Nba

Ο Irving λέει ζητάει μεταγραφή επειδή δεν θέλει να παίζει μαζί με Lebron. Κάπως έτσι βγάζει νόημα και η όλη φάση με Rose τελευταία. Επίσης αν ο Irving πάει δύση τότε ας κάνουν την ανατολή Α2 ξέρω γω και ο τελικός δύσης να είναι κανονικά ο τελικός του ΝΒΑ.

Αν φυγει ο Irving απο τους Cavaliers (ο κυριος λογος δηλαδη που μπορεσαν να κανουν την υπερβαση το 2016) τοτε οι Cavs δε θα ειναι και τοσο σιγουρο νο 1 στην Ανατολη… Πω πω γενικα οτι ναναι αυτο το καλοκαιρι για τους Cavaliers. Ειτε τους παρατανε ολοι ειτε ακυρωνουν τις προθεσεις τους να πανε εκει περα.

Πάντως τώρα που έριξα μια ματιά σε διάφορα άρθρα που γράφονται ήδη πυρετωδώς, φαίνεται μια γενικότερη δυσαρέσκεια προς την ομάδα που έμεινε χωρίς GM φέτος και ο Irving φοβάται πως του χρόνου θα φύγει και ο Lebron (λήγει το συμβόλαιο) και θα μείνει μόνος σε μια ομάδα που θα χρειάζεται γενικό rebuilding.

Το πάνε λίγο για διάλυση μου φαίνεται. Δεν τους πουλάνε όλους φέτος λέω εγώ μπας και αρχίσουν από τώρα το χτίσιμο της ομάδας.

Δε νομίζω να πάει στη Δύση, λέγεται πως οι ομάδες που θέλει να πάει εκεί είναι οι Spurs (που δεν ξέρω τι μπορεί να προσφέρουν) και οι Minnesota (που δε βλέπω να δίνουν κάτι άλλο πέραν του Wiggins).

Ενδιαφέρον έχει η προοπτική των NYK, αν καταφερουν να φορτώσουν τον Melo στους Cavs.

ΥΓ: Έκλαψα

Νομίζω οι Cavs θα πάνε για νέους παίκτες ή κάποια καλά draft pics. Ο Lebron φέτος λέει δεν έχει εμπλακεί καθόλου με τα μεταγραφικά δείγμα μάλλον απογοήτευσης στα διοικητικά, αν φύγει και ο Irving δεν μένει Cavs μετά την λήξη του συμβολαίου με τίποτα. Melo θα ερχόταν για να μείνει 2-3 χρόνια μαζί με Lebron/Irving μπας και σηκώσουν κανέναν τίτλο ακόμα. Αλλά το να πάρουν έναν 33χρονο παίκτη αντί του Irving που είναι πιθανόν να φύγει παρέα με τον Lebron του χρόνου δεν νομίζω πως είναι κάτι που θέλουν οι Cavs αυτή την στιγμή.

Εντάξει και η επιθυμία του Irving ήρθε την στιγμή που οι μεγάλοι παίκτες έχουν ήδη υπογράψει νέα συμβόλαια. Τους ψιλογάμησε.

Σήμερα κάπου διάβασα ότι συζητούσαν να ανταλλάξουν τον Irving από τον Ιούνιο για CP3 ή PG.

Υπήρξαν πολλά report ακόμα και για Butler και μερικά που δεν είχαν στο deal τον Irving. Ειδικά George κάποια στιγμή τον είχαν πολύ κοντά σε Cavs αλλά δεν έγινε τίποτα. Τώρα αν μέσα σε όλα βάλεις το ότι τόσο καιρό οι Cavs έκαναν τις όποιες διαπραγματεύσεις τους χωρίς GM και όλα τα deal τους απέτυχαν καταλαβαίνεις την απογοήτευση κάποιων παικτών.

