Συναυλιες στο εξωτερικο

Οπουδηποτε αλλου. Τελευταια φορα ηταν στο Apollo αριστουργημα. Το Ο2 ειναι απροσωπο, τεραστιο και δεν ειναι οτι το live θα εχει καποιο σουπερ show. Δεν αρμοζει στο χαρακτηρα του τουρ, αυτο.

Καλαλαβαίνω με ποια έννοια το λες. Μάλλον είπε να το “ανοίξει” λίγο.

τι ποικιλία είναι αυτή ? …φεστιβαλ-αρα !

3 Likes

Πολύ ενδιαφέρον αλλα κομματάκι μακριά1

Στο τελ αβιβ φετος μεταξυ αλλων θα παιξουν και οι neal morse band,aerosmith, guns n roses και radiohead.
Εχουμε μεινει πολυ πισω, και τα χειροτερα ερχονται

1 Like

με 24 ΦΠΑ +13,5 παρελκόμενα (ΑΕΠΙ, μαχλέπι, σαλέπι) ε πρέπει να σαι λίγο μαζόχας. Δεν δείχνουν και έλεος οι έξω, δεν πατάμε και εμείς, όπως πατάνε αλλού, βλάπε Βουλγαρία ή Τουρκία και είναι επόμενο να έρχονται μόνο τα ίδια που ξέρουν οι άλλοι οτι θα έχουν “ΤΟΣΟΥΣ”.

Το τελικό - βελτιωμένο - line up του Graspop. Τελικά μόνο το Rockwave έμεινε με headliners τους Evanescence.

Πόσο κάνει είπαμε το τριήμερο ;

95 η μέρα, 195 το τριήμερο.

1 Like

Προτιμώ Barcelona. Βασικά είναι μεγάλη αρχιδιά, πως πλέκουν ένα νεότερο με παλαιότερα ώστε να θες να δείς να πρεπει να πάς όλες τις μέρες. ΔΛΔ Αλλάζεις Rammstein με Purple + έχεις μια 2η μέρα που ο κλασσικοροκάς αποφεύγει και μια που ο νεοπας δεν χρειάζεται να παει στην πρώτη για 1-2 αντε 3 γκρουπ.

Ισχύει αυτό που λες . Με μια αλλαγή στον headliner αλλάζει όλη η μέρα του φεστιβάλ .

Στο μεταξύ άλλη μια παρατήρηση … παίζουν οι Sabaton πάνω από τον Rob zombie που συνήθως παίζει πολύ ψηλά στο billing . Τρώνε σπρώξιμο ή έχουν τόσο μεγάλο κοινό ;

κατι Γερμανίες και Σουηδίες μαζεύουν σε αρένες μικρές 7.000 + σε κλειστους χώρους δυστηχώς η ευτυχώς έχουν την πρωτοκαθεδρία σε αυτό το μέγεθος “παιζοντας” ο θέος να το κάνει της προκοπής “heavy metal” και όχι κατι πιο εμπορικό. Απλά για τον επικά ή τον κλασσικό παραείναι χαζοχαρούμενοι, για τον παουερά, πολύ γαιδουροφωνή, για τον μοντέρνο ο λόγος που δεν θέλει ν ακούσει αυτά. Και όμως επειδη ήταν συνεπεις live ανεβηκαν.

Ένα βασικό ατού αυτών των φεστιβάλ είναι η πολυσυλλεκτικότητα. Δεν θα πάει ο κολλημένος σε ένα είδος, αλλά αυτοί με περισσότερα ακούσματα οπότε είναι σωστή η λογική του αχταρμά για να έχεις να τσεκάρεις πολλά διαφορετικά πράγματα ανάλογα τα γούστα σου. Επίσης για κάποιον που ταξιδεύει από άλλη χώρα δεν έχει νόημα να αποφύγει κάποια μέρα γιατί θα κλείσει τριήμερο και όχι μεμονωμένες μέρες

