Nba

Ασυλληπτα πραγματα, αν συνεχισει με τον ιδιο ρυθμο θα βγει MVP φετος, και μακαρι δηλαδη.
Οτι πιο εντυπωσιακο εχουμε δει στο ΝΒΑ μετα το 2000, μαζι με τον Στεφ Καρι.

3 Likes

πως μπορει να φοραει κανεις φανελα Γιαννης εξω στο δρομο χειμωνιατικα χωρις να φαινεται γελοιος;

asking for a friend.

Ό,τι καλύτερο έχουμε δει στο ΝΒΑ από το 2000 και μετά λέγεται LeBron. Δεν είναι ούτε ο Στεφανάκος, ούτε ο Αντετοκούνμπο. Για τον Αντετοκούνμπο είναι πάρα πολύ νωρίς για να πει κανείς τόσο μεγάλη κουβέντα. Ουσιαστικά η σεζόν που ξεκινάει είναι μόλις η δεύτερη εντυπωσιακή του χρονιά στο NBA. Φυσικά έχει όλες τις προδιαγραφές να γίνει θρύλος του NBA σε λίγα χρόνια αλλά ακόμα είναι νωρίς.

Μετά την ήττα των Bucks από τους Cavaliers την προηγούμενη αγωνιστική, ο ίδιος ο Giannis δήλωσε ότι δεν είναι ακόμα στο επίπεδο του Lebron. Ορίστε και η τάπα που σκάει ο LeBron στον Giannis υπενθυμίζοντας σε όλους ποιος είναι ο Βασιλιάς.

@QuintomScenario καθαρισε λιγο την κατασταση γιατι βαριεμαι να γραφω εκθεσεις για τον φλοπ

Αυτη τη στιγμη οι top-tier αθλητες ειναι οι LeBron, Steph, KD, Russ, Harden.
Απο τους αμεσως επομενους (Lillard, PG, Irving κλπ), μονο ο Γιαννης εχει το potential να παει στο πανω σκαλι και να ξεπερασει καποιους εκ των κορυφαιων.
Οι φασεις μετα τις χαμενες του βολες ειναι βγαλμενες απο μυθικα ματς του ΝΒΑ, και δειχνει εγωισμο σαν αυτο που πραγματικα τεραστιοι αθλητες ειχαν.

Και βεβαια ειναι εξαιρετικος και στις 2 ακρες του παρκε.

2 Likes

Το πιο αστείο βέβαια είναι πως αν ο Lebron είχε κάνει κλέψιμο σαν αυτό του Gianni στο τέλος όλοι θα φώναζαν για φάουλ που δεν έδωσε, πόσο υπερεκτιμημένος είναι και λοιπές αηδίες.

Η τέταρτη περίοδος του Γιάννη χθες (σε back to back αγώνες) είναι η απόδειξη του πόσο έχει δουλέψει το παλικάρι. Αν δεν δούλευε νύχτα-μέρα το παιδί εδώ και 4 χρόνια, δεν θα είχε τόσο καθοριστική παρουσία χθες. Πραγματικά, αξίζει όλα τα καλά να τα βρει και εξελίσσεται σε αθλητή πρότυπο για τις νεότερους. Δεν περίμενα ποτέ πως θα έφτανε να έχει τόσο καθοριστική παρουσία σε ματς, τόσο νωρίς. Χρειάστηκε μόνο 3 χρόνια για να πάει από επίπεδο Α2 Ελλάδας σε επίπεδο ΝΒΑ potential MVP candidate. Αυτό δεν είναι τόσο δείγμα του ταλέντου του αλλά κυρίως δείγμα της δουλειάς που έχει ρίξει αυτά τα χρόνια.

Κατά τα άλλα, ξέρω πως οι GSW θα βρουν τον ρυθμό τους σύντομα αλλά νομίζω πως πάλι μόνο οι Cavs και οι Spurs μπορούν να τους κοντράρουν φέτος. Μια από τις OKC, Houston, Clippers θα ξεφουσκώσουν και από τις 3 μόνο οι OKC έχουν τους παίκτες για να αντέξουν σε 7 παιχνίδια αλλά χρειάζονται χρόνο για να δέσουν. Από την άλλη, όταν επιστρέψει ο Isaiah Thomas οι Cavs θα γίνουν πολύ πιο δυνατοί από πέρσι. Αν ο Rose είναι η αλλαγή του Thomas, τότε οι αντίπαλοι δεν θα μπορούν να χαλαρώσουν στο PG ούτε για 5 λεπτά. Η 2η ομάδα θα έχει Rose και JR Smith και θα ήταν η 1η πεντάδα σε πολλές από τις ομάδες της λίγκας.

