Nba

με τον ΝΒΑ ημουν τρελαμενος πιτσιρκας (γυρω στα 15) οταν επαιζα μπασκετ. τα τελευτα χρονια δεν ασχολουμε
κ ετσι σκεφτικα να μοιραστουμε με αυτους που καποτε ασχολιοντουσαν η κ ακομα ασχολουνται αποψεις κ σκεψεις για αυτον τον μαγικο κοσμο!
αγαπημενη ομαδα: Chicago Bulls
παιχτες : Jabbar, Rodman, Kemp, Bird, Ervin.
θα μου αξεχαστος ο τελικος με την Uta Jazz οταν τους πηραμε τα σοβρακα(μαζι κ το πρωταθλημα) στην εδρα τους με ενα φομερο καλαθι του Jordan.

Shawn Kemp

θεός…ομως…που ειναι η άμυνα? :-k

Αυτον το τελικο ακομα τον θυμαται ο μεγαλος μου αδερφος και κλαει…:cry:
τρελαμενος με Utah Jazz…

Kάποτε ήμουνα και εγώ πορωμένος με το NBA.Αλλες έποχές,άλλοι παίκτες,καλύτερο επίπεδο basket,πιο χορταστικό θέαμα γενικώς…

Αγαπημένη ομαδα-Portland trail Blazers

Παίχτες-Drexler,Robinson,Burckley,Miller,Malone και άλλοι τόσοι…

Σ’ έδιωξαν;;; :stuck_out_tongue: :lol:

Έτσι!

Drexler!!! ποπο μεγαλος παιχταρας φιλε!
oi Blazers ειχαν κ τον Sabonis! ο οποιος τα αμερικανακια τα εκανα να τρεχουν!:wink:

Οποτε μπορουσα παρακολουθουσα, δεν ειχα ποτε καποια ομδα που να την υποστηριζω μονιμα, αλλα μου αρεσαν οι Sacramento Kings της περιοδου 2000-02, τοτε επαιζαν : Chris Webber, Vlade Divac (το αγαπημενο μου 5αρι!!!) Jason Williams, Petrang Stojakovic (ΘΕΟΣ!!!), Mike Bibby, Tony Delk και αλλοι!
Τωρα θελω να τα πανε καλα οι Houston Rockets λογω Βασσιλη Σπανουλη!!

Παντως μου αρεσει να βλεω Ευρωπαιους να πηγαινανουν και να γινονται οι καλυτεροι παιχτες του πρωταθληματος και να τους τρεμουν οι αμερικανοι, τεταιοι παιχτες σαν τους : Petrovic, Divac, Sabonis, Γιασεκεβιτσιους, Stojakovic!!!

LA Lakers ρε και άντε γεια!!!
χαλαρά ο Kobe είναι πλέον ο καλύτερος παίκτης που πατάει τα παρκέ (ok ok,μαζί και με άλλους,βλέπε Iverson,Dirk κλπ κλπ)…

Παλια που εδειχνε στον Σκαι εβλεπα συνεχως,αλλα τωρα πια βλεπω σπανια.
Αγαπημενες ομαδες οι Philadelphia 76ers με Αιβερσον,οι Jazz(λογω Malone και Stockton),oι τωρινοι Lakers λογω Kobe και Smush Parker(την θυμαστε την παικτουρα που ειχε φερει ο Μπαρτον στον Αρη?),ε και ο τεραστιος Τζορνταν με τους ανικητους τοτε Μπουλς.
Τωρα πια ομαδαρες εχουν κυριως οι Σανς,οι Μαβερικς,οι Σπερς και οι Ναγκετς(ασχετο που οι τελευταιοι δεν πανε πολυ καλα,εχουν παιχταραδες).
Και οι Νετς εχουν μαζεψει πολυ καλους παικτες,αλλα κ αυτοι δεν πανε και πολυ καλα.

Tora den kserw an tha me vrisete alla tha sas po oti to evropaiko mpasket mou aresei poli perisotero…to leo afto giati sto evropaiko mpaket paizei para poli perisoteri stratigiki kai elaxistes prosopikes energeies se adithesi me to nba…nba tha dw gia to theama kai tis pithikies pou kanoun ekei alla den mporw na parakolouthiso kai to prwtathlima…(me tipota to elliniko den ine san to nba den leo afto).

Βασικα το ΝΒΑ τα τελευταια χρονια εχει πεσει πολλα επιπεδα, αποδειξη οι συνεχεις αποτυχιες των ΗΠΑ στα Παγκοσμια και τις Ολυμπιαδες. Απ οσο εχω δει, οι αμυνες ειναι της πλακας και οι παικτες αναλωνονται σε συνεχη σουτ χωρις ιδιαιτερα συστηματα. Και οι καινουριοθ σταρς τυπου Λεμπρον, Καρμελο Αντονι, Ουεϊντ κλπ. δεν πιανουν μια μπροστα σε αυτους που κυριαρχουσαν πριν 10-20 χρονια.

Τα πανε κι οι παραπανω: Ντρεξλερ, Ολαζουον, Ντ. Ρομπινσον, Σακιλ (στα καλα του), Πατρικ Γιουιν, Πιπεν και φυσικα ο μεγιστος Τζορνταν (μαλακια του που επεστρεψε στους Ουιζαρντς κατα τη γνωμη μου).