Τους Celtics πολύ θα ήθελα να τους πιστέψω αλλά για να πάρουν τον Hayward έχασαν αρκετούς καλούς παίκτες (Bradley/Johnson/Olynyk και δεν θυμάμαι τι έγινε τελικά με τον Smart). Με 1-2 προσθήκες ακόμα μπορούν να χτυπήσουν φετινούς Cavs.

Χαχαχαχχα ποσο καθαρματακια…

πραγματικα βγαζω το καπελο στους σελτικς…
το trade του αιωνα…

Πολύ καλό νέο για την ανταγωνιστικότητα του πρωταθλήματος η ανταλλαγή αυτή.

Κατάφεραν να φαντάζουν και το Cleveland πιο ανταγωνιστικό, ο Isaiah μπορεί να παίξει πιο ομαδικά και βλέπει το γήπεδο πολύ καλά, ενώ πήραν και πολύ καλό τριάρι, ενώ και η Βοστόνη έγινε πιο ανταγωνιστική, όχι ακριβώς με αυτό το trade αλλά γενικά, μαζί με Irving και Hayward είναι σίγουρα δύο επίπεδα πιο πάνω από πέρυσι.

Επιτέλους, γιατί είναι που είναι αηδία αυτό το πράμα με τους Warriors, ίσως τώρα προστέθηκε και μια δεύτερη αμυδρή ελπίδα ότι μπορεί κάποιος να τους κοντράρει για το πρωτάθλημα (η πρώτη και φέτος θα είναι οι Spurs).

Υ.Γ. Ανυπομονώ να δω πως θα διαχειριστεί ο Brad Stevens το υλικό που έχει. Ο πιο υποσχόμενος προπονητής του NBA επιτέλους αποκτά το superstar υλικό με το οποίο μπορεί να αναδείξει το ταλέντο του. Το περιμένω με τεράστιο ενδιαφέρον…

Νομιζω καλο trade για Boston, ενω οι Cavs αποδυναμωνονται (οσο γαματος κι αν ειναι ο Τομας), αλλα μαλλον καλα τους βγηκε απο το να ξεμεινουν με point guard που θα ηταν ξενο σωμα στην ομαδα.

Το θεμα με τον ΙΤ ειναι οτι μαλλον η περσυνη σαιζον ειναι το ταβανι του, να δουμε πως θα λειτουργησει και σε ομαδα που θα ειναι δευτερο βιολι πισω απο τον Λεμπρον γιατι στην Βοστωνη ειχε τα κλειδια. Επισης ειναι 29 και οπως πολυ σωστα ειπε ο Bill Simmons στο podcast του η εξωπραγματικη του αθλητικοτητα αντισταθμιζει το υψος του ωστε να μπορει να κανει αυτα που κανει, οταν αρχισει να την χανει θα πεσει αποτομα. Απο την αλλη εχει ενα χρονο συμβολαιο μονο οποτε οι Καβς εχουν την ευχερεια αμα φυγει ο Λεμπρον να τον αφησουν και να πανε σε full rebuild mode με την βοηθεια του πικ του Brooklyn που πηραν.

Απο την αλλη Βοστωνη εβαλε στην μηχανη της εναν σουπερσταρ και μαζι με Horford και Hayward παει να αμφισβιτησει την κυριαρχια του Λεμπρον στην Ανατολη. GSW παραμενουν αχτυπητοι απο οποιονδηποτε, αλλα η Βοστωνη χτιζει ομαδα με προοπτικη πενταετιας.

Τουλαχιστον θα εχουμε ενδιαφερουσα Ανατολη του χρονου, γιατι περσυ ηταν σουπα.

Εγώ θα ήθελα να περιμένω να δω τους Celtics στην πράξη.
Σαν trade αυτό καθεαυτό νομίζω πως οι Cavs είναι κερδισμένοι και εξηγούμαι: Είχαν ένα παίκτη που ζήτησε ανταλλαγή και επομένως η διαπραγματευτική τους ικανότητα έπεσε στο ναδίρ. Οι προσφορές που είχαν δεν ήταν και τρομακτικές (σε αυτό μετράει και το timing που δημοσιοποιήθηκε το request του Irving μιας και πολλές ομάδες είχαν κάνει τις κινήσεις τους -πχ Bulls με Butler κοκ). Νομίζω κάπου διάβασα πως η αμέσως καλύτερη προσφορά ήταν των Bucks με Brogdon, Middleton και 1st round pick.

