεία ριφάκια και “περίεργα” φωνητικά, αλλά σε σημεία, συνοδεύονται από ακουστική κιθάρα και βιολί, όπως στο Dem Tod Zum Grusse (the death of a greeting) καλή ώρα
http://www.youtube.com/watch?v=vSRIfzZ8Tws
ή το
In Mondes Stille
[B]http://www.youtube.com/watch?v=nGoGiY3nipU[/B]

Το 2ο μέρος μέρος αποτελείται καθαρά από ινστραμενταλ κομμάτια. Τι σημαίνει αυτό? Η ακουστική κιθάρα και το βιολί του πρώτου μέρους που λέγαμε πιο πάνω, έρχονται και συμπληρώνονται με την παρουσία φλάουτου και δημιουργείται ένα εκ πρώτης όψεως ξεχωριστό σύνολο (προσωπικά το βλέπω σαν συνέχεια του πρώτου μέρους).
Ιδιαίτερη αδυναμία στο βιολί που πραγματικά παραπέμπει σε μουσικό ταξίδι/αναπόληση ( [B]http://www.youtube.com/watch?v=ShdwU9Zt8xk&feature=related
[/B] )/θρήνο ([B]http://www.youtube.com/watch?v=rzOtTf2n9NE[/B]).

Για ποιους ενδείκνυται λοιπόν?
-για όσους αρέσει το μπιεμ στοιχείο που δεν υπόκειται σε αυστηρά στεγανά
-για όσους αρέσκονται σε ακουστικές μελωδίες, αλλά δε φοβούνται και το “ένα βήμα παραπέρα”
-για όσους γουστάρουν πιο πειραματικά ζευγαρώματα (όχι απαραίτητα αβαντ γκαρντ, το είδα σαν χαρακτηρισμό και δεν τον ενστερνίζομαι ιδιαίτερα, προτιμώ να πω ότι υπάρχουν folk επιρροές)
-…και γενικά για όσους τολμούν/μπορούν να δεχθούν και να μπλέξουν μουσικές με συναισθήματα

Βασικά γράφοντάς τα αυτά, για κάποιο λόγο έχω στο μυαλό μου το Deathster :-s.
Αnyway, όσοι πιστοί προσέλθετε, αν σας κάνει, καλώς, αν δε σας κάνει, από δω παν κι άλλοι…

http://www.myspace.com/mondstille

^ Μάλιστα ! Ωραία περιγραφή!

Έριξα μερικές κλεφτές αυτιές και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντες!
Αν και δεν είμαι και πολύ του black, σε συνδυασμό με τα πιο χαλαρά σημεία θα το “καταπιώ” πιο εύκολα
(ο φλώρος! [-X) .
Καλά έκανες λοιπόν για μένα που το πόσταρες εδώ και όχι στο black metal thread μιας και προσωπικά δεν συχνάζω και πολύ εκεί…
Τίποτα δεν πάει άκλαυτο, μην ανησυχείς! :wink:

[SPOILER]Το κατεβάζω τώρα…[/SPOILER]

Πολύ όμορφο το κομμάτι [B]Frei…[/B], το κατεβάζω κι εγώ, ωραία πρόταση!