Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες μας

The Joneses "Keeping Up With the Joneses"

αξια παιδια των Dolls ,Stooges κτλ…πανκιζον ροκ εντ ρολ επιδραστικοι και σαν ηχος και Image για τα μετεποιτα πλουσιοπαιδα του LA …
http://www.youtube.com/watch?v=2iQpmSEV7mQ

[SPOILER][/SPOILER]

http://www.youtube.com/watch?v=HpYaadOSX5E δυσκολα να επιβιωναν σε μια εποχη με ροζ κολανακια…και μεταλ attitude…

Kak-Ola αυθεντικό ψυχεδελικό ροκ σε έναν από τους πιο υποτιμημένους δίσκους ever, των Synergy ηλεκτρονική μουσική στα καλύτερα της με το Legacy να σπέρνει, Them το θεωρώ ένα από τα καλύτερα άλμπουμ του πρώιμου βρετανικού garage-ροκ, το Alpha Is Down indie rock με smooth λow profile συνθέσεις μια από τις τοπ επιλογές μου για χαλαρωτικά ακούσματα.

Είδες τι έκανες αλήτη 'Αξελ ;

Μια χαρα είχαμε βρεί την ησυχία μας, τώρα του έβαλες ιδέες αυτού του παλιοροκάικια και θα μας πρήξει τα α…ια με τις βαθμολογίες…

Τέσπα, συγχωρεμένος, αλλά τέτοια λάθη [B]ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΦΙΛΕ !!![/B]

Οπως τα ειπανε οι 2 παραπανω κυριοι(darthVader/deathster).Να πω και γω με τη σειρα μου οτι το παρελθον τους ειναι ακομα καλυτερο αλλα αυτος ειναι ο πιο βατος τους δισκος και ο καλυτερος για γνωριμια μαζι τους(αλλιως ακουστε τον Austral Alien,λιιιγο πιο ζορικος αλλα καλυτερος συνθετικα).Το υλικο τους ψεκαζεται συχνα με διαστημικα samplers και του προσθετει πρωτοτυπια,κατι σαν Gojira στο υφος και την διαθεση με κιθαρες Mastodon εποχης Leviathan/Blood Mountain.Τα τραγουδια τους εχουν πιασαρικη υφη χωρις να ειναι απλοικα και δεν υπαρχει νοτα αχρηστα βαλμενη,δεν υπαρχει βαρετος ηχος.Μουσικη-εισητηριο για την φαντασια.Οσο ειμουν προσηλωμενος στην μουσικη τους,δεν μου περνουσαν ρεαλιστικες εικονες απο το μυαλο,παρα μονο φανταστικες.Καλλιστο του δισκου το Degenerative Breeding με την ανατολιτικη μελωδια.Αξιζει ακροαση,δεν θα γινει ομως και καθημερινη.Προτιμηστε παλιοτερο υλικο αν σας αρεσε ο ηχος αλλα δεν τρελαθηκατε με τις συνθεσεις.

Oχι οτι θα μιλησω για κανεναν αγνωστο δισκο/συγκροτημα, αφου πολλοι που ασχολειστε με το συγκεκριμενο ειδος μουσικης θα τους γνωριζετε, αλλα οι αναφορες για το συγκεκριμενο συγκροτημα στο φορουμ ειναι μετρημενες στα δαχτυλα τους ενος χεριου, οποτε πιστευω αξιζει η προσπαθεια.

Προκειται για τους Γαλλους [B]Les Thugs[/B] και το [I][B]I.A.B.F.[/B] (International Anti-Boredom Front)[/I] του 1991.

Ενας δισκος στον οποιο θα βρεις απο ατοφιο πανκ και καπως πιο μοντερνο (σε σχεση με το ξεσπασμα του ειδους στις αρχες των 80ς) ποστ-πανκ μεχρι και ποστ παιξιματα σε σημεια που δεν υπαρχουν φωνητικα.

Παντοτε αγγιζοντας τα στενα ορια μεταξυ πανκ και ποστ-πανκ, το I.A.B.F ειναι ενας καλοπαιγμενος δισκος που θα αρεσει στους λατρεις των ειδων αυτων.

