Nba

Το ότι το ΝΒΑ πάει από το κακό στο χειρότερο το ξέρουμε.Για αυτό άλλωστε όλοι έψαχναν να βρουν ντε και καλά έναν παίκτη και να χτίσουν έναν ανύπαρκτο μύθο γύρω του προκειμένου να συνεχισει να πουλάει το φρανσαιζ.Και ο κλήρος έπεσε στον φλοπ.Τη μεγαλύτερη μπασκετική απάτη όλων των εποχών.

2 Likes

Καποια πραγματακια οντως για το ΝΒΑ, γιατι πολλες υποθεσεις κανεις.

  1. Για τη φαση με τον Αντετονκουνμπο δε χρειαζεται να κανουμε αναλυση. Πατησε τη γραμμη, και αρα ο αγωνας επρεπε να ειχε παει σε παραταση (εκτος αν ευστοχουσε ο Westbrook απο το κεντρο του γηπεδου στα 3 δευτερολεπτα που θα απεμεναν). Μεχρι να του χαρισουν βηματα περιπου 500 φορες (οσες δηλαδη εχουν χαρισει στον υπερεκτιμημενο), δε χρειαζεται να υπερβαλλουμε. Τετοιες φασεις συμβαινουν σε πολλους παικτες, μερικες φορες ακομα και στους πιο δευτερους.

  2. Καταπληκτικο το οτι κι εσυ και η gazzetta κανατε ανταποκριση των τελευταιων 30 δευτερολεπτων του αγωνα με τους Warriors και αναφερετε ΤΡΙΑ (3) φαουλ του Ντουραντ στον υπερεκτιμημενο… αλλα το αγαπημενο μου ειναι που τα δυο φαουλ ειναι στα 27" και μετα στα 25.6" πριν τη ληξη του αγωνα, δηλαδη στην ιδια φαση. Πλεον το flopping του γελοιου εχει φτασει σε τετοια επιπεδα που απλα το αντιμετωπιζουμε ως κατι φυσιολογικο και βλεπουμε μονο τι κανει ο αμυντικος πανω του. Ειναι λιγο στεναχωρο που οι Warriors κερδισαν αυτον τον αγωνα με 2 περιεργες φασεις προς το τελος, αλλα δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο το να βλεπω τον LeFlop να κλαιγεται για αδικια απο διαιτησια.

  3. Αυτο ειναι οντως το μεγαλειο του LeFlop. Να τον επεφημουν οι θαυμαστες του επειδη εκανε επαναφορα με την πλατη του Giannis. Κινηση που αφενος εχουν κανει δεκαδες παικτες στο παρελθον, αφετερου δειχνει το “τεραστιο μπασκετικο του IQ”. Καταλαβα τωρα τι εννοουν οι fanboys οταν λενε αυτη τη φραση. Βλεπουν ο Jason Kidd, ο Jason Williams κι ο Steve Nash σχολια για το IQ του LeFlop και γελανε μεχρι και τα μουστακια τους.

  4. Δεν συμπαθω ιδιαιτερα τους Rockets και τον Harden (ουτε τους αντιπαθω ομως, ειδικα φετος που παιζουν πολυ πιο ωραιο μπασκετ απο το isolation game των προηγουμενων χρονων) αλλα καλως ή κακως ηταν υπερβολικα τα 2 επιθετικα φαουλ που εδωσαν στον Harden, και πολυ φτηνος τροπος να χασουν απο τους Celtics, ανεξαρτητα απο την καταπληκτικη επαναφορα των Celtics απο το -26. Αυτο που μου αρεσει παντως ειναι που εισαι συνεπης, καθως στην προσπαθεια σου να μας πεις τι πρεπει να λεμε και πως πρεπει να αντιδραμε για τα δρωμενα, πρωτον μας λες οτι αδικουμε τον βασιλια της σκονης επειδη δεν κραζουμε αλλους που ετυχε να ευνοηθουν σε μια φαση (!), μετα μας λες οτι αδικηθηκε κι ο φουκαρας ο ΛεΦλοπ (!!), και στο τελος μας λες οτι δεν πρεπει να κλαιγεται ο Χαρντεν για τη διαιτησια (!!!) :joy:

  5. Ο Steph Curry μπορει να ειναι ο 2ος καλυτερος, πισω απο τον Durant οντως. Αλλα μπορει και να ειναι πρωτος, ειναι πολυ κοντα αυτοι οι δυο στο ποσο εντυπωσιακοι ειναι, ο καθενας με τον δικο του τροπο. Λιγο πιο πισω απο αυτους ο Kobe, μετα ο Westbrook και μετα ειναι derby μεταξυ LeFlop και Steve Nash.

