Nba

Πριν 1-1.5 μήνα, όλοι έλεγαν με βάση το δύσκολο πρόγραμμα τους ότι δεν προλαβαίνουν τα Πλει Οφ.
Και από εκείνη ακριβώς τη στιγμή, κέρδισαν διαδοχικά Pelicans, Minesota, GSW, Utah, Wasinghton και αργότερα OKC, Houston. Οι περισσότεροι (πλην GSW, Houston) καίγονταν εκείνο το διάστημα.

Επίσης, ο Ποποβιτς κάνει το rotation με θρησκευτική ευλάβεια μέσα στη χρονιά, είτε καίγεται, είτε όχι με αποτέλεσμα πάντα στα Πλει Οφ να είναι μία ταχύτητα πάνω.

Προσωπικά, πάντα σε αυτή τη φάση -που ξεκινάει ουσιαστικά η σεζόν- σέβομαι απεριόριστα τις σοβαρές ομάδες με κανονικούς προπονητές που δε βασίζονται σε 1-2 σταρ. Και το Μαϊάμι είναι πολύ μέτριο φέτος από πλευράς ρόστερ, ο Σποέλστρα όμως παίρνει το 110% από όλους και τους έχω σαν δυνατό outsider. Έτσι έχω και τους Spurs.

Παρολα αυτά έχεις Πελικανς να σπάνε έδρα του εκπληκτικά καλού Πορτλαντ φέτος, και Μινεσότα να παίρνουν δύο παιχνίδια απέναντι στο διαστημικό Χιούστον, τη στιγμή που έχεις Σπερς να χάνουν με 4-1 από ένα Γκόλντεν Στεητ που μαστίζεται από τραυματισμούς και ανομοιογένεια.

Το Πορτλαντ το βλέπω λίγο σαν το Τορόντο της Δύσης. Μακάρι να διαψευστώ, γιατί το έχω ψηλά σαν ομάδα. Το Χιούστον το βλέπω να χάνει ματς καθαρά λόγο άγχους και πίεσης.

Επίσης δεν είπα ποτέ ότι οι Σπερς θα περάσουν, είπα πως αν ήμουν Κερ δε θα ήθελα αυτούς για αντιπάλους. Από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα, κάποιος έγραψε πως τους θεωρεί την πιο εύκολη ομάδα από τις 8

Ε καλα κι εσυ, δες ποιος το εγραψε :joy:.

1 Like

Η μεγαλη ενσταση μου ξεκιναει απο εδω καταρχας. Οι Warriors παλεψαν μια χαρα για την πρωτια, αλλα απλα ηταν αδυνατον να την κατακτησουν, λογω τραυματισμων. Μεχρι πριν περιπου ενα (ή ισως εναμιση?) μηνα ηταν πρωτοι, και στη συνεχεια τραυματιστηκαν ειτε διαδοχικα ειτε και ταυτοχρονα οι Kevin Durant, Steph Curry, Klay Thompson.

Ο Steph Curry εχει χασει 17 παιχνιδια (ρεκορ 6-10 οι Warriors) μεσα σε Μαρτιο και Απριλιο.
Ο Klay Thompson εχασε 8 παιχνιδια (ρεκορ 3-5 οι Warriors) μεσα στον Μαρτιο.
Ο Durant εχασε 6 παιχνιδια (ρεκορ 2-4 oι Warriors) μεσα στον Μαρτιο.

^Στα 5 απο τα παιχνιδια αυτα ελειπαν και οι 3 τους (ρεκορ 1-4 προφανως).
Σε 4 παιχνιδια του Μαρτιου ελειπε και ο Draymond Green ε.

Δεν υπηρχε κανενα σημειο στην σεζον στο οποιο οι Warriors και ο Kerr επελεξαν αντιπαλο ε. Η δευτερη θεση στην Δυση εχει κλειδωθει για την ομαδα τους εδω και περιπου ενα μηνα, μετα τις 4 ηττες που εκαναν στο πρωτο μισο του Μαρτιου (και απο τοτε εχουν κανει αλλες 6).

3 Likes

Ως προς τους Spurs, ας τονιστεί και πάλι πόση διαφορά έχουν τα playoffs από τη regular season. Δείτε τα στατιστικά κορυφαίων παικτών ανά τα χρόνια και θα καταλάβετε. Είναι άτοπο να γίνονται προβλέψεις με βάση το ποιος κέρδισε ποιον στη regular όπου πλέον η ξεκούραση παικτών έχει γίνει συνήθεια και είναι συχνό το φαινόμενο ομάδες να παρατάνε τα ματς.

Στα Playoff μετράει η εμπειρία και γι αυτό οι Spurs είναι λίγο πιο δύσκολος αντίπαλος για τους ταλαιπωρημένους Warriors. Οι Wolves με τα τεράστια σκαμπανεβάσματα που τους έφεραν από την τρίτη θέση στο να παλεύουν για την 8η και και οι Pelicans που έχουν αρκετό ταλέντο, αλλά ελάχιστη σκληράδα (συν τις πάντα αυξημένες πιθανότητες να τραυματιστεί το Φρύδι στο 5ο λεπτό ενός αγώνα ή/και ο Rondo να έχει ξυπνήσει στραβά) θα γύριζαν με ένα 4-0 (άντε 4-1 αν το GS επέλεγε να ξεκουραστεί σε κάποιο ματς). Με το San Antonio το 4-2 έχει αρκετές πιθανότητες να έρθει.

Ως προς τα υπόλοιπα ζευγάρια, στην Ανατολή κρίμα για τους Pacers πέσανε πάνω στους Cavs. Αν ο Oladipo πάντως παίξει σε επίπεδα regular season και πιάσει αξιοπρεπή στάνταρ ο Turner τότε μπορούν να τους δυσκολέψουν. Η Phila θεωρώ ότι έχει την ποιότητα (με υγιή Embiid) να περάσει το αξιόμαχο Miami με ένα 4-2. Bucks - Celtics, σόρι αλλά βλέπω στην καλύτερη να κάνει μία νίκη ο Γιάννης. Έχει πάρα πολλές αδυναμίες το Milwaukee ώστε να κοντράρει ακόμα και τους χωρίς Kyrie Celtics. Toronto - Washington θα πάει σε 7ο παιχνίδι.

Στη Δύση, πλήν του GS - San Antonio, το Houston θα περάσει με ένα 4-0 ή 4-1 τους άγουρους λύκους, το Portland - Νέα Ορλεάνη είναι λίγο αμφίρροπο και η OKC θα περάσει τη Utah που νομίζω έχει πιάσει ταβάνι.

2 Likes

Η εμπειρια μετραει σιγουρα περισσοτερο απο την εδρα στο ΝΒΑ. Δε λεει και πολλα το να εχεις ενα ματς περισσοτερο στο γηπεδο σου εκει. Αν ο αντιπαλος ειναι εμπειρος, σε καθαριζει σαν αυγο. Αλλα νομιζω οτι οι Γουορριορς ειναι πολυ καλυτεροι απο τους Σπερς σημερα και θα περασουν σχετικα ανετα. Και δεν ειναι και απειροι κιολας και οι ιδιοι.

Πάντως, σε καμία περίπτωση δεν είπα ούτε ότι οι Warriors διάλεξαν αντίπαλο (πως να το κάνουν άλλωστε, ούτε πρώτοι, ούτε τριτοι προλαβαιναν να βγουν) ούτε ότι θα…αποκλειστουν.
Έγραψα πως από τους αντιπάλους από το 3 και κάτω, η μεγαλύτερη παγίδα για αυτους είναι το Σαν Αντόνιο. Και δε βλέπω το πως οποιαδήποτε ομάδα θα διαλεγε αυτούς (η τη Βοστόνη στην Ανατολή) ομάδες συνόλου δηλαδή που δεν έχουν 1-2 πρώτα βιολιά (βλ. Πελικανς, Πορτλαντ κοκ) και μπορείς να προσαρμοστεις πάνω τους.

Επίσης, το Τορόντο φέτος το βλέπω να έχει αρκετά καλύτερη εικόνα από τα προηγούμενα χρόνια. Μέσα στη χρονιά τουλάχιστον έδειξε να θέλει να ξεφύγει από το μπάσκετ που οι Λοουρι και Ντεροζαν ήταν το Α και το Ω. Φέτος μου φάνηκαν πολύ πιο ισορροπημενοι, με την προσθήκη του Ιμπακα, με τον Βαλαντσιουνας να αξιοποιειται, με τους ρολιστες να έχουν πιο ενεργό ρόλο…

1 Like

Οτι για τους Καβς μπορω να φανταστω οτι εκατσαν και χανανε για να βγουνε τεταρτοι αλλα δεν εχω δει τα τελευταια τους ματς και δεν ξερω. Παντως ειναι μια ομαδα που αν τους αφαιρεσεις τον Λεμπρον θα εμενε ανετα εκτος πλευοφφ.

Απο οτι φαινεται ο Steph Curry θα χασει ολον τον πρωτο γυρο, οποτε μαλλον το παιρνω πισω το 4-0 που ειπα. Γενικα οσον αφορα τους Spurs δε συμφωνω παντως για φετος. Ολες οι τεραστιες ομαδες και δυναστειες φτανουν καποιο σημειο στο οποιο σταματανε να ειναι φοβητρα. Οπως πλεον κανενας δεν φοβαται την Manchester United μετα τον Alex Ferguson και ειναι μια ομαδα που μπορει να αποκλειστει απο οποιαδηποτε αλλη, ετσι και οι Spurs εκαναν τον κυκλο τους.

Ο Popovich ειναι τεραστιος προπονητης και δειχνει οτι μπορει να παρει ενα ματς με κατι τυχαιους που θα βγαλει απο το καπελο του εκει που δεν το περιμενεις, αλλα απο τη στιγμη που πλεον δεν αποτελουν τον κορμο της ομαδας οι Parker, Ginobili, Duncan, ο μονος τροπος να αποτελεσουν φοβητρο οι Spurs ειναι το να παιξει ο Leonard.

Σορρυ αλλα φετος νομιζω ειναι πιο επικινδυνη ομαδα οι Pelicans και ΙΣΩΣ και οι Wolves. Παντως επιλογη αντιπαλου δεν εκανε κανενας. Οι θεσεις 3-8 στη Δυση διαμορφωθηκαν κυριολεκτικα το τελευταιο βραδυ.

1 Like

Για να μην υπάρχει παρερμηνεία, για την Ανατολή το έγραψα. Για τη Δύση είπα πως δεν υπήρχε ενδιαφέρον για την πρωτιά (από ένα σημείο και έπειτα προφανώς). Στα υπόλοιπα δε διαφωνώ επί της ουσίας, αλλά προσωπικά στα Πλέι Οφ θα διάλεγα κάθε φορά τους φετινούς Μινεσότα που βγάζουν μία αίσθηση “η χρονιά πέτυχε” παρά τους μπαρουτοκαπνισμένους Σπερς. Το γιατί το έγραψα και το ανέλυσα, προφανώς η άποψη μου δεν είναι αυτή των περισσοτέρων, επόμενο είναι πολλοί να διαφωνούν.
Αυτό δε σημαίνει πως δε μου αρέσει η Μινεσότα σαν ομάδα ή project. Το αντίθετο, έγραψα άλλωστε πως ήταν από τις ομάδες που μου άρεσε να παρακολουθώ.

υγ: αν έπαιζε ο Leonard δε θα μιλούσαμε για το ποια ομάδα θα δυσκολέψει περισσότερο ή λιγότερο, θα μιλούσαμε για outsider με πιθανότητες πρόκρισης. Αυτό άλλωστε φάνηκε και πέρυσι μέχρι τον τραυματισμό του.

Αναμενομενη συντριβη της χειροτερης ομαδας των πλέι οφ στο 1ο ματς.

τι γινεται ρε;

Το τρίποντο του Κρις Μίντλετον απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Κρίμα για τα Ελάφια τελικά.

1 Like

Κριμα για τους Μπακς,μακαρι να παρουν το επομενο.
Απο την αλλη στο Κλιβελαντ πεφτει πολυ δυνατη φαπα ως τωρα

του Μιντλετον δεν υπάρχει, αλλά και ο Ροζιερ στην προηγούμενη φάση τον ξεφτίλησε τον Μπλεντσο.

Και μολις εσπασε το Κλιβελαντ!

Πολυ ωραιο ματς στην Βοστωνη, κριμα για τον Giannis.

Οσο για το αλλο, δεν εχουμε αυταπατες, ο ΛεΦλοπ θα περασει σιγουρα στον επομενο γυρο με τον εναν τροπο ή τον αλλον, αλλα ειναι μια μικρη χαρα το οτι δε θα μπορει να βγει και να πει “Δεν χανω καν παιχνιδι στον πρωτο γυρο” λες και αυτο ειναι κανενα φοβερο κατορθωμα στην Ανατολη την τελευταια 8ετια μετα την διαλυση των μεγαλων Celtics.

Πως γίνεται σε ένα τέτοιο ματς ο Love να έχει τόσο λίγες προσπάθειες δεν μπορώ να καταλάβω. Μιλάμε για ένα παίκτη που σε όλα τα δύσκολα ματς των Cavs σε play-off επιθετικά κρύβεται εντελώς. Και άντε πέρυσι είχες και τον Irving που έπαιρνε πολλά σουτ, φέτος όμως; Κατά τα άλλα νομίζω σε μια φάση ακούστηκε χιουχα στον Green όταν αστόχησε σε 3 συνεχόμενα σουτ.

Oladipo φοβερή εμφάνιση αλλά η άμυνα των Pacers ήταν που ξεχώρισε.

Είσαι σίγουρος ότι κρύβεται ή απλά αυτό είναι το παιχνίδι των Cavs πλέον;
Ο Love παίζει στο 5 και πρέπει είτε να βγει στην περιφέρεια μέσα από σύστημα ή να του ταϊσουν τη μπάλα.

Εγώ είδα τους Cavs να μένουν στο παιχνίδι καθαρά λόγω των επιθετικών ριμπάουντ του Love. Σε ένα ματς που ήταν εκνευριστικά (για αυτούς) άστοχοι στα τρίποντα έβγαλαν τον Love στην περιφέρεια 5-6 φορές. Δεν έπαιξε καθόλου ο Τρισταν που όσο άχρηστος/αδιάφορος κι αν είναι, θα απελευθέρωνε λίγο τον Love, να του επιτρέψει να πάει έστω 10 λεπτά στο 4 και να έχει περιφερειακό σουτ.
Επίσης, το πόσο (δεν) διάβασαν το παιχνίδι φάνηκε από αυτό το drive & stop που κάνει ο Oladipo όλη τη χρονιά και τους το έκανε 5-6 φορές. Μιλάμε για μια κίνηση που εύκολα τη διαβάζει το scouting και περιμένεις στα play off να προσαρμοστούν λίγο πάνω του.