Nba

Ωραιο αρθρο αν και oneman.gr
Λατρευουμε γενικα Κλεη

1 Like

Χθες βράδυ την έβγαλα στο πατρικό και είδα Wolves/Warriors live.

Συμπέρασμα: Την έχει δει lebron o KD? Μπουκάρει και όποιον πάρει ο χάρος, μόνο που σε αντίθεση με τον Λεμπρόν,δεν τα βάζει.

Ναι αυτο το 56% στα διποντα του Durant, ωχρια μπροστα στο 60% του Λεφλοπ, πραγματικα απαραδεκτος μιμητης τελικα. Παλι καλα που εχει 44% στα τριποντα και 89% στις βολες απεναντι στα αντιστοιχα 37% και 73% του Λεφλοπ, και μπορει να καλυπτει τις αδυναμιες του.

2 Likes

Τα νούμερα λένε εν μέρει την αλήθεια.
Δίποντα δεν είναι μόνο οι διεισδύσεις, είναι και τα σουτ.
Ο KD σε αυτό το παιχνίδι στις διεισδύσεις σε οργανωμένη επίθεση βάραγε στο γάμο του καραγκιόζη. Κάποια στιγμή στην αρχή του αγώνα είχε 2 στα 11 και προς το τέλος του αγώνα 11 στα 30.

Φαντάσου να ήμουν και κανας φαν του Λεμπρόν τι θα μου έσερνες.

Εκατσες σε κακο ματς μαλλον, γενικα το εχει ο KD το ντραιβ δεν το κανει μονο τωρα, απλα σε αντιθεση με τον Λεμπρον δεν ειναι τοσο κτηνος οποτε πιο πολυ βασιζεται στην ταχυτητα του παρα στο να απορροφα τις επαφες. Γενικα δεν μπορεις να πεις οτι κανει καταχρηση προσπαθειων παντως, μαλλον εκατσες σε κακο ματς οπως ελεγα.

2 Likes

Φάση για σακτιν α φουλ.

Ακριβώς αυτό λέω

Κ κατά διαφορετικό

Ωραία λοιπόν. CAVALIERS - BUCKS 124 - 117

Νικητής στη μονομαχία LeBron - Giannis είναι ο LeBron.

LeBron: 40 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο
Γιάννης: 37 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλεψίμο

Tα λέει όλα το contra, δεν χρειάζεται να προσθέσουμε εμείς κάτι. Άλλωστε το έχεις γράψει κι εσύ σε παλιότερο σου post ότι ο Λεμπρόν είναι ο κορυφαίος εν ενεργεία αθλητής.

Πάμε να δούμε και αυτό:

Πραγματοποιώντας ακόμα μία εξωγήινη εμφάνιση σε μεγάλο παιχνίδι, ο LeBron James έδειξε ότι παραμένει κυρίαρχος στην Ανατολή.

LeBron είναι αυτό που λέμε second to none. O Steph Curry έρχεται δεύτερος, τι να κάνουμε τώρα.

Προφανώς είναι καλύτερος του Γιάννη, του Curry ακόμα και του KD ή του Harden αυτή τη στιγμή. Είναι άλλωστε 34. Έχει δηλαδή καταγράψει μία πορεία που ο Γιάννης τώρα ξεκινάει. Για μένα ναι, είναι ο κορυφαίος εν ενεργεία.

Η διαφωνία μου είναι πως ενώ έχει υπάρξει σε εξαιρετικές ομάδες (από τότε που έφυγε από τους Cavs μέχρι και πέρυσι δηλαδή) κέρδισε ελάχιστα. Και αυτό είτε γιατί βρέθηκε απέναντι σε καλύτερες ομάδες (βλ. πέρυσι) είτε γιατί έχασε τίτλους που άλλοι μεγάλοι αθλητές δε θα τους έχαναν ποτέ.

Τα στατιστικά από μόνα τους προσωπικά δε μου λένε κάτι. Ο stuperman προχθές έκανε το 30/30+. Mπήκε το όνομα του πλάι στου Kareem και του Moses. Λέει κάτι;

Αν η συζήτηση είναι για τον κορυφαίο εν ενεργεία, νομίζω λίγοι θα διαφωνήσουν. Ίσως σε 4-5 χρόνια να συγκρίνεται μαζί του ο KD, ο Westbrook ή ο Curry, ίσως όχι.

Αν η συζήτηση είναι για τον κορυφαίο όλων, έχω πολλές ενστάσεις, όπως είχα και για τον Kobe που στα ντουζένια του συγκρίνονταν αυτός με τον MJ (κέρδισε άλλωστε και 5 κούπες), αλλά μόλις αποσύρθηκε οι συγκρίσεις ξεχάστηκαν. Προφανώς μιλάμε για προσωπικές απόψεις, αλλά υπάρχουν αθλητές σαν τον Chamberlein, τον Russell, ακόμα-ακόμα τον Duncan και τον Shaq που πιο εύκολα θα ήταν υποψήφιοι για κορυφαίοι όλων. Ή αν μιλάμε για περιφερειακούς, Magic, Bird, Κobe κοκ…

Επίσης, στατιστικά νομίζω πως ο Westbrook είναι κορυφαίος. Ακόμα και φέτος όμως που έχει αξιόλογους συμπαίκτες κανείς δεν τον θεωρεί contender.
Είναι εντελώς διαφορετικό το “κάνω 50 triple-double το χρόνο” ή “δίνω 10 ασίστ σε ένα δεκάλεπτο” από το κερδίζω τίτλους. Προφανώς είναι απόρροια πολλών παραγόντων το τελευταίο, αλλά ο LeBron δεν είναι στους αδικημένους παίκτες από άποψη ομάδων στις οποίες ήταν μέλος. Αδικημένος είναι ο brow λ.χ.

3 Likes

Περυσι KD > Lebron

1 Like

Το Portland φέτος είναι τουλάχιστον η έκπληξη της χρονιάς… Απίστευτο μπάσκετ, και μαζί με το Τορόντο είναι ίσως οι 2 πιο βελτιωμένες ομάδες.

Μακάρι να πάει καλά και στα πλει οφ (να μην πάθει Τορόντο δηλαδή) γιατί αυτός ο υποτιμημένος παικταράς ο Λιλαρντ το αξίζει όσο κανείς.

2 Likes

Φτάνουμε σιγά σιγά στα πλέηοφς και βλέπω ότι το Τορόντο μένει σταθερό στις αξίες του.

1 Like

Υπαρχει καποια σειρα ντοκυμαντερ που να παρουσιαζει παλιους παιχτες και ομαδες του nba? Περιπου στο υφος του footballs greatest.
Εχω ψαξει και παλιοτερα και δεν εχω βρει κατι

30 for 30 ισως

1 Like

Θα βάλω τους 76ers πιο πάνω κι από τους 2 ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τις 2-3 προηγούμενες σεζόν τους. Και παίζουν κι ωραίο μπάσκετ τα πιτσιρίκια ε…

Ειδική μνεία τέλος στους σχολιαστές των αγώνων των Cavs. Η βλακεία τους ξεπερνάει κ το κορυφαίο ελληνικό δίδυμο. Mute ή μουσική κατά την διάρκεια του αγώνα.

Τελος η σεζον για τον Kyrie Irving. Γιατι δεν εκπλησσομαι καθολου?

Γιατί είναι γραπτό ο καραγκιόζης να χαλάσει κιαλλο το ρεκόρ του στους τελικούς μπας και σταματήσουν να μας σπάνε τα παπαρια

2 Likes

[jpg]Σκοτ_Τένορμαν[/jpg]