Αγαπημένοι πανκ δίσκοι

Ξεκινάω με Blitz - razors in the night και all out attack τα δυο ep (όχι ότι τα αλλα πάνε πισω ) , ηχαρα αλητεια τελος

Ωραίο θρέντι. Για να δούμε.

Crass-Christ The Album
Ramones-Road To Ruin
DK-Fresh Fruit For Rotten Vegetables
GG Allin-Freaks, Faggots, Drunks And Junkies
Bad Religion-Suffer

Αν πέσουν και χάρντκορ-post punk καταστάσεις επεκτεινόμαστε.

epikos diskos

οργώνουν λιγο οι riistetyt … ειδικα αυτό εδώ τρελό σκαλώμα
https://www.youtube.com/watch?v=XyWHpEChHtU (δν είναι από τον ιδιο δισκο)
επίης
mob 47 -( https://www.youtube.com/watch?v=p9YJ_9DCKLs )
και γενικα ότι σκανδιναβικο θερίζει

Ααααχ, αναμνήσεις, ο πρώτος punk δίσκος που άκουσα. Μέσα στην ίδια βδομάδα αυτό και το “Passion” των Catharsis (άσχετο με το thread), πώς να μην αλλάξει η ζωή σου μια για πάντα μετά; Ακόμα πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο έδωσαν οι Crass.

Τώρα για γενικά αυτό θέλει σκέψη, σίγουρα “Fresh fruit for rotten vegetables” και “Suffer” που είπε ο από πάνω (ταιριάζουν τα γούστα μας), “The curse of Zounds”,"Let the tribe increase| και “Increase the pressure” από βρεττανικό anarcho-punk σίγουρα, εγώ που τρελαίνομαι για punk '77 δεν μπορώ να μην αναφέρω τα δύο πρώτα Adicts και Adverts, από Αμερική σίγουρα η δισκοσυλλογή με τα άπαντα των Minor Threat κλπ. κλπ.

Αλλά γενικά δε έχω ακούσει και πολλά, σίγουρα περισσότερα ελληνικά. Ε εκεί τι να πρωτοδιαλέξεις “Ήχος της ανασφάλειας” είναι σαν best-of συλλογή, τα δύο Γενιά του Χάους με την ποίηση, το Αδιέξοδο για μηδενιστικό χάος, η πρώτη “Διατάραξη”, το ομώνυμο από Εκτός Ελέγχου που είναι όοοοοο,τι πιο αγνό, απενοχοποιημένο rock ‘n’ roll ηχογραφήθηκε ποτέ, Πϊσσα & Πούπουλα που μεταλίζουν και από νεότερα για μένα θα 'πρεπε να θεωρούνται ήδη κλασικά όλα τα Χάσμα, μην πω και το “The dawn chorus” των Despite Everything και θεωρηθώ υπερβολικός.

Βασικά πρέπει να μπουν οι γνωστοί-άγνωστοι του punk thread εδώ να δώσουν τα φώτα τους.

Μαλάκα Leper, και έλεγα τι ξέχασα. ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΗΣ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.
Το Minor Threat το σκέφτηκα και εγώ αλλά μάλλον προς χάρντκορ παγαίνει, γι’ αυτό και δε μπήκε, όπως και το πρώτο Bad Brains.
Αν το πάμε σε ελληνικό ήχο και το ποστπανκίσουμε και λίγο, χώνω τα Χωρίς Περιδέραιο, Εν Πλω, Metro Decay και Αντί χωρίς δεύτερη σκέψη. (Και είσαι μεγάλος για το Despite Everything and I raise you to Antimob)

Ταιριάζουμε αγαπούλη στα πάνκικα.

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΗΚΩΝΕΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ, ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ THREAD

Ναι, αμφιταλαντεύτηκα κι εγώ γι’ αυτό, αλλά άκου με 'μένα πώς παίχτηκε η φάση: σαν μεταλλάς που ήμουνα το πρώτο hardcore που γνώρισα ήταν τα μεταλίζοντα των Kickback, Earth Crisis, άντε και Agnostic Front και Sick of it All. Οπώτε όταν άκουσα μετά Minor Threat, Bad Brains, Black Flag κλπ. δεν τα χώνεψα ποτέ σαν hardcore, πάντα punk μου φαίνονταν. Τα κακά του να μην παίρνεις τα πράματα με τη σειρά.