Και στα 80’ς Τζαμπαρ, Ερβινγκ, Μπαρκλεϊ, Ματζικ, Μπερντ, Λαϊμπιρ, Αιζέια Τομας πω πω τι θυμηθηκα τωρα…

τα λες πολυ σωστα!
Λαϊμπιρ! καλα ρε που τον θυμιθηκες αυτον! πολυ βρωμικος παιχτης! να φανταστεις οτι ο rondman ειπε οτι απο αυτον εμαθε ολες τις βρωμιες…:lol:

Αγκωνες δηλητηριο ο μεγαλος Μπιλ!!! Σε κασετες τον εχω δει πιο πολυ, ηταν στα τελευταια του οταν ξεκινησα να ασχολουμαι. Καλα ολο το Detroit τοτε ηταν ενας κι ενας στο βρωμικο παιχνιδι…

γενικα ηταν πολυ ομαδαρα τοτε!

coralina μαλλον δεν εχεις ασχοληθει με NBA για να τα λες αυτα…

Den diafwnw kai oxi, exw dei arketo basket. Sta '90s pou parakolouthousa itan ola ta lefta sto America. Pleon mou einai kourastiko na vlepw ayto to skorpoxwri, mono ta highlights eyxaristiemai!

LA Lakers ρε !!!
χαλαρά ο Kobe είναι πλέον ο καλύτερος παίκτης που πατάει τα παρκε

Μετα τον Ιορδανιδη μονο αυτος αξιζει να ειναι διαδοχος.

Και ομαδα η πιο θεαματικη ολων των εποχων με Μαγικο Johnson, Byron Scott, Worthy , Jabbar , Ραμπιδη κλπ.

από: http://www.contra.gr/Basketball/USA/NBA/153606.html

Μπορεί οι Dallas Mavericks να αποκλείστηκαν νωρίς-νωρίς, στον πρώτο γύρο των play offs, ωστόσο 129 δημοσιογράφοι από τις Ηνωμένες Πολιτείες και τον Καναδά ψήφισαν τον αστέρα της ομάδας, Dirk Nowitzki, ως τον πιο πολύτιμο παίκτη της κανονικής περιόδου. Με αυτή τη διάκριση, ο Γερμανός φόργουορντ γίνεται ο πρώτος Ευρωπαίος που τα καταφέρνει και γίνεται μόλις ο τρίτος μη Αμερικανός, μετά τον Hakeem Olajuwon και τον Steve Nash που φτάνει σε αυτή τη διάκριση.

Να σημειωθεί πως ο Nowitzki συγκέντρωσε 1.138 (83 πρωτιές) πόντους, με τον Steve Nash των Suns να ακολουθεί με 1.013 (44 πρωτιές). Την πεντάδα συμπλήρωσαν οι Kobe Bryant (521, δύο πρωτιές), Tim Duncan (286) και LeBron James (183).

Όσον αφορά στα νούμερα του Γερμανού, οδήγησε την ομάδα του σε ρεκόρ 67-15, το έκτο καλύτερο στην ιστορία, ενώ ο ίδιος είχε μέσο όρο 24.6 πόντους και 8.9 ριμπάουντς. Ρεκόρ καριέρας έκανε εφέτος στις ασίστς (3.4), στο ποσοστό εντός παιδειάς (50.2%), στα τρίποντα (41.6%) και στις βολές (90.4%). Μάλιστα, σκόραρε 19 φορές πάνω από 30 πόντους και στους συγκεκριμένους αγώνες το Dallas είχε να επιδείξει 18 νίκες και μόλις μία ήττα.

Εντάξει μωρέ, καλό παιχτάκι είναι:p

Ένας είναι ο αληθινός αστέρας του NBA (Smush Parker)… Φεύγει και από τους Lakers με πολλές προτάσεις στα χέρια του!! Ε ρε τι βγάζει η αρειανάρα!! Ψάξτε στο youtube τα βιντεάκια του, βαριέμαι να στέλνω links:D

ΕΕΕΕΤΣΙ.
Απο τους καλυτερους νεους ξενους που εχουν περασει ποτε απο τα ελληνικα γηπεδα.
Φοβερο αλμα,πολυ γρηγορος,με αρκετο μυαλο για την ηλικια του και αρκετα προσγειωμενος παικτης.
Η πλακα ειναι οτι ο Μπαρτον τον ειχε φερει στη μεση της χρονιας,αντικατασταση σε Τζερμεν Τζονσον αν θυμαμαι καλα.
Ακομα δεν καταλαβα που βρηκε τετοιο αστερι ελευθερο τοτε…Ενα απο τα (λιγα) πραγματα για τα οποια παραδεχομαι τον Μπαρτον ειναι η ικανοτητα του στο σκαουτιγκ.Κατα τ’αλλα δεν ελεγε κ πολλα.

Ο Νοβιτσκι ειναι τεραστιος παικτης,το ξερουμε εδω και καιρο.Αλλα ειναι τοσο γκαντεμης που δεν θα παρει πρωταθλημα ποτε :lol:

Chicago Bulls ω ρε!!!

Η καλυτερη ομαδα που εγραψε ιστορια!!
Ναι ναι καλα ο Μιχαλακης βεβαια αλλα οκ…:stuck_out_tongue: