Nba

Αυτή εδώ είναι η φάση. Υπάρχει βίντεο στο λινκ που σου δίνω. Στο 32’ του αγώνα και με σκορ 81-73 υπέρ των Warriors δεν δόθηκε φάουλ υπέρ του Λεμπρόν. Και όπως λέει και αυτός που μεταδίδει το ματς "my question: what are you watching if you 're not watching that? "

1 Like

Δε νομιζω οτι ειναι καθολου γενικα παραδεκτο οτι σπρωχτηκε το Golden State με τους Rockets, κυριως γιατι δεν σπρωχτηκε καθολου. Με Cavaliers καθονται και αναφερουν την φαση στο πρωτο ματς που δωθηκε αμυντικο φαουλ στον Lebron απεναντι στον Durant μετα απο επανεξεταση στο replay, που ομως ηταν η σωστη αποφαση τελικα. Η δικαιολογια ειναι πως δεν επρεπε να χρησιμοποιηθει το replay (!)

Αν σπρωχτηκε το Golden State επειδη δεν ειδαν ενα φαουλ, τοτε οι καημενες η Βοστονη και η Ιντιανα τι να πουν δηλαδη που σφαχτηκαν (αναμενομενο). Γενικα ειναι πολυ προκλητικο να μιλαει οποιαδηποτε ομαδα Lebron για διαιτησια.

Αυτο με τον Γιαννη δεν το καταλαβα. Ο αλλος εχει 15 χρονια στη λιγκα και εχει κανει βηματα που δεν δοθηκαν πανω απο 1000 φορες, χωρις καμια υπερβολη. Τι σχεση εχει ο Αντετονκουνμπο?

Οτι ειναι πιο ελαστικα τα πραγματα γενικως. Το Euro step του Γιαννη ειναι στα ορια του κανονισμου (παλι, υπαρχει κουβεντα γενικα δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου) και στην Ευρωπη θα σφυριζοταν βηματα, ειναι πολυ πιο grey area απο τα ντραηβ του Λεμπρον που δεν εχω δει τιποτα (μην μου ποσταρεις κανα διαχρονικο κομπιλεησον, για φετος που μιλαμε δεν εχω δει τιποτα τρομερο).

Στο game 1 με τους Καβς δεν ειναι μονο αυτη η φαση (που ειναι περιεργη, αλλα αφου ειδανε ριπλευ καλα κανανε και την αλλαξανε), υπαρχουνε και αλλες αλλα γιατι το προχωρας, αφου σου λεω δεν φταιει καμια διαιτησια οταν εχουν κανει τα εγκληματα στο τελος, παμε παρακατω. Οπως και οι Ροκετς, με 27 συνεχομενα τριποντα που να πανε. Οτι σπρωχτηκαν οι Καβς με Βοστωνη σπρωχτηκαν btw. Γενικα η διαιτησια φετος στο ΝΒΑ ειναι πολυ κακη.

1 Like

Γι αυτό και εγώ αναφέρθηκα γενικά στα κριτήρια, γιατί άμα είναι να σχολιάζουμε φάσεις σαν αυτή στο δεύτερο ματς (που δεν είναι απολύτως τίποτα, μπασκετικά μιλώντας) τότε τι να πούμε για καμιά 60αριά φάουλ πάνω στο σούτ που δεν σφυρίχτηκαν εκατέρωθεν στα δυο παιχνίδια.

Και ο Γιάννης συνέχεια βήματα κάνει, δε μιλάω για το euro step, αλλά για το ότι σε πάρα πολλές περιπτώσεις γίνεται και τρίτο βήμα.

Στους δύο τελικούς πάντως στο πρώτο ματς υπήρξε μια ελαφριά αβάντα προς GS και στο δεύτερο μια πιο ελαφριά προς CLE (κι αυτή στο πρώτο ημίχρονο κυρίως).

1 Like

Το μονο που διαφωνω ειναι για το grey area. Δεν υπαρχει grey area. Στο NBA απλα ΔΕΝ ειναι βηματα. Το μισο πρωτο βημα που κανει ενας παικτης οταν πιανει την μπαλα, δεν λογιζεται σαν βημα, κι ετσι δεν μετραει ως 1 απο τα υποτιθεμενα 3 βηματα.

Δεν διαφωνω, το grey παει στο οτι γενικα υπαρχει κουβεντα, αν κανεις μια γυρα θα βρεις βιντεακια του τυπου “Is Giannis travelling” τα οποια καταληγουν στο οχι, αλλα μονο και μονο οτι υπαρχει η κουβεντα σημαινει οτι ειναι καπως αμφιλεγομενο, αυτο λεω. Παντως, ασχετο, αν αξιωθουμε να τον δουμε ποτε στην Εθνικη θα πρεπει να το προσεξει πολυ, με κανονες FIBA τα μισα του ντραηβ θα ειναι βηματα :smiley:

Κρισπ δεν διαφωνω, απλα το δευτερο παιχνιδι ηταν πιο χαλαρο, το πρωτο κριθηκε στον ποντο και εγιναν σε πιο κρισιμα σημεια τα λαθη γι’αυτο προκαλεσε πιο πολλη κουβεντα. Το consensus παντως ειναι οτι οι διαιτητες φετος δεν ειναι καλοι γενικα.

Πανε για σεμνη τελετη οι φετινοι τελικοι.

Ε από 3-0 δεν το γυρνάει ούτε ο 5-6ος καλύτερος όλων των εποχών.

Απίστευτος Durant. Τους σκότωσε.

3 Likes

Πάντως στον 2ο αγώνα που τον είδα χθες το πρωί, οι Γουόριορς ούτε που ιδρώσαν. Δεν παίξαν άσχημα οι Καβς αλλά ο Κάρι και ο Τόμσον τους έκοβαν την ορμή με τα τρίποντα όποτε πήγαιναν να σηκώσουν κεφάλι.

Μου θυμίζει τις ψωλιές που μας έριχνε ο Γκαρμπαχόσα εναντίον της Εθνικής Ελλάδας, όποτε πηγαίναμε να σηκώσουμε κεφάλι… τσουπ ένα τρίποντο από τον Γκαρμπαχόσα στον αιφνιαδιασμό… κ τι τι χες Γιάννη τι χα πάντα.

Επειδή η σειρά έχει τελειώσει ήδη (βασικά τελείωσε μετά το πρώτο παιχνίδι) το πιο ενδιαφέρον θέμα τις επόμενες μέρες θα είναι η επόμενη ομάδα του Lebron. Δίνω γύρω στο 1% να μείνει Cleveland σε αυτή την φάση. Πάντως πολύ θα ήθελα να τον δω σε ομάδα με καλό προπονητή. Μέχρι σήμερα σε όλες τις ομάδες ήταν σε μεγάλο βαθμό και προπονητής, κυρίως επειδή ήθελε να έχει όσο μεγαλύτερο έλεγχο γινόταν. Θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε μια αλλαγή σε αυτό. Προσωπικά πολύ θα ήθελα να τον δω να παίζει στους Spurs με Popovich. Έτσι θα μπορούσαν να πείσουν και τον Leonard να μείνει στην ομάδα αλλά να αρχίσουν να ψάχνουν και νέους παίκτες να πλαισιώσουν αυτούς τους 2.

1 Like

Εγω προσωπικα θα ηθελα να μην τον ξαναδω ποτε στους τελικους του ΝΒΑ, γιατι ειδικα τα τελευταια χρονια (οσο ειναι στους Cavs) το ΝΒΑ εχει χασει για μενα το οποιο ενδιαφερον ειχε, και ΟΧΙ λογω των Golden State Warriors, οι οποιοι ειναι παντα φανταστικοι να τους χαζευεις, με τον ιδιο τροπο με τον οποιο ηταν φανταστικοι οι Spurs.

Κυριως, θα ηθελα να δω τους παικτες των GSW να γραφουν τη δικη τους ιστορια και το δικο τους legacy, πιθανοτατα απεναντι σε Boston Celtics, οι οποιοι νομιζω πως ακομα και φετος θα τους δημιουργουσαν μεγαλυτερο προβλημα απο οτι οι Cavaliers. Καλα, με Irving και Hayward δεν το συζητω, θα βλεπαμε ματσαρες. Παντως με 2-3 δαχτυλιδια ακομα (δηλαδη με 4-5 συνολο) μεχρι να κλεισει την καριερα του, ο Durant ανεβαινει πολυ ψηλα γενικα.

1 Like

Θα σου πάρει αρκετά χρόνια τότε μέχρι να ξαναβρείς ενδιαφέρον στο ΝΒΑ :stuck_out_tongue:

Και φανταστείτε να ισχύει η είδηση αυτή που γράφτηκε πριν λίγες ώρες. Εγκεφαλικό λέμε ο Quintom !!!

εμένα θα μου φαινόταν πολύ ενδιαφέρουσα τριπλέτα πάντως

Δεν υπαρχει περιπτωση να παει στους Warriors. Καμια. Δεν μπορουν και να τον παρουν λογω χρηματων. Αν πηγαινε στους Warriors, νομιζω δε θα συνεχιζε να βλεπει κανεις μας ΝΒΑ.

Οσον αφορα τους τελικους, ειναι αρκετα πιθανο να παει ξανα σε τελικους οντως, αλλα αν μεινει Ανατολη θα εχει τη Βοστονη απεναντι του, και αν παει Δυση (Lakers ή Rockets) θα εχει τους Warriors απεναντι του. Αρα οσο ζουμε ελπιζουμε.

Εγώ αποκλείω Sixers γιατί δεν του ταιριάζουν. Έχουν Simmons ο οποίος έχει ίδιο στυλ παιχνιδιού, έχουν τον Embiid και ο LeBron έχει αλλεργία στα 5άρια…

Δίνω προβάδισμα στον σενάριο LAL μαζί με CP3 και PG και δευτερευόντως Houston ως έχει.

Λεηκερς με PG ειναι πολυ ενδιαφερον σεναριο.

Εμεις οι ουδετεροι εχουμε βαρεθει ακομα περισσοτερο τους Warriors Κουιντομ μιας και το παιρνουν συνεχεια κιολας.

Εχεις δει τους Warriors στον τελικο 4 φορες και να το σηκωνουν 3 μαζι με την φετινη. Εχεις δει Λεμπρον 8 φορες στον τελικο. Και το πρωτο σε κουραζει περισσοτερο? Το δεχομαι φυσικα αν ειναι αυτο που νιωθεις, αλλα δε σε κανει και ακριβως ουδετερο. Ενας ουδετερος μαλλον δε θα ηθελε να βλεπει ουτε τους Warriors ουτε τον Lebron.

1 Like

Εννοειται οτι ισχυει και για τους 2 αυτο που λεω.

1 Like

Ένας ουδέτερος θέλει να βλέπει στον τελικό όσους έφτασαν στο τελικό και δεν έχει προτίμηση :stuck_out_tongue:

Απτη στιγμη που θα φυγει ο ντουραντ το καλοκαιρι θα πεσουν πολυ οι warriors, χωρις αυτον δεν θα ηταν καν στους τελικους φετος και σιγουρα θα ηταν καλυτερο το θεαμα. Εχω βαρεθει να τους βλεπω.
Ο λεμπρον θα ηθελα να παει σε βοστωνη ή λαλ για αλλαγη

Επειδη με τρωει οτι ο king δε θα σκουπιστει θα ριξω 4-5 ευρω ενα φαν μπετ νικη καβς με 14 και πανω, γυρω στο 8 αποδοση. Πιο πολυ γιατι φετος στο νβα δεν επαιξα ουτε ευρω μεχρι τωρα.

Δε φευγει ο Ντουραντ το καλοκαιρι, το εχει ηδη δηλωσει πως θα μεινει. Αν δεν ειχε παει στους Warriors, τοτε πολυ πιθανον να μην ειχαν φτιαξει ουτε οι Rockets ουτε οι Thunder super team (ασχετα αν στους Thunder βγηκαν τεραστιες μουφες ο Carmelo και ο PG), αρα ειναι πολυ πιθανον να ειχαμε δει τους Warriors και περυσι και φετος στον τελικο ξανα. Ειδικα απο τη στιγμη που θα ειχαν κρατησει εναν πολυ σοβαρο παγκο.