Παρομοίως, αυτός ήταν ο λόγος που δεν. Αλλά μετά, όταν τα παίρνεις με σειρά βλέπεις πως εξακολουθούν να είναι πολύ ακραία για σκέτο πανκ. Για να 'μαι ειλικρινής για περίπου ίδιο λόγο θα 'θελα να βάλω και το πρώτο 7άρι των Articles of Faith, αλλά μετά θυμήθηκα ότι παραείναι λυσασμένο για σκέτο πανκ. Και μετά όταν μπαίνει και το crust στη μέση, τα πράγματα περιπλέκουν ακόμα πιό πολύ στο ποιές χάρντκορ μπάντες ακούγονται πιο “σκέτο πανκ”.
Α, μεγάλη φλασιά που μου 'ρθε, μιας και ο νέος είναι σκανδιναβολάγνος.

Edit: Και από Γερμανία χαμένο διαμαντάκι

Friendly reminder για No Gods, No Managers των Choking Victim μόνο που είναι σπουδαίος δίσκος. Ξεθάβω. Συνεχίστε, ωραία τα λέτε.

να σβηστεί τωρα το thread αυτό … αμπαλοι ειστε (όχι οι από πανω ) ,τραβάτε να ακουσετε στόουνερ σκουπίδια αχρηστοι μουτσινάδες

ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΟΣ

ΚΑΘΑΡΗ ΤΡΕΛΑ Η ΣΟΥΗΔΙΑ!!!απο PUKE ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 7ΑΡΙ!!BACK TO THE 30s
επισης θα λεγα και POISON IDEA- WAR ALL THE TIME

Σχεδόν τα πάντα από Bad Religion(fanboy)
GBH-City Baby Attacked by Rats
Discharge-Hear Nothing See Nothing Say Nothing
NOFX-Punk In Drublic
Sex Pistols=Nevermind The Bollocks
Rancid-And Out Come The Wolves
Offspring-Ignition
Pennywise-All Or Nothing
Ignite-τα πάντα όλα(λες και είναι πολλά)
Misfits-Walk Among Us…
όλο και κάτι άλλο θα μου έρθει

To καλύτερο πανκ γκρουπ που ανακάλυψα τον τελευταίο χρόνο πρέπει να είναι οι [B]Articles of Faith[/B].

Οι τύποι ήταν από το Chicago. Για να σας υποψιάσω, πρέπει μάλλον να πω είναι ότι είχαν κολλητιλίκια με [B]Die Kreuzen[/B] και ανακατεύανε τον τυπικό hardcore ήχο με thrash, reggae κλπ. Προτείνω να ακούσετε αυτό εδώ που ειναι συλλογή:

[B]Articles of Faith[/B] - Core

η οποία κυκλοφόρησε το 1991 και καλύπτει το βασικότερο μέρος της πορείας τους κατά το πρώτο μισό της προηγούμενη δεκαετίας.

ρίχτε και καμμιά ματιά εδώ για λίγες πληροφορίες

Τεράστιος, αν και για να 'μαι ειλικρινής προσωπικά περισσότερο τους μνημονεύω ως hardcore παρά ως σκέτο πανκ, το ‘πα και σε προηγούμενο ποστ. Έχουν και το καλύτερο κομμάτι όλου του αμερικάνικου hardcore πάντως κατ’ εμέ, τούτο 'δω https://www.youtube.com/watch?v=bl-gTDNw_2Y

Μια και αναπόφευκτα πιάσαμε αμερικάνικο πρώιμο core , μπαντάρα και κομμάτι για να αυτοκτονήσεις και να πάρεις πολλούς μαζί σου https://www.youtube.com/watch?v=az2UI1lpRbc

Γαμάτο το Articles Of Faith!

[SPOILER]


[/SPOILER]

The Zero Boys - Vicious Cirle - 1982 - Indianapolis - USA

[B]https://www.youtube.com/watch?v=I4ucTiSxwbc[/B]