Εξόριστοι - Δημήτρης Κατής

ειμαι περιεργος να ακουσω τη γνωμη σας για αυτο το γκρουπ οσοι εχετε ακουσει τα παλια τους…:-k

Ο ομωνυμος δισκος περιεχει μερικα πολυ καλα κομματακια,που ακουγονται πολυ ευχαριστα.Το Δοξα και τιμη πχ,το σπαθι του νικητη,το hit-ακι συνορα παντου και το ετερο χιτακι Κανω μια ευχη κτλ…:slight_smile: Επισης οι παλιοτεροι θα θυμουνται την θρυλικη εκπομπη στην ΕΡΤ του Κατη,την Metal Mania,σε πολυ καλη ωρα και Σ-Κ αν θυμαμαι καλα(οταν εισαι βαφτισιμιος ή κστι τετοιο του πρωθυπουργου ολα γινονται)οπου ο θεος εκανε τρελο promotion στο γκρουπ του.Επισης το Hammer,το οποιο μετα τους εθαβε ασυστολα,ειχε ολοκληρο extra τευχος-αφιερωμα καποια στιγμη.Παντως γραφικη ή οχι,μαζι με το Μεταλλουργειο του Σταθη Παναγιωτοπουλου ηταν εκπομπες που επαιζαν HEAVY METAL στην κρατικη τηλεοραση!Τωρα εχει μονο κατι καρακαηδονες και κατι σουργελα που περιδρομιαζουν τραγουδωντας λαικα ασματα…

και γω πανω κατω το ιδιο πιστευω…εχει καποια κομματακια που ακουγονται ευχαριστα αλλα τιποτα φοβερο…αλλα δεν αξιζουν και το θαψιμο απ το hammer…ημαρτον…

παντως στο καινουργιο δισκο που βγαλανε το 2006 εχει μια πολυ ωραια μπαλαντα που λεγεται it hurts me…

Για την εποχή του (και για ελληνικά δεδομένα του 1989) ήταν πάρα πολύ καλός δίσκος! :metal:
Για τα σημερινά δεδομένα μπορεί να ακούγεται λίγο γραφικός…

Tο θάψιμο από το Hammer το τρώγανε για πολλούς άλλους λόγους, αλλά όχι για τον πρώτο δίσκο! [-X

Πράγματι, το “It Hurts Me” είναι το μόνο συμπαθητικό κομμάτι! :wink:

Πολύ συμπαθητικό συγκρότημα!!!
Σύνορα παντού! Σύνορα παντού! Σύνορα στο βράχο του αετού! Σύνορα στη φωλιά του γερακιού!:band:

To κάνω μια ευχή έχει σημαδέψει μια ολόκληρη γενιά…Respect…8)

nai eixe kapoia as poume klasika kommatakia, kai mousika isos einai ok, alla genika re paidi mou mou vgazei kati para poly asteio. mallon ftaiei pou einai teleios otinanai, vlaxiko wannabe ksero go, se syndiasmo me ta osa pisteuei o idios kai me ton giaponezo sta drums kai ton agglo na prospathei sta vocals. eidika sto video edo http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=997683921 para poly gelio, pisteuo kalytera na mhn to gyrnouse sto aggliko, alla vevaia ithele na ginei pagkosmios gnostos gia ta lefta…

epika geloios kai atalantos mousikos.

To κάνω μια ευχή έχει σημαδέψει μια ολόκληρη γενιά…Respect…

XAXAXAAXAX. kane mia kwlotoumpa re si kai ksanaskepsou ayto pou eipes.

Exw gelasei mexri dakrywn me Exoristous pampolles fores. Einai kati san ton tampaki o katis. gia ayto allwste kai mou aresei. XZAF!

Κάνε και εσύ μια κωλοτούμπα και μάσα κάμια τσίχλα για να μην πετάς κοτσάνες φιλαράκο…

ουαου. μπραβο!:stuck_out_tongue:

κοιτα, και γω το γεγονος οτι τραγουδουσαν στα ελληνικα μεχρι πριν το Wrath Of Zeus το θεωρουσα γραφικο, αλλα δεν εχεις δικαιωμα να καροιδευεις και σαφως να λες καποιον αταλαντο, απειδη γελας με τους στιχους.

οκ, και γω βλεπω καποιους τιτλους και γελαω ρε παιδι μου όπως το “σκοτωσε το σατανα” ή κατι παρομοιο, αλλα δε μπαινω να κραξω αυτους που ακουνε.

ίσως δεν αντιλαμβανεσαι ποσο δυσκολο ηταν για εκεινη την εποχη να εχεις συγκροτημα αυτου του ήχου.

θα το πω για άλλη μια φορα τι εγραφε η κριτικη του Kerrang για το first attack των Spitfire: “heavy metal συγκροτημα απο την ελλαδα; πιο ευκολο ειναι να βρεις παρθενα στο tour bus των motley crue”:lol:

επισης, (ασχετο) υπαρχει φημη οτι ο κουμπαρος του Κατη ειναι ο Μητσοτακης. γιαυτο δε πηγαν καλα οι δισκοι του!:lol:

φανταζεστε να του ευχεται ο Μητσοτακης κάθε φορά “αγαπητε μου κουμπαρε, καλη τυχη με τον νεο σου δισκο σε Ελλαδα και εξωτερικο”;;:lol3:

παει. τον φαγαν τα κυκλωματα!:lol:

+1 :thumbup:

Δεν γνωρίζω την ηλικία του misfit138, αλλά για να μην “δέχεται” το παραπάνω, είτε ήταν πολύ μικρός το 1989-1991, είτε δεν έμενε Ελλάδα! :-k
Ο Davidian (και εγώ) δεν είπε το παραπάνω επειδή είναι ο φανατικότερος οπαδός της μπάντας, αλλά επειδή έζησε εκείνη την εποχή… 8)

Όχι ίσως, σίγουρα! :wink:

Αυτό είναι γεγονός, δεν είναι φήμη! :yes:
Έχω το M. Hammer με φωτογραφίες από το γάμο που το πιστοποιούν, αλλά δεν τολμάω να τις σκανάρω σε καμία περίπτωση! [-X :?
Τον θέλω τον υπολογιστή μου… :-s

Απίθανο γέλιο τα βιντεάκια τους.
Μουσικά, απλά ασχολίαστοι.

!! <–

to tragoudi anna to xete akousei???de milaw sth live ektelesh alla apo studio…pws sas fainetai h ermhneia tou?

Οταν ημουν πιτσιρικας μου αρεσαν τα τραγουδια που προαναφερθηκαν…για αυτο και πηγα σε ενα live τους με κατι ελληνικες μπαντες που παιξαν το καλοκαιρι και μπορω να πω πως απογοητευτηκα πληρως…το αγγλικο δε τους παει καθολου…ειπαν τα παλια τραγουδια στα αγγλικα και ηταν σκετο ξενερωμα…εφυγα πριν ακουσω το κανω μια ευχη στα αγγλικα και τσαντιστω…γαι μενα ηταν κακο comeback της μπαντας…ασε που το live ηταν τζαμπα σε υπαιθριο χωρο και μαζεψε περιπου 40 ατομο μονο…

:thumbup: :thumbup: Ακριβώς έτσι φίλε Maiden…

Aκριβως ετσι,οσοι τη ζησαμε θυμομαστε.

:lol:

oxi re file tha xalasei to site twra me me tis foto pou evales…:lol: 8O

den to etheses kala .moysika APLA GIA TA MPAZA.OTI XEIROTERO EXEI BGALEI H ELLADA STO ROCK.