Συναυλιες στο εξωτερικο

είχα ακυρώσει ταξίδι για να τους δω πριν 2 χρόνια και είχαν βγάλει ανακοίνωση, ξαφνικά, ότι διαλύονται… ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Και τώρα, βλέπω, είναι ξανά σε tour. Προσπερνώ… (και επιλέγω Dying Fetus την επόμενη μέρα :sunglasses:)

1 Like

Ωραίο πακέτο, Ελλάδα δεν θα ερχόταν ποτέ βέβαια

1 Like

Εν τω μεταξυ, το χελφεστ εγινε σολντ αουτ σε 1,5 μερα. Παρασκευη κ 13 βγηκαν, σαββατο τελειωσαν. Κ το συζητησα παρασκευη βραδυ, αλλα δεν μπηκα στον κοπο να κοιταξω αν βγηκαν η ’ οχι. Κ η τιμη στα 199. Ουτε καν 200.Με τετοια τιμη δεν ξέρω αν θα επαιρνα αν προλαβαινα. Θα περιμένω το γκρασποπ τωρα

1 Like

Όντως; Φοβερό… τι χωρητικότητα έχει; 40 χιλ; Μήπως έγιναν sold out τα τριήμερα και θα βγάλουν αργότερα τα μιας ημέρας;

Πάντως graspop, αν γίνει sold out, γίνεται συνήθως εκεί κοντά στην άνοιξη ενώ τα εισιτήρια βγαίνουν Νοέμβρη αν θυμάμαι καλά. Εκτός κι αν έρθουν οι Metallica προφανώς.

1 Like

Τι 40χιλ ρε…100χιλιάρικα μαζεύει

https://blogs.radiocanut.org/noisepollution/files/2016/06/hf-crowd-2.jpg

edit: μαλακίες λέω. το 2016 (που ειχα πάει) είχε συνολικα το τριήμερο 140.000 και φέτος διάβασα για 55.000 τη μέρα

2 Likes

Τα 3ημερα εγιναν σολντ αουτ. Κ αν ειδα καλα ειναι οντως 55.000. Τωρα αν βγαζουν μονοημερα δεν ξέρω. Παντως το 14 που πηγα, πηρα εισιτηριο Ιανουαριο αν οχι Φεβρουαριο. Κ μαλιστα είχαν ανακοινωθει σαμπαθ κλπ. Οποτε 2-3 χρονια πρεπει να εχει που βακενιζει σε 1-2 μερες

Γκρασποπ απ οτι εχω δει, φερνει πανω κατω τα ιδια με χελφεστ οποτε ειναι μια εναλλακτικη. Αλλα εχει χειροτερο καιρο λογικα

Πωωωω ρε φιλε. Ειχες παει το 16. Οποτε κοιταζω το λαιν απ αυτης της χρονιας κλαιω.

Βασικά όλα τα μεγάλα metal festivals (νομίζω 3 είναι τα πολύ μεγάλα πλέον - 40-50 χιλ -

  • αλλά δεν είμαι και σίγουρος) έχουν επικάλυψη τουλάχιστον 75%.

Το ίδιο ισχύει και για τον καιρό. Πίστεψέ με, το ενδεχόμενο να έχει κακό καιρό καλοκαιριάτικα είτε στη βόρεια Γαλλία είτε στη Γερμανία είτε στο Βέλγιο είναι πολύ πιθανό και διαφέρει ελάχιστα από χώρα σε χώρα… Είναι καθαρά θέμα τύχης. Πέρσι το Graspop έγινε με συννεφιά, βροχή και λάσπη (όχι τραγικά πράγματα όμως). Φέτος έγινε με 30αρια και ήλιο. Το Wercther φέτος έγινε με 30αρια την Παρασκευή και βροχές (αλλά τουλάχιστον όχι κρύο) το υπόλοιπο ΣΚ.

Edit: Για ποιο λόγο να μη βγαίνουν μονοήμερα;

Είναι μερικοί που δε βγάζουν ρε, νομίζω ούτε στο Glastonbury βγαίνουν μονοήμερα, ας πούμε. Το οποίο συνήθως γίνεται soldout χωρίς καν να έχουν ανακοινωθεί αυτοί που θα παίζουν.

Πάντως σας θαυμάζω που έχετε τα κουράγια και πάτε σε μεγάλα φεστιβάλ. Δεν ξέρω αν θα την πάλευα. Εγώ έχω πάει μόνο μια φορά το 2010 στη Λισαβώνα στο NOS Alive, που είχε 3 σκηνές, σχετικά κοντά μεταξύ τους.

1 Like

Σε παραπέμπω σε παλιότερή μου δήλωση στο thread αυτό, νομίζω.

Από πέρσι παράτησα το άθλημα των μεγάλων outdoors metal festivals (Netherlands Deathfest που είναι indoors όμως, μια ζωή μαζί). Και ο νο1 λόγος είναι ο καιρός. Ευχαρίστως θα πήγαινα, όμως, NOS ή Primavera.

Edit: Έψαξα λίγο και είδα ότι υπάρχουν single day tickets για Hellfest και δεν έχουν βγει ακόμα προς πώληση.

Παμε οσο αντεχουμε .Ηλικιακα. Κ η λεξη κλειδι ειναι “ξενοδοχειο”. Αλλιως δεν παλευεται. Δεν είμαστε κ πιτσιρικαδες

1 Like

Hellfest εχει μονοημερα αλλα βγαινουν αργοτερα και γινονται και αυτα sold out κατευθειαν οποτε οποιος ενδιαφερεται το νου του.

Όχι μόνο είχα πάει, αλλά είχαμε περάσει και γαμάτα. Όντως πολύ καλό line up. Η μόνη μαλακία ήταν πως κοιμόμασταν 3 άτομα στο αυτοκίνητο, γιατί δεν είχαμε βρει κάτι κοντά να μείνουμε και σε σκηνή στο κάμπινγκ εγώ μετά τις 2 φορές που έφαγα γαμήσι λόγω βροχής στο download δεν ξαναμένω (και γάμα τη βροχή αυτό που δεν παλεύεται με τίποτα είναι η λάσπη). Αν ποτέ ξαναπάω θα είναι με την προϋπόθεση πως θα κοιμάμαι σε κρεβάτι το βράδυ.

2 Likes

Πού χέζατε;

1 Like

Στις τουαλέτες εγω που είμαι εύκολος στο χέσιμο (οι άλλοι δυο δεν νομίζω να χέσανε όλο το τετραήμερο)

1 Like

Μλκ η λάσπη εκεί είναι από χώμα και κάτουρο, πώς την παλεύετε;

Κοίτα για να λέμε κ του στραβού το δίκιο, στο Download πήγαινα στα comfy crappers aka 3 λίρες το χέσιμο σε χημικές που καθαρίζονταν κάθε 2ο χέσιμο. Γαλλία είχαμε μια άκρη και πηγαίναμε σε κυριλέ τουαλέτες, όχι τις χημικές που δεν στέκεσαι από την μπόχα και τα απομεινάρια μιας ζωής που αφήνει ο κόσμος εκεί μέσα

1 Like

Είπα κι εγώ :grin:!

κοπρολαγνε ή στανγκερολαγνε