Nba

Δεν είναι denial είναι γεγονός, είναι κάτι που συνέβη. Οι Thunder δεν πήγαν τελικό για μια ακόμα χρονιά επειδή έχασαν. Με τα what if δεν γίνεσαι ομάδα τίτλου.

Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως τελικούς τα τελευταία χρόνια στην δύση πάνε μόνο 2 ομάδες, Spurs/Warriors και κανείς άλλος. Οι Thunder μια φορά πήγαν και δεν έκαναν τίποτα. Clippers/Rockets ακόμα να πάνε.

Υπάρχει διαφορά μεταξύ δύσης/ανατολής σαφώς, όλοι το βλέπουμε αυτό, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας.

Καλα εδω μου ειπες οτι οι Spurs του 67-15 ειναι γερασμενη ομαδα, εχουμε τρελαθει προ πολλου. Εχει πλακα να κρινεις την ποιοτητα των ομαδων μονο με βαση τα αποτελεσματα. Αλλα εδω νομιζα οτι κανουμε σοβαρη ομαδα για την ποιοτητα των ομαδων, οχι για το ποιος κερδισε. Αν θελω να δω ποιος κερδισε, εκει ειναι το ιντερνετ και η wikipedia, μισο λεπτο θα μου παρει.

Εσυ εβγαλες δηλαδη στατιστικο δειγμα για το αν ειχαν τα φοντα οι Oklahoma Thunder και οι Los Angeles Clippers να πανε τελικο με βαση ποσες σειρες playoffs? Τεσσερις? Πεντε? ΕΞΙ? Ενταξει, αρα αφου δεν πηγαν τελικο τα τελευταια 6 χρονια, προφανως δεν ειχαν τα φοντα να πανε. Πραγματικα μενω αποσβολωμενος με αυτην την λογικη.

Φανταζομαι ακολουθεις και αυτη τη λογικη για αποτελεσματα αγωνων που κρινονται στο τελευταιο σουτ ή αγωνων ποδοσφαιρου που κρινονται στα πεναλτι? Σε φαση λες “ε οκ οπως αποδειχθηκε, η καλυτερη ομαδα ηταν αυτη επειδη κερδισε, και αρα δε θα μπορουσε να εχει κερδισει η αλλη”?

Denial δεν ειναι να αρνεισαι τι συνεβη, αλλα το να θεωρεις πως αφου συνεβησαν καποια πραγματα, αποδεικνυουν δυαδικα ποια ηταν καλυτερη ομαδα απο την αλλη.

ΥΓ. Κατα τα αλλα οι Thunder πηγαν τελικο μια φορα, αρα προφανως και ειναι ομαδα τιτλου. Δεν πας τελικο αν δεν εισαι ομαδα τιτλου, ποσο μαλλον στην πολυ πιο απαιτητικη Δυση.

Και τελος παντων επειδη κουραστηκα με την αδυναμια σου να καταλαβεις τι εννοω, μια ερωτηση εχω μονο ουσιαστικα:

ΣΥΝΟΛΙΚΑ οι Spurs, οι Warriors, οι Thunder, οι Clippers και οι Rockets των τελευταιων 5 χρονων χωρις τραυματισμους και με το πιο στανταρ lineup τους ειναι καλυτερες ποιοτικα απο οτι αντιστοιχα το συνολο των Cavaliers/Heat, Bulls, Hawks, Celctics & Raptors που μονοπωλουν την Ανατολη κατα το ιδιο διαστημα?

Εγω λεω πως ειναι ΠΟΛΛΑ επιπεδα ανωτερες και πως αν τους βαζαμε ολους αυτους σε ενα μινι πρωταθλημα, οι 4 απο τις 5 ανατολικες ομαδες θα επαιρναν τις 4 τελευταιες θεσεις της βαθμολογιας.

Η διαφορα των Cavs(2014-2016)/Heat(2010-2014) με τις υπολοιπες ομαδες ειναι πολυ μεγαλυτερη απο οτι μεταξυ των Δυτικων μεταξυ τους.

Ομάδα τίτλου είναι αυτή που διεκδικεί τίτλους στους τελικούς. Για να πας τελικό πρέπει να φέρεις αυτά τα γαμήδια τα αποτελέσματα. Και ναι στο αθλητισμό από τα αποτελέσματα κρίνεσαι. Κανείς δεν θυμάται τον δεύτερο, όλοι θυμούνται τον πρώτο. ΝΟΜΟΣ!! Τα στατιστικά δεν βγάζουν ομάδες τίτλου, τα αποτελέσματα το κάνουν.

Όταν οι Spurs πήραν τον τελευταίο τίτλο είχαν παίκτες όπως ο Duncan, Parker, Ginobili και τον άλλο το Γάλλο που ξέχασα το όνομα του τώρα. Για αυτούς ήταν ένας ακόμα τίτλος κοντά στα 40 τους χρόνια. Η δίψα χάνετε, η κούραση βγαίνει. Την επόμενη χρονιά αποκλείστηκαν στον πρώτο γύρο των πλει-οφ. Στο πρώτο γύρο!!! Από μια ομάδα που αποκλείστηκε στην αμέσως επόμενη φάση!!! Αν αυτό δεν είναι δείγμα κουρασμένης και γερασμένης ομάδας τότε δεν ξέρω τι είναι.

Όταν έχεις να πας τελικό 4-5 χρόνια προηγείσαι 3-1 σε μια σειρά που θα σου δώσει το εισιτήριο για έναν ακόμα τελικό που τόσο διψάς για αυτόν και χάνεις, είσαι μικρός, πολύ μικρός και δεν πα να έχει ότι στατιστικά θέλεις.

edit: έχω ήδη απαντήσει 2 φορές κιόλας στο ερώτημα σου.

Διαφωνουμε καθετως και με καθε τροπο, ενταξει, δεν πειραζει.

Αν τα αποτελεσματα ειναι το μονο που μετρανε με βαση τη λογικη σου, τοτε ο Λεμπρον πρεπει να ειναι απο τους μεγαλυτερους λουζερ στην ιστορια. Ειμαι σιγουρος οτι και με αυτο συμφωνεις ε?

Καθολου μικροι δεν ηταν οι Θαντερ περυσι. Απλα επαιξαν απεναντι σε μια απο τις καλυτερες ομαδες ολων των εποχων. Οι νικητες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ στα ανταγωνιστικα αθληματα κρινονται απο τις λεπτομερειες, και οχι απο το ποιος ειναι αναμφισβητητα καλυτερος.

Δηλαδή σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πέρυσι μια από τις καλύτερες ομάδες όλων των εποχών έχασε τον τίτλο από έναν από τους μεγαλύτερους λουζερ στην ιστορία.
Makes sense :no_mouth:

Κάποιος που πήρε 3 τίτλους δεν είναι looser. Κάποιος που δεν πήρε κανέναν ΕΙΝΑΙ. Ποιο ξεκάθαρο δεν μπορεί να γίνει. Είναι αδύνατον.

Η διαφωνία μου έχει να κάνει με την παρουσίαση μια δύσης που έχει 5-6 ομάδες τίτλου και μιας ανατολή που έχει μόνο 1. Αυτό δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση, τα άλλα τα έχω απαντήσει δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι.

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά σε βάθος χρόνου και όταν έχουμε να κάνουμε με πολλά παιχνίδια και πολλές σειρές, ο καλύτερος κερδίζει συνήθως. Οι Thunder, Clippers κλπ κλπ, πρέπει να πάρουν τίτλο. Στα '90s υπήρξαν μεγάλες ομάδες που έφτασαν μέχρι ένα βήμα πριν τον τίτλο. Αυτοί εδώ οι δελφίνοι, είναι δύο βήματα πριν τον τίτλο. Ούτε τελικούς δεν έχουν πάει ακόμα. Στην Ανατολή πηγαίνει συνέχεια ο Lebron (προφανώς επειδή 1)είναι ο πιο καλός παίχτης, 2)έχει τους πιο καλούς συμπαίχτες, 3)έχει τους πιο αδύνατους αντιπάλους) και στη Δύση οι Spurs και οι Warriors τα τελευταία 5 χρόνια.