Ενα μικρο δειγμα:

Stop The War
I Love You So
[B]And He Kept On Whistling[/B]

Να σημειωσουμε πως μετα απο αυτο τον δισκο υπεγραψαν για τη Sub Pop απ’ οσο θυμαμαι…

Είναι απίστευτη μπάντα οι [B]Les Thugs[/B]. Τι να λέμε τώρα.
Αν κι εγώ θα 'λεγα για το [B]As Happy As Possible[/B] του 1993.
Punk, shoegaze, post-punk, post-κατι, φοβερά πράγματα.

Βασικα, δεν εχω ακουσει αλλο δισκο τους.

Κι αυτο, επειδη δεν καταφερα να βρω κατι αλλο, πραγμα που ηθελα να αναφερω, μπας και βοηθησει καποιος.

Απλα ακουσα αυτον, ειναι δισκαρα και τον προτεινα. :wink:

Τωρα για τη μουσικη του το "[I]punk, post-punk, post-κατι[/I] " που αναφερεις ειναι πραγματι αντιπροσωπευτικο. :smiley:

Η πλάκα είναι οτι εσύ λές για το I.A.B.F., εγώ για το As Happy As Possible και ο Παναγιώτης είχε πεί κάποια φάση για έναν άλλο δίσκο (Radical Hystery νομίζω; ), οπότε ξέρεις τι σημαίνει αυτό :slight_smile:
Οτι έχουν πολλούς καλούς δίσκους και μπορεί ο καθένας (δίσκος) να είναι “ο αγαπημένος” για τον καθένα.
Πάντως το As Happy As Possible είναι κάπως “βαρύς” δίσκος.
Σκοτεινός, ψυχρός και εσωστρεφής.

Οτι ειναι ΜΠΑΝΤΑΡΑ. :smiley:

Ο Παναγιωτης, νομιζω, ειχε πει το Electric Troubles.

  • δεν ταιριάζει απολυτά εδώ…αλλά ο dr. deckard μου είπε go ahead…:stuck_out_tongue:

ok…

[SIZE=“4”][B]Gravitysays_i [/B][/SIZE]

το 2003 2 μέλη των [B]Cloudscape[/B](δεν είχαν βγάλει σχεδόν τίποτα) δημιουργούν τους [B]Gravitysays_i[/B]…Μάνος Πατεράκης και Νίκος Ρέτσος
μαζί με τους Δέσποινα Σταμάτη(φωνή) και Δημήτρη Χατζημήτρο(μπάσο) που συμπλήρωσαν το καρέ κατάφεραν να παρουσιάσουν 4 χρόνια μετά(3 ως self-released) το [B]The Roughest Sea[/B]
ενα μείγμα ποπ μουσικής(αλλά οχι με την, κακός εννοούμενη, ποπ αισθητική) με rock, που μαζί με ηλεκτρονική και παραδοσιακή μουσική(ως προς κάποια όργανα) προσπαθούν να δείξουν ένα αποτέλεσμα που να μην μοιάζει παράταιρο, και περισσότερο να μην μοιάζει ενα απλό κολάζ ιδεών και ήχων…και το καταφέρνουν εξαιρετικά.!!
*μεγάλο credit στα γυναικεία φωνητικά

  1. [U][B]Gravity Says I[/B][/U] <—πατάμε
  2. The Air
  3. Egoist
  4. Pairs
  5. The Roughest Sea
  6. Siamese
  7. Intruders Are Here
  8. [B][U]Objects In Mirror Are Closer Than They Appear[/U][/B]<—πατάμε
  9. [B][U]Wicked Sky[/U][/B]<—πατάμε(μέτριος ήχος…στο cd είναι μια χαρά)

4 χρόνια μετά(φέτος δηλαδη) η γυναικεία φωνή έχει εξαφανιστεί, τα ηλεκτρονικά στοιχεία το ίδιο…
ανακατατάξεις έχουν γίνει και με τους Λευτέρη Βαρθαλη (μπάσο, διπλό μπάσο), Ακη Παπαβασιλειου (κιθάρες, φωνή) και Σπύρο Βριόνη (τσέλο, κιθάρες) η μπάντα βγάζει έναν τρομερά ποιοτικό δίσκο που παρόλο την μικρή διάρκεια(λίγο πάνω απο 27 λεπτά) καταφέρνει πολλά…το [B]The figures of enormous grey and the patterns of fraud[/B]

ο δίσκος δεν εχει δεσμούς πλέον με την ποπ/rock και είναι πιο σκοτεινός
στην θέση των φωνητικών έχει μπει, στο μεγαλύτερό μέρος του δίσκου, μια χορωδία .!!([B][I]The Enormous Grey Figures[/I][/B]) η οποία πετυχαίνει απολύτως τον στόχο της να παρουσιάσει την μουντάδα, και την εσωτερικότητα που παρουσιάζει ενας άνθρωπος της πόλης…ένας “μοντέρνος άνθρωπος”…

οι στίχοι δεν είναι τυχαίοι…

[B]Unwritten law
The mud we’re all in
The fraud of institution

  • A slavery of ego
    [U]How would you call the ‘’ Modern Man ‘’?[/U][/B]

μαζί με το σαντούρι(:!:slight_smile: που εμφανίζεται ακομα και σε prog μέρη , η όλη μουσική έχει μια λογική που πάει Προς pink floyd (μην το δένεται και τέρμα κόμπο) και καταφέρνει να σε πείσει ότι , ναι, εδώ έχουμε μια μεγάλη κυκλοφορία

*(όλος ο δίσκος)

  1. [B][U]Part One[/U][/B]<—πατάμε
  2. [B][U]Part Two[/U][/B]<—πατάμε
    [B]
    GravitySays_i - The Finger Of Blame (promo video) [/B]
    http://www.youtube.com/watch?v=cBx1j2CqNfs

αν άλλη μπάντα ειχε βγάλει [U]αυτούς[/U] τους 2 πρώτους της δίσκους και ήταν απο τα ξένα, θα μιλούσαμε για άλλα μεγέθη…είμαι σίγουρος

[B][U]http://www.myspace.com/gravitysaysi[/U][/B]

*μεγάλο credit στον [B]Mariaeferatapsaria[/B]

[SIZE=“5”][B]…the world, the stars …and everything between us…[/B][/SIZE]

[B]edit[/B] μόλις μου είπε ο deckard πόσο επικό Fail έκανα…

ο crimson θεωρεί επικ φέηλ ότι δεν ήξερε ότι μέλος των gravitysays_i είναι και εκλεκτό μέλος του φόρουμ :stuck_out_tongue:

οχι,οχι…!!! δεν εννοεί αυτό…
εννοεί οτι έρχεται το τέλος του κόσμου…
οτι το heavy metal ειναι του σατανά…
οτι ο άγιος βασιλης δεν υπάρχει…

[SPOILER]σκατά…δεν σώζεται με τίποτα…:?[/SPOILER]

λωλ, οχι μαγκες δεν ισχύει κάτι τέτχοιο. Θα 'ταν καλή φάση αλλά όχι.

δλδ επικ φέηλ^2 :lol::lol:

αν εννοεις στο τετραγωνο ειναι λιγο λαθος

εδω προσπαθούμε να σου στρώσουμε μια καριέρα και εσύ τίποτα… :lol:

μια φορά είπα να κάνω ενα ποστ στα μουσικά, με πάνω από 10 λέξεις , και μπλέξαμε τα μπούτια μας…

*θέλω να κάνω ποστ ποταμό για το crimson idol…ελπιζω να μην πάρει τηλέφωνο στο τέλος ο Blackie…!!

[SIZE=“3”][B]BATS [/B]- Red In Tooth & Claw[/SIZE] (2009)

[U]Τραγούδι: The Cruel Sea:[/U]

[U]Ακούστε τα όλα εδώ:[/U]
[B]BANDCAMP link:[/B] http://bats.bandcamp.com/

[I]Λοιπόν, τι μουσική κάνουν αυτοί οι περίεργοι τύποι από το Δουβλίνο; Για να δούμε.

Math rock, post-punk, post hardcore, progressive
και όπως οι ίδιοι λένε για πλάκα, επιστιμονικό ροκ. οκ. But does it work?

