Συναυλιες στο εξωτερικο

Δίκιο έχεις . Απλά πως να στο πω … αν τα δύο συγκροτήματα πριν τον headliner είναι για να ζεστάνουν για τα καλά το κοινό πριν βγει το κυρίως πιάτο οι alter bridge , gojira μου κάνουν πιο πολύ για πριν τους Γερμανούς.
Υποθέτω ότι δεν είναι και κάτι που σηκώνει και πάρα πολύ κουβέντα βέβαια αν αποφασίσεις να πας .

Τώρα που είπες για sepultura την πρώτη μέρα ( έχουμε και rotting christ, που είναι οι Megadeth; χεχεχεχε) την επόμενη παίζουν τα αδέρφια Cavalera… λίγο αστείο τέτοιο σκηνικό .
Θεωρώ τους Sepultura καλύτερους και πιο τίμιους πλέον στα live αλλά οκ .

Σε νορμάλ συνθήκες δεν θα δεις καπάκια Europe με Rammstein αφού θα έχεις πεταχτεί να δεις Emperor, ομοίως και την δεύτερη μέρα. Οι αλληλοκαλύψεις στα γκρουπ συνήθως είναι το πολύ 10-15λεπτα. Αλλά ακόμα και να μην γουστάρεις το στριμωξίδι και να περιμένεις εκεί θα μεσολαβήσει καμιά ωρίτσα πριν βγει το επόμενο γκρουπ στη σκηνή οπότε…

τεσπα κουβέντα να γίνεται, απλά εμένα δεν με χαλάει τόσο αυτό όσο τα 3 headline που έχω μπουχτίσει να βλέπω ή δεν μου δίνουν το κίνητρο να ξεσηκωθώ. Η αλήθεια είναι πως έχει πολύ πράμα από κάτω, αλλά οι κράχτες που είναι τα headline στις 2 κύριες σκηνές με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

1 Like

Werchter παιδιά. Με headliners Foo Fighters, Radiohead, Arcade Fire, System Of A Down.

1 Like

Μεγάλη πιθανότητα να φας λάσπη με το κιλό όμως

Δεν έχω πάρει εισιτήριο αλλά το ψήνω να πάω SoaD, αν δείξει καλό weather forecast την προηγούμενη μέρα.

Πάντως είναι το πιο θεαματικό headliner billing για φέτος.

1 Like

και οι Foo και οι SOAD θα κάνουν και δικές τους συναυλίες, οπότε έχε νου για να γλιτώσεις το γαμήσι και τη βρόχα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Το GRASPOP εχει και παλι (δυστυχως) μακραν το καλυτερο Lineup. Και γραφω δυστυχως γιατι πηγα περσι και ηθελα να παω αλλου φετος. Μεγαλη αγαπη οι τιτανοτεραστιοι RAMMSTEIN που τους ειδα Αθηνα και θελω να τους ξαναδω…

Παιδια αυτα που λενε για την κουραση ισχυουν 100%, ειναι ακριβως ετσι!! Φοβερη εμπειρια, γεμιζει το μυαλο σου μουσικες αλλα (ακομη κ γω που ειμαι αθλητικος…) κουραζεσε στο 3ημερο!! Σκεφτειτε οτι εισαι το λιγοτερο απο τις 14-15.00 εως 00.00-01.00 ορθιος χωρις ξεκουραση , φανταστειτε να παλευεις και μεσα στις λασπες (που το Βελγιο εχει συχνα Ιουνιο κολοβροχο).

Το τελικο πρόσημο ειναι θετικο και αξιζει με τα 1000 τα λεφτα του και την ταλαιπωρία παντως!

1 Like

Εννοείς στο μέλλον; Γιατί επίσημα δεν έχεια ανακοινωθεί δικό τους tour (για SoaD ενδιαφέρομαι).