3 Likes
1 Like

Να πούμε έστω και με καθυστέρηση λίγων ημερών χρόνια πολλά στον καλύτερο μπασκετμπολίστα όλων των εποχών που έκλεισε τα 33. Συνέχισε να γλεντάς Βασιλιά και να είσαι ο μοναδικός λόγος ενασχόλησης με το ΝΒΑ για εκατομμύρια φουκαροhaters σου.

Ενα δωρο για τον φιλο σου, μηπως και στπυς επομενους τελικους δεν πνιγει:

4 Likes

Μαλιστα… αρα λοιπον ο Irving δεν ηθελε καν να φυγει αρχικα. Ελπιζουμε τον Απριλιο/Μαιο να βγει νικητης απεναντι στον υπερεκτιμημενο, στον οποιο εχει ηδη χαρισει ενα πρωταθλημα, και να μην του χαρισει κι αλλο :sunglasses:

1 Like

Αυτό πως ακριβώς παρουσιάζεται ως νέο; Ήταν γνωστό από την αρχή πως ο Irving πήγαινε από νωρίς σε ανταλλαγή με Paul George αλλά το deal χάλασε στα draft picks. Αυτό που τώρα ισχυρίζεται ο Irving είναι πως ο Lebron ζήτησε να παραχωρηθεί ο Irving. Ωστόσο ο ίδιος ζήτησε ανταλλαγή μόνο όταν ο Lebron αρνήθηκε να δεσμευτεί ότι θα συνεχίζει στους Cavs μετά από αυτή την σεζόν και δεν ήθελε να μείνει σε μια ομάδα γερασμένη χωρίς πολλές προοπτικές. Αυτά τα reports υπάρχουν πριν καν αρχίσει η σεζόν όμως

Το διαβασες το αρθρο ή τζαμπα μιλαμε τωρα?

Δεν ξερω τι ακριβως inside info ειχες εσυ και δεν τα μοιραστηκες μαζι μας, αλλα εδω και μισο χρονο ειχε βουιξει ο κοσμος πως ο Irving ηθελε ανταλλαγη και δεν ηταν ευτυχισμενος να παιζει μαζι με τον Λεμπρον. Ηταν το στορι του καλοκαιριου, και μαλιστα στο αποπανω αρθρο γραφει πως ο ιδιος ο Irving βγηκε μολις ΤΩΡΑ που εγιναν γνωστες οι λεπτομερειες (οτι δηλαδη ο Irving ηθελε να ΜΕΙΝΕΙ, και πως οι Cavaliers κοιτουσαν να τον πουλησουν, και πως αυτος δεν ειχε λογο οσον αφορα τα trades, αλλα ολα διαχειριστηκαν απο την ομαδα και τους ατζεντηδες) και ειπε πως δεν τον ενοιαζε ολους αυτους τους μηνες το τι ειχε περασει εξω ως ιστορια, απο τη στιγμη που ο ιδιος και η ομαδα του ηξεραν την αληθεια.

TLDR; Οι Cavaliers εδιωξαν τον Irving, υπο την αιγιδα του προηγουμενου μανατζερ και του Λεμπρον, δεν εφυγε ο Irving απο μονος του.

Το story με Irving άρχισε με το που έφυγε από την ομάδα ο manager των cavs David Griffin. Μόλις είχε αποτύχει το trade με George και ο Lebron είχε αρνηθεί να δεσμευτεί με την ομάδα πέρα από την φετινή σεζόν. Αυτό ήταν το story του καλοκαιριού. Μετά από τα συνεχή fail των Cavs βγήκε ο Irving και είπε θέλει να φύγει και έδωσε μάλιστα και λίστα με ομάδες που θέλει να πάει.

Βέβαια εγώ τόνισα και το γεγονός ότι ο ρέφερι ήταν ακριβώς δίπλα στη φάση που πάτησε τη γραμμή ο Αντετοκούνμπο χωρίς να δείξει κάτι. Anyway δεν θα σταθούμε εκεί. Θα σταθώ όμως στο γεγονός ότι πετάς αυθαίρετα νούμερα (500 φορές έχει κάνει βήματα ο Λεμπρόν και του τα έχουν χαρίσει όπως λες).

Εμένα δεν μου αρέσει να μιλάω αυθαίρετα και θα σου μιλήσω με βίντεο. Επειδή κατηγορείς το Λεμπρόν για βήματα αλλά στην πραγματικότητα άλλοι παίχτες είναι αυτοί που κάνουν τα βήματα.

Αν χτυπήσεις στο youtube τη φράση “ΝΒΑ double dribble” το πρώτο βιντέακι που σου βγάζει μάντεψε ποιος παίκτης είναι. Μα τι έκπληξις… είναι ο Steph Curry. O βασιλιάς της διπλής τρίπλας όπως γράφει και ένα high rated comment. Πάμε να δούμε το βίντεο διότι πέσαμε από τα σύννεφα!

Στη συνέχεια της φάσης o Curry βάζει το καλάθι απέναντι στο LeBron αφού προηγουμένως όμως έχει κάνει διπλή τρίπλα.

Πάμε να δούμε τώρα κι ένα άλλο βίντεο 4,5 λεπτών με τα βήματα που έχουν κάνει διάφοροι παίχτες στο ΝΒΑ. Το βίντεο ξεκινάει με το Νοβίτσκι και στη συνέχεια στο 0:44 έχουμε (ποιον άλλον) το Steph Curry. Λοιπόν ο Στεφανάκος έχει πάρει τη μπάλα και κάνει 9 φορές βήματα. Δεν υπάρχει λέμε. Πήρε τη μπάλα και περπάταγε. Ίσως πήγε και σπίτι του. Επαναλαμβάνω: 9 φορές !!! Πάμε να το δούμε:

Ναι φυσικά είναι και ο Λεμπρόν στο βίντεο αλλά τουλάχιστον δεν έκανε 9 φορές βήματα και οι διαιτητές να μην βλέπουν τίποτα.

Το ΝΒΑ έβγαλε επίσημο έγγραφο με τα 3 φάουλ που έγιναν στο ΛεΜπρόν αφού μελέτησε τις φάσεις. Εγώ απλά έδωσα το λινκ από το gazzetta γιατί εκεί πέρα διάβασα την είδηση. Θα μπορούσα να είχα δώσει λινκ από το sport24 πχ. Δεν έχει σημασία. Το gazzetta απλώς έγραψε στα ελληνικά την απόφαση που κοινοποίησε το NBA.

Αυτό είναι το πρόβλημα με σένα. Ότι δεν σχολιάζεις αντικειμενικά τις φάσεις αλλά σχολιάζεις ανάλογα με το αν συμπαθείς ή όχι τον παίχτη. Προσπάθησε να φανταστείς τι θα έλεγες στη φάση με την επαναφορά του Λεμπρόν στην πλάτη του Giannis. Δηλαδή αν ο Γιάννης είχε χρησιμοποιήσει την πλάτη του Λεμπρόν για επαναφορά και στο καπάκι έβαζε το τρίποντο. Θα έλεγες παιδιά τον ξεφτίλισε τον υπερεκτιμημένο. Τώρα όμως που έγινε ανάποδα μιλάς για φάσεις που έχουν συμβεί δεκάδες φορές. Εγώ για αυτό το λόγο ανέβασα το βιντεάκι αυτό. Όχι για να δείξω το μπασκετικό ΙQ του LeBron. Αλλά για να σου δείξω ότι δεν πιάνεσαι με τίποτα.

Πάλι καλά που βάζεις το LeBron στους 5-6 καλύτερους. Kάτι είναι και αυτό!

Α και όσον αφορά το Χάρντεν, να πούμε ότι άλλο πράγμα είναι το διαμαρτύρομαι για τη διαιτησία και άλλο το κλαίγομαι για τη διαιτησία. Στην περίπτωση Χάρντεν (που του έφταιγαν οι 2 διαιτητές) είχαμε το δεύτερο. Το έχουμε δει και στο ποδόσφαιρο αυτό. Άλλο πράγμα να πεις ότι αδικήθηκες γιατί το γκολ που έφαγες ήταν οφσάιντ και άλλο να σου φταίνε το γρασίδι, τα ball boys και διάφορες τέτοιες δικαιολογίες που ακούμε κατά καιρούς.

Nba vote

Πολύ όμορφη πεντάδα έχει η Ανατολή για την ώρα. Πέρσι που δεν είχαν ψηλούς ήταν αδύνατον να γίνει ενδιαφέρον το αδιάφορο ματς. Ο KAT έπαιζε μόνος του μέσα στις ρακέτες.

Btw, πώς έγινε ο DeRozan τόσο καλός στο τρίποντο ξαφνικά στα 28 του; Υπνοθεραπεία έκανε; Κάτι τέτοιες βελτιώσεις είναι η αιτία που δεν αγχώνομαι τόσο πολύ που ο Αντετοκούνμπο δεν έχει καλό τρίποντο. Το skill αυτό λένε πως αναπτύσσεται και σε μεγαλύτερη ηλικία, οπότε ίσως κάτι να ξέρουν όσοι το λένε.

εχω καταλαβει λαθος; ενας δεν ηταν που θα εβγαινει απο καθε περιφερεια και μετα θα διαλεγε ομαδα;

ή βγαινει πενταδα και ο πρωτος μετα διαλεγει παγκο;

Δεν εχω καταλαβει γιατι γενικα μερικοι σε αυτο το φορουμ νομιζετε οτι εχετε το δικαιωμα να αποφασιζετε για τους αλλους τι εννοουν και τι πιστευουν με αυτα που γραφουν, αλλα αρχιζει και γινεται συχνο φαινομενο, και μου προκαλει ενα αλφα ενδιαφερον. Παμε να ξεκαθαριζουμε καποια πραγματα ομως.

  1. Ο Λεμπρον ΘΑ ΗΘΕΛΕ να εχει κανει μονο 500 φορες βηματα. Με δεδομενο οτι κανει βηματα μερικες φορες σε καθε παιχνιδι, και εχοντας παιξει σε πανω απο 1000 παιχνιδια κανονικης σεζον και αλλα 200 στα playoffs, καταλαβαινεις οτι το νουμερο ειναι σιγουρα πανω απο 2000 φορες που εχει κανει βηματα στην καριερα του. Εκτος αν αμφιβαλλεις το οτι κανει 3 βηματα σε τουλαχιστον καποια απο τα drives που κανει σε καθε παιχνιδι, οποτε μετα παμε σε διαφωνια σχετικη με το αν προκειται για οφθαλμολογικο προβλημα ή αρνηση.

  2. Παλι καλα που δε μιλας αυθαιρετα αλλα μιλας με βιντεο, και συγκεκριμενα βιντεο που δειχνουν αλλους παικτες να κανουν βηματα :joy: :joy: :joy: :joy: Δηλαδη αν κανει ας πουμε ο Steph Curry βηματα, απαγορευεται να κανουν κι αλλοι. Καταπληκτικη λογικη. ΚΛΑΙΩ εντωμεταξυ με τη φαση που λες οτι κανει 9 βηματα και λες “ισως να πηγε και σπιτι του”. Και μιλας για μια φαση που κανει 9 βηματα λογω του οτι δεν κραταει το ενα ποδι σταθερο, και ειναι ΑΚΛΟΝΗΤΟΣ στη θεση του καθολη τη διαρκεια. Κοινως, δεν κερδιζει κανενα πλεονεκτημα κατα τη φαση στην οποια κανει βηματα.

  3. Το γνωριζω πως το ΝΒΑ εβγαλε ανακοινωση για τα “τρια” φαουλ του Ντουραντ στον Λεμπρον, μονο που τα δυο απο αυτα ειναι στην ιδια φαση. Και το ΝΒΑ επισης ξεχασε να μας δειξει τις δυο προηγουμενες φασεις, στις οποιες ο ΛεΦλοπ σωριαζεται στο εδαφος λες και τον πυροβολησε sniper.