Εγώ θεωρώ το Houston πολύ πιο ισορροπημένη ομάδα από OKC. Όταν θα επανέλθει ο CP3 θα φέρνουν από τον πάγκο τον Gordon, έχουν στο 5 ένα από τους πιο βελτιωμένους παίκτες στο ΝΒΑ, τον Capela, έχουν τον Nene στον πάγκο και έχουν και χημεία μιας και έκαναν λίγες προσθήκες σε σχέση με πέρυσι.
Tους Clippers δεν τους θεωρώ καν contenders.

Having that said, δε νομίζω πως οι GSW θα κινδυνέψουν από κανέναν, εκτός αν διασταυρωθούν με τον Πόποβιτς.

1 Like

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη το πώς ο CP3 θα δέσει με τους υπόλοιπους. Αυτή συγκεκριμένα την μεταγραφή δεν την έχω καταλάβει και για αυτό βάζω Clippers<Houston<OKC<<SA<GSW. Αλλά γενικά συμφωνούμε. Μόνο ο Πόποβιτς μπορεί να σταματήσει τους GSW από την πορεία τους προς τα ΝΒΑ Finals (και οι Grizzlies αν βγουν 8οι :smile: )

1 Like

Δε μας ενδιαφερει ο Λεμπρον, με τη μια να υπερασπιστουν την τιμη του υπερεκτιμημενου οι μπρονσεξουαλς μονο και μονο επειδη ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΕΦΕΡΑ, φαντασου δηλαδη :joy: Αστους να λενε.

Για τον Γιανναρο, κι ας λενε οτι ειναι νωρις, εχουν ηδη γραφτει πολλα ενδιαφεροντα αρθρα, οπως αυτο που τον περιγραφει ως true unicorn, δηλαδη ως κατι που δεν εχουμε ξαναδει ποτε πριν: http://www.businessinsider.com/durant-westbrook-giannis-nba-unicorns-2017-1

Το εκπληκτικο ειναι οτι για τον Γιαννη ειναι νωρις και καλα, αλλα για τον υπερεκτιμημενο ειχαν αρχισει τις συγκρισεις με Τζορνταν πριν καν παρει το οποιοδηποτε πρωταθλημα. Ας μεινει στην ιστορια ως ο καλυτερος παικτης με πανω απο 5 ηττες σε τελικους, δικαιο θα ειναι.

1 Like

Η Γιουβεντους του NBA.

https://www.youtube.com/watch?v=unAstNl-vBY

$9,259,259 θα βγάλει φέτος, όχι κι άσχημα.

o giannis συνεχίζει, οι αναλύσεις βάση αριθμών είναι λίγο λάθος τόσο νωρίς, και οι διαιτητές προστατεύουν το νέο πρόσωπο της λίγκας(το σπρώξιμο που κάνει όταν έχει την μπάλα με τα δυο χέρια κοντά στο καλάθι και τα βήματα-οχι στο euro step) σφυρίζονται σπάνια, αλλά ο πούστης είναι απόλαυση ακόμη και με τους χόρνετς που τον έπαιξαν την καλύτερη άμυνα απο τις 4 μέχρι τώρα.
Βέβαια τίποτα απο τα απο πάνω δεν έχει μεγάλη σημασία όταν βλέπεις το απο κάτω.

5 Likes

Εντυπωσιακά κακοί οι Cavs ως τώρα. Πρόβλημα… παντού!! Επιμένουν σε σχήμα με Love σεντερ και μοναδικό ψηλό (και ας ξεκινάει ο Thompson στα τελευταία) με την άμυνα τους να μπάζει από παντού. Wade σέρνεται κανονικά και έχει γίνει σαν τον… Terry στους Bucks ένα πράγμα. Παραδόξως ο Rose δεν τα πάει και άσχημα όπως και ο Green σε αντίθεση με Crowder. Shumpert φαντάζομαι ο μοναδικός λόγος που είναι ακόμα στην ομάδα είναι επειδή δεν μπορούν να ξεφορτωθούν το συμβόλαιο του.