Μπορει καποιος Χριστιανος (ας ειναι και Μουσουλμανος, δεν πειραζει…) να μου πει αν υπαρχουν μονοημερα εισητηρια για το Rock Im Park στην Νυρεμβεργη 2-4 Ιουνιου ? Ειναι ολα στα γερμανικα και δεν βγαζεις ακρη… Βγαζει συνεχως 3day tickets (3-tage) , απο τις λιγες γερμανικες λεξεις που ξερω…

ΒΤW, ύπερ του Barcelona είναι οτι ΔΕΝ χάνεις group. Αν δεν σε πειράζει να στέκεσαι, εχει 2 σκηνές που εναλλάσοντια για 12 + ώρες και μπάρ για να φάς και να κάτσεις κάτω να χαλαρώσεις. και είναι και παρκάκι έξω αν δε βαριέσια πετάγεσαι 5-10 λεπτά μαλακίζεσαι, αν δεν έχει κάτι που θες να δείς και γυρνας μετά ! ΜΕΓΑΛΟ + σε σχέση με άλλα που μπορεί να έχει 2 γκρουπ που θες να δεις ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ, σε μια απο τις 4-5 σκηνές.

Χωρίς να θελω να υποτιμήσω το Graspop το οποιο φετος εχει πολυ καλες μπαντες και περσι ηταν μαλλον η καλυτερη επιλογη. Επίσης φυσικά και δεν θα μπω σε θεμα συγκρισης με Ελλαδα αλλά…

Εδώ δεν βλέπω κανεναν να κοροιδευει για Scorpions,Evanescence,Deep Purple…

1 Like

Το headlining το θεωρώ κακό, προσωπικά. Δεν με ενδιαφέρει να δω σε metal festival κανέναν από τους 3 πρώτους (απομένει και η ανακοίνωση για την 4η μέρα που είναι η Πέμπτη προ φεστιβάλ -> πέρσι Trivium).

Από κάτω όμως σε αποζημιώνει τελικά με όλες σχεδόν τις metal μπάντες που θα είναι στη γύρα το καλοκαίρι. Οι headliners βέβαια είναι αυτοί που μένουν στην τελική… Άσχημα δε θα περάσει όποιος πάει, το μόνο σίγουρο.

Απορώ πάντως γιατί έβαλαν Scorpions (φαντάσου τι σπρώξιμο παίζει) όταν τους είχαν ξανά (αν και κάτω από τους Faith No More) το 2015, μόλις 2 χρόνια πριν δηλαδή. Too much, και δε μιλάμε ούτε για hot όνομα ούτε για αμιγώς metal.

1 Like

Περπατωντας σημερα στην ωραια γειτονια του Finnieston της Γλασκωβης βλεπω στον τοιχο μια αφισα 1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ- AUTOPSY- ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ, ελπιζω να μην ειναι ψεμα

και Mayhem και Primordial και Marduk και δε συμμαζεύεται!
To postare παραπάνω ο @eviL

Θα παιξουν σε αρκετες πολεις μονοι τους και το εχουν ανακοινωσει εδω και καιρο.

http://www.systemofadown.com/tour

Χμ ίσως αλλά στο link από το επίσημο site τους μου έχεις, δεν έχουν άλλη ημερομηνία για Βέλγιο.

Oh well, έτσι κι αλλιώς πλέον το Werchter είναι sold out, οπότε…

Κοιταξε για Πραγα. Σταθηκα τυχερος και βρηκα δυο μπροστα στη σκηνη. Μου πηγε βεβαια το μαλλι €100 το ενα αλλα ειναι SoaD οποτε χαλαλι.

Oι Sacred Reich ανακοίνωσαν -λίγες- εμφανίσεις στην Ευρώπη για τα 30 χρόνια του Ignorance.

Εγω εδώ θα ήθελα να πάω που είναι σημαζεμένα τα πράγματα,αλλα no money

Μονο το opening act της δεύτερης μερας δεν ξερω τι είναι για να με ψηνει. Ολα τα υπόλοιπα, για τον εναν ή τον αλλο λόγο, με ψήνουν απο αρκετα, μεχρι σκίζω το βρακί μου.

http://www.beprogmyfriend.com/17/wp-content/uploads/2017/02/distribucion_dias_en.jpg

marillion & david έβλεπα, τον μπαρμπα ίαν τον είδαμε. Και πεφτει πάνω στο BRF :stuck_out_tongue:

1 Like