Νομίζω πως κάτι αντίστοιχο θα ήταν να πάρουν IT, Zizic και το 1st round του Brooklyn που κάτα πάσα πιθανότητα θα καταλήξει ψηλότερα από αυτό των Bucks. Kαι κατάφεραν να πάρουν και το πολυεργαλείο τον Crowder που παίζει άμυνα, είναι μπαλαντέρ παίζοντας 3 θέσεις και με τα τωρινά δεδομένα του ΝΒΑ παίρνε ψίχουλα. Mε λίγα λόγια, με την πλάτη στον τοίχο κατάφεραν να διχάσουν τους αναλυτές για το ποιος βγήκε κερδισμένος.

Για τους Celtics θα περιμένω να δω γιατί είναι εντελώς νέα ομάδα πλέον. Κυρίως όμως γιατί έχασε 2 υπερβολικά χρήσιμους παίκτες, ειδικά στην άμυνα (Bradley και Crowder) που έπαιρναν έκαστος κάτω από $10 εκ. το χρόνο.

Οταν εμαθα για την ανταλλαγη εμεινα με το στομα ανοιχτο, εγινε απο το πουθενα, χωρις να εχει ακουστει κατι και θεωρω οτι βολευει και τις 2 ομαδες. Τα ειπατε παραπανω οι υπολοιποι, οι Celtics αποκτουν εναν superstar που μπορει να γινει ο ηγετης τους και σε συνδυσμο με την προσθηκη του Hayward ανεβαινουν επιπεδο.

Θεωρω ομως οτι οι Cavaliers ειναι λιγο πιο κερδισμενοι απο το deal γιατι παιρνουν παικταρα PG, τον εχω σε μεγαλη εκτιμηση τον Thomas, παιρνουν Zizic που ειναι και πιτσιρικας και εχει πολυ μελλον μπροστα του, το πολυεργαλειο Jae Crowder που θα δωσει πολλες λυσεις και το 1st round pick των Nets. Και ολα αυτα δινοντας τον Irving που ηθελε να φυγει, μπορει να τον εχαναν με πολυ λιγοτερα σε ποσοτητα και ποιοτητα ανταλλαγματα.

Ευχαριστημενες πρεπει να ειναι και οι 2 ομαδες και περιμενω με μεγαλο ενδιαφερον να δω πως θα διαμορφωθει η αγωνιστικη εικονα τους.

1 Like

Εγώ πάλι νομίζω πως οι Cavs έπιασαν τον κώλο των Celtics. Πολλά τα ανταλλάγματα και το draft pick των Nets σκέτη παράνοια.

Ακόμα περισσότερο δεν μπορώ να καταλάβω τον σχεδιασμό των Celtics. Είναι λες και βγήκαν τελευταίοι στην ανατολή πέρυσι. Έχουν διώξει ως τώρα μια, σχεδόν, βασική πεντάδα. Thomas, Bradley, Crowder, A.Johnson, Olynyk και ένα εξαιρετικό draft pick και έχουν πάρει Irving, Hayward. Θέλουν το λιγότερο 2-3 πολύ καλούς παίκτες ακόμα για να μιλάμε για το κάτι παραπάνω από πέρυσι.

Σε επιπεδο πρωτης πενταδας ειναι σαφως καλυτεροι ο Σελτικς, παικτη σαν τον Hayward δεν ειχαν, ενω και ο Ιρβινγκ εχει ψηλοτερο ταβανι απο τον ΙΤ, η εστω στην χειροτερη ειναι ισαξιοι. Το πικ δεν τους καιει πλεον γιατι δεν ειναι σε rebuild, οποτε πρεπει σιγα σιγα να τα ξεφορτωνονται.