O Love θα έπρεπε να φύγει από την ομάδα από την δεύτερη χρονιά του. Δεν βρήκε ποτέ χημεία στη ομάδα και τώρα που τον έβαλαν σεντερ το πρόβλημα είναι 10 φορές μεγαλύτερο. Αμφιβάλω αν η επιστροφή Thomas λύσει πολλά προβλήματα, προβλέπω σημαντικές αλλαγές mid season.

Έκπληξη της χρονιάς οι Clippers ως τώρα. Ούτε που έχει φανεί η αποχώρηση Paul και μου φαίνεται στο τέλος θα αναρωτιόμαστε ποιος είναι ο κερδισμένος της αλλαγής Beverly/Paul.

Θεωρώ τους Oklahoma City Thunder ως ένα από τα 3-4 φαβορί για δαχτυλίδι φέτος. Έχουν 3 υπερπαίχτες στο ρόστερ (Russell Westbrook, Paul George, Carmelo Anthony) και είναι απόλαυση να τους παρακολουθείς.

Ο Wade θεωρώ δεδομένο πως θα ανέβει. Γενικά, όλη η ομάδα θα ανέβει, έχουν ένα εντελώς νέο ροστερ και πειραματίζονται. Όταν σοβαρευτούν θα κάνουν σερί και θα είναι στη δυάδα της Ανατολής.

Αυτός που είναι τραγικός πάντως είναι ο JR.
Για τον Love δε μπορώ να καταλάβω από την πρώτη στιγμή γιατί δέχεται τόση κριτική. Προφανώς δεν είναι θέμα απόδοσης ΤΟΥ η άμυνα που μπάζει με αυτόν στο 5. Αλλά δε νομίζω να υπάρχουν τόσα πολλά 4αρια που να μπορούσαν να πάρουν με εξαιρετικό τρίποντο και ριμπάουντ. Άλλωστε αυτό το πλάτος που δίνει στην επίθεση των Cavs είναι και ο λόγος που αξιοποιούνται οι διεισδύσεις του Rose (όπως και του LeBron τα προηγούμενα χρόνια, όπως ίσως και του Wade αργότερα στη σεζόν).
Για μένα παραμένει εξαιρετικός παίκτης και αν χρησιμοποιείται σωστά δίνει πλουραλισμό στην επίθεση των Cavs. Δεν έχουν δα και τόσους σουτέρ που να τους περισσεύει.

Wade αντιμετωπίζει ίδιο πρόβλημα με τους Bulls, δεν μπορεί να παίξει σε 5αδα που έχει 2 guards χωρίς σουτ. Πέρυσι ήταν με Rondo φέτος είναι με Rose. Ειδικά με Rose δεν βγαίνει το σχήμα αφού κάνουν τα ίδια πράγματα στο γήπεδο. Εντύπωση μου έκανε που δεν τον δοκίμασαν στο 1 όταν έλειψε για μερικά ματς ο Rose. Σίγουρα θα ανέβει κάποια στιγμή, δηλαδή έλεος δεν γίνεται να είναι τόσο λάσπη, απλά δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει στα δύσκολα.

Love είναι εξαιρετικός παίκτης αλλά δεν ταιριάζει καθόλου, μα καθόλου στους Cavs, ποτέ δεν κόλλησε. Γενικά οι ομάδες του Lebron παίζουν με χαμηλά σχήματα με ένα κλασικό ψηλό και αυτός ΔΕΝ μπορεί να είναι ο Love. Στην επίθεση μπορούν να βρουν λύσεις, αλλά στην άμυνα και ειδικά όταν δεν έχεις και την καλύτερη περιφερειακή άμυνα θέλεις καλύτερο rim protector.

Giannis απλα ισοπεδωνει το συμπαν φετος. Πηραν και Bledsoe τα ελαφια, πιστευω μπορουν να τα πανε καλα στην Ανατολη φετος. Αν αυτος ο παικτης με την καυλα και την θεληση για διακριση που εχει, και με το ταλεντο φυσικα που εχει, ειχε συμπαικτη αλλον εναν all star, θα πηγαινε για τελικο Ανατολης το Milwaukee. Σχεδον σαν παραμυθι η ιστορια του, τον χαιρομαι πραγματικα παρα πολυ τα τελευταια 5 χρονια. Τετοια μερα το 2012 μπορει και να εβλεπε στην τηλεοραση καναν Λεμπρον και να τον θαυμαζε, και προχθες του μοιραζε τις ταπες λες και ηταν λουκουμακια. Σημερα νικη μεσα στο Σαν Αντονιο, με 2 καρφωματα απο διαγωνισμο σε all star.

6 Likes