E, όταν θα δώσω ενα σημαντικό ποσό, για να δώ κάτι, θέλω να δώ αυτό που με ενδιαφέρει και όχι τους Rammstein στη δεδομένη (καλα ούτε και DP γιατι ανευ blackmore και με τραγουδιστή που σχεδον δεν μπορει να μιλήσει ποσο μάλλον να τραγουδήσει…) Επίσης πιστεψέ με αν είχε λέμε 18.000 η μέρα με τους maiden στη Βαρκελώνη, η άλλες ΔΕΝ είχαν τόσους. Και σε 70 % αναλογία ΗΤΑΝ Ισπανοι. Το οτι θα πάνε και μερικες χιλιάδες τουρίστες δεν “σώζει” τους διοργανωτές. Βασικά εχω κόψει πολύ φεστιβάλ, λόγω επανάληψεων και έλλειψης τόλμης. Ειλικρινά αν δεν παίζει ενα καλό πακέτο ΔΕΝ. Τωρα τι είναι καλο για μένα, μπορει να μην είναι καλό για εσένα.
Απλά με τον ίδιο τρόπο είχε βάλει η didi άλλη μερα Saxon, αλλη Kreaton, άλλη Iced Earth και τελικά πηγαν λίγοι κάθε μέρα (πριν μερικά χρόνια) Γιατι ΔΕΝ μ ένδιαφέρει να δω λχ Lana del Ray. Σορρυ κιολα.

Δεν μιλάω για Ισπανία, αλλά για τα major ευρωπαϊκά φεστιβάλ με > 50.000 κόσμο τη μέρα που ακόμα και γηγενής ταξιδεύουν από διάφορα σημεία της χώρας (Sweden Rock, Download, Hellfest, Graspop κλπ). Επίσης άσε τις αναφορές στην Ελλάδα γιατί συγκρίνεις πούτσες με βούρτσες :stuck_out_tongue: Εκεί δεν έχει λανα με κρασάτορ, αλλά σκληρό γενικότερα ήχο

Αυτό που λες για την ανακύκλωση μπαντών ισχύει 100% και όντως είναι αποτρεπτικός παράγοντας, όπως και η έλλειψη πλέον κουράγιου λόγω (της κάποιας) ηλικίας. Πέρσι είχα πάει Hellfest και γύρισα γεμάτος μουσικές εμπειρίες, αλλά υπήρξαν στιγμές κατά τη διάρκεια του τριημέρου που δεν την πάλευα από την κούραση.

So true και για μένα (και είμαι κι αθλητικός τύπος υποτίθεται :stuck_out_tongue: ) Δεύτερος παράγοντας ο καιρός (συνεισφέρει στην κούραση), τα έχω ξαναπεί, δεν την παλεύω 10 ώρες στην βροχή με κόσμο δίπλα να τσαλαβουτάει στη λάσπη.

Από αυτήν την άποψη, θα προτιμούσα ένα φεστιβάλ στο Νότο αλλά δυστυχώς τα μεγάλα και πολυσυλλεκτιά φεστιβάλ είναι κυρίως σε κεντρική Ευρώπη.

1 Like

Εχω πάει σε όλα σχεδόν.
Πανω απο 50 δλδ το τωρινο Wacken κτλ, sorry αλλα είναι λιγο απάτη. Θελω να βλέπω το group και να το ακούω, όχι με κυάλια… Μεχρι και 35.000 βλ, Sweden με λίγο ταλαιπωρία φτάνεις κοντά. Κατι 80άρια, ΑΣΤΟ !
Απλά 1,2,3,5 Kreator κάπου το έχεις δεί. Και σχεδόν όλα έχουν παίξει. Αυτος που θα ξεκουνήσει να πάει απο άλλη χώρα ενδιαφέρεται για το lineup, ο γηγενής που άντε ενα τραίνο θα πάρει και θα χαβαλεδιάζει στα @@ του λίγο.