  4. Τα υποθετικα επιχειρηματα τυπου “αν το εκανε ο Giannis θα ελεγες αυτο κι εκεινο” αστα για αλλους. Πρωτον, γιατι δε θα ελεγα για κανενα λογο οτι ενας παικτης “ξεφτιλισε” καποιον επειδη επαιξε με την πλατη του στην επαναφορα, και δευτερον, γιατι απλα ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ. Δε θυμαμαι μαλιστα να εχω σχολιασει αρνητικα τον ΛεΦλοπ και να λεω πως τον ξεφτιλισε ο ενας κι ο αλλος, ουτε θυμαμαι να εχω προσπαθησει να τον μειωσω ως παικτη. Ειναι ενας καταπληκτικος παικτης, μεσα στους 10 καλυτερους ολων των εποχων μαλλον, και απο τους τοπ παικτες των τελευταιων χρονων. Και αν εκανα αυτο που λες, τοτε θα ελεγα οτι καλα να παθει ο Χαρντεν, μιας και δεν τον πολυσυμπαθω. Δεν ειπα αυτο ομως. Ισα ισα που εγραψα μια ολοκληρη παραγραφο για να πω πως αδικηθηκε ο Χαρντεν και οι Ροκετς. Δηλαδη WTF ρε μαν. Αν αδικηθει ο ΛεΦλοπ ποτε στην καριερα του, θα το πω, οπως το ειπα και για τα 2 φαουλ που του εκανε ο Ντουραντ. ΜΕχρι στιγμης, τις 9 απο τις 10 φορες που υπαρχει καποια αδικια σχετικη με τον Λεμπρον (βηματα, φαουλ, φλοπ, επιθετικο κτλ), ειναι υπερ του, οποτε συγγνωμη που δε θα κλαψω για τη 1 φορα που αδικειται ο αγαπημενος σου.

  5. Σε ενοχλει που τον θεωρω στους 5-6 καλυτερους των τελευταιων 15 χρονων κι οχι ΤΟΝ καλυτερο? Αυτο το προβλημα εχετε οι bronsexuals, οτι δε μπορειτε να καταλαβετε το πως γινεται καποιος να προτιμαει αλλο στυλ μπασκετ. Αν προσεξες, ουτε τον Allen Iverson εβαλα στις κορυφες. Γιατι δυστυχως ή ευτυχως δε μου αρεσε πολυ σαν παικτης, κι ας γεμιζε κι αυτος τη στατιστικη μεχρι αηδιας. Οι κινησεις του ΛεΦλοπ μου φαινονται πλαστικες, το οτι βασιζεται περισσοτερο στη δυναμη του και στα μπρατσα του δε με τρελαινει κι ιδιαιτερα, ενω ακομα και το στυλ του οταν σουταρει ειτε στο παιχνιδι ειτε ελευθερες βολες, δε μου αρεσει. Δικαιωμα μου ειναι. Αντιθετα οταν κανει airball σε βολες, ομολογω οτι το απολαμβανω, ειναι καταπληκτικος.

  6. Τελος, αν θελεις να ακολουθησεις τη συμβουλη που μου εδωσες, τοτε να σκεφτεις ποσο αστειο ειναι να κραζεις τον Χαρντεν για κλαμα περι διαιτησιας, ενω ταυτοχρονα να μη βλεπεις τιποτα στραβο στον ΛεΦλοπ και τη συμπεριφορα του, ο οποιος κλαιγεται σχεδον σε ΚΑΘΕ ΜΑΤΣ στο οποιο η ομαδα του χανει. Τουλαχιστον ο Χαρντεν το εκανε 2-3 φορες, οχι δεκαδες.

2 Likes

Double post γιατι μπορω:

Μετα απο τραυματισμο που τον εκανε να χασει 10 παιχνιδια, ο Καρι εχει επιστρεψει αφηνιασμενος. Αυτα που εχει κανει στα τελευταια 4 του παιχνιδια ειναι απλα για να τα χαζευει κανεις. Χθες εβαλε 45 ποντους σε 29 λεπτα ο αθεοφοβος.

2 Likes
1 Like

ο δεύτερος καλύτερος dunker που έχουμε δει την τελευταία 15ετία

Α και σε εψαχνα, πες μας λιγο το επι μερους σκορ Ντουραντ - Λεμπρον, νομιζω το παρακολουθουσες? Που βρισκομαστε αυτην τη στιγμη?

1 Like

19-11 χανει το φιδι που κατεστρεψε το ΝΒΑ.

Ναι…αυτον περίμενε

1 Like