1 Like

[quote="_Dead, post:5715, topic:2853, full:true"]
Δηλαδή σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πέρυσι μια από τις καλύτερες ομάδες όλων των εποχών έχασε τον τίτλο από έναν από τους μεγαλύτερους λουζερ στην ιστορία.
Makes sense :no_mouth:[/quote]
Δεν ειναι δικη μου λογικη αυτη, αλλα δικη σου, αφου ο Λεμπρον εχει χασει 4 τελικους. Αρα με βαση τα αποτελεσματα ειναι περισσοτερο loser παρα winner. Εγω δεν τον θεωρω ουτε loser ουτε winner. Και το οτι οι Warriors ειναι/ηταν μια απο τις καλυτερες ομαδες ολων των εποχων ειναι αναμφισβητητο. Δεν ειναι μονο το 73-9 και οι δυο συνεχομενοι τελικοι, ειναι το διαστημικο μπασκετ που παιζουν οταν ειναι σε καλη μερα. Αυτα δεν τα δειχνει κανενα νουμερο. Ακομα και μια τετοια ομαδα μπορει να χασει σε 7 αγωνες οπως ειδαμε περυσι, αναλογα με τις συγκυριες. Στους πρωτους 4 τελικους και με το σκορ στο 3-1 ειχαν ηδη σπασει καποια ρεκορ για συνολικη διαφορα στους πρωτους 2 τελικους, και φαινοταν πως τιποτα δε μπορει να τους στερησει τον τιτλο. Ε κι ομως εγινε. Γενικα τα αθληματα και ειδικα το μπασκετ που ενας τιτλος μπορει να κριθει σε ενα σουτ, δεν ειναι παντα αξιοκρατικα. Αν βαλουμε Cavaliers και Warriors να παιξουν 100 φορες μπορει να δουμε εκει περα ποια ειναι η καλυτερη ομαδα. Τιποτα δεν ειναι ξεκαθαρο, τιποτα δεν ειναι ασπρο και μαυρο, τιποτα δεν ειναι οσο απλο το βρισκεις εσυ κρινοντας κατοπιν εορτης. Το 2011 το πηρε το πρωταθλημα μια ομαδα που ηταν παρα πολυ καλη ομαδα, αλλα υπηρχαν τουλαχιστον 5-6 ομαδες με φοντα για τιτλο. Στο τελος κερδισε ο πιο φορμαρισμενος τον Ιουνιο. Συμβαινει πολυ συχνα, δεν ξερω πως γινεται να το αγνοεις.

Κανενας δε μιλησε για 5-6 ομαδες τιτλου, αλλα σιγουρα εχει 4 που με υγιες ροστερ μπορουν να πανε στον τελικο. Η Ανατολη δυστυχως εχει μονο μια. Δεν υπαρχει περιπτωση να παει στον τελικο αλλη ομαδα απο τους Cavaliers. Καμια.

Οι τίτλοι στο NBA δεν κρίνονται στο ένα σουτ αλλά σε μια σειρά 7 αγώνων. Έχουν προηγηθεί άλλες 3 σειρές αγώνων playoff που επίσης δεν κρίνονται στο 1 σουτ αλλά σε μια σειρά 7 αγώνων κάτι που κάνει τον νικητή πολύ πιο δίκαιο και δεν έχει να κάνει με συγκυρίες (άλλο αν εσύ για να πιεστείς θέλεις να παίξουν 100 αγώνες). Τώρα πως γίνεται μια ομάδα που παίζει σε μια τόσο ανταγωνιστική δύση να κάνει ρεκόρ NBA (οι πιο πολύ αγώνες είναι ενάντια σε ομάδες της δύσης) αλλά να χάνει σε μια σειρά 7 αγώνων δεν ξέρω. Και όχι τίποτα άλλο αλλά να βγαίνει και μια από τις καλύτερες όλων των εποχών επειδή έχει 1/2 τελικούς με επιχείρημα ότι παίζει “διαστημικό μπάσκετ” λες και τα playoff είναι αγώνες επίδειξης. Κάτι δεν κολλάει σε όλα αυτά δεν νομίζεις;