Είναι ταλαιπωρία ξεκάθαρα, απλά στο τέλος μένεις με μια εμπειρία που μόνο όποιος έχει πάει σε τέτοιο φεστιβάλ καταλαβαίνει. Πολλή μουσική, διάφορα σκηνικά, ταξίδι, αεροπλάνα, τρένα κλπ. Πρέπει απαραίτητα όμως να πας με κολλητούς αλλιώς λόγω κούρασης παίζει να παίξεις μέχρι και μπουνιές αν στραβώσουν τα πράγματα. Πλέον όμως νομίζω πως έχω φτάσει σε μια ηλικία που θέλω το κρεβάτι μου το βράδυ. Κοιμήθηκα σε σκηνές με τέρμα βροχή και νερό να μπαίνει μέσα, έχω κοιμηθεί στο κάθισμα του αυτοκινήτου που είχαμε νοικιάσει, αλλά πλέον αν θα ξαναπήγαινα, θα ήθελα να κοιμάμαι τα βράδια τουλάχιστον σαν άνθρωπος, μόνο που λόγω ότι πάντα θα κανονίσω να πάω σε δεύτερο χρόνο τα κοντινά και φτηνά καταλύματα έχουν εξαντληθεί. Θα ξαναπήγαινα μόνο αν ανακοινώσουν οι Metallica εμφάνιση, αν και θα προσπαθήσω να το αποφύγω βλέποντας τους κάπου μόνους τους ει δυνατόν. Τα φεστιβάλ του νότου έχουν το θέμα με την ζέστη και τον ήλιο, δες πχ τι γίνεται εδώ στο ροκγουέηβ και δεν θα έδινα σοβαρά λεφτά για κάτι τέτοιο.

Τα Line-up αν κοιτάξεις Primal σε όλα τα φεστιβάλ είναι πάνω κάτω τα ίδια κάθε χρονιά. Επίσης δεν είναι για όλους τα 80αρια. Εγώ 3 φορές έχω πάει σε τέτοιες προσελεύσεις και μια χαρά είδα από σχετικά κοντά (πιο μπροστά από την κονσόλα) και τις 3 φορές. Ειδικά Γαλλία πήγαινες όσο μπροστά γούσταρες. Τώρα αν ο γηγενής είναι στα αρχίδια του δεν ξέρω. Εγώ πάντως δεν θα ήμουνα στα αρχίδια μου αν έσκαγα τα φράγκα και πήγαινα να φάω 3ημερη ταλαιπωρία

1 Like

Συμφωνώ και για πολυσυλλεκτικοτητα και για όλα .

Απλά στο συγκεκριμένο μου κολλάει πιο πολύ να πάνε οι rammstein την δεύτερη μέρα .

Επίσης ωραίο να βλέπεις πολλά και διαφορετικά πράγματα απλά δεν δένει πάντα ένα τέτοιο γλυκό .από κοντά βέβαια όλα μπορούν να αλλάξουν είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο.

Εσείς που έχετε πάει κιόλας σε τέτοια φεστιβάλ θα ξέρετε καλύτερα από μένα . Εγώ το βλέπω μόνο ως billing και τι θα με προκαλούσε να δω .
Σίγουρα θα έπαιρνα τριήμερο αν πήγαινα και ας έβλεπα και πράγματα που δεν με πολύ ενδιαφέρουν . Κάποια μπορεί να με κέρδιζαν και άλλα που θα είχα μεγαλύτερες φιλοδοξίες να με άφηναν με το πουλί ( την μπύρα στην προκειμένη ) στο χέρι .

Μην κοιτάς μόνο τους Wasp, Europe και BOC που παίζουν στην ίδια σκηνή με Rammstein. Στη άλλη έχει Emperor, Sepultura και Metal Church. Οι Deep Purple πάντως για εμένα είναι άκυρο headline act έτσι και αλλιώς. Φέτος πάντως δεν με έπεισε κανένα Line-up από άποψη headliner…

1 Like