Το θεμα ειναι το βαθος του ροστερ, αλλα υποθετω θα γινουν καποιες κινησουλες (να φυγουν και μερικα πικς ακομα) και επισης θελουν να παρουν χρονο και οι μικροι. Ισως αν μπορουσαν να βρουνες ενα αθλητικο τεσσαρι να παιζει αμυνα και να κατεβαζει ριμπαουντ να ηταν σε ιδανικο σημειο το ροστερ, αλλα στενευουν και τα περιθωρια στο καπ.

Εξαιρετικοί παίκτες αυτοί που πήραν αλλά πολλοί και καλοί αυτοί που έφυγαν, με καλά συμβόλαια και σε καλή ηλικία. Δεν ξέρω τι θα μπορέσουν να βρουν από εδώ και πέρα για να συμπληρώσουν το ροστερ.

Οι Cavs από την άλλη το γέμισαν το δικό τους ροστερ και αυτή την στιγμή αναζητείται χημεία. Thomas και Rose θα παίζουν μαζί στα γκαρντ; Γιατί αυτό παίζει να είναι χειρότερο και από το Rondo/Holiday στους Pelicans ας πούμε. Γιατί δύσκολα θα δούμε Rose στον πάγκο, ακόμα και σε αυτή την κατάσταση μου φαίνεται υπερβολή να δεχτεί τέτοιο ρόλο. Από εκεί και πέρα εγώ βλέπω μια διάθεση να πάνε σε κοντά σχήματα (πήραν και Green για 4αρι) που σημαίνει ότι ο Thompson μάλλον θα έρχεται από τον πάγκο με τον Love να παίζει σεντερ. Ο Love όταν παίζει ως μοναδικός ψηλός υπάρχει μεγάλο θέμα στην άμυνα. Θα πειραματιστούν πολύ στην regular season για να βρουν το παιχνίδι τους.

μένει να το αποδείξουν. Είναι μεγάλες απώλειες ο Bradley και ο Crowder σε χημεία και άμυνα.
Το πικ θεωρώ ότι καίει όλες τις ομάδες, ειδικά τώρα που μια πετυχημένη επιλογή σου δίνει τοπ παίκτη με χαμηλό συμβόλαιο για μία τριετία. Μιλάμε για εποχή που ο ΙΤ, ο Conley κοκ παίρνουν/θα πάρουν μαξ συμβόλαιο.

Σε αυτό που λέει ο @_Dead δε νομίζω ότι σχεδίαζαν αλλαγές σε τέτοια έκταση. Τους παρουσιάστηκε η ευκαιρία με τον Irving και την άρπαξαν. Και μάλλον έδωσαν παραπάνω απ’ όσα σχεδίαζαν. Νομίζω πως με το draft των Nets και τον ΙΤ καμία ομάδα δε μπορούσε να τους ματσάρει.

Νομιζω δινετε πολυ μεγαλη σημασια σε draft picks, τα οποια:

  1. Τραυματιζονται, δεν αποδιδουν οσα φαινονταν οτι θα αποδωσουν, δεν ειναι ηγετες, κτλ more often than not
  2. Ακομα και αν “βγουν”, θελουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια τριετια για να αποτελεσουν σημαντικους παραγοντες για την ομαδα τους.

Δηλαδη σορρυ κιολας, αλλα το draft pick που πηραν οι Cavaliers απο τους Celtics, πιθανοτατα θα μπορεσει να εχει καποια σημαντικη επιδραση στην ομαδα αφου εχει ηδη φυγει ο Lebron. Καλη επιλογη για rebuilding προφανως, αλλα δε θα τους κανει contenders (οχι περισσοτερο απο οσο ηδη ειναι εννοω) αμεσα, ουτε φετος, ουτε του χρονου, ουτε σε 2 χρονια. Οποιον και να διαλεξουν.

Περιμένω να δω που ακριβώς πρόκειται να χωρέσουν οι Metallica στην κουβέντα!

1 Like