Τα τελευταία 4 χρόνια η δύση έχει 2 ομάδες τίτλου. Spurs και Warriors, κανένας από τους υπόλοιπους δεν πείθει για τίτλο. Τα περί τραυματισμών τα αφήνω στην άκρη γιατί αν τα πιάσουμε θα μπορούσαν οι υγιείς Cavs να είχαν 2 τίτλους σερί και η “μια από τις καλύτερες ομάδες όλων των εποχών” να ήταν ακόμα άτιτλη. Οι Bulls θα μπορούσαν να γίνουν ομάδαρα αν ο Rose δεν είχε περάσει τις περιπέτειες του, και οι Pacers επίσης αν ο Hibbert δεν είχε πήλινα πόδια.

Α ενταξει τοτε. Το τριποντο του Irving δεν εκρινε τελικα τον τιτλο, απλα ξεραμε ολοι οτι θα το βαλει προφανως.

όχι δεν κρίθηκε στο σουτ του Irving

Παρόμοια ποσοστά στις νίκες που έχουν οι ομάδες της Ανατολής φέτος, τα είχαν οι ομάδες της Δύσης πέρσι. Πέρσι οι ομάδες της Ανατολής στις θέσεις 5-9 είχαν περισσότερες νίκες από τις αντίστοιχες θέσεις του πίνακα της Δύσης. Δηλαδή πέρσι η η Δύση ήταν για πέταμα μπροστά στην Ανατολή;

Διάλειμμα γιατί έφτυσα την οθόνη από τα γέλια.

https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/16106061_1399216730090124_7906718713462986014_n.png?oh=bd10f782333993ee205b81ce73d5a1c4&oe=591C4B06

Συνεχίστε

1 Like

Περυσι ηταν αποδυναμωμενες πολλες ομαδες second tier στη Δυση, ενω ηταν αρκετα δυνατες οι αντιστοιχες στην Ανατολη. Το αποτελεσμα ηταν οι 4 πρωτες ομαδες στη Δυση να εχουν πολυ ανωτερο επιπεδο συνολικα απο τις 4 ανωτερες στην Ανατολη, ενω το αντιθετο συνεβαινε στις θεσεις 5-8. Μην ξεχνας οτι οι ομαδες σε καθε περιφερεια παιζουν και περισσοτερα παιχνιδια μεταξυ τους. Στα inter-conference παιχνιδια για μια ακομα χρονια η Δυση ηταν πολυ πανω απο την Ανατολη σε wins-losses.

Δε νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που βλεπει σοβαρα ΝΒΑ τα τελευταια 7 χρονια και συγκεκριμενα μετα απο τα δυο συνεχομενα πρωταθληματα των Lakers και δε μπορει να δει την εμφανεστατη διαφορα ποιοτητας μεταξυ Δυσης και Ανατολης. Στην τελικη, δεν εχει υπαρξει καμια ομαδα σε αυτο το διαστημα που να εμποδισει τις ομαδες του Lebron και των super friends του απο το να πανε στον τελικο. Εν μερει αυτο συμβαινει επειδη ο Lebron μαζι με αλλους 2 all star players ειναι προφανως πολυ δυσκολο να χασουν, εν μερει συμβαινει και επειδη Atlanta, Boston, Indiana, Chicago, Toronto εχουν αποδειχθει πολυ κατωτερες των περιστασεων κατα τη διαρκεια αυτων των 7 χρονων. Για να μην ξεχασουμε το οτι στη Δυση εχει τυχει να παιξουν Clippers - Spurs στον πρωτο γυρο, τη στιγμη που στην Ανατολη οι τοπ ομαδες παιζουν με κατι Milwaukee, Detroit και Charlotte (προ 3 χρονων οχι τωρα που ειναι καλοι).

Σωστός ο Ζούρος.

Ασαλιωτο χθες, αν και χωρις αντικρυσμα. Αυτα που επρεπε να γινουν περυσι στους τελικους, εγιναν ολα μαζι σε ενα βραδυ. Ο LeFlop δεν ηξερε που να κρυφτει, μεχρι που του σφυριξαν και τα βηματα που κανει σχεδον σε καθε φαση, γιατι αυτη τη φορα εκανε 5 αντι για τα συνηθισμενα 4… Εμ βεβαια, αμα κοιμαται ο θεος, τιμωρειται ο Green, τραυματιζεται ο Μπογκουτ, θα παρει κι ο υπερεκτιμημενος ενα πρωταθλημα και μετα θα τον βγαλουμε και τοπ2 αν ειναι δυνατον :joy:

126-91 για πλακα.

4 Likes

Και όταν μαλακίζονται και οι Warriors. Τα έχουμε πει, έφαγαν μεγάλη φόλα πέρσι. Ο περσινός τίτλος είναι που έδωσε legacy στον Lebron.

3 Likes

Πριν 10 μερες βγηκα με μια κοπελα απο Οχαηο και συγκεκριμενα απο Κληβελαντ, παιχτηκε ρομαντικο ραντεβου και φιλι με παθος αλλα μεχρι εκει. Δυστυχως δεν εχει δωθει συνεχεια, αλλα δε με νοιαζει και πολυ, γιατι ειναι φαν του υπερεκτιμημενου, αρα μακροπροθεσμα θα ηταν deal breaker δυστυχως :sunglasses:

3 Likes

Τι εμπάθεια είναι αυτή που βγάζεις για το Λεμπρόν ρε φιλαράκι. Πέτυχαν μια νίκη οι Warriors σε ένα ματς που δεν κρίνει απολύτως τίποτα και κάτι έγινε δηλαδή. Αλλιώς παίζεις σε παιχνίδια δίχως αύριο και αλλιώς σε κάτι τέτοια παιχνίδια. Και η Λάρισα κέρδισε φέτος τον Ολυμπιακό στη μπάλα, τι να λέει αυτό δηλαδή? Και στους τελικούς πέρσι -εκεί που έπρεπε- έπεσε φάπα στο Στεφανάκο και την παρέα του. Το ωραίο είναι ότι διαβάζω και κάτι σχόλια στο facebook από κάτι 20χρονα -οπαδούς του Steph Curry- και μιλάνε άσχημα για το μπαμπά τους επειδή σε ένα παιχνίδι δεν έπαιξε καλά.

Επίσης επειδή μιλάς για τα βήματα του LeBron κοίτα και τα βήματα του Αντετοκούνμπο στη φάση με το κάρφωμα που ανέβασες. Πολύ ωραίο κάρφωμα, μόνο που περπάτησε πρώτα μέχρι να φτάσει στη μπασκέτα και να καρφώσει. Θύμισε το Βηματούλη στον Ολυμπιακό.

Λοιπόν ο Λεμπρόν δεν έχει να αποδείξει κάτι. Μιλάνε για αυτόν οι τίτλοι που έχει κατακτήσει. Είναι τρεις φορές πρωταθλητής ΝΒΑ (2012, 2013, 2016), τρεις φορές MVP των τελικών (2012, 2013 2016), τέσσερις φορές MVP του NBA (2009, 2010, 2012, 2013), πρώτος σκόρερ του NBA (2008), NBA Rookie της Χρονιάς (2004) και δις χρυσός Ολυμπιονίκης. Είναι επίσης ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών για τους Κλίβελαντ Καβαλίερς. Τώρα το τι λέει ο καθένας γι’ αυτόν λίγο τον ενδιαφέρει.

Τα ωραία θα τα δούμε και φέτος τον Ιούνιο στους τελικούς. ΦΑΑΑΑΠ και θα κοκκινίσει πάλι ο σβέρκος του Steph.

Ααααχ για κατι τετοια ποστ ζω.

Σ’ευχαριστω φιλε μου, η απαντηση σου ηταν το δευτερο καλυτερο πραγμα που μου συνεβη σημερα, μετα την αισθηση του σαμπουαν με ακτινιδιο στην φρεσκοξυρισμενη καραφλα μου

1 Like