Αν αναλογιστεί κανείς οτι τα κομμάτια τους είναι hardcore αλλά και ταυτόχρονα ευκολοχόνευτα από σχεδόν όλους, ΑΚΡΩΣ χορευτικά, με θέματα από “πλάκα” μέχρι “βαριές” μελωδίες που σου λένε ,οκ, κάτι σοβαρό παίζει εδώ πέρα, πετυχημένο artwork, έναν τραγουδιστή(που απότι κατάλαβα παίζει και κιθάρα) που κάνει screams, punk φωνητικά, φαλτσέτα και οτι νάνε γενικά… Ε μάλλον ναι. Δουλεύει η συνταγή ΠΟΛΥ καλά και έχουν πετύχει στυλιστική φλέβα.

To συγκεκριμένο είναι το πρώτο τους full length. Και έχω ενθουσιαστεί ταμάλα, βασικά κάπως έτσι θα πρέπει να είναι η μουσική στο μέλλον, λογικά. :$[/I]

[B]ΥΓ1.[/B] Ετοιμάζουν νέα δουλειά. σας συμβουλεύω να ΜΗΝ κάνετε το λάθος και τους αψηφήσετε!!


[B]ΥΓ2.[/B] Επίσης ακούστε το EP τους. Cruel Sea Scientist

[I][U]if you like:[/U] pitchfork, drive like Jehu, Dillinger escape plan, Kid Dakota, Native, Down I Go [/I] etc etc.

Ωραίος dude! Καλά που μου τους θύμισες τους BATS είχα καιρό να τους ακούσω!

Εγώ πάντως στο noise rock τους έχω κατατάξει στο μυαλό μου! :stuck_out_tongue:

Όταν λες pitchfork δεν εννοείς το περιοδικό ε; :-s

Kid Dakota, Native, Down I Go δεν έχω ιδέα, τι παίζουν;
Drive like Jehu μπαντάρα!

Υ.Γ. Άκου και τους Beehoover που είναι και οι επόμενοι αλφαβητικά. Θα σ’ αρέσουν!

χαχα. οχι για τον θεό όχι το περιοδικό :lol: αλλά τους προκατόχους των D.L.J <3

Ωραίοι οι [B]beehoover[/B]. Θα τους ακούσω εκτενέστερα λοιπόν.

[B][COLOR=“Blue”]Native [/COLOR]:[/B]πολύ παρόμοια πράγματα, αλλά με περισσότερο (πολύ) tapping κιθάρας:

συγγενείς μπάντες:
[U]
[B]Giraffes?Giraffes![/B] http://www.youtube.com/watch?v=g90uKnwrxIU
[B]The para-medics [/B]http://www.youtube.com/watch?v=iAfKeHjkYSU
[B]Ahleuchatistas [/B]http://www.youtube.com/watch?v=D06Tb01Pe8k
[/U]

[B][COLOR=“blue”]Down I go:[/COLOR][/B]μια από τα ίδια, αλλά ποιό μονότονοι.

[B][COLOR=“blue”]kid dakota:[/COLOR][/B]δεν μοιάζουν ιδιαίτερα, ίσως δεν έπρεπε να τους αναφέρω αλλά για κάποιο λόγο τους έχω συνδιάσει εγώ στο μυαλό μου, ίσως λόγω του παιξίματος της κιθάρας. Πάντως πολύ καλοί αν και inactive και με μόλις 3 αλμπουμ.
Το “[B]So pretty[/B]” -> http://en.wikipedia.org/wiki/So_Pretty
Επιβάλλεται!

Τώρα για το noise rock, δεν είμαι σίγουρος, ίσως έχουν αλλάξει από το EP προς το album. Νομίζω πως τα signatures τους τους πάνε ποιό κοντά στο math και τα φωνητικά στο post-hardcore*τουλάχιστον στο Red In touth and claw. :smiley:


[I]PS. Έχω ζαλιστεί από όλες τις χιλιάδες μικρές ΜΠΑΝΤΑΡΕΣ. τι να πρωτογράψει κανείς. Πάντως το “[B]Red In Tooth & Claw[/B]” -> http://bats.bandcamp.com/ ακούστε το!!![/I]

Vinterland - Welcome My Last Chapter

Δισκάρα στο ύφος του Storm Of The Light’s Bane των Dissection, αλλά καλύτερο!!! (γούστα ειν’ αυτά :